Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.10.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul National de Informatica ,,Matei Basarab’’
UNITATEA DE APLICAȚIE: Gradinita cu program prelungit Nord 2
PROPUNĂTOR: Barbu Roberta-Maria
PROFESOR INVATAMANT PREPRIMAR: Banu Narcisa
PROFESOR METODIST: Gabăr Tiberia-Andreea
PROFESOR COORDONATOR PRACTICA: Andrei Simona
GRUPA: mijlocie A
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
TEMA SAPTAMANALA: ,,Bogățiile toamnei’’
TEMA PROIECTULUI: ,,Anotimpurile’’
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Acum e toamnă, da!’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: D.E.C. (Domeniul Estetic și Creativ)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație muzicală
MIJLOC DE REALIZARE: Învățare cântec-fragment
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă
SCOP: Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv și omogen cântecul, respectând poziția corecta, tonul,
semnalul de început, dicția și respirația în emiterea sunetelor. Consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului
cu mișcările proprii.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


C1 Capacități și atitudini în învățare.
C3 Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
C1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
C3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații si povestiri creative.
C3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1- Să interpreteze corect melodia și textul cântecului, după modelul oferit de educatoare;
O2- Să respecte durata şi înălţimea sunetelor muzicale, ritmul şi intensitatea lor ;
O3- Să pronunțe clar și corect cuvintele printr-o bună coordonare a sistemului de vorbire;
O4- Să participe activ la activitatea didactică;
O5- Să dezvolte o atitudine deschisă față de activitatea propusă, manifestând interes pentru discuții deschise;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: demonstrația, exercițiul, explicația, conversația, observația
Mijloace de invatamant: calculator
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

MANAGEMENTUL RESURSELOR SI AL TIMPULUI:


Resurse umane: 20 copii, elevul propunător, doamna educatoare, profesorul metodist, profesorul coordonator, grupa de practica
Resurse spațiale: sală de grupă
Resurse materiale: calculator, stickere
Resurse temporale: 20 minute

BIBLIOGRAFIE:

− „Curriculum pentru educația timpurie “, MEN August 2019;

− ,,Planificare grupa mijlocie’’ Editura Aramis

− „Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează Curriculum pentru educația timpurie .“
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Eveniment Conţinut științific Strategii didactice Evaluare
Crt. didactic
Metode și Mijloace
procedee didactice
1. Momentul Se organizează spațiul și climatul educativ într-un mod optim
organizatoric desfäsurării activităților propuse: aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului necesar, organizarea colectivului de
copii, controlul tinutei și a poziției copiilor pe scaune..
2. Captarea Se va face prin prezentarea surprizei: Ne vom incalzi vocea Observația Observarea
atenţiei prin imitarea diferitelor sunete scoase de albina( zum zum), comportamentului
avion(vum vum), toba(bum bum), vaca(mu mu), oaia(me copiilor
me)

3. Reactualizarea Se vor purta discuții despre un cântec învățat anterior, cu Evaluare orală
cunoştinţelor ajutorul întrebărilor: „Ce cântec ați învățat data trecută?”, Conversația
„Despre ce se vorbea în cântecel?” etc. Analiza
răspunsurilor
copiilor
Copiii sunt anunțați că astăzi vor învăța un cântec care se Observarea
4. Anunţarea temei numește ,,A, a,a, Acum e toamnă, da!” Explicația comportamentului
şi a obiectivelor copiilor
5. Dirijarea 1.Exerciţii de respiraţie:
învățării Explicația
a) „Suflăm spre frunza/ fulgul de zăpadă/ lumânare”- se trage Calculator Observarea
aer adânc în piept şi se suflă uşor spre un obiect imaginar; comportamentului
Exercițiul copilului
b) „Umflăm baloane”-se trage aer adânc în piept şi se
elimină puternic aerul printr-o singură expiraţie;
2.Familiarizarea copiilor cu textul cântecului:
-adresez întrebări legate de anotimpul toamna și care sun
caracteristicile acestuia
3.Demonstrarea cântecului:
-se audiază cântecul
-se interpretează cântecul de către mine Demonstrația
-se recită versurile și se repetă cu toți copiii
-se vor face precizări asupra modului de interpretare corectă
a cântecului
4.Executarea cântecului împreună cu copiii

-se execută cântecul cu toată grupa, urmărindu-se intonația și


dicția (pe fragmente și în întregime)

6. Obținerea Se va realiza printr-o întrecere pe echipe: echipa fetelor și Exercițiul Observarea


performanţei echipa băieților. Cântecul este început de echipa fetelor, iar la comportamentului
semnalul meu va fi continuat de echipa băieților. Va câştiga copiilor
echipa care va reuşi să cânte mai multe fragmente corecte. Evaluarea orală
7. Asigurarea Voi întreba copiii cum se numește cântecul pe care l-am Demonstrația Observarea
retenției și a învățat astăzi, apoi voi alege 1, 2 preșcolari să cânte Exercițiul comportamentului
transferului individual cântecul, oferindu-le ajutorul dacă vor avea copiilor
nevoie. Evaluarea orală
8. Evaluarea La final vom cânta în cor cântecul pentru a fixa mai bine Exercițiul Evaluare orală
activității versurile acestuia.

9. Încheierea Pe fundalul sonor al cântecului nou predat, voi acorda Conversația Recompe Aprecieri verbale
activității recompense tuturor copiilor și voi face aprecieri verbale nse
asupra modului în care copiii au participat la activitate.
A, a, a, Acum e toamnă, da!
A, a, a acum e toamnă da.
Frunza-n codru-ngălbeneşte,
Iarba-n câmp se vestejeşte,
A, a, a acum e toamnă da.

E, e, e plăcută vreme e.
Mere, prune, nuci şi pere
Noi avem după plăcere.
E, e, e plăcută vreme e.

I, i, i veniţi copii la vii.


Strugurele must se face
Şi nouă mustul ne place,
I, i, i veniţi copii la vii.

O, o, o se duc cocorii stol.


Se duc cuci şi rândunele
Şi ne pare rău de ele,
O, o, o se duc cocorii stol.

S-ar putea să vă placă și