Sunteți pe pagina 1din 7

Moto: „La noi, romanii, intai se aud cântecele, apoi răsare Soarele”

Nicolae Iorga

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 15.10.2020
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT „HELLO KIDS””
EDUCATOARE:DUMITRACHE ADRIANA
GRUPA: Mare „PITICII
TEMA ANUALA: Cand, cum si de ce se intampla?
SUBTEMA/PROIECTUL :CARNAVALUL TOAMNEI
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul estetic şi creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie muzicala
TEMA ACTIVITATII: Acum e toamna,da!--repetare
MIJLOC DE REALIZARE:,,Acum e toamna,da!’’-repetare CANTEC
,,Bate la fel ca mine-joc ritmic
OBIECTIVE DE REFERINTA :
Formarea capacitatii de receptare a lumii sonore si a muzicii;
Formarea capacitatilor de exprimare prin muzica.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
*Cognitive:
-sa descopere lumea inconjuratoare cu ajutorul auzului;
-sa diferentieze auditiv inaltimea sunetelor muzicale;
-sa intoneze cantece pentru copii;
-sa cante acompaniati de educatoare
*Afectiv atitudinale:
– să participe la activitate, creând o atmosferă plăcută.
*Psihomotorii:
-sa-si coordoneze miscarile in functie de textul jocului muzical;

STRATEGIA DIDACTICA:
- METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul
- RESURSE MATERIALE: cos cu recompense ,scrisoarea
-FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual
FORME DE EVALUARE:evaluare continua
LOCUL DE DESFASURARE:Sala de grupa
DURATA:25-30 minute
BIBLIOGRAFIE:

 MECT – Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani) , 2009


 Ana, Motora, Ionescu – Cântece şi jocuri muzicale pentru preşcolari, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1980
 Mihaela, Modoran, – Metodica activităţilor instructiv – educative în învăţământul preprimar, Editura Didactica Nova,
Craiova, 2008
ETAPELE ACTIVITATEA PROPUNATORULUI ACTIVITATEA COPIILOR OBSERVATII
ACTIVITATII
1.Moment Pentru buna desfasurare a activitatii,voi Copiii vor intra in sala de grupa,se vor
organizatoric aerisi sala de grupa, voi aranja mesele în aseza pe scaunele.
formă de semicerc.
Voi introduce in ordine copiii in sala de
grupa.
2.Captarea atentiei
Voi realiza captarea atentiei sub formă de Copiii vor fi atenti.
surpriză:
Zâna Toamna a trecut pe aici și ne-a lăsat
un cosulet cu surprize și o scrisoare. Ia să
vedem ce scrie în scrisoare:
Dragi copii,
Am trecut pe la voi dar voi nu erați în clasă.
Așa că v-am lasat acest cos pe care trebuie
sa-l deschideti numai după ce o sa cantati un
cantec despre toamna.
Se va purta o conversaţie referitoare la
anotimpul toamna, la schimbările care se
produc în natură în acest anotimp, la fructele
care apar acum, precum şi la comportamentul
animalelor şi al păsărilor, la începutul
toamnei.
3. Anunţarea temei Copiii vor fi anuntati că în această
şi a obiectivelor activitate vor repeta un cantec despre Copiii asculta cu atentie.
toamna, pe care l-au învatat si care le-a
placut mult. Acesta se numeste „ Acum e
toamnă ,da!”,apoi al jocului, ,,Bate la fel
ca mine”
Voi enumera obiectivele in termeni
accesibili copiilor.

4.Reactualizarea Se reiau cu copiii informaţiile principale Copiii sunt atenti si raspund la intrebari.
cunostintelor transmise prin intermediul acestui cântec – ce
se intampla cu natura şi pasarile calatoare în
anotimpul toamna, ce roade ne aduce
toamna, ce facem cu fructele, etc.

Se atrage atentia asupra adoptarii pozitiei


5.Dirijarea invatarii corecte a corpului cand cantam: spatele
drept, picioarele sub scaunele, mainile pe
genunchi. Copiii executa exercitiile pentru reglarea
a) Executarea unor Exercitii pentru reglarea respiratiei respiratiei si omogenizarea vocii.
exercitii de incalzire si omogenizarea vocii:
şi omogenizare a a)exercitii de respiratie: (mirosim floarea,
vocilor suflam intr-o papadie, suflam lumanarea,
umflam balonul)
b)exercitii de mobilizare a corzilor vocale:
(ca trompeta, ca toba, claxonul masinii)
c)scurte fragmente melodice din cantecul ce
va fi repetat, cu ajutorul silabei,,la”:

Demonstrarea exercitiilor in fata copiilor


Repetarea cu copiii de 1,2 ori .
Voi canta o data cantecul, pentru reamintirea
b)Executarea lui. Copiii asculta.
cantecului model de Copiii vor canta cantecul impreuna cu mine,
catre educatoare cat mai corect atat din punct de vedere
melodic, cat şi al versurilor.
Cantecul va fi repetat o data cu intreg
colectivul, apoi pe grupe .
c) Executarea Voi reaminti titlul jocului si il voi Copiii vor executa cantecul impreuna cu
cantecului impreuna demonstra. mine.
cu copiii Repetarea jocului de catre copii
Se va urmari executarea cat mai corecta
a miscarilor si coordonarea cat mai buna a
acestora cu ritmul melodiei.

Obtinerea Repetarea si fixarea jocului de catre Copiii vor urmari miscarile,se vor
performantei copii ridica de pe scaunele si vor executa
jocul.
Asigurarea feed- Voi purta cu copiii o scurta discutie: Copiii vor raspunde la intrebari.
back-ului - Ce cantec am repetat?
- Ce joc am invatat?
5.Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale Copiii asculta si primesc recompensele.
activitatii asupra comportamentului copiilor din timpul
activitatii.
Copiii vor fi recompensati.
ACUM E TOAMNA,DA!
(Cântec)

A, A, A, acum e toamnă, da ! I, I, I, veniţi copii la vii !


Frunza-n codru-ngălbeneşte, Strugurele must se face
Iarba-n câmp se vestejeşte. Si nouă mustul ne place.
A, A, A, acum e toamnă, da ! I, I, I, veniţi copii la vii !

E, E, E, plăcută vreme e ! O, O, O, se duc cocorii-n zbor...


Mere, prune, nuci şi pere Se duc cuci şi rândunele,
Noi avem după plăcere. Si ne pare rău de ele.
E, E, E, plăcută vreme e ! O, O, O, se duc cocorii-n zbor...

S-ar putea să vă placă și