Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DE ACTIVITATE

1
INSTITUȚIA: G.P.P. „Rază de Soare”
PROFESOR: Mureșan (Moldovan) Alina Ionela
NIVEL/ GRUPĂ: Nivel I, grupa mijlocie B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Noi iubim cărțile!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Am o carte în culori”
TEMA ZILEI: „Cartea cu povești”
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE:

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Prezența, salutul, calendarul naturii, „Iubesc și îngrijesc cărțile”
Rutine: „Cărțile îngrijite sunt fericite!”- deprinderea de a îngriji cărțile
Tranziţii : „În traista cu povești”-cântec
„Am o carte în culori”-joc muzical
„Bat din palme, clap, clap, clap”
„Câte unul pe cărare”
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) :
DLC: „În lumea cărților cu poveștilor”- joc didactic
DPM: „În pădurea poveștilor ”- parcurs aplicativ
„Fă ce spun”- joc liniștitor și de atenție
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA):
ALA1:
Bibliotecă: „Coperți pentru cărțile de povești”-grafisme
Artă: „Semne de carte”- decorare
Construcții: „ Gărduleț pentru căsuța purcelușului”- construcție cu bețe de lemn și crengi de salcie
Știință: „Povești fermecate”-puzzle
ALA2:
„La ursul din pădure”-joc distractiv
„Personaj la căsuța ta”- joc de atenție

OBIECTIVE GENERALE:
S1- Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corect din punct de vedere gramatical, de a se exprima în
mod cursiv prin activizarea vocabularului, valorificând cunoștințele privitoare la poveștile parcurse;
S2- Consolidarea acțiunilor motrice învățate anterior pentru a răspunde la diferiți stimuli și diferite
ritmuri;
S3-Educarea unor trăsături pozitive de voință și caracter, a unei atitudini pozitive față de sine, față de
ceilelți și față de mediul înconjurător.

2
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE
(preluate din planificarea săptămânală)
1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă);
2. Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
3. Participă la evenimente de lucru cu cartea, pentru cunoașterea și aprecierea cărții;
4. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
5. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
O1- să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare pe baza experienței anterioare în proporție
de 75% dintre preșcolari;
O2- să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical urmând modelul educatoarei;
O3- să rezolve corect sarcinile propuse în cadrul jocului didactic, având ca suport explicațiile
educatoarei și imagini din povești;
O4- să execute corespunzător exercițiile propuse în cadrul traseului aplicativ pe baza experienței
anterioare în proporție de 80%;
O5- să utilizeze în mod adecvat și organizat materialele puse la dispoziție, pentru realizarea temelor
propuse în proporție de 80% dintre copii.

SARCINA DIDACTICA :
 Recunoașterea personajelor din poveștile cunoscute (Scufița Roșie, Cei trei purceluși, Punguța
cu doi bani) pe baza ghicitorilor și așezarea acestora la povestea potrivită ;
 Gruparea personajelor (personaje pozitive/negative);
 Formulare de propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
 Să ordoneze logic scene din poveștile cunoscute ;
 Să povestească diferite scene din povești, să parcurgă traseul aplicativ respectând indicațiile
educatoarei.
REGULILE JOCULUI :
La atingerea copilului cu bagheta fermecată acesta rezovă sarcina, răspunsurile corecte sunt
recompensate cu imagini din poveștile cunoscute iar acesta așează imaginea la coșulețul ei.
ELEMENTE DE JOC :
Surpriza, bagheta, ghicitoarea, mânuirea materialelor, cubul, aplauze, recompense, închiderea și
deschiderea ochilor.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, povestirea, cubul, diagrama Venn,
metoda stabilirea succesiunii evenimentelor, partenerul de sprijin, demonstrația, jocul didactic, metoda
RAI.

3
Mijloace didactice: imagini cu personaje din povești, cărți confecționate , diagrame colorate, plicuri cu
sarcini, scrisoare, cutia cu surprize, polistiren, culori, carioci, semne de carte din carton, cubul, carton
colorat, diplome, bețe din lemn, abțibilde, masa luminoasă, puzzle, crengi de salcie, căsuța din carton.

Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe, în perechi.

SISTEM STRATEGII DE EVALUARE

1.Forme de evaluare: evaluare formativă, continuă

2.Metode şi tehnici de evaluare: chestionare orală, analiza produselor activității.

3.Instrumente de evaluare: aprecieri verbale, Coperți pentru cărțile de povești-grafisme

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Breben, S.,Gongea, E., Ruiu, G. , Fulga, M., (2002)– „Metode interactive de grup” – ghid metodic,
Editura Arves, Craiova;
Culea, L. , Sesovici, A. , Grama, F. , (2008).- „Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru cadrele
didactice din învățământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House, București.
Curriculum pentru educație timpurie 3-6/7 ani ” MECT– 2019;
Prodea, C., Didactica educației fizice și psihomotorii (învățământ preșcolar și primar)- suport de curs

4
SCENARIUL ZILEI

Sala de grupă va fi organizată pe două compartimente, într-o parte a sălii vor fi așezate
scăunelele sub formă de semicerc, aici se va desfășura Întâlnirea de Dimineață și activitatea de la
Domeniul Limbă și Comunicare-jocul didactic, iar în partea cealaltă sala va fi pregătită pentru traseul
aplicativ din cadrul activității de educație fizică.
Copiii vor intra în grupă și se vor așeza pe scăunele pentru derularea Întâlnirii de Dimineață.
Aceasta va începe cu o poezie recitată de întreaga grupă: O coroană să formăm și frumos ne salutăm/ O
zi nouă începe acum, nu mai stăm pornim la drum/ Taine noi să descifrăm, multe lucruri să învățăm/
Dar mai întâi ar fi mai bine să mă cunosc pe mine/ Am nas, ochi, urechi, gură, mâini și picioare/ Toate
îmi sunt folositoare/ Cu mâinile muncesc și o floare îți dăruiesc/ Cu nasul meu care nu-i prea mare simt
că e mirositoare/ Cu ambele picioare pământul îl străbat/ Să văd cât e de mare și bogat/ Urechile îmi
ajută poveștile să adun/ Iar gura îmi folosește ca să vi le spun/ Ochii îi rotesc și în jur cu ei privesc iar
noaptea pregătiți de somn, îi închid încet și încet adorm......Priviți-mă, sunt doar un PUI DE OM!
După recitarea acestei poezii se va trece la Salutul de dimineață: Bună dimineața dragi iubitori ai
cărților de povești! Copiii răspund salutului iar apoi fiecare își salută colegii vecini din stânga și din
dreapta: „Bună dimineața, Adrian!” , „Bună dimineața, Larisa!”
Prezența se va realiza prin intermediul fotografiilor de la Calendarul Naturii. Copiii vor spune
cine este absent iar un copil desemnat de educatoare va aranja pozele pe panou.
După realizarea prezenței se va trece la Calendarul Naturii, unde se va stabilii, data, ziua, luna,
anul, anotimpul, starea vremii din ziua respectivă, diferite aspecte legate de anotimp. Așezați în
semicerc, copiilor li se va propune un exercițiu de imaginație, trebuind să răspundă la întrebarea „Cu ce
personaj de poveste vreau să semăn? De ce?” (împărtăşirea cu ceilalți). În momentul în care copilul va
răspunde la această întrebare, motivând răspunsul dat, va ţine în mână o carte mică de poveşti pe care o
va înmâna apoi altui coleg.
Gimnastica de dimineață se va realiza recitând câteva versuri și executând mișcările sugerate:
Dimineața somnul trece dacă sar voios din pat/ Țac,Țac,Țac,Țac/ Și mă spăl cu apă rece pe față, pe gât,
pe mâini, pe piciorușe/ Iau prosopul și mă șterg bine, bine, bine/ Mă îmbrac, îmi pun bluzița, pantalonii/
pun fundița de-s fetiță sau șăpcuța de-s băiat/ Mă încalț, îmi leg șiretul și la stângul și la dreptul/ Și fug
repede,repede la grădiniță/La grădiniță, colegii care au ajuns înaintea mea ce făceau?/ Gimnastica de
înviorare!/ Și cum ziceau ei?/ 1,2 1,2 faceți toți la fel ca noi/ C-așa creștem noi cei mici/ Sănătoși,
voioși, voinici/ Cât eram de mici?/ Atât! Niște pitici!/ Și-am crescut niște voinici..../ Uite aici și uite aici
mușchiuleții de voinici/ Hei, Hui, Ha/Hei, Hui,Ha (exerciții de respirație).
Crearea motivației specifice pentru învățare se va realiza prin intermediul unui joc. Educatoarea
le aduce aminte copiilor de cartea săptămânii „Bicicleta fermecată” , de Zmfira, iar apoi le cere să își ia
fiecare bicicleta imaginară, să închidă ochii și să pornească în călătorie. Fiecare copil pornește în propria
călătorie, educatoarea întreabă câțiva copii unde au ajuns cu bicicleta, aceștia răspund, apoi va spune și
ea unde se află și anume într-o poieniță, în pădure, invitând-i și pe copii în călătoria ei. Ajunși în poiana
imaginară, copiii sunt provocați să spună ce „văd”(flori, copaci, animale etc) după care educatoarea
spune că vede o cutie frumoasă și este curioasă ce o fi înauntru. Copiii vor spune diverse lucruri care pot
fi în cutie, apoi vor deschide ochii și vor vedea cutia în fața lor. Cutia se va deschide iar educatoarea

5
prezintă, pe rând lucrurile aflate în ea. Din cutie va fi scoasă o scrisoarea, bagheta magică, ecusoanele
(prin intermediul cărora copiii se vor împărți în trei echipe: Prietenii Scufiței, Prietenii cocoșului și
Prietenii celor trei purceluși), cărțile mari din carton colorat pentru cele trei povești, apoi plicurile cu
sarcini și recompensele. Noutatea zilei va fi prezentată prin citirea scrisorii de la Zamfira, aceasta
rugându-i pe copii să rezolve cu atenție sarcinile primite, astfel ajutând-o pe aceasta să așeze fiecare
imagine la povestea ei.
Dragi copii,
Sunt foarte supărată. De dimineață am pornit spre voi cu o cutie mare în care am pus
cărțile voastre preferate de povești deoarece am auzit că vă plac foarte mult poveștile. În drumul
meu, când am trecut printr-o poiană, a început un vânt puternic care mi-a răsturnat cutia de pe
bicicletă și toate imaginile din cărți s-au amestecat. Vreți să mă ajutați și să așezați fiecare
imagine la povestea ei? Dacă veți fi atenți, veți rezolva sarcinile propuse și cu siguranță veți
reuși să reparați ceea ce vântul a stricat.
Vă mulțumesc și vă doresc spor la treabă!”
După citirea scrisorii se poartă o scurtă discuție despre importanța cărților, despre cum le
îngrijim? Cum ne comportăm cu ele? Etc.
Reactualizarea cunoștințelor se va face prin adresarea de întrebări referitoare la tema săptămânii:
„Despre ce povestim noi săptămâna aceasta?” , „Cum se numește tema săptămânii?” ”Cum este o
carte?”, „Care este drumul cărții?”
Anunțarea temei și a obiectivelor se va face pe înțelesul copiilor. Astăzi noi ne vom juca
împreună jocul „În lumea cărților cu poveștilor” , doi, trei, copii repetă titlul jocului. Apoi le voi spune
că dacă vor fi atenți și ascultători, vor reuși să rezolve sarcinile propuse, vor recunoaște personaje din
poveștile mult îndrăgite de ei, vor formula propoziții despre acestea, vor povesti diverse scene, vor
realiza semne de carte, puzzle-uri cu scene din povești, astfel ajutând-o pe Zamfira să repare ceea ce
vântul a stricat, să descurce poveștile încurcate și de asemenea vor călători în pădurea plină de surprize
a poveștilor.
Prin intermediul tranziției „Am o carte în culori” vom trece la desfășurarea jocului didactic și a
traseului aplicativ.
Prezentarea conținutului și dirijarea învățării. În fața copiilor se află trei coșuri, pe fiecare coș
este lipită o imagine sugestivă din cele trei povești. Li se va spune copiilor că fiecare răspuns corect va fi
recompensat cu o imagine din poveștile învățate pe care o vor așeza mai întâi în „Coșul poveștii”
corespunzătoare, apoi o vor lipi și vor realiza paginile Cărților cu povești astfel ajutând-o pe Zamfira să
refacă poveștile. Se prezintă copiilor regulile jocului și anume copilul atins cu bagheta fermecată
rezolvă sarcina ce-i revine iar apoi este recompensat cu o imagine dintr-o poveste, acesta trebuie să
așeze imaginea în coșul corespunzător, copiii vor fi încurajați prin aplauze.
După prezentarea regulilor se va trece la desfășurarea jocului.
Prima variantă de joc : „Ghici, ghicitoarea mea!”
Câte un copil de la fiecare grupă, pe rând, este atins cu bagheta, alege un plic , răspunde la
ghicitoare și primește o imagine din poveste („Scufița Roșie” , „Cei trei purceluși”, „Punguța cu doi
bani” ) pe care o așază la coșul potrivit. ( Anexe)

6
Executarea jocului de probă:
Educatoarea atinge cu bagheta un copil de la o grupă, folosind cuvintele magice: „Cu bagheta
fermecată, eu te voi numi îndată” . Acesta alege un plic cu o ghicitoare pe care educatoarea i-o citește,
dă răspunsul și primește o imagine pe care o va pune în „Coșul poveștii” corespunzătoare. După
executarea jocului de probă se trece la executarea jocului propriu-zis.
Educatoarea oferă explicații suplimentare dacă situația o impune.
A doua variantă a jocului „Spune cum este personajul” Pe panoul cu Diagrama Venn, un copil
va așeza personajele poveștii „Scufița Roșie” (cercul roșu) precizând care sunt personaje pozitive și
negative. Un alt copil procedează la fel cu personajele din „Cei trei purceluși”( cercul galben). Un al
treilea copil va trebui să identifice personajul care se întâlnește în ambele povești și să precizeze dacă
este pozitiv sau negativ și să îl lipească în cercul albastru.
A treia variantă a jocului: „Cubul fermecat ”.-metoda cubului Pentru a descoperi cubul fermecat
copiii vor trebui să călătorească în pădurea poveștilor unde vor trebui să rezolve sarcinile propuse
(traseul aplicativ) de personajele întâlnite în pădure. La finalul traseului copiii vor descoperi „Cubul
fermecat” iar apoi vor rezolva cerințele de pe fiecare față a cubului. Intonând cântecul (tranziția) Câte
unul pe cărare/x2/ Uite sus și uite jos/ Totu-i verde și frumos/x2/ În pădure păsărele/ Cântă sus pe
rămurele/x2/ Fiecare-n fel și chip/Cip-cirip și cip-cip-cip/x2” copiii se vor deplasa în cerc executând
mișcările sugerate de jocul muzical.
După încetarea jocului muzical, copiii, împreună cu educatoarea, încep să execute exerciții
specifice pregătirii organismului pentru efort. Vor executa diferite variante de mers: mers normal,
mers pe vârfuri, mers pe călcâie, mersul piticului și mersul uriașului, exerciții de respirație, apoi vor
executa diferite variante de alergare: alergare simplă, alergare cu genunchii sus, alergare cu călcâiul la
șezută, exerciții de respirație.

Rămânând în formație de cerc ,copiii vor executa exerciții pentru influențarea selectivă a
aparatului locomotor: 1.Ne uităm după purceluși ( mâinile pe șold, picioarele depărtate la nivelul
umerilor, rotiri de cap stânga dreapta)2. Brațe scurte, brațe lungi( la 1 mâinile sunt pe umeri cu coatele
lipite de trunchi, la 2 brațele sunt întinse în sus.) 3. Foarfeca ( forfecări de brațe) 4. Legăm
șireturile( copiii stau cu picioarele depărtate si privirea înainte, la 1 se apleacă la piciorul drept fără să
îndoaie genunchiul, imitând legatul șireturilor,2- revenire la poziția inițială, la 3 se apleacă la piciorul
stâng si imită legatul șireturilor, fără a îndoi genunchii, iar la 4 revin la poziția inițială) 5. Iepurașul se
întinde ( la 1 copiii se află în poziția ghemuit iar la 2 își ridica șezutul întinzându-și picioarele) 6. Sari
minge, minge sus.
În partea fundamentală, (veriga a 4 a Consolidarea, perfecționarea deprinderilor și a
priceperilor motrice) a lecției de educație fizică se va desfășura un parcurs aplicativ care va avea drept
scop consolidarea unor deprinderi motrice de bază și utilitar aplicative (alergarea, săritura în adâncime,
săritura într-un picior, săritura de pe loc cu desprindere de pe ambele picioare și târârea).
Copiii vor porni dintr-un punct de plecare marcat pe sol, vor efectua săritura cu desprindere de
pe ambele picioare (sărind ca iepurașul) până la un scăunel, se vor urca pe acesta apoi vor coborî
efectuând o săritură în adâncime, apoi se vor deplasa sărind într-un picior până la măsuțe, pe sub acestea
vor trece executând târârea iar apoi vor alerga până la punctul final, marcat pe sol. Stațiile de lucru vor

7
fi marcate și de personaje din povești, copiii rezolvă sarcinile date de personaje și parcurg traseul
aplicativ.

Sosire alergare

Târâre pe sub măsuță

Săritura într-un picior

Săritură în adâncime

Plecare Săritură cu desprindere de pe ambele picioare

Legendă:
-Punct de plecare - 2 Măsuțe - Sosire

- Scăunel

8
Pentru revenirea organismului după efort copiii se vor juca jocul „Fă ce spun eu!”.
Educatoarea le dă copiilor comenzi spre exemplu: „Mâna pe cap”, aceștia trebuie să execute comanda
fără să fie distrași de faptul că educatoarea greșește execuția comenzii punând mâna pe umeri. Jocul se
repetă de câteva ori.
Apoi copiii se vor deplasa pe scăunele și vor rezolva sarcinile de pe cele 6 fețe ale cubului
câștigând noi imagini pentru cărțile cu povești. Sarcinile de pe cele 6 fețe sunt următoarele: DESCRIE:
Descrie ce vezi în imagine; COMPARĂ: Compară comportamentul celor 2 frați mai mari ai
purcelușului cu comportamentul purcelușului cel mic. ASOCIAZĂ: Cu cine crezi că te asemeni tu
dintre personajele povești Cei trei purceluși? APLICĂ: Interpretează împreună cu un coleg prima scenă
din povestea Scufița Roșie. ANALIZEAZĂ: Analizează comportamentul boierului din povestea
Punguța cu doi bani. ARGUMENTEAZĂ: Boierul i-a furat punguța cocoșului pentru că era lacom! -
explică ce înțelegi prin cuvântul lacom
Baba era zgârcită!- explică cuvântul zgârcit
Purcelușul cel mare a fost harnic!- explică ce înseamnă să fi harnic
A patra variantă a jocului didactic se va desfășura folosind metoda Stabilirea succesiunii
evenimentelor. Se va lucra la început frontal, apoi în perechi iar la final se vor prezenta imaginile întregii
grupe. Câte doi copii din fiecare echipă, pe rând, vor veni, vor extrage câte o imagine din coșul echipei,
vor prezenta conținutul fiecărei imagini, fără ca acestea să fie extrase neapărat în ordinea succesiunii
evenimentelor, apoi lucrând în pereche vor ordona imaginile după succesiunea logică a evenimentelor.
După finalizarea sarcinii cei doi copii prezintă pe rând fiecare planșă începând cu prima, dacă alegerea
este corectă vor lipi planșa în cartea echipei și vor continua așa până la ultima imagine.
Educatoarea le mulțumește copiilor pentru modul în care aceștia au participat la activitate până
acum și le spune că surprizele nu s-au terminat iar apoi le prezintă cele patru centre în care vor lucra. Pe
tranziția: Bat din palme, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne învârtim, ne răsucim și spre centre
noi pornim copiii se deplasează la centre.
La centrul Bibliotecă copiii vor „scrie” la masa luminoasă titlurile poveștilor „Scufița roșie”,
„Punguța cu doi bani” și „Cei trei purceluși”. Titlurile vor fi lipite, la final, pe coperțile fiecărei cărți. La
centrul Artă, copiii vor avea de decorat semne de carte, la Construcții vor realiza gărduleț pentru casa
purcelușului cel mic, din bețe de lemn și crengi de salcie, iar la Știință vor avea de realizat puzzle-uri cu
scene din cele trei povești iar apoi să le lipească în cartea corespunzătoare. După explicarea sarcinilor de
lucru din fiecare centru se vor face exercițiile pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii: Batem palmele
cu spor/ Batem palmele de zor/ 1,2, 1,2 faceți toți la fel ca noi/ Pe mânuțe ne spălăm/ Curat noi ca să
lucrăm/ 1,2,1,2, faceți toți la fel ca noi/ La pian apoi cântăm/ Liniște, să ascultăm. Apoi, fiecare copil va
începe să-și rezolve sarcinile atribuite. Se va realiza la final o expoziție cu cele trei cărți realizate de
către copii.
După finalizarea lucrărilor din centre copiii se vor juca jocul „La ursul din pădure” și „Personaj
la căsuța ta!” (Anexe).
Asigurarea feedback-ului activității se va desfășura cu ajutorul metodei R.A.I. , copiii se așază în
cerc, educatoarea începe jocul adresând o întrebare unui copil, apoi îi aruncă mingea, acesta răspunde,

9
apoi aruncă mingea altui copil și îi adresează o întrebare. Jocul se repetă de câteva ori, mingea
aruncându-se de fiecare dată la alt copil.
La final se organizează o expoziție pentru Zâna Cărților cu produsele obținute în urma activității, se fac
aprecieri asupra modului în care copiii au participat la activitate iar apoi vor primii drept recompense
diplome din partea Zânei Cărților.
Copiii părăsesc sala de grupă intonând cântecul (tranziția) „În traista cu povești”.

10
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Sistem Strategii de evaluare

Etapele Durata/ Ob Forme de Instru


Conţinutul metodico-științific al Metode şi Forme Metode
organizar mente
demersului Dozare .op activităţii procedee Mijloace de şi tehnici de
didactic . e
didactice didactice evaluare de evaluar
a e
evaluare
activității

Asigur condițiile necesare unei bune


1.Moment desfășurări a activității: aerisirea și
organizatoric amenajarea sălii de grupă,
pregătirea materialului didactic.

2.Crearea Crearea motivației specifice se Cutia și


motivației realizează în cadrul întâlnirii de scrisoarea
specific dimineață la descoperirea cutiei și a de la
2 min scrisorii de la Zamfira. Zamfira, Frontal
bagheta
magică,
3.Reactualiza ecusoane
rea 5 min Reactualizarea cunoștințelor copiilor Chestion
cunoștințelor se va realiza prin întrebări de genul: are orală
Despre ce vorbim săptămâna Conversați
aceasta? Cum se numește tema a
săptămânii? Care este drumul cărții?

11
Din ce este făcută hârtia? Cum ne
comportăm cu cărțile?

Anunțarea temei și a
obiectivelor se va face pe înțelesul
4. Anunțarea 3 min copiilor. Astăzi noi ne vom juca
temei și a împreună jocul „În lumea cărților cu
obiectivelor poveștilor” , doi, trei, copii repetă
titlul jocului. Apoi le voi spune că
Evaluare
dacă vor fi atenți și ascultători, vor
formativ
reuși să rezolve sarcinile propuse, Conversați Frontal ă
vor recunoaște personaje din a
poveștile mult îndrăgite de ei, vor
formula propoziții despre acestea,
vor povesti diverse scene, vor realiza
Explicația
semne de carte, puzzle-uri cu scene
din povești, astfel ajutând-o pe
Zamfira să descurce poveștile
încurcate și de asemenea vor călători
și în pădurea plină de surprize a
poveștilor.

În fața copiilor se află trei


5. Prezentarea Frontal
coșuri, pe fiecare coș este lipită o
conținutului imagine sugestivă din cele trei Aprecie
și dirijarea povești. Le voi spune că fiecare ri
învățării răspuns corect va fi recompensat cu verbale
o imagine din poveștile învățate pe Explicația
45 min
care o vor așeza mai întâi în „Coșul
poveștii” corespunzătoare, apoi o
vor lipi și vor realiza paginile

12
Cărților cu povești. Se prezintă Coșuri,
copiilor regulile jocului și anume imagini
copilul atins cu bagheta fermecată Jocul din Chestion
rezolvă sarcina ce-i revine iar apoi povești, are orală
este recompensat cu o imagine dintr- plicuri cu
o poveste, acesta trebuie să așeze sarcini,
imaginea în coșul corespunzător, bagheta
copiii vor fi încurajați prin aplauze. fermecată
După prezentarea regulilor se
va trece la desfășurarea jocului.
Prima variantă de joc : Frontal Ev.
„Ghici, ghicitoarea mea!” Continuă
Câte un copil de la fiecare
grupă, pe rând, este atins cu
bagheta, alege un plic , răspunde la
ghicitoare și primește o imagine Ghicitori
din poveste („Scufița Roșie” , „Cei
trei purceluși”, „Punguța cu doi Bagheta
bani” ) pe care o așază la coșul fermectă
potrivit. ( Anexe)
Executarea jocului de probă:
Educatoarea atinge cu bagheta un Aprecie
copil de la o grupă, folosind ri
cuvintele magice: „Cu bagheta verbale
fermecată, eu te voi numi îndată” .
Demonstr
Acesta alege un plic cu o ghicitoare
ația
pe care educatoarea i-o citește, dă
răspunsul și primește o imagine pe
care o va pune în „Coșul poveștii”
corespunzătoare. Exercițiul
Educatoarea oferă explicații

13
suplimentare dacă situația o impune.
A doua variantă a jocului
„Spune cum este personajul” Pe
panoul cu Diagrama Venn, un copil
va așeza personajele poveștii
„Scufița Roșie” (cercul roșu)
precizând care sunt personaje
pozitive și negative. Un alt copil
procedează la fel cu personajele din Diagrama Chestion
„Cei trei purceluși”( cercul galben). Venn are orală
Un al treilea copil va trebui să Personaje
identifice personajul care se din
povești Frontal
întâlnește în ambele povești și să
precizeze dacă este pozitiv sau
Imagini
negativ.
din cele
trei
A treia variantă a jocului:
povești
„Cubul fermecat ”.

Pentru a descoperi cubul fermecat


copiii vor trebui să călătorească în
pădurea poveștilor unde vor trebui
să rezolve sarcinile propuse (traseul
aplicativ) de personajele întâlnite în Ev.
pădure. La finalul traseului copiii Continuă
vor descoperi „Cubul fermecat” iar Cubul Aprecie
apoi vor rezolva cerințele de pe cele ri
6 fețe a cubului. verbale
5.a) Preătirea
Vor executa diferite variante de
organismului
mers: mers normal, mers pe vârfuri,
pentru effort.
mers pe călcâie, mersul piticului și

14
mersul uriașului, exerciții de
respirație, apoi vor executa diferite
variante de alergare: alergare ușoară,
alergare cu genunchii sus, alergare
cu călcâiul la șezută ( alergare cu
pendularea gambelor înapoi),
exerciții de respirație.

Rămânând în formație de cerc ,copiii


vor executa exerciții pentru
influențarea selectivă a aparatului
locomotor:
5.b)Influențar
ea selectivă a 1.Ne uităm după purceluși ( mâinile
aparatului 8x2 pe șolduri, picioarele depărtate la Frontal
locomotor nivelul umerilor, rotiri de cap stânga
dreapta)

1-4 capul spre dreaptă


Ev.
5-8 capul spre stânga
Continuă
2. Brațe scurte, brațe lungi( la 1
8x2 mâinile sunt pe umeri cu coatele
lipite de trunchi, la 2 brațele sunt
întinse în sus.)

T1-brațele pe umeri

T2- brațele sunt întinse în sus

3. Legăm șireturile (copiii stau cu


8x4 picioarele depărtate la nivelul
umerilor si privirea înainte, la T1 se

15
apleacă la piciorul drept fără să
îndoaie genunchii imitând legatul
șireturilor ,T2-poziția inițială, la T3
se apleacă la piciorul stâng imitând
legatul șireturilor fără a îndoi
genunchii iar la T4 revin la poziția
inițială)

4. Foarfeca (forfecări de brațe)


8x4
4. Iepurașul se întinde ( la T1 copiii
8x2
în poziția ghemuit la T2 își ridica
șezutul întinzându-și picioarele)

5x3 5 Sari minge, minge sus.

Se va desfășura un parcurs aplicativ


care va avea drept scop consolidarea
unor deprinderi motrice de bază și
utilitar aplicative (alergarea, săritura
în adâncime, săritura într-un picior,
săritura de pe loc cu desprindere de Scăunel
pe ambele picioare și târârea).
Copiii vor porni dintr-un Măsuțe,
punct de plecare marcat pe sol, vor personaje
5.c) din
Consolidarea efectua sărituri cu desprindere de pe
ambele picioare (săritura povești
unor
deprinderi iepurașului) până la un scăunel, se
mortice de vor urca pe acesta apoi vor coborî
bază și utilitar efectuând o săritură în adâncime,
aplicative apoi se vor deplasa prin săritură într-
un picior până la măsuțele, pe sub
acestea vor trece executând târârea

16
iar apoi vor alerga până la punctul
final, marcat pe sol. Stațiile de lucru
vor fi marcate și de personaje din
povești, copiii rezolvă sarcinile date Frontal
de personaje și parcurg traseul
aplicativ.

Pentru revenirea
organismului după efort copiii se
Cubul
vor juca jocul „Fă ce spun eu!”.
5.d)Revenirea Educatoarea le dă copiilor comenzi
organismului spre exemplu: „Mâna pe cap”,
după efort. aceștia trebuie să execute comanda Chestion
fără să fie distrași de faptul că are orală
educatoarea greșește execuția
comenzii punând mâna pe umeri.
Jocul se repetă de câteva ori.
Apoi copiii se așază din nou pe
scăunele și rezolvă sarcinile de pe
fețele cubului.

Sarcinile de pe cele 6 fețe


sunt următoarele: DESCRIE: Ev.
Descrie ce vezi în imagine; Continuă
Cubul Imagini
COMPARĂ: Compară
din
comportamentul celor 2 frați mai Explicația, povești
mari ai purcelușului cu demonstra
comportamentul purcelușului cel ția, Cărți cu
mic. ASOCIAZĂ: Cu cine crezi că exercițiul pagini
te asemeni tu dintre personajele goale Analiza
povești Cei trei purceluși? APLICĂ:
produsel
Interpretează împreună cu un coleg
or

17
prima scenă din povestea Scufița activității
Roșie. ANALIZEAZĂ: Analizează
comportamentul boierului din
povestea Punguța cu doi bani.
ARGUMENTEAZĂ: Boierul i-a
furat punguța cocoșului pentru că
era lacom! - explică ce înțelegi prin
cuvântul lacom
Baba era zgârcită!- explică
cuvântul zgârcit
Purcelușul cel mare a fost
harnic!- explică ce înseamnă să fi
harnic

A patra variantă a jocului didactic se


va desfășura folosind metoda
Stabilirea succesiunii evenimentelor. Stabilirea Analiza
Se va lucra la început frontal, apoi în succesiuni produsel
i În perechi or
perechi iar la final se vor prezenta
imaginile întregii grupe. Câte doi eveniment activității
copii din fiecare echipă, pe rând, vor elor
Imaginile Frontal
veni, vor extrage câte o imagine din
din
coșul echipei, vor prezenta
conținutul fiecărei imagini, fără ca Descrierea povești
acestea să fie extrase neapărat în
ordinea succesiunii evenimentelor,
apoi lucrând în pereche vor ordona Povestirea
imaginile după succesiunea logică a
Lipici
evenimentelor. După finalizarea
sarcinii cei doi copii prezintă pe rând Cărțile
fiecare planșă începând cu prima,

18
dacă alegerea este corectă vor lipi poveștilor Evaluare
planșa în cartea echipei și vor continuă
continua așa până la ultima imagine.

20 min Copiii se vor îndrepta spre centrele


de interes respectând imaginea de pe
ecusoane.

6. Obținerea La centrul Bibliotecă copiii vor Chestion


performanței „scrie” la masa luminoasă titlurile are orală
Explicația, Masa Individual
poveștilor „Scufița roșie”, „Punguța
demonstra luminoasă ă
cu doi bani” și „Cei trei purceluși”.
ția,
Conturul literelor va fi dublat iar în
exercițiul Carioci, Coperți
funcție de timpul avut la dispoziție hârtie albă
vor colora și în interiorul literelor. pentru
Titlurile vor fi lipite pe coperțile Semne de cărți-
carte, Pe grupe grafism
fiecărei cărți. La centrul Artă, copiii
vor avea de decorat semne de carte, e
Abțibilde
la Construcții vor realiza gărduleț
pentru casa purcelușului cel mic, din Puzzle
bețe de lemn iar la Știință vor avea Analiza
de realizat puzzle-uri cu scene din Crengi de
salcie produsel
cele trei povești iar la final să le or
lipească în cartea corespunzătoare. Căsuța activității
Se va realiza o expoziție cu tot ceea purcelușul
ce au realizat copii pe parcursul ui Frontal
Jocul
zilei.
După finalizarea lucrărilor din centre
copiii se vor juca jocul „La ursul din
pădure” și „Personaj la căsuța ta!”
(Anexe).

19
Educatoarea îi va încuraja pe copii
3 min să spună și acasă, părinților ceea ce
7. au învățat astăzi, să își creeze în
Intensificarea camera lor o bibliotecă cu cărți cu
retenției și povești pe care să le răsfoiască cu Frontal
asigurarea grijă în fiecare zi și să citească
transferului imaginile, așa cum procedează și la
grădiniță. Explicația,
demonstra
3-4 min Asigurarea feedback-ului activității Chestion
ția,
se va desfășura cu ajutorul metodei area
R.A.I. , copiii se așază în cerc, Metoda orală
8. Asigurarea
educatoarea începe jocul adresând o RAI
feedback-ului
întrebare unui copil ( Ce ne-am jucat
activității
noi astăzi? Ce am învățat?) apoi îi mingea
aruncă mingea, acesta răspunde,
apoi aruncă mingea altui copil și îi
adresează o întrebare. Jocul se repetă
de câteva ori, mingea aruncându-se
de fiecare dată la alt copil.

Analiza
produsel
or
Se vor face aprecieri globale și activității
9. Evaluarea individuale asupra activității
activității copiilor. Cu produsele activității se
2 min va realiza o expoziție pentru Zâna
Cărților. De asemenea aceștia vor
primii diplome de iubitori ai cărților

20
cu povești.

Încheierea Copiii părăsesc sala de grupă


activității intonând cântecul „În traista cu
povești”

ANEXE

21
JOC DE DISTRACTIV „ La ursul din pădure”

Copiii împreună cu educatoarea, merg printr-o pădure, iar ursul stă la bârlog. Copiii imită culesul fragilor și murelor pe următoarele
versuri: Să culegem fragi și mure de la ursul din pădure. În acest timp ursul doarme în bârlogul său. La un moment dat educatoarea strigă:
Vine ursul! , iar copiii se trântesc la podea, fără să miște, cel care mișcă este prins de urs și dus la bârlogul lui. Se repetă jocul de 2-3 ori
după care se poate schimba rolul ursului.

JOC DE ATENȚIE „Personaj la povestea ta!”

Copiii sunt împărțiți în trei echipe. Echipa Scufiței Roșii, echipa celor trei purceluși și echipa Cocoșului din Punguța cu doi bani. Se
stabilește un loc, o căsuță pentru fiecare echipă (prin așezarea cărții poveștii reprezentative echipei). Personajele se plimbă prin pădure iar
când educatoarea spune „Personaj la căsuța ta” aceștia trebuie să se îndrepte spre căsuța lor. Locul căsuțelor se schimbă de fiecare dată iar
copiii trebuie să fie atenți și să-și găsesească cât mai repede căsuța. Cei care se duc la căsuța greșită vor fi „penalizați” trebuind să execute
câte o pedeapsă (să cânte precum cocoșul, să sară într-un picior etc.) Jocul se repetă de 5-6 ori sau de câte ori este necesar, în funcție de
interesul manifestat de copii.

GHICITORI

22
Joc probă:
„ Dacă pe la bunica nu treceam
Pe Scufiţă nu o salvam.
Am salvat-o pe ea şi pe bunică
Şi e foarte fericită! Ghici cine sunt?
( Vânătorul)

1.Doi s-au zbenguit și au construit


Case fără var, case vai și-amar!
Numai unul a muncit
Casă bună și-a clădit,
Și a lui a rezistat, lupul nu l-a înșfăcat!
( Purcelușul cel mare din Cei trei purcelusi)
2. ,,Eu sunt sprinten, pintenat,
Bogăţii am adunat
Și la moșneag le-am dat”
(cocoşul)

3.Dragi copii, de m-ascultaţi


Îmi veţi spune imediat
Cine-i personajul care
A furat de la cocoş
O punguţă pe cărare
Ce era doar pentru moş?
( Boierul)

4.Pe cărare tot mergând,


A-ntâlnit lupul flămând.
De sfatul mamei a uitat
Şi greşeala a costat!
Ghici, ghici cine este?
(Scufiţa Roşie)

5.Lupul rău m-a păcălit./

23
Crezând că-i nepoata mea/
Înăuntru l-am poftit/
Şi pe loc m-a şi-nghiţit!/
Ghici, ghici cine este? (Bunica)

6.
La un plan eu mă gândesc.
Cum pe ei să-i păcălesc
Casele le voi sufla
Pe purceluși îi voi mânca.
( lupul)

24

S-ar putea să vă placă și