Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

INSPECȚIA SPECIALĂ PENTRU ACORDAREA


GRADULUI DIDACTIC I

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL RAGLA


EDUCATOARE: MACREA DORINA NECULINA
GRUPA MICĂ
AN ȘCOLAR 2022-2023

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


DATA: 3.03.2023
NIVEL I –GRUPA MICĂ
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Vestitorii primăverii”
TEMA ZILEI: ,,Surprizele primăverii”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DURATA: o zi
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

1. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:

- salutul, prezența, calendarul naturii, gimnastica de înviorare, noutatea zilei;


,,Coșul cu surprize al primăverii’’.
Rutine: ,,Singurel fac ordine” , gustarea.
Tranziții: ,,Bună dimineața”-cântec
,,Iarnă să te duci cu bine” ,-joc cu text și cânt
,,Hai la joc” –cântec
,,Unul după altul”- versuri
,,În casă la noi” - versuri
,,Ghiocelul - poezie

2. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


Domeniul limbă și comunicare (DLC)
,,Spune ce vezi!” - joc didactic
Domeniul estetic și creativ(DEC):
,,Vestitorii primăverii”-pictură pe lemn

3. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA):


ALA1:
Bibliotecă: ,,Floarea” – elemente grafice
Știință: ,,Caută perechea”- lipire jetoane în perechi
Construcții: ,,Gard pentru grădina cu flori”, construcții cuburi din lemn, trusă Lego

Momentul poveștii: ,,Rilă Iepurilă și Cărăbușul cu aripioare de aur”, de Florin Mugur


ALA2:
Euritmie: ,, Haideți să dansăm!”- (Clap-clap song, stick TV)
Joc de relaxare: ,,Orff” –sursa Youtube (joc cu mișcări lente după muzică)

OBIECTIVE GENERALE:
 Îmbogățirea sferei de cunoștințe a copiilor despre lumea înconjurătoare (primele
semne ale primăverii), despre viața socială și calități morale, oferindu-le șansa de a
înțelege, experimenta și cunoaște comportamente sociale în situații și contexte noi;
 Formarea deprinderii de exprimare prin propoziții clare și corecte din punct de vedere
gramatical și lexical; dezvoltarea gândirii și a atenției; consolidarea unor deprinderi
practice și plastice însușite anterior ;
 Cultivarea unor abilități sociale (comportamente sociale);

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea unor activități variate


 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegrii și receptării lui;
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Demonstrează creativitate în activități diverse;
 Identifică posibile răspunsuri /soluții la întrebări, probleme, provocări în cadrul activităților;
 Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene/ relații din mediul apropiat

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili :
O1- Să descrie aspecte caracteristice ale începutului de primăvară;
O2- ;Să răspundă corect la întrebările adresate de către educatoare pe baza experienței
anterioare;
O3- Să rezolve corect sarcinile propuse în cadrul jocului didactic, având ca suport explicațiile
educatoarei și imaginile de pe jetoane ;
O4- Să recunoască comportamente pozitive și comportamente negative intr-o situație
prezentată, motivând aprecierile făcute;
O5 – Să se exprime prin propoziții simple, corecte din punct de vedere lexical și gramatical;
O6- Să realizeze corespunzător sarcinile de la centrele de activități ;
O7- Să utilizeze în mod adecvat și organizat materialele puse la dispoziție pentru a picta ;

SARCINA DIDACTICÃ:

- descrierea de către copii a imaginilor de pe jetoanele aflate în gentuța berzei


- formularea de propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
- stabilirea locului potrivit pe panou, în funcție de comportamentul copiilor din imaginile de
pe jetoane;
.
REGULILE JOCULUI:

Copiii vin pe rând, aleg un plic din gentuța pe care a adus-o barza, descriu imaginea de pe
jeton, apreciază comportamentul copiilor din imagine și prind jetonul pe panou, în dreptul feței
potrivite(veselă sau tristă).
Dacă copilul propus nu știe răspunsul, va fi ajutat de ceilalți copii din grupă.

ELEMENTE DE JOC:

- surpriza (barza cu gentuța ei)


- mânuirea materialelor
- aplauze
- recompense

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee:

m1- explicația
m2- conversația
m3- observația
m4- demonstrația
m5- exercițiul
m6- jocul
m7- problematizarea
m8- Turul galeriei
Mijloace de învățământ:
M1- calendarul naturii
M2- vestitorii primăverii( rândunica, barza, ghiocei, lalele)
M3- coșul cu surprize al primăverii
M4- siluetă barză
M5- gentuța cu plicuri
M6- jetoane cu imagini copii
M7- panouri ,,față veselă- față tristă
M8- siluete din lemn cu suport: berze, rândunele, ghiocei, lalele
M9- culori Tempera, pensule
M9- fișe de lucru
M10- trusa Lego
M11- imagini perechi

Forme de organizare:
F1- frontal
F2- pe grupuri
F3- individual

SISTEM DE EVALUARE:
Forme de evaluare:
E1- evaluare formativă continuă

Metode de evaluare:
ME1- chestionare orală
ME2- observare curentă
ME3- analiza produselor activității

Instrumente de evaluare:
Ie1- aprecieri verbale ( globale și individuale)
Ie2- recompense

Finalitatea zilei:
Lucrările realizate de către copii vor fi expuse.
Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie 2019
 Irina Mihaela Trifan, Proiect curricuar de formare și dezvoltare a competențelor
sociale șiemoționale la preșcolari, Ed.C.H.BECK, 2019.
 Gabriela Berbeceanu, Mihaela Danc, Daniela Ciurea, Activități de dezvoltare
personală prin jcuri-exerciții și tranziții, Ed. Didactica Publishing House, 2011.
 VIORICA PREDA, coordonator, Metodica activităților instructiv-educative în
grădinița de copii, Ed. Sitech, Craiova, 201
SCENARIUL ZILEI

Sala de grupă va fi organizată cu scăunelele în formă de semicerc, pentru a putea


desfășura atât Întâlnirea de dimineață cât și jocul didactic, iar măsuțele vor fi așezate în cealaltă
jumătate a sălii, unde vor fi desfășurate activitatea practică și activitățile pe centre de interes.
Copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe scăunele pentru Întâlnirea de dimineață.
Vom cânta cântecul ,,Bună dimineața” :
,,Bună dimineața, bună dimineața,
Ce mai faci, ce mai faci?
Mulțumesc, sunt bine
Spune-mi despre tine
Ce mai faci, ce mai faci?”
Urmează Salutul educatoarei ,,Bună dimineața copii!”, urmat de salutul copiilor ,,Bună
dimineața, doamna educatoare!”
Educatoarea adresează copiilor întrebări de genul ,,ce mai faceți?”, sunteți bine?”, e cineva
trist sau bolnav?”,etc., și apoi se trece la efectuarea Prezenței. Un copil va numi toți copiii
prezenți, se vor identifica cei care sunt absenți (băieți și fete) . În continuare va fi completat
Calendarul naturii, unde se va stabili care este ziua prezentă, cea anterioară și viitoare, data,
luna în curs, anul, anotimpul, starea vremii și îmbrăcămintea potrivită. Apoi vom cânta
cântecul ,,Iarnă să te duci cu bine”
,,Iarnă să te duci cu bine Mult dorită primăvară
Primăvara vine,vine, Ne jucăm din nou pe-afară
Cu copacul înflorit Sub copacul înflorit,
Bine, bine ai venit! Bine, bine ai venit!”
Gimnastica de inviorare va fi realizată cu ajutorul versurilor ,, Dacă vrei să fii voinic/
Faci gimnastică de mic/ Unu-doi. Unu-doi/ Fă și tu la fel ca noi/ Întind brațele să zbor/ Sar apoi
într-un picior/ Mă opresc respir ușor” și cu ajutorul câtorva exerciții: ,,Sări minge, minge
jos/șut!”, ,,Ceasul mare-ceasul mic”, etc.
După câteva discuții despre tema săptămânii (Vestitorii primăverii), ca și Noutatea zilei , unul
dintre copii va descoperi coșulețul cu surprize al primăverii, coșuleț în care copiii au găsit în
fiecare zi o altă surpriză. Vom identifica surpriza de astăzi ca fiind o barză, unul dintre vestitorii
primăverii , care are o gentuță cu mai multe plicuri colorate .Voi anunța tema activităților pe
care le vom desfășura pe parcursul zilei, adică un joc în care vom folosi plicurile din gentuța
berzei și activitatea plastică în cadru căreia vom picta pe lemn siluetele vestitorilor primăverii.
Copiii vor repeta titlul activităților.
După un moment de Tranziție constând în versurile poeziei ,,Ghiocelul”, vom desfășura
jocul didactic ,,Spune ce vezi!”,în cadrul căruia fiecare copil va scoate câte un plic din gentuța
berzei, îl va deschide și va descrie imaginea de pe jeton. Apoi va aprecia comportamentul
copiilor din imagine ca fiind unul pozitiv sau negativ motivând aprecierea făcută și va alege
totodată și panoul pe care îl va pune: panoul cu fața veselă sau cel cu fața tristă. Ceilalți copii îl
vor urmări și îl vor ajuta dacă alegerea lui nu este corectă. Dacă a rezolvat corect sarcina, ceilalți
copii îl vor aplauda. După epuizarea plicurilor, vom face aprecieri asupra activității și vom cânta
cântecelul ,,Hai la grădiniță”, trecând totodată la măsuțe unde vom picta siluetele din lemn ale
vestitorilor primăverii, la alegere. Vom intui materialele de pe măsuțe și vom face câteva
exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii, cu ajutorul versurilor:
,,Mișcăm degețelele,
Batem tare palmele
Cântăm vesel la pian
Batem toba tam-tam-tam.
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca pe o floare
Boboc-floare, boboc-floare.
Le voi explica copiilor modul de lucru, realizând un model de exemplu și le voi oferi
ajutor pe tot parcusul activității, acolo unde va fi nevoie. La final vom realiza un ,,Tablou de
primăvară”.
Urmează pauza de gustare, după care vom realiza activitățile pe centre. Trecerea la
aceste activități se va face prin interpretarea cântecului ,,"Trenulețul muzical”. Copiii vor fi
îndrumați la centre unde se vor intui materialele pregătite.
La Centrul Bibliotecă, avem de realizat o fișă cu semne grafice reprezentând petalele unei
flori, la Centrul Știință vom găsi perechea fiecărui obiect de pe jetoane și le vom lipi, iar la centrul
Construcții , vom construi din cuburi de lemn sau piese Lego, un gard pentru grădina de flori.
După terminarea activităților pe centre, vom aprecia activitățile întregii zile realizând Turul galeriei,
astfel încât să poată fii apreciată munca fiecărui copil.
La Momentul de poveste, le voi citi povestea ,,Rilă Iepurilă și cărăbușul cu aripioare de aur,
de Florin Mugur” și voi adresa câteva întrebări despre aceasta.
Activitățile se vor încheia prin desfășurarea câtorva jocuri: ,,Clap-clap song- euritmie și ,,Orff”-
joc de relaxare cu mișcări lente după muzică,.Copiii vor primi recompense .
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:

Etapele Ob. Conținutul metodico-științific al Strategii didactice Sistem strategii de evaluare


demersului op. activității
Durata Metode Mijloace Forme de Forme de Metode Instrumente
didactic
și procedee didactice evaluare și tehnici de
organizare
de evaluare evaluare
1.Moment Pregătirea sălii de grupă, aranjarea
Organizatoric 30 min. O1 scăunelelor în formă de semicerc, aranjarea Conversația Calendarul Frontal Observare
mobilierului, pregătirea materialelor necesare naturii curentă
activității, intrarea copiilor în sala de grupă.
Prima parte a activității o constituie
Întâlnirea de dimineață.
2.Captarea O1 Se realizează prin descoperirea coșulețului -Coșulețul
Atenției 10 min. cu surprize al primăverii. Se descoperă barza, se Conversația cu surprize; Frontal Evaluare Observare Aprecieri
O2 discută puțin despre vestitorii primăverii pe care - Barza; sumativă curentă verbale
copiii i-au scos zilele trecute din cutie și se - Gentuța
observă gentuța berzei în care se află mai multe berzei
plicuri colorate.
3.Anunțarea Voi anunța titlul activităților ce urmează a fi
temei și a O3 desfășurate pe parcursul zilei și obiectivele Conversația
5 min. acestora.
obiectivelor -,, Astăzi, la activitatea de dezvoltare a Chestionarea
vorbirii și comunicării, vom juca un joc care se orală
numește ,,Spune ce vezi!”, joc în care vom afla
Evaluare Aprecieri
despre cum se comportă copiii în diferite
Frontal formativă verbale
situații, iar la activitatea plastică, vom picta pe
Explicația
lemn siluete ale vestitorilor primăverii.
Vom mai desfășura activități foarte interesante Observarea
curentă
la centrele de interes, vom cânta, vom recita și
ne vom juca.”

4.Dirijarea Vom intui plicurile aflate în gentuța berzei și


învățării prin O2 apoi le voi prezenta copiilor regulile jocului și Expunerea - Frontal
abordarea 2min. sarcina didactică. - barza Observare
integrată a Pe rând, câte un copil desemnat va veni și - gentuța curentă
își va alege un plic din gentuță, va descrie cu berzei
conținuturilor
cuvinte proprii imaginea și va spune cum este -plicuri
comportamentul copiilor din imagine, bun sau colorate
nepotrivit, motivând aprecierile făcute. Apoi va - jetoane
așeza jetonul pe panoul pe care îl consideră imagini
potrivit: panoul cu fața veselă, sau cel cu fața Explicația copii Individual Chestionare
tristă, motivând și de această dată alegerea - panouri orală
O
făcută. Ceilalți copii îl vor urmări și îl vor ajuta fața veselă,
dacă este nevoie. Copiii care rezolvă corect fața tristă
sarcina vor fi aplaudați de către ceilalți. Pentru
complicarea jocului, le voi cere copiilor să Individual Analiza
Conversația produselor
descrie cum ar schimba ei comportamentul
O4 copiilor din imagine, astfel încât acesta să activității
devină unul pozitiv. - culori
Voi adresa întrebări ajutătoare și voi Tempera
sprijini copiii în rezolvarea sarcinii jocului. - pensule
La finalul jocului vom descoperi în gentuța - siluete din
O5 berzei o punguță cu recompense dulci pe care Explicația Chestionare
lemn: berze,
copiii le vor primi la momentul Gustare. rândunele, Frontal orală
În continuare vom trece la măsuțe pentru ghiocei,
desfășurarea activității plastice, unde vom lalele
picta, la alegere, pe lemn, siluete ale vestitorilor
Conversația
primăverii (ghiocel, lalea, rîndunica, barză,
buburuză).Vom intui materialele aflate pe Observare
O7 măsuțe, le voi explica copiilor tehnica de lucru, Demonstrația Frontal
curentă
iar apoi vom face cîteva mișcări pentru a ne
încălzi mușchii mici ai mâinii după versurile:
,,Mișcăm degețelele/ Batem tare palmele/
cântăm vesel la pian/Batem toba tam-tam-tam.
Degetele-mi sunt petale/ Le deschid ca pe o Observare
floare. Boboc-floare, boboc-floare.” curentă
Fiecare copil își va alege un vestitor pe care îl Explicația Individual
va picta în culorile potrivite.
Voi urmări copiii cum lucrează, trecând pe Analiza
la fiecare și le voi oferi indicații și ajutor celor produselor
care au nevoie. activității
La finalul activității, voi face aprecieri
individuale și generale asupra activității și toate
lucrările vor fi așezate pe un suport alcătuind un
Tablou al primăverii
5.Obținerea Trecerea la activitățile pe centre de interes se
Performanței realizează prin cântecelul ,,Trenulețul muzical”.
25min. Le voi prezenta copiilor ce activități vom Conversația
desfășura la centre și fiecare copil se va așeza la Frontal
centrul dorit. Explicația
La sectorul Bibliotecă – copiii vor avea de
- fișe de Evaluare Observare
realizat o fișă cu semne grafice , petalele unei
O6 lucru formativă curentă
flori
- carioca Frontal
La sectorul Construcții –copiii vor construi
- creioane
din cuburi de lemn sau piese Lego un gard
Explicația colorate Chestionare Aprecieri
pentru grădina de flori.
- piese trusă orală verbale
La sectorul Știință- copiii vor identifica
Lego Individual
O5 obiectele de pe jetoane și le vor găsi perechea,
- elemente
apoi le vor lipi pe o coală de hârtie..
pentru șirul Analiza
Pe parcursul desfășurării activității copiii Conversația
crescător produselor
vor fi încurajați și sprijiniți în realizarea
sarcinilor primite. activității
În timp ce copiii lucrează, voi trece pe la
fieecare centru urmărind activitatea acestora.
La final vom face un tur al sălii de grupă(Turul
galeriei), apreciind ce au lucrat copiii la fiecare
centru de activitate.

6.Asigurarea Se fac aprecieri verbale individuale şi globale


retenției și a asupra modului cum s-au desfãşurat activitățile, Chestionare
transferului 5 min. O7 apoi la Momentul de poveste, voi citi povestea TV-video orală
,, Rilă Iepurilă și cărăbușul cu aripioare de sursa
aur,” de Florin Mugur. Youtube Evaluare Aprecieri
În continuare vom dansa după cântecul formativă Analiza verbale
Frontal
Clap-clap song, executând mișcările specifice produselor
din video și apoi ne vom așeza pe covor pentru activității
jocul de relaxare Orff ( mișcări lente după
muzică de relaxare).
Planșe Observare
poveste, text curentă
8.Încheierea Pentru munca și comportamentul lor pe Jocul Frontal Aprecieri
activității parcursul întregii zile, copiii vor primi verbale
20min Recompense Individual Observare
recompense, brose ,,Ghiocei” (aflate în Recompense
coșulețul cu surprize). Conversația curentă

S-ar putea să vă placă și