Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRAT
Data : 27.11.2016
Grupa: Grupa Mare B, PP
Tema : “Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Subtema : “Carnavalul fructelor”
Tema: “Fructul minunat”
Forma de realizare: Activitate integrata
Tipul activitatii: verificare si consolidare cunostinte si deprinderi
Indrumator: Educ. Vladescu Ana
Propunator: Andrei (Radacina) Violeta, an II, PIPP

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

RUTINE:

- Întâlnirea de dimineaţă – salutul,calendarul, noutatea zilei „Care este fructul tau preferat?”
- Igiena: „Singurel mă îngrijesc”
- Micul dejun

TRANZIŢII: „Bate vântul frunzele”; ,,Ploaia”; ,,Bat din palme”

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA) – CENTRE DE INTERES:

Artă :”Struguri” - dactilopictura


Biblioteca:”Citim imagini despre fructe de toamnă”
Joc de rol: Gospodina in bucatarie

4. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) :


DS - Activitate matematica : Perechi de fructe
D.E.C. - aplicatie practica: “Borcanul de compot” –decupare si lipire

3. Activităţi recreative - ETAPA a II-a:


Tema: ,,Greieraş la căsuţa ta!”; ,, Rândunică, mută-ţi cuibul!”, “Salata de fructe”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
CENTRE:
BIBLIOTECA: ”Citim imagini despre fructe de toamnă”
a) Cognitiv-informaţionale:
 Să urmărească linia poveştii,reţinând desfăşurarea evenimentelor în succesiunea întâmplărilor, pe
baza unor ilustraţii;
 Să reţină titlul şi autorul poveştii;
 Să precizeze că unele păsări pleacă în ţările calde, să povestească felul în care se pregătesc animalele
pentru iarnă.
b) Psiho-motorii :
 Să participe activ la activitate;
c) Afective :
 Să îndrăgească natura, păsările şi animalele.
JOC DE ROL: Gospodina in bucatarie
Cognitiv-informaţionale:
 să recunoască florile de toamnă din fişă;
 să coloreze imaginea corespunzătoare anotimpului toamna;
 să denumească anotimpul în care ne aflăm;
 să precizeze fenomenele specifice anotimpului toamna;
 să recunoască imaginile specifice anotimpului toamna.
b) Psiho-motorii:
 să manipuleze corect materialul pus la dispoziţie;
c) Afective :
 să participe conştient şi activ;
 să se bucure de reuşita sa şi de a colegilor.
ARTĂ : Artă :”Struguri” - dactilopictura
Cognitiv-informaţionale :
 să denumească florile de toamnă;
 să coloreze în contur florile de toamnă;
a) Psiho-
motorii :
 să mânuiască corect materialul
primit;
 să-şi coordoneze mişcările
oculo-motorii;
b) Afective :
 să-şi dezvolte simţul estetic;
 să aprecieze critic/autocritic
lucrarea sa ori pe cele ale
colegilor .

DOMENII EXPERIENŢIALE:
1) DS - Activitate matematica : “Perechi de fructe”
Obiective operationale vizate :
* Sa alcatuiasca grupe de obiecte dupa culoare si marime si sa le denumeasca ;
* Sa stabileasca prin punerea in corespondenta a obiectelor pe baza formarii de perechi a grupelor cu mai
multe/mai putine elemente ;
* Sa se exprime verbal corect folosind un limbaj matematic pentru actiunile efectuate ;
2) D. E.C.- Educaţie plastică : “Borcanul de compot”- decupare si lipire
Obiective operationale vizate:

Activităţi recreative - ETAPA a III-a:


,,Greieraş la căsuţa ta!”; ,, Rândunică, mută-ţi cuibul!”, “Salata de fructe”
a) Cognitiv informaţionale:
 să se comporte civilizat în joc ;
 să respecte regulile jocului;
 să alerge în direcţia indicată;
b) Psiho-motorii:
 să participa activ, în spiritul respectării regulilor joculu.
c) Afective:
 să coopereze cu echipa.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea, problematizarea,
explicatia, exercitiul, jocul, conversatia, expunerea, aprecierea verbala, brainstorming-ul, învăţarea prin
cooperare, turul galeriei.
 Mijloace didactice:
Rutine: panoul pentru întâlnirea de dimineaţă, jetoane, plic cu ghicitori.
Centre: Joc ,, Când se întâmplă?”, imagini ,,Unde a zburat rândunica?”, culori, coli A4, fişe.
Domenii experienţiale: fisa cu fructe, foarfece, lipici, borcan din carton, panou , lipici, creioane colorate,hârtie
glasată,coli A4, farfurioare, pensule,calculator, ,,Anotimpurile- Toamna”, A. Vivaldi, plansa cu cosulete, fructe,
ghicitori, marker
 Forma de organizare: frontal, individual şi în grup

 Forma de evaluare: verificare orala, aprecieri verbale, proba practică.

Bibliografie:
a) *** Curriculum pentru învăţământul preşcolar (2008) M.E.C.T., Bucureşti
b) *** Revista Învăţământului preşcolar, 2009
c) ***Ghid pentru desfăşurarea activităţilor de educaţie fizică în grădiniţă,Ana Ivan,Daniela Petre ,
Constantina Ciucurel,Ed. Tiparg,2006
d) ***Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Florica Mitu, Ştefania
Antonovici, Ed. Grădiniţa Humanitas, 2005
ETAPELE DESFASURAREA ACTIVITATII METODE RESURSE FORME DE
ACTIVITA-TII SI MATERIALE ORGANIZA
PROCEDEE RE
Moment Pentru o buna desfăşurare a activităţii se iau
organizatoric următoarele măsuri: Frontal
 crearea spaţiului ambiental necesar;
 pregătirea materialelor didactice necesare;
 intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă cu
cântecul “A,A,A...acum e toamna ”.
I. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Frontal
Captarea Copiii sunt aşezaţi în semicerc.
atenţiei Intra invitatul surpriza: Scufita Rosie care ii
saluta, le cere sfatul.

Comunicarea
obiectivelor Salutul: ,, Zicerea de dimineaţă”
Conversaţia
şi a temei Copiii se salută reciproc.
activităţii Calendarul zilei: Cu ajutorul copiilor se
stabileşte la panou anotimpul, luna, ziua
„În ce anotimp suntem?” – (Toamna) un copil
alege jetonul cu anotimpul potrivit şi îl pune la
panou.
„Care sunt lunile anotimpului
toamna?”(septembrie, octombrie, noiembrie) Scufie Rosie
„În ce lună suntem noi acum?”(octombrie)
Cos cu mere
„Ce zi este astăzi?”(vineri)
„Care sunt zilele unei săptămâni?
(luni,marţi,miercuri,joi,vineri,sâmbătă,duminica
)
„Câte zile sunt în total într-o săptămână?” (7)
„Câte zile venim la grădiniţă?”(5)
„Câte zile stăm acasă?”(2)
Noutatea zilei:
Noutatea zilei avem personajul “Scufita Rosie”
– prezinta surpriza ei.
TRANZIŢII: ,, Bat din palme”

II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LA


ALEGERE – CENTRE DE INTERES

La Bibliotecă, copiii vor asculta cu atenţie


povestea ,, Unde a zburat rândunica?”,
concomitent cu prezentarea imaginilor care
înfăţişează principalele momente ale poveştii.
După terminarea lecturii se va aprofunda titlul
poveştii, precum şi mesajul transmis de aceasta:
rândunica pleacă în ţările calde pentru că
vremea s-a răcit şi nu mai găseşte hrană, iar
vrăbiuţa, furnica, bursucul, şopârla şi broscuţa
se pregătesc pentru iarnă.
Pentru a observa dacă s-au reţinut
personajele din poveste, ordinea evenimentelor,
personajelor cu care s-a întâlnit vrăbiuţa,
precum şi mesajul transmis se realizează o
scurtă convorbire cu suport ilustrativ.

La zona Joc de rol, copii vor avea la dispozitie


fructe si legume si ustensile necesare in
bucatarie, iar copiii pregatesc camara pentru
iarna, colaborand unii cu altii in indeplinirea
obiectivelor.
În timp ce copiii lucrează, eu îi voi îndruma şi
urmări îndeaproape. Voi da explicaţiile
necesare, voi pune întrebări ajutătoare, acolo
unde există dificultăţi, voi monitoriza
activitatea la fiecare centru şi voi interveni dacă
e cazul.
Se reaminteşte copiilor comportamentul
aşteptat (regulamentul) în cadrul acestor
activităţi: vorbim în şoaptă pentru a nu deranja
pe alţii; ; fiecare joc trebuie terminat, colaborăm
împreună etc.

Evaluare Voi face aprecieri asupra întregii activităţi din


centre, a modului de participare a copiilor la
activitate şi a comportamentului acestora.

TRANZIŢII:,,Ploaia”;
RUTINE: ,, Ne pregătim pentru activităţi”

Anuntarea Se face direct, pe intelesul tuturor:


temei Copii, astazi vom desfasura jocul: Perechi de explicatia Frontal
fructe 
Prezentarea Se explica copiilor regulile si modul de Frontal
noului desfasurare al activitatii: expunerea
continut
Desfasurarea Etapa I
activitatii Jocul se desfasoara cu intreaga grupa. Problematiz
Intr-un cos se gasesc mai multe tipuri de fructe. area Plansa cu frontal
Pe rand,va veni cate un copil si va extrage cate Exerciţiul cosulete
un fruct. El va oferi indicii pentru ca ceilalti Fructe Individuala
copii sa ghiceasca ce fruct a extras, apoi va lipi decupate
fructul intr-un cosulet gol. explicatia lipici
Etapa 2
Pe rand va veni cate un copil si va cauta
perechea fiecarui fruct pentru a o lipi alaturi de
primul fruct lipit. La fiecare cos se mai adauga
fructe pentru a aproxima unde sunt mai multe.

Evaluarea Evaluarea activitatii se realizeaza in timpul frontal


desfasurarii activitatii, educatoarea foloseste
cuvinte de apreciere si foloseste intrebari
ajutatoare pentru a creste gradul de dificultate.
Educatoarea apreciaza realizarea
comportamentelor propuse la ariile
curriculare.Se fac aprecieri si asupra efortului
depus de copii pentru finalizarea lucrarilor.

Incheierea In timp ce educatorul numara copiii se aseaza in Aprecierea De grup


activitatii perechi si fac turul salii cantand « Bat din verbala miscare
palme » de trei ori, apoi se indreapta spre
activitatea practica.

Captarea Activitate individuala:


atenţiei Copiii sunt aşezaţi la măsuţe .

Anunţarea Scufita Rosie le solicita inca o data ajutorul


temei şi copiilor pentru a pregati compot pentru bunica.
motivarea
învăţării Solicita copiilor să recunoască şi să denumească
materialul de pe măsuţă, apoi să aprecieze ce se
poate face cu acestea.

Dirijarea Explic copiilor tehnica de lucru. Model


învăţării Fisa cu
a)intuirea LUCRU INDIVIDUAL fructe
materialului Voi explica sarcinile fiecărei grupe, timp în care Foarfece
ceilalţi copii ascultă cu atenţie. Culori
b)explicarea Execut cu copiii câteva exerciţii de încălzire a lipici
tehnicii de muşchilor mici ai mâinii:,,Ploaia”.
lucru
Copii vor primi o fisa de lucru cu diverse fructe
pe care ei le vor colora si decupa, respecand
c)exerciţii conturul.
pentru Dupa ce le decupeaza le lipesc pe borcan
încălzirea formand perechi.
muşchilor Urez spor la lucru copiilor,dau explicaţii şi ajut
mici ai mâinii dacă este cazul.
Copiii vor lucra pe un fond muzical
,,Anotimpurile-Toamna”,de A. Vivaldi,
respectând etapele de lucru:individual
d)executare manipuland si amplansand corespunzator
propriu –zisă materialele.
a lucrării

Evaluare Aprecierea lucrărilor se va face prin metoda


Turul galeriei .
Se vor stabili criteriile de apreciere: aspect,
corectitudine, acurateţe, exersarea relaţii
verbale cu cei din jur.
Fac aprecieri asupra modului de lucru ,a
Incheierea comportamentului lor din timpul activităţii.
activităţii Cele mai reuşite şi frumoase tablouri vor fi
expuse la expoziţie.
IV. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI
RECREATIVE – ETAPA A II-A

,, Greieraş la căsuţa ta!”


Grupa este dispusă în formaţie de cerc, câte doi,
faţă în faţă, cu faţa spre centru. Copiii care au
primit greieraşi drept recompense vor fi ,,
greieraşii”, iar cei din interiorul cercului care
stau aşezaţi încrucişat vor fi ,, căsuţele”. La
comanda: ,,Greieraşi vă împrăştiaţi!”, ,,greierii”
se răspândesc pe terenul de joc. La
comanda: ,,Staţi, ochii vă acoperiţi!” aceştia se
opresc şi îşi acoperă ochii cu palmele, iar
,,căsuţele” îşi schimbă locurile între ele. La a
treia comandă: ,,Greieraş la căsuţa ta!”, fiecare
aleargă la căsuţa lui. Cel care găseşte primul
căsuţa este declarat câştigător.

,, Rândunică, mută-ţi cuibul!”


Copiii se grupează câte doi, faţă în faţă,
ţinându-se de mâini(cuiburile). Se formează mai
multe astfel de grupuri. În mijloc se află un al
treilea copil pe post de ,, rândunică”. Un copil
desemnat rămâne în afara acestor ,, cuiburi de
rândunele”. La comanda educatoarei: ,,
Rândunică, mută-ţi cuibul!”, toate rândunelele
îşi mută cuibul, astfel copilul rămas afară îşi va
găsi un cuib şi un altul va rămâne fără, astfel
încât va trebui să îşi găsească un alt cuib la
următoarea comandă.

Salata de fructe
Fiecare copil isi alege un nume de fruct.
Regula jocului este ca atunci cand copilul este
ales sa pronunte numele fructelor fara sa i se
vada dintii.
Prima persoana isi va spune numele fructului
sau de doua ori, apoi va alege un alt nume de
fruct. Urmatorul ales isi va spune numele de
doua ori apoi va alege, la randul lui alt fruct
etc..

S-ar putea să vă placă și