Sunteți pe pagina 1din 5

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

1 EDUCATOARE:
SIGHIŞOARA ANGHEL MARIA-SIMINA

PROIECT DIDACTIC
Categoria de activitate: EDUCAŢIE MUZICALĂ
Tema: OMUL ŞI MEDIUL SOCIAL
Subtema: GRĂDINIŢA MEA
Subiectul: a.) “COCOŞELUL”
b.) “ORĂŞELUL”
Mijloc de realizare: a.) CÂNTEC
b.) JOC MUZICAL
Tipul de activitate: a.) DOBÂNDIRE DE CUNOŞTINŢE
b.) CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR
Grupa: MICĂ
Durata: 10 – 15 min.
Data: 09.10.2008

OBIECTIVE CADRU:
- formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii
- formarea capacităţilor de exprimare prin muzică

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- să diferenţieze auditiv înălţimea sunetelor muzicale
- să cânte cu dezinvoltură cântece pentru copii
- să cânte acompaniaţi de educatoare
- să asocieze mişcări cântecului
- să exprime într-un joc impresia muzicală
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a.) cognitive:
- să se familiarizeze cu conţinutul cântecului şi să reţină mesajul transmis de acesta
- să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acesteia
- să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălţimea sunetelor muzicale, ritmul şi pauzele
- să recunoască un cântec învăţat anterior, denumindu-l şi interpretându-l în mod corect
b.) afective:
- să participe activ şi conştient la activitate
- să mainfeste plăcere pentru în interpretarea cântecului şi executarea jocului
c.) psiho-motorii
- să execute corect mişcările sugerate de textul cântecului

STRATEGII DIDACTICE:
a.) metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul
b.) material didactic:

BIBLIOGRAFIE:
Petre Ţipordei “Culegere de cântece şi jocuri pentru preşcolari”
Cartea educatoarei
Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii
Pedagogie preşcolară – Didactica , Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1995
Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preprimar, vol. II, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2008
Etapele Activitatea Activitatea
activităţii educatoarei copiilor
1. Moment organizatoric Pentru buna desfăşurare a activităţii :
- voi aerisi bine sala de grupă
- voi pregăti materialul didactic
- voi aranja scăunelele în semicerc
- voi pofti copiii în sala de grupă Copiii intră organizat în sala de grupă şi se
aşează în ordine pe scăunele.
2. Introducerea în Introducerea în activitate şi captarea atenţiei se va realiza
activitate printr-o convorbire referitoare la conţinutul cântecului:
a.) Captarea atenţiei "Astăzi când veneam la grădiniţă m-am întâlnit cu această
păpuşică. Ea mi-a spus că a auzit că sunteţi foarte cuminţi şi
ascultători şi că veniţi în fiecare zi cu drag la grădiniţă pentru
ca vă place foarte mult aici. Şi mi-a cântat un cântecel şi m-a
b.) Explicarea textului rugat să-l învăţăm împreună. În cântecelul pe care mi l-a
cântecului cântat păpuşica este vorba despre un cocoşel care cântă în
fiecare dimineaţă “Cucurigu” şi le spune copiilor să se spele
pe faţă pentru că a sosit timpul să plece la grădiniţă.”
Voi descoperi planşele si le voi analiza împreună cu
copii:
“V-am adus şi două planşe pentru a vedea cum stă cocoşelul
pe gard lângă casele copiilor şi cântă “Cucurigu” pentru a le
da deşteptarea şi a le spune că este timpul să se trezească şi să
3. Desfăşurarea propriu- pornească spre grădiniţă pentru că îi aşteaptă jucăriile şi
zisă a activităţii doamna educatoare”.
“Cântecelul pe care mi l-a cântat păpuşica şi pe care îl vom
a.) Anunţarea temei
învăţa împreună se numeşte “Cocoşelul”
b.) Exerciţii de respiraţie - după ce au ascultat de câteva ori cântă şi ei
- voi executa împreună cu copiii câteva exerciţii pentru
şi omogenizare a vocii
încălzirea vocii.

c.)Cântarea model de - voi cânta de 2-3 ori cântecul în întregime -ascultă cu atenţie cântecul
către educatoare - voi explica apoi cuvintele necunoscute din textul cântecului
“dis de dimineaţă”

d.)Executarea cântecului -voi cânta cântecul împreună cu copiii de 3-4 ori, dar mai întâi
împreună cu copiii voi da tonul şi comanda de începere -copiii repetă alături de educatoare cântecul şi
-voi cânta cântecul împreună cu copiii încercând să executăm execută bătăi ritmice din palme pe linia
bătăi ritmice din palme pe linia melodică a cântecului melodică a cântecului

e.)Executarea jocului
-voi reaminti copiilor jocul muzical “Orăşelul” şi apoi îl voi -execută jocul muzical şi mişcările sugerate de
executa împreună cu ei textul cântecului

4. Încheierea activităţii -voi mai cânta o dată cântecul “Cocoşelul” împreună cu copiii -iau parte la evaluare
şi apoi voi face aprecierile referitoare la desfăşurarea
activităţii.
-păpuşica oferă copiilor recompense

S-ar putea să vă placă și