Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 11.05.2020
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Floare Albastră”, Craiova
Profesor mentor: Olari Doina Elena
Profesor coordonator: Osiac Daniela
Propunător: Glăvan Ancuța-Mihaela
Grupa: mare
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema săptămânală: Vestitorii primăverii-Păsări călătoare
Subtema: „Rapsodii de primăvară”
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă şi comunicare- DLC
Subiectul activității: „Primăvara”, de Vasile Alescandri
Tipul activității: transmitere și însușire de cunoștințe
Mijloc de realizare: memorizare
Dimensiuni ale dezvoltării:
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.
Comportamente vizate:
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă);
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc.
(comunicare expresivă);
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare
expresivă);
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.
Scopul activității:
Formarea deprinderii de a memora şi de a reproduce voluntar şi logic versurile poeziei;
Îmbogăţirea vocabularului activ cu noi cuvinte şi expresii despre anotimpul primăvara.
Obiective operaționale:
cognitive:
O1-Să memoreze logic versurile;
O2-Să recite corect şi expresiv (ton, pauze, gesturi);
O3-Să reţină aspecte caracteristice ale primăverii;
O4-Să alcătuiască propoziţii folosind cuvintele noi;
❖ afecive:
O5-Să-şi exprime trăirile afective sugerate de textul poeziei;
O6.Să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată;
❖ psiho-motrice:
O7.Să adopte o poziţie corespunzătoare pe scăunele pe tot parcursul activităţii.
Strategia didactică:
 Metode și procedee:conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, observaţia, explozia stelară
 Mijloace de învățământ: textul poeziei, planşe cu anotimpul primăvara,  fondul muzical al cântecelului „Vine,
vine primăvara!”
 Forma de realizare a activității: frontal, individual
Durata activității: 30 de minute
Resurse umane: 26 preșcolari
Locul desfășurării activității: sala de clasă
Bibliografie:
MECT, “Curriculum pentru educația timpurie (3 – 6/7 ani)”, Bucureşti, 2019;

“Curriculum pentru educația timpurie - prezentare şi explicitări”, Editura Didactica Publishink House, 2019;
Alecsandri, V., Poezii, Editura Cartex, Bucureşti, 2007.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ACTIVITATEA ACTIVITATEA COPIILOR DIDACTICE
EDUCATOAREI
1. Momentul Crearea condiţiilor - Copiii intră în sala de Conversația Observarea
organizatoric optime pentru buna grupă şi se aşează pe comportamentului
desfăşurare a activităţii: scaune. Frontal copiilor
1 minut - aerisirea sălii;
- aşezarea scăunelelor
sub formă de semicerc.
2.Reactualizarea Se va face prin adresarea Copiii răspund la întrebări Conversația Observarea
cunoștințelor unor întrebări formulând propoziții comportamentului
anterioare recapitulative despre dezvoltate. Frontal copiilor
anotimpul primăvara: 1.Noi suntem în anotimpul
2 minute 1.„În ce anotimp primăvara.
suntem?” 2. 2. Au apărut ghioceii, a
„Care sunt semnele înverzit câmpul, au venit
venirii primăverii?” 3. păsările călătoare.
„Ce păsări sunt numite 3.Păsările care sunt numite
vestitori ai primăverii?” vestitori ai primăverii sunt
barza, rândunica, cucul.
3. Captarea Se va realiza prin Copiii sunt atenţi la Conversația Aprecieri verbale
atenției deschiderea unei scrisori conţinutul scrisorii de la
electronice primită de la Zâna Primăvară şi privesc Expunerea
2 minute Zâna Primăvară. curioşi către laptop, unde se
derulează mesajul cu Scrisoare/imagini
imagini şi versuri ale
poeziei Primăvara, de V. Frontal
Alecsandri.

4. Anunțarea Astăzi vom învăţa poezia Copiii răspund bucuroşi că Explicaţia Aprecieri verbale
temei și a pe care ne-a trimis-o vor învăţa poezia şi doresc
obiectivelor Zâna Primăvară, iar la să o impresioneze pe Zână. Conversaţia
lecției sfârşitul lecţiei, dacă veţi
fi atenţi, veţi şti să o Frontal
1 minut recitaţi şi voi. Zâna
aşteaptă veşti, vești pe
care eu i le voi trimite şi îi
voi spune cât de bine o
să vă descurcaţi la
activitatea de astăzi.
5. Dirijarea Recitarea model a Copiii sunt atenți la poezie. Expunerea Aprecieri verbale
învățării poeziei de către
propunătoare: Planșă cu imagini
15 minute Primăvara, de Vasile
Alecsandri

A trecut iarna geroasă Textul poeziei


Câmpul iată-l înverzit,
Rândunica cea voioasă Frontal
La noi iarași a sosit.
………………………..
Dintr-o creangă-n alta
zboară
Sturzul galben aurit,
Salutare, primăvară,
Timp frumos, bine-ai
venit!

Cântă cucu-n
dumbrăvioară
Pe copacul înflorit,
Salutare, primăvară,
Timp frumos, bine-ai
venit!
Copiii răspund la cerinţele
Menţionez că vestitorii propunătoarei.
primăverii fac parte din Conversaţia
lumea plantelor (,,copac Alcătuiesc o propoziţie cu
înflorit,, câmp înverzit), fiecare cuvât nou: Individual
dar şi din lumea Eu alerg pe un câmp
păsărilor (cucul, sturzul, înverzit. Sturzul s-a aşezat
rândunica). pe o creangă într-un copac.
Voi explica cuvintele noi: În dumbrăvioară păsările şi-
Câmp înverzit= loc au început concertul.
acoperit cu verdeaţă
Sturzul=pasăre Se exerseaza memorarea
migratoare cu penajul poeziei individual, cu
alb-gălbui fiecare copil, antrenând
ceilalţi copii să ajute dacă Exerciţiul
Dumbrăvioară=un loc cu
flori şi copaci copilul numit se încurcă.

Se memorează poezia pe Copiii sunt încurajaţi şi


fragmente logice, fiecare apreciaţi într-un climat de
fragment fiind reluat în bucurie şi  de stimulare a
legătură logică cu cel efortului depus de fiecare.
următor.
Voi recita prima strofă,
pe rând (cu 2-3 copii), cu
fiecare copil în parte
pentru a verifica
pronunţia corectă a
cuvintelor. Voi recita
astfel, pe rând, prima
strofă, cu un copil, apoi 
prima şi a doua strofă cu
alţi copii. Voi repeta
de 2-3 ori, pentru a mă
asigura că au memorat
versurile. La fel se va
proceda şi cu ultima
strofă, reluându-se de
fiecare dată şi primele
două strofe ale poeziei.
6. Obținerea Numesc un preşcolar să Preşcolarul recită poezia. Expunerea Aprecieri verbale
performanței și recite poezia în totalitate
asigurarea Individual
feedback-ului

2 minute
7. Asigurarea O voi realiza cu ajutorul 1.Primăvara Conversaţia Aprecieri verbale
retenției și a următoarelor întrebări: 2.Vasile Alecsandri
transferului 1.Cum s-a numit poezia 3.Câmpul era înverzit. Frontal
de astăzi? 4.Cu bucurie, cu urarea
2 minute 2.Cine este autorul de: ,,Bine-ai venit!”
acestei poezii? 5.Rândunica, sturzul galben,
3.Ce s-a întâmplat cu cucul.
câmpul?
4.Cum întâmpinăm
primăvara?
5.Despre ce păsări am
aflat că au sosit?
8. Evaluarea După ce împart Cine? -Cine a sosit în Explozia stelară
preşcolarii în 5 grupe, le dumbrăvioară?(rândunica)
5 minute cer să alcătuiască Ce? -Ce  făcea cucul în
întrebări legate de poezia dumbrăvioară? (cânta )
învăţată, folosind metoda De ce? -De ce era câmpul
exploziei stelare. înverzit?(fiindcă sosise
primăvara)
Când? -Când a venit timpul
frumos? (primăvara)
Cum? -Cum era sturzul?
(galben aurit)
9. Încheierea Voi face aprecieri Preşcolarii ascultă Jocul Observarea
activității generale asupra modului aprecierile şi observaţiile comportamentului
în care copiii au recitat propunătoarei, şi cântă, cu Frontal copiilor
3 minute poezia, felul în care ei s-
toţii, cântecul propus.
au comportat în timpul
activităţii.
Zâna ’’Primăvară’’ le va Aprecieri verbale/
oferi recompense Recompense
(ecusoane în formă de
flori), iar apoi, le voi  da
tonul pentru a cânta un
cântec specific
anotimpului: ’’Vine, vine
primăvara’’, pe fond
muzical.

S-ar putea să vă placă și