Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 30.05.2019
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Liceului Pedagogic “Ioan Popescu”
Grupa: Mare A
Educatoare: Nechifor Vasilica
Propunător: Donciu Maria Elena
Domeniul de activitate: Domeniul estetic şi creativ
Categoria de activitate: Educaţie muzicală
Tema activităţii: “Azi e zi de sărbătoare”
Tipul activităţii: Predare-învăţare
Modalitatea de realizare: cântec
Obiective de referinţă:
 Receptarea unor cântece pentru copii şi a unor elemente simple
de limbaj muzical;
 Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice
vârstei;
Obiective operaţionale:
 să reproducă fragmentele folosite pentru încălzirea vocii;
 să-şi însuşească textul şi melodia cântecului propus;
 să intoneze linia melodică şi versurile cântecului: “Brutarul”;
 să asocieze mişcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
algoritmizarea, jocul;
Materiale didactice: ursuleţul Martinel, scrisoare, stimulente;
Forme de organizare: frontal, pe grupe;
Durata: 30 de minute
Nr.crt Etapele lecţiei Conţinutul Strategii didactice Evaluare
instructiv-educativ Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Momentul Se asigură un climat favorabil conversaţia reproducerea
organizatoric învăţării. corespunzătoare
Se pregătesc materialele a sunetelor
didactice necesare lecţiei.
Se realizează exerciţii de
încălzire a vocii:
Exerciţii de respiraţie
realizate sub forma jocului:
Astăzi la plimbare. frontal
“Astăzi la plimbare aprecieri
Mirosim o floare verbale
Floarea cea frumoasă explicaţia
S-o ducem acasă.”
Exerciţii de dicţie realizate
sub forma jocului: Voi sunteţi
ecoul meu.
“Rici, rici, măi arici, scoate
ţepele de-aici.” exerciţiul
“Buş-buş cărăbuş ieşi afară
din culcuş”
Exerciţii melodice realizate
sub forma jocului: Voi sunteţi
ecoul meu
“Ma ma ma ma ma ma ma”
“Ta ta ta ta ta ta ta ta ta ta” aprecieri
Exerciţii ritmico-melodice exerciţiul frontal verbale
realizate sub forma jocului:
Voi sunteţi ecoul meu explicaţia
“Ma me mi mo mu”- prima
dată se va cânta lent, apoi,
progresiv va creşte ritmul.
2. Captarea Captarea atenţiei se va realiza conversaţia. ursuleţ frontal aprecieri
atenţiei cu ajutorul ursuleţului verbale
Marinel. Acesta are o
scrisoare pe spate:
Dragii mei scrisoare
Eu sunt ursuleţul Martinel
şi am observat că sunteţi
copii cuminţi şi ascultători.
Aşadar îndrăznesc să vă cer
ajutorul, deoarece vreau să
învăţ un cântecel despre
sărbătoarea de 1 iunie şi
anume Ziua Copilului. Mă
ajutaţi?
Cu drag, al vostru prieten
Ursuleţul Martinel.
3. Anunţarea Î: Noi astăzi il vom ajuta pe conversaţia frontal
temei şi a ursuleţul Martinel să înveţe
obiectivelor versurile cântecului “Azi e zi
de sărbătoare” şi linia
melodică şi îl vom învăţa şi
câteva mişcări de dans foarte
frumoase.
4. Dirijarea Î:Acum sunteţi curioşi să conversaţia frontal aprecieri
învăţării aflaţi cum este cântecelul verbale
nou?
R: Daaa!!
Î: Ei bine, pentru început voi explicaţia
intona eu cântecul.
Vom discuta pe baza textului: reproducerea
- Cum se numeşte cântecelul? corespunzătoare
- Despre ce este vorba în demonstraţia cântecului
cântec?
Explic cuvintele necunoscute.
Voi verbaliza prima strofă
singură şi apoi împreună cu exerciţiul
elevii.
Voi intona prima strofă
singură şi apoi împreună cu
elevii.
Voi verbaliza prima şi a doua algoritmiza-
strofă singură şi apoi rea
împreună cu elevii.
Voi intona prima şi a doua
strofă singură şi apoi
împreună cu elevii.
Voi verbaliza tot cântecul
singură şi apoi împreună cu
elevii. demonstraţia frontal
Voi intona tot cântecul
singură şi apoi împreună cu
elevii.
5. Obţinerea Voi realiza cu copii o conversaţia mişcări de rapiditatea şi
performanţei intonare în lanţ pe doua dans coerenţa cu care
grupe. O grupă va fi cântec pe grupe vor spune
reprezentată de culoarea explicaţia versurile
albastră, cealaltă grupă de
culoarea roşie.
Odată cu intonarea cântecului demonstraţia
vom juca şi un joc numit “Fă
la fel ca mine”. Unde voi
executa mişcări sugestive
conform versurilor.
6. Reactualizarea Î:Ce cântec aţi învăţat voi ora conversaţia frontal aprecieri
cunoştinţelor trecută? Cumva cântecelul verbale
“Brutarul”?
R: Daa!
Î: Haideţi să îl mai cântăm
odată.
7. Asigurarea Voi adresa copiilor conversaţia frontal aprecieri
feed-back-ului următoarele întrebări: verbale
- Despre ce am discutat noi
astăzi?
- Cum se numeşte cântecelul
învăţat de noi?
-Despre ce este vorba în
cântecel?
Numesc mai mulţi copii
pentru a repeta titlul
cântecului.
8. Retenţie şi Voi aprecia toţi copiii şi le conversaţia frontal aprecieri
transfer voi da stimulente. verbale

S-ar putea să vă placă și