Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:,,CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

TEMA PROIECTULUI : ,,MAGIA IERNII’’

TEMA SĂPTĂMÂNII : in asteptarea lui mos Craciun,,BUCURIILE IERNII”

TEMA ZILEI: ,,LA SĂNIUŞ”

ADE:DLC
DLC: joc didactic :,,Săculeţul fermecat”

SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de a denumi corect obiecte, de a utiliza mijloace de comunicare verbale şi nonverbale;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să denumească corect obiectul scos din săculeţ ;


- să formuleze propoziţii cu cuvintele respective, exprimându-se corect din punct de vedere gramatical ;
- să motiveze aşezarea obiectului într-un anumit loc ;

SARCINA DIDACTICĂ
- Denumirea corectă a obiectului scos din săculeţ, raportarea lui la alte obiecte, de aceeaşi categorie;
- Ordonarea unor obiecte respectând criteriul dat;

REGULI DE JOC:
Copiii descoperă în săculeţ câte un obiect diferit care îl va trimite să rezolve sarcina pe care o va duce la bun sfârşit.
Copilul la care se opreşte săculeţul la semnalul educatoarei, scoate obiectul din săculeţ, îl denumeşte şi îl aşază la locul potrivit pe măsuţă;
Copilul trebuie să răspundă corect, folosind propoziţia şi un limbaj potrivit ;
Să respecte cerinţele care le sunt solicitate de a rezolva sarcina primită;

ELEMENTE DE JOC:
mişcarea, deplasarea,deplasarea săculeţului de la un copil la altul , aplauze, mânuirea obiectelor, surpriza, ecusoane, recompense;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: instructajul, conversaţia, explicaţia, braistormingul, exerciţiul, tehnica, munca independentă, problematizarea, turul
galeriei;
MIJLOACE DIDACTICE: tablă magnetică, magneţi, puzzle, săniuţă,clopoţel, îngeraşi, globuri, moş crăciun,brăduleţ, om de zăpadă(jucării);
creioane colorate, hârtie colorată, carton colorat, săculeţ din pânză, steluţe, lipici, material mărunt pentru confecţionarea omului de zăpadă
( steluţe, fulgi, etc), panou pentru afişarea lucrărilor;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă


DURATA: 30 min

BIBLIOGRAFIE:
 ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) M.E.C.T., Bucureţti, 2019;
 ,,Aplicarea noului curriculum”, editura Diana, 2008;
 ,,Activităţi integrate în grădiniţă”- ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, editura DPH, Bucureşti, 2008;

SECVENŢE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJLOACE


DIDACTICE ŞI DE FORME DE EVALUARE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂN ORGANIZARE
T
1.Momentul -aranjarea mobilierului; Instructajul
organizatoric -pregătirea materialului didactic distributiv
şi demonstrativ;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă şi aşezarea lor pe scăunele în
semicerc;
- poziţia corectă pe scăunel;
2. Captarea Atenţia copiilor va fi captată prin sosirea Înţelegerea
atenţiei Zânei Iarna şi surprizele pregătite pentru ei mesajului
prin descoperirea acestora. Conversaţia Frontal transmis
O invităm pe Zână să se joace cu noi. Surprize

3. Anunţarea - Jocul nostru se numeşte:,,Săculeţul


temei şi a fermecat”, iar voi va trebui să rezolvaţi
obiectivelor sarcinile jocului pentru a putea primi o Înţelegerea
surpriză de la Zână. mesajului
Va trebui să fiţi atenţi să răspundeţi corect Conversaţia frontal transmis
intrebarilor.

surprize

4.Reactualizarea Sa ne reamintim simbolurile ierinii.


cunoştinţelor Conversaţia Cărţi,reviste Frontal Proba practică
Carton colorat
Foi de desen

Aprecieri
verbale
Conversaţia

Individual

5. Dirijarea Explicarea şi demonstrarea jocului Explicaţia


învăţării Înainte de începerea jocului educatoarea
aşază pe trei măsuţe câte un obiect care să
indice criteriul de clasificare a obiectelor Material Frontal
găsite de copii în săculeţ. De didactic
exemplu:brăduleţ pentru podoabe de demonstrativ
brad,sanie pentru obiecte de joacă.Se Înţelegera
discută cu copiii ce alte obiecte pot fi mesajului
aşezate alături de cele aflate pe măsuţe în
funcţie de criteriul utilităţii. Explicaţia
Se prezintă copiilor regulile de joc;În
săculeţ sunt introduse diferite
obiecte.Săculeţul circulă din mână în mână
iar la semnalul educatoarei, săculeţul se
opreşte.Copilul la care s-a oprit săculeţul
trebuie să scoată un singur obiect;îl Obiecte/jucării
denumeşte şi-l oferă vecinului cu
rugămintea de a-l aşeza la locul Conversaţia Săculeţ cu
potrivit.Acesta va căuta grupul de obiecte obiecte
corespunzător pe măsuţa educatoarei şi va Exerciţiul Individual
motiva aşezarea efectuată.
Pentru fiecare răspuns corect copilul este
aplaudat. Dacă veţi răspunde corect la
întrebări veţi primi o ,,surpriză” de la
Zână. Conversaţia Individual
- Dacă un copil greşeşte, un altul îl poate
corecta.
Jocul de probă Aprecieri
Un copil vine şi ia din săculeţ un obiect, îl verbale
denumeşte şi-l oferă vecinului cu
rugămintea de a-l aşeza la locul potrivit.

Conversaţia
6.Obţinerea Desfăşurarea propriu-zisă a jocului. Om de zăpadă
performanţelor Jocul continuă până când toate obiectele
din săculeţ vor fi scoase, denumite şi
aşezate la locurile potrivite.
În complicarea jocului copiii vor trebui să Exerciţiul
denumească obiectul de pe jeton şi să frontal Proba practică
formuleze propoziţii corecte. Explicaţia

Conversaţia

7. Evaluarea Conversaţia frontal


cunoştinţelor
Aprecieri
verbale
8. Încheierea recompense
activităţii
individual

S-ar putea să vă placă și