Sunteți pe pagina 1din 7

GRĂDINIȚA DE COPII S.

RECEȘTI

PROIECT DE ACTIVITATE
EDUCATIE MUZICALA
EDUCATOARE:
GRUPA:

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema proiectului: ”Curcubeul primăverii”
Subtema : ”Legume timpurii”
Domeniul și categoria de activitate: Educație muzicală
Tema activității : ”Înfloresc grădinile”– repetare cântec ( fragment)
”Am o căsuță mică,așa și-așa !” – joc cu text și cânt, predare
Mijloc de realizare: a) cântec
b) joc cu text și cânt
Tipul activității : Consolidare și formare de deprinderi
Forma de organizare : Frontal, pe grupuri
Scopurile activității: Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii.
Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaţiei , a auzului fonematic şi a atenţiei
voluntare la preșcolari.
Obiective operaționale :
Cognitive :
 Să intoneze corect și omogen linia melodică a fragmentului muzical;
 Să respecte tonul și dicția în funcție de interpretarea demonstrativă a educatoarei;
 Să respire corect în timpul cântecului;

Psihomotorii:
 Să aibe o poziție corectă pe parcursul activității;
 Să execute corect mișcările sugerate de text;

Afective:
 Manifestarea bucuriei și a satisfacției în execuția corectă și expresivă a cântecului;
 Manifestarea plăcerii în interpretarea cântecului și executarea jocului

Strategii didactice:
Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația, execițiul,jocul
Mijloace de învățământ : imagine sugerând aspecte din cântec, imagine sugerând aspecte din jocul
muzical

Bibliografie :
 ”Curriculum pentru învățământul preșcolar (3 – 6/7 ani)”, 2008 – MECT
 ”Piramida cunoașterii – Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar”,
Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș – Ed. Diamant,2014
 ”Caietul profesional al educatoarei”, Horațiu Catalano, Silvia Bolțeanu , Rodica
Brănișteanu, Mariana Feldrihan – Ed. Omfal esențial 2006
EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE
DIDACTIC
Metode și Material
procedee didactic

Moment Aerisirea sălii de clasă. Se aranjeaza scăunelele în semicerc. Se


organizatoric pregătește materialul didactic necesar activității.

Captarea atenției Captarea atenției se va realiza printr-o scurtă conversație despre


anotimpul primăvara.

Anunțarea temei și Anunț copiii că azi vom repeta cântecul ”Înfloresc grădinile” și
a obiectivelor vom învăța jocul muzical ”Am o casuță mică, așa și-așa”, dar Conversația
pentru asta trebuie să fie atenți la cerințele mele, să stea în poziția
potrivită, cu spatele sprijinit pe spătarul scaunului și mâinile pe
genunchi, pentru a putea respira și cânta corect.

Pentru a le reaminti preșcolarilor cantecul, le voi prezenta


planșe reprezentative pentru suportul intuitiv.
Dirijarea învățării Anotimpul primăvara este o bucurie pentru toată lumea deoarece Conversația
toate grădinile înfloresc, cerul este ca oglinda și întreaga natură se Planșe cu
trezește la viață. Peste tot creşte iarbă verde, ciocârliile zboară până Explicația suport
la nori cântând cântece din câmpie. intuitiv
Le voi reaminti cântecul ”Înfloresc grădinile” de Șt. O. Iosif
(fragment)

”Înfloresc grădinile Cântă ciocârliile


Ceru-i ca oglinda Imn de veselie Demonstrația
Prin livezi albinele Fluturii cu miile
Și-au pornit colinda Joacă pe câmpie”

Vom începe prin efectuarea unor exerciții de cultură vocală:


a) exerciții de respirație : mirosim floarea, suflăm într-o
păpădie, suflăm lumânarea, umflăm balonul; Exercițiul
b) exerciții de dicție : expirație pe versurile
”Înfloresc grădinile
Ceru-i ca oglinda” ;
c) exerciții de intonație : respirăm pe grupuri de sunete ta , ta,
ta, zum, zim, zam și pe un fragment muzical
Voi atrage atenția asupra poziției corecte a corpului în timpul
interpretării cântecului : spatele drept, picioarele sub scăunele,
mâinile pe genunchi.
De asemenea, precizez copiilor că vor începe să cânte fragmentul Conversația
muzical la semnal. Prima strofă va fi intrpretată de fetițe și cea de-a
doua strofă va fi interpretată de baieti. Vom schimba rolurile prima Explicația
strofă o vor interpreta baieții și cea de-a doua fetele
Interpretez fragmentul muzical singură, apoi voi trece la Demonstrația
consolidarea cântecului..
Repetăm împreună de 2 – 3 ori ( evitând obosirea preșcolarilor).
În partea a doua a ctivității de educație muzicală voi învăța copiii Exercițiul
un nou joc muzical. Pentru o mai buna înțelegere și memorare a
textului voi folosi o planșă suport reprezentativă pentru textul
jocului muzical.
Le voi interpreta copiilor jocul muzical pentru a se obișnui cu
linia melodică a acestuia.
”Am o căsuță mică, așa si-așa, Conversația
Și fumul se ridică, așa și-așa,
Și bat la ușa casei, așa și-așa,
Și-mi lustruiesc pantofii, așa și-așa ”
La repetarea jocului muzical voi coordona mișcările sugerate de Jocul muzical

S-ar putea să vă placă și