Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.01.2020
Unitatea de învăţământ: FSSU Oradea
Grupa: Mare
Profesor coordonator: Muntean Loredana
Propunător: Petrila Debora
Tema anuală de studiu: Cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema proiectului/săptămânii: Viețuitoarele toamna
Domeniu experențial: Esetic și creativ
Categoria de activitate: Activități pe Domenii experențiale- Educația muzicală
Tema activității: „În pădurea cu alune”
Mijlocul de realizare: cântec
Tipul de activitate:Activitate de predare-învățare
Domeniul de dezvoltare: Capacități și atitutudini în învățare
Subdomeniul: Activare și manifestare a potențialului creativ
Reper: Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec
Obiectiv fundamental:însuşirea cântecului „În pădurea cu alune”, precum și formarea deprinderii de a intona corect și expresiv cântecul,
respectând poziția corectă, tonul, semnalul de început, dicția și respirația în emiterea sunetelor
Obiective operaţionale:
O1. să explice cuvintele necunoscute
O2. să rețină versurile și linia melodică a cântecului
O3. să interpreteze cântecul, respectând linia melodică, ritmul și pauzele
O4. Să imite sunete muzicale din natură și sunete muzicale vocale.

Strategii didactice:
Mijloace didactice: jetoane cu animale, buline, laptop, boxă, machetă cu căsuță și personaje, triang
Metode de învăţământ, procedee: conversaţia, explicaţia,expunerea, demonstraţia, observaţia, exerciţiul
Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe
Durata lecției: 30 minute
Bibliografie:
Curriculum pentru educație timpurie-2019-
A.C.(2015).Ghidul studentului de la I.F.R. pentru practică pedagogică în învățțmântul preșcolar. București:Editura Didactică și Pedagogică

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice
Etapele activității Conținutul didactic Metode și Mijloace Forme de Metode de
procedee didactice organizare evaluare
1. Momentul Se vor asigura condițiile optime desfășurării activității: aerisirea sălii de grupă,
organizatoric aranjarea scăunelelor în semicerc,aranjarea mobilierului, intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
Macheta cu
2.Captarea Voi prezenta copiilor o machetă cu o căsuță, doi pitici și 3 animale( pupăză, căsuță
atenției broască șu un șoricel), pentru a-i familiariza mai ușor cu cântecul. Cele cinci
personaje

3.Enunțarea Copii astăzi cei cinci prieteni pe care îi avem cu noi ( cei doi pitici, pupăza, Conversația Frontală Atenția
temei și a broscuța și șoricelul) ne va învăța un cântec. Cântecul se numește:” În pădurea copiilor
obiectivelor cu alune” de Ion Nicorescu
-Sunteți pregătiți ca să-l învățăm?
-Da.
4.Dirijarea Pregătirea afectivă şi vocală pentru cântare
Pentru început ne vom imagina că suntem într-o pădure si dintr-o dată vântul
învățării
foarte tare. Cum face vântul? (vuuuuu).Între timp apare o căprioară, care s-a de
speriat foarte tare de vânt,iar noi când o vedem , uimiți spunem: „Ce frumoasă
este căprioara”. Cu spatele drept, tragem aerul pe nas, iar când îl dăm afară Demonstrația
spunem, ce frumoasă este căprioară (inspir- expir). Acum ne imaginăm că noi
suntem vântul, care suflă foarte tare frunzele copacilor: Inspirăm adânc ca să
avem forță să suflăm frunzele(inspirație) Atenția

(Ținem respirația câteva secunde) copiilor

Acum suflăm tare toate frunzele copacilor (expirația)


Cum fac păsărelele în copaci? ( cip, ci, rip). Să ciripim și noi ca ele- Cip ci rip
( inspir- expir)
Pregătirea vocii prin vocalize cu ajutorul triangului și realizate cu ajutorul
silabelor: la, ta, na ,ra.
Demonstrația cântecului
Cântecul va fi intonat ca model de către propunător:
In pădurea cu alune

In padurea cu alune,
Aveau casa doi pitici.
Vine pupaza si spune:
Atenția
Vreau sa stau si eu aici!
copiilor
Pu-pup-pu-u, pup-pu-pu-u
Vreau sa stau si eu aici
Pu-pup-pu-u, pup-pu-pu-u
Vreau sa stau si eu aici
Iata vine si-o broascuta,
Hop hop hop, sarind mereu.
– Dac-aveti loc in casuta,
M-am gandit sa stau si eu!
Oac-oac-oaac, oac-oac-oaac
M-am gandit sa stau si eu
Oac-oac-oaaac, oac-oac-oaac
M-am gandit sa stau si eu
Soricelul striga-nadata
Iata, si eu am venit
Casa voastra e curata
Noroc, bine v-am gasit
Chit-chit-chiiit, chit-chit-chiit
Noroc, bine v-am gasit
Chit-chit-chiiit, chit-chit-chiit Atenția
Noroc, bine v-am gasit copiilor
In casuta din padure
Stau vreo cinci prieteni mici
Soricelul si-o broscuta
Pupaza si doi pitici
Tra-la-la-a, tra-la-la-a
Stau vreo cinci prieteni mici
Tra-la-la-a, tra-la-la-a
Stau vreo cinci prieteni mici

-Copiii ascultă cântecul intonat de către propunător.

Familiarizarea cu textul cântecului:


Se face printr-o scurtă expunere narativă, explic copiilor cuvintele
Exercițiul
necunoscute, voi vorbi despre autor. Voi adresa copiilor întrebări legate de
sentimentele transmise de cântec.

Învățarea cântecului
-se recită versurile care apoi se repetă împreună cu toți copiii
- se repetă cântecul model de către propunător
- intonez din voce primul fragment al primei strofe, apoi cu întregul colectiv
(de la semnalul de începere 1,2+respirație) vom cânta întreg fragmentul de
două, trei ori.
După învățarea unui fragment se va trece la următorul fragment până la
finalizarea cântecului.

5. Obținerea Cântecul se intonează integral de către întreg colectivul, după care vom trece la Măsura în
performanței intonarea cântecului de către fiecare grupă în parte, respectiv grupa pupezelor care copiii și-
va cânta prima parte în care sunt menționațe în cântec. A două grupa va fi Exercițiul Actibild cu Frontală au însușit
grupa broscuțelor care vor cânta partea în care sunt menționate în cântec, iar animale Pe grupe cântecul și
următoarea parte va fi intonată de către grupa șoriceilor, urmând ca ultima versurile
parte să fie cântată de către întreg colectivul. După ce ne vom asigura că acestuia.
fiecare grupă își cunoaște partea, vom cânta cântecul. Inainte de a cântăm pe
grupe, fiecare copil va primi un jeton cu animalul pe care si-l va extrage.

Actibild cu Frontala
animal Pe grupe
6. Asigurarea - Cântecul învățat de noi astăzi s-a numit „În pădurea cu alune”. Conversația Frontală
retenției și a -Unde locuiesc prieteni din cântecul pe care l-am învățat noi astăzi? ( În
transferului pădurea cu alune)
- Foarte bine!

Se apreciază reuşita copiilor în rezolvarea sarcinilor propuse. Conversatia Frontala


7. Evaluare/ Vom face aprecieri individuale dar și colective în funcție de obiectivele

aprecieri stabilite. – Doresc să vă felicit pentru interesul de care ați dat dovadă de-a
lungul activității, pentru modul frumos în care ați cântat astăzi și pentru
rapiditatea cu care ați învățat cântecul.

8. Încheierea Copiii, vă mulțumesc pentru că ați învățat cântecul, iar acum, vă voi Explicatia Buline Frontala
activității/ recompensa printr-o bulinuță. Voi oferi fiecărui copil câte o bulină drept
tranziția recompensă pentru interesul și sârguința de care au dat dovadă în timpul
activității.

S-ar putea să vă placă și