Sunteți pe pagina 1din 15

GA

GRĂDINITA CU P.P."CODRUȚA"
GALAȚI

POVESTEA IEPURAȘULUI
DE PAȘTE

Prof. inv. presc.: SAVA OANA


Grupa mica: " Disney"
APRILIE 2019 Prof.inv.presc.: Sava Oana
Grupa mica "Disney"
Aprilie 2019
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA: 17.04.2019
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, Când, cum și de ce se întamplă?”
TEMA PROIECTULUI: Obiceiuri și tradiții de Paște
SUBTEMA : " Iepurașul de Paști în vizită"
TEMA ZILEI : "Bucuriile Iepurașului de Paști"
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADE (DLC+ DEC)+ALA II
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de cunoștințe, consolidare de priceperi şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei, pictură, joc recreativ

CATEGORII DE ACTIVITĂ Ț I

I. ADP. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă cu tema: ,,Ce vrei să-ți aducă Iepurașul?.”


Tranziţii: Jocuri muzicale: ”Iepurași drăgălași ”, "Bat din palme"
Rutine : - Sosirea copiilor; deprinderi igienice şi de autonomie (spălatul pe mâini, servirea
gustării)

II. ADE. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


DLC. Educarea limbajului : ,, Povestea Iepurașului de Paște’’-povestirea educatoarei
DEC: Activitate artistico-plastica: Forma, element de limbaj plastic- ,,Iepurașul harnic”-
pictură(tehnica amprentării).

2
III. ALA II. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE

1."Atenție la coșul cu ouă!"-joc distractiv


2."Iepurașul Țup"-joc muzical

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

I .Domeniul limbă și comunicare:


Educarea limbajului: ,,Povestea Iepurașului de Paște (povestirea educatoarei)

Obiective de referință:

 Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles;


 Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei personale şi/sau a
relaţiilor cu ceilalti;
 Să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaționale:
O1:să asculte cu atenție textul poveștii „Povestea Iepurașului de Paște”, urmărind firul
întâmplărilor prezentate de către educatoare cu ajutorul imaginilor;
O2:să descrie scene din poveste;
O3:să precizeze de ce le-a plăcut/ nu le-a plăcut povestea;
O4:să răspundă în propoziții clare și corecte din punct de vedere gramatical la întrebările
educatoarei despre povestea prezentată;

Strategia didactică:
Resurse procedurale: explicația, conversația,expunerea, demonstrația, exercițiul, instructajul
verbal, problematizarea;
Resurse materiale: planșe cu scene din poveste, decor cu personaje din poveste, siluete;
Resurse organizatorice: frontal
3
II. Domeniul estetic si creativ:
Activitate artistico-plastică: Forma, element de limbaj plastic-,,Iepurașul harnic”-
pictură(tehnica amprentării).
Obiective de referință:
 Să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activități
artistico-plastice;
 Să identifice și să găsească cât mai multe soluții pentru realizarea temei propuse în cadrul
activității artistico- plastice;

Obiective operaționale:
 să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție;
 sǎ aplice corect culoarea cu pensula, pe suprafața dată, respectând indicațiile primite;
 să realizeze lucrarea utilizând corect tehnica picturii prin amprentare;

Strategia didactică:
Resurse procedurale: explicația, conversația,demonstrația, exercițiul, instructajul verbal;
Resurse materiale: acuarele, pensule, siluete, foi suport;
Resurse organizatorice: pe grupuri mici , individual;

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

Centrul Bibliotecă: ,, Cărticica mea -Povestea Iepurașului de Paște (citire de imagini)


Obiective operaționale:
O1-să redea momentele principale din poveste, prezentate în carte  ;
O2-să așeze pe materialul suport personajele din poveste, în ordinea apariției lor ;
O3-să picteze oul în contur,cu ajutorul bețișoarelor realizând astfel coperta cărții ;

4
Centrul Artă: ,,Iepurașii harnici’’- pictură (tehnica amprentării)
Obiective operaționale:
O1-să denumescă corect materialele primite pentru activitate;
O2- să aplice culoare pe siluetele suport;
O3- să amprenteze pe foaia suport siluetele pictate( iepuraș și ouă)

Centrul Joc de masă: ,, Ouă colorate’’- joc cu ținte


Obiective operaționale:
O1-să denumească materialele de la centru;
O2- să contureze oul așezând corespunzător țintele;
Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, instructajul verbal,
aprecierea verbală;
Resurse materiale: carte cu imagini din poveste,siluete cu personajele din poveste, pensule,
acuarele, ou șablon, ținte, foaie suport, ștampile ou si iepuri, șervețele, pahare, apă;
Resurse organizatorice: frontal, individual , pe grupuri mici;

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE II

1.Tema: ,,Atenție la coșul cu ouă!’’


Forma de organizare: joc distractiv
Tipul activității: consolidare de priceperi şi deprinderi

Obiective operaționale:
O1- să respecte regulile prevăzute de joc;
O2-să răspundă motric la sarcina dată;
O3-să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea jocului

5
2.Tema:„Iepurașul Țup’’
Forma de realizare: joc muzical
Tipul activității: consolidare de priceperi şi deprinderi
Obiective operaționale:
O1-să interpreteze cântecul "Iepurașul Țup" respectând linia melodică;
O2-Să execute mișcări sugerate de textul cântecului;

BIBLIOGRAFIE:
-* Curriculum pentru învaţamânt preşcolar (3-6/7)ani,MECT 2008*
-* Activitatea integrata în gradiniţa *, Ed. Didactica Publishing House, 2008
-*Orientări metodice privind aplicareaa programei educative în grădinița de copii;

6
SCENARIUL ZILEI

Înainte de începerea activității integrate se va realiza Întâlnirea de dimineață.


Copiii se vor așeza în semicerc și se vor saluta, au posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de
a-și manifesta buna dispoziție. Educatoarea le zâmbește, transmitându-le căldură prin toate
formele de comunicare.
Salutul:
Educatoarea salută copiii cu căldură și respect:
,, Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit
A început o nouă zi
Bună dimineața, copii!’’
Calendarul naturii: Se discută despre vremea din ziua respectivă pentru a așeza la
“Calendarul naturii” jetoanele corespunzătoare anotimpului, anotimpul în care suntem,
sărbătorile specifice perioadei.
Împărtășirea cu ceilalți: Educatoarea prezintă imaginea unui iepuraș care urmează să
aducă cadouri copiilor cu ocazia sărbatorilor de Paște. Copiii așază imagini cu cadouri pe care și
le doresc de la Iepuraș.
Ex: Eu doresc ca Iepurașul să-mi aducă un ou de ciocolată.
Activitatea de grup: Se interpreteazaă cântecelul "Iepuraș coconaș"
Noutatea zilei: Se prezintă Iepurașul de Paște care a adus copiilor un coș cu surprize: ouă
și iepurași de ciocolată.
Tranziție: Înainte de a trece la desfășurarea activităților pe domenii experiențiale, copiii
vor interpreta jocul muzical “Iepurași dragălași”,executând mișcările sugerate de textul
cântecului.

7
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

Ambele activități se vor desfășura în manieră integrată.


Le voi spune copiilor că vor primi toate surprizele aduse de Iepuraș dacă realizează cu
interes și atenție activitățile propuse pe parcursul zilei.
Activitatea va debuta cu povestirea ,,Povestea Iepurașului de Paște’’, activitatea urmând
să se desfășoare după indicațiile metodice ale acestui mijloc de realizare a activității de educare a
limbajului ( frontal).
Se descoperă panoul cu imagini din poveste și se prezintă conținutul poveștii " Povestea
Iepurașului de Paște", concomitent cu prezentarea acestora. Se explică cuvintele și expresiile noi
din text, se adresează întrebări referitoare la acțiunea poveștii, dacă le-a plăcut povestea.
În final, se completează decorul realizat după imaginile din poveste cu personajele care
lipsesc.
Iepurașul se declară încântat de modul în care copiii au participat la activitatea frontală și
le oferă imagini cu iepurași de diferite culori, realizând astfel repartizarea pe sectoare.
Tranziția către centrele de interes se face prin cântecul " Bat din palme".
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de lucru și
obiectivele urmărite.
Temele de la centrele de interes vor fi următoarele:
La centrul BIBLIOTECĂ , copiii vor realiza cărticica " Povestea Iepurașului de Paște".
Copiii trebuie să așeze pe materialul suport personajele din poveste în ordinea apariției lor,
verbalizând principalele momente. Apoi vor picta oul de pe copertă cu ajutorul bețișoarelor.
La centrul ARTĂ , copiii vor primi siluete de polistiren în formă de ou și iepure, pe
care vor trebui să aplice culoarea corectă (conform culorii ouălor din poveste ) și prin
amprentarea acesteia pe foaia suport ,vor realiza un tablou cu iepuri si ouă .
La centrul JOC DE MASĂ, se va pune la dispoziția copiilor șabloane cu ouă și ținte . Ei
vor îmbina piesele astfel încât să obțină o imagine identică cu modelul și vor formula propoziții
pe baza imaginii obținute.
Rotația grupurilor la centre se face în așa fel încât toți copiii să participe la activitățile de
la sectoarele Bibliotecă și Artă.
La sfârșitul activității se realizează o mini expoziție cu lucrările realizate de copii. Copiii
admiră lucrările și se fac aprecieri asupra întregii activități desfășurate pe parcursul zilei.

8
În ultima activitate a zilei, ALA II –Copiii vor desfășura jocul distractiv ,, Atenție la
coșul cu ouă!’’. Copiii duc coșul plin cu ouă de ciocolată pe un traseu stabilit având grijă să nu
scape niciun ou din coș.
În final, copiii vor interpreta jocul muzical "Iepurașul Țup"executând mișcările sugerate
de textul cântecului.

9
Evenimentul Conținutul științific/ informațional Metode și Mijloace de Evaluare/
didactic procedee realizare feedback
1.Moment - Pregătirea materialelor necesare pentru fiecare centru de
organizatoric activitate Instructajul Panou Observarea
- Asigurarea unui climat educațional favorabil, în concordanță cu Verbal prezență comportamentului
tema săptămânii Poze copiilor
-Intâlnirea de dimineață: Conversația Calendarul
Copiii se vor așeza în semicerc și se vor saluta; naturii Interesul pentru
Au posibilitatea de a-și impărtăși ideile, noutatea zilei, activitate
calendarul
naturii

2.Captarea Iepurașul de
atentiei: Se realizează prin prezentarea Iepurașului de Paște care le-a Conversația Paște Observarea
adus un coș plin cu surprize: ouă și iepurași de ciocolată pentru Explicația Coș comportamentului
copii Ouă copiilor
ciocolata
Iepurași

10
ciocolată
3. Reactualizarea Discuție privind sărbătoarea așteptată în perioada imediat Conversația Imagini de la Evaluare orala
cunoștintelor următoare, Paștele, cum sărbătoresc copiii și ce cadouri își centrul Aprecierea verbala
doresc de la Iepuraș. tematic
4. Anunțarea Este anunțată tema zilei și sunt explicate pe înțelesul copiilor Conversația Observarea
temei și a obiectivele urmărite. Explicația capacității de atenție
obiectivelor: ,,Astăzi, vă voi spune povestea Iepurașului de Paște.Vom Expunerea voluntara
descoperi cum a devenit iepurașul simbolul acestei sărbători"

5. Prezentarea Se trece la realizarea povestirii propriu-zise. Povestea va fi Observarea


noului continut si expusă cu mare atenție la inflexiunile vocii, în funcție de comportamentului
dirijarea invatarii personajele din poveste. Expunerea copiilor
Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea
vocii,schimbarea ritmului vorbirii,prin accentuări şi scăderi Conversaţia
ale intensităţii vocii, repetiţii,mimică şi gestică. Planșe
În timp ce expun povestea, prezint copiilor şi planşele Explicația
corespunzătoare. Explic copiilor cuvintele si expresiile noi.
In scopul fixării momentelor principale ale povestii voi prezenta
copiilor personajele poveștii și le voi cere să le așeze în ordinea
apariției lor în poveste.
„Cum s-a numit povestea? Exercițiul Evaluare orala
Ce personaj v-a placut cel mai mult? etc” Conversația Aprecieri verbale
Copiii primesc în piept iepurași de culori diferite pentru a-i Problematizarea
repartiza la centre.

11
Tranziția către centrele de activitate se realizează prin cântecul
" Bat din palme"
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu Iepurași de
materialele, sarcinile de lucru și obiectivele urmărite. diferite culori
Copiii sunt invitați să meargă la centre conform
medalionului primit.
6.Obținerea Exerciţiul
performanțelor Bibliotecă - copiii vor realiza cărticica " Povestea Iepurașului Problemati- Imagini
de Paște". Copiii trebuie să aseze pe materialul suport zarea suport cu Observarea
personajele din poveste în ordinea apariției lor, verbalizând Conversaţia scene din comportamentului
principalele momente. Apoi vor picta oul de pe copertă cu poveste, copiilor
ajutorul bețișoarelor. personaje
acuarele,
Artă - copiii vor realiza cu ajutorul ștampilelor puse la Explicatia bețișoare
dispoziție de educatoare un tablou cu ouă și iepuri . Vor aplica
culoarea pe ștampilele ou și iepure, apoi prin amprentare vor Demonstratia ștampile Aprecieri verbale
realiza imaginea pe foaia de desen. pensule
Exercițiul acuarele
Joc de masă- se va pune la dispozitția copiilor șabloane cu ouă borcan apă
și ținte. Ei vor așeza țintele astfel încât să contureze șablonul și
vor formula propoziții pe baza imaginii obținute.
Sunt prezentate sarcinile de lucru pentru fiecare centru în parte. ținte
Se desfașoară exerciții de încălzire a musculaturii mâinii. șablon ouă
de diferite

12
culori
7.Asigurarea După terminarea activităților pe centre, educatoarea împreună cu Conversația Expoziție cu Observarea directa
feed-back-ului copiii vor merge pe la fiecare centru pentru evaluarea modului lucrările Observarea
de lucru, aprecieri asupra întregii activități, a modului de copiilor comportamentului
participare a copiilor la activitate și a comportamentului copiilor
acestora. Aprecieri verbale
Lucrarile se vor expune într-un loc vizibil. autoaprecierea
8.Încheierea Copiii vor desfășura în încheierea activității jocul distractiv : Jocul Observarea
activitatii " Atenție la coșul cu ouă!", apoi interpretează jocul muzical Explicația comportamentului
"Iepurașul Țup" Demonstrația copiilor
Aprecieri verbale

ANEXE

13
POVESTEA IEPURASULUI DE PASTE

    A fost odată o familie de iepuraşi: mama, tata şi cei patru copii ai lor. Părinţii nu ştiau care din cei patru
copii ai lor va fi adevăratul iepuraş de Paşti. Mama a luat atunci un coş cu ouă, diferit colorate, şi-a chemat
copilaşii în jurul ei şi a început să-i spună celui mai mare :
          -Te rog, ia un ou din coşul acesta şi du-l în grădină ,acolo unde copiii au pregătit cuiburile.
    
  Primul iepuraş a luat oul de aur şi a fugit cu el în pădure, peste rău, peste poiană, peste câmpie, până a ajuns
la grădină. Când să sară gardul, iepuraşul a făcut un salt prea mare, oul i-a scăpat şi s-a spart. S-a întors acasă
supărat iar mama lui i-a spus :
          -Iepuraş,iepuraş,în grădina n-ai intrat,
          Nu eşti tu cel aşteptat ! 
          Cel de-al doilea iepuraş a luat oul de ciocolată, a fugit cu el în pădure şi deodată s-a întâlnit cu o veveriţa
care zburda voioasă prin crengile unui copac.Veveriţa l-a întrebat : 
          - E bun oul ?
          - Nu ştiu, eu îl duc copiilor !
          - Lasă-mă să-l privesc şi să gust puţin din el. Dar pentru că oul a fost bun veveriţa l-a mâncat pe tot.S-a
întors acasă supărat iar mama lui i-a spus :
          -Iepuraş,iepuraş,în grădina n-ai intrat,
          Nu eşti tu cel aşteptat ! 

          Al treilea iepuraş luă oul galben, fugi prin pădure dar acolo se întâlni cu vulpea care îi spuse :
          -Vino până la vizuină mea să le arăţi şi puilor mei minunăţia asta de ou. 
          Puii de vulpe cum au văzut oul, au început să se joace cu el, până când oul s-a spart.S-a întors acasă
supărat iar mama lui i-a spus :
          -Iepuraş,iepuraş, în grădina n-ai intrat,
          Nu eşti tu cel aşteptat ! 
                  
Toată familia iepuraşilor era supărată, până acum nici un iepuraş nu a reuşit să ducă oul copiilor în cuibul
pregătit de aceştia ...Cel mai mic dintre iepuraşi trebuie să-şi încerce norocul. E rândul lui să pornească pe drumul

14
care duce spre cuibul din iarbă pregătit de copii. 
          Al patrulea iepuraş, cel mai mic copil al familiei, a luat oul roşu, a alergat cu el prin pădure,s-a întâlnit şi el
cu un iepuraş dar nu s-a oprit la joacă. Când a ajuns în padure s-a întâlnit cu vulpea, pe care a ocolit-o. Apoi s-a
întâlnit cu veverita, dar iepuraşul îi spuse că e grăbit si veverita îl lasă să meargă mai departe. Aşa a ajuns el cu
bine în grădina casei şi cu mare atenţie a pus oul în cuibuşorul pregătit de copii în iarbă.
          Când s-a întors acasă mămică lui fericită i-a spus:
          -Iepuraş,iepuraş,
          În grădina ai intrat,
          Tu erai cel aşteptat!
          Şi uite că aşa, părinţii au aflat care din cei patru copii ai lor merită să fie adevăratul Iepuraş de Paşti .
          Totul s-a întâmplat demult, dar Iepuraşul de Paşti mai trăieşte şi aduce în fiecare an de Paşti ouă tuturor
copiilor cuminţi şi le urează: Paşte fericit !

15

S-ar putea să vă placă și