Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Propunător: Lihaciu (lechovolea) Mădălina Cristina


Clasa: I
Aria curriculară: Matematică și explorarea mediului
Disiplina: Matematică și explorarea mediului
Tip de lecție: de formare de priceperi și deprinderi
Subiectul lecției: Joc didactic- recunoașterea vecinilor numerelor naturale de la 0-10
Scopul didactic: consolidarea deprinderii de a compara şi ordona numere naturale de la 0 la 100; cultivarea spiritului competitiv.
Sarcina didactică: să precizeze „vecinii” (succesorul şi predecesorul) numerelor date.
Regulile jocului:
1. Fiecare echipă lucrează independent;
2. Liderul predă fişa conducătorului de joc;
3. Evaluarea se face după expirarea timpului acordat;
4. Timp de lucru: 90 secunde (câte 10 secunde pentru fiecare jeton ridicat);
5. Fiecare număr scris corect va primi un punct; se va acorda, sau nu, un punct pentru disciplină.
Elemente de joc: întrecerea pe echipe, recompensa (se oferă fiecărui membru câte un balon), penalizarea (să scrie şirul numerelor
naturale 0 - 10).
Materialul didactic: jetoane cu diferite desene, reprezentând numere naturale de la 0 la 10; foi albe.
Desfășurarea jocului: Elevii se împart în grupe de câte patru . Se desemnează liderii echipei. Se anunţă titlul jocului şi sarcina
didactică. Se explică regulile şi se face jocul de probă pentru unu – două numere. Jocul propriu-zis începe prin ridicarea unui jeton, de
către învăţător. Elevii numără desenele, stabilesc numărul corespunzător şi pe foaie se notează doar „vecinii”. Au la dispoziţie 10
secunde. După 10 secunde, învăţătorul ridică un alt jeton şi elevii procedează la fel. După ce se folosesc 9 jetoane şi s-au scurs cele 90
de secunde, se strâng fişele, se verifică şi se stabileşte punctajul. Echipa cu cele mai multe puncte este recompensată, iar echipa cu
cele mai puţine puncte este penalizată.
Varianta de joc: Elevii primesc medalioane cu diferite numere de la 0 la 10. Se împart elevii în 2 grupe. Se desemnează liderii. Se
explică regulile jocului și se face jocul de probă pentru unu – două numere. Jocul propriu-zis începe prin ridicarea unui jeton, de către
învăţător, unde elevii care poartă vecinii numărului de pe jetonul ridicat trebuie săiasă în față cu 2 pași. Au la dispoziţie 10 secunde.
După 10 secunde, învăţătorul ridică un alt jeton şi elevii procedează la fel. După ce se folosesc 9 jetoane şi s-au scurs cele 90 de
secunde, se strâng fişele, se verifică şi se stabileşte punctajul. Echipa cu cele mai multe puncte este recompensată, iar echipa cu cele
mai puţine puncte este penalizată.
Competențe specifice:
- 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
- 1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 -100, folosind poziţionarea pe axa numerelor, estimări, aproximări
Obiective operaționale:
- O1. Să recunoască numerele din ghicitorile spuse. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev recunoaște numerele din
ghicitorile spuse.
- O2. Să reprezinte grafic numerele naturale de la 0 la 10 cu ajutorul axei. . Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
reprezintă grafic numerele naturale de la 0 la 10 cu ajutorul axei.
- O3. Să identifice vecinii din problemele date. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică vecinii din
problemele date.
- O4. Să denumească vecinii numerelor date de jetoanele ridicate cu precizare ca fiind predecesorul sau succesorul acelui număr.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev denumească vecinii numerelor date de jetoanele ridicate cu precizare ca fiind
predecesorul sau succesorul acelui număr.
-
Strategii didactice:
- Materiale didactice: Tablă, marker, ghicitori, Jetoane, fișe, Medalioane cu numere, jetoane cu numere, baloane
- Metode didactice: conversația, explicația, jocul didactic
- Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Resure: timp : 50 minute
Bibliografie:
- Romanescu, C. (2017)Jocul didactic în învățământul primar, Bacău: Rovimed Publishers.
- Didactic.ro
- Cursul de Psihopedagogia jocului – Kiru R.
- Programa școlară - https://edums.ro/invprimar/25_Matematica_explorarea_mediului_CP_II_OMEN.pdf

Desfășurarea didactică

Etapele lecției Ob Conținut didactic Strategii didactice Evaluarea


Materiale Metode Forme de
didactice didactice organizare
Moment Pregătirea materialului didactic,
organizatoric aranjarea mobilierului pentru
desfășurarea jocului

Captarea O1 Activitate frontală Tablă, marker, Conversația Frontală Observativă


atenției Se pun întrebări referitoare la ghicitori
vecini, de ex. clasa în care se
predă are numărul 9, se întreabă
care sunt clasele vecine. Apoi se
spun ghicitori despre numere:
Cine-mi spune dintr-o dată Câte
colţuri are-o roată? (zero)
Roaba care-o împingi întrunaCâte
roţi ea are? (una)
Cartea ce-o păstrezi ca nouăCâte
scoarţe are? (două)
Tricicleta lui Andrei Câte roţi
învârte? (trei)
Fluturaşul cel plăpând Câte aripi
o fi având?(patru)
Câte" câte mici picioare Harnica
albină are? (şase)
Câte stele lucitoare Strălucesc în
Carul Mare? (şapte)
Câte colţuri în total Are micul tău
penar? (opt)
Numără pe îndelete Roţile a trei
triciclete. (nouă)
Degetele, buni frăţâni Câte-s la-
amândouă mâini? (zece)
O2 - Se desenează pe tablă o
axă de la 0 la 10, unde Exercițiul Frontal Observativă
fiecare elev, care dorește
să participe la exercițiu
prin ridicare de mână, va
pune pe axă crescător
numărul următor.

Enunțarea Enunțarea obiectivelor urmărite conversația frontală observativă


obiectivelor se face prin următoarele întrebări:
urmărite și O3 - Casa în care locuiesc are
anunțarea numărul 7, vecinul din
temei dreapta ce număr are la
casă, dar cel din stânga?
- Dacă vecinul din dreapta
ar avea numărul la casă 5,
ce număr la casă aș avea
eu, dar vecinul meu din
stânga?
(pentru ajutarea răspunsurilor se
poate desena pe tablă și scrie
numerele pentru vizualizare)
Pentru enunțarea temei voi
afirma:
Ei, dragi copii! Astăzi o să
vorbim și o să ne jucăm cu
vecinii numerelor de la 0 la 10.
Explicarea și Dragi copii! Voi veți fi împărțiți Jetoane, fișe Explicarea Frontal observativă
demonstrarea în două grupe unde veți primi o Pe grupe
jocului fișă unde veți scrie vecinul din
stânga, adică predecesorul sau
din dreapta, adică succesorul
numărului dat de mine prin
ridicarea unui jeton. Fiecare
echipă are la dispoziție 10
secunde cronometrate pentru a
da răspunsul în scris pe foaia
primită. Punctajul îl notăm pe
tablă. Echipa care câștigă va fi
prima care va începe la
complicarea jocului.
Explicarea regulilor
- Când învățătoarea ridică
un jeton cu un număr și
spune vecinul din dreapta
sau din stânga, numărul
vecin trebuie scris pe fișă.
- Când învățătoarea ridică
jetonul și pronunță stânga
sau dreapta, din acel
moment elevii trebuie să
se sfătuiască, ca în 10
secunde să scrie răspunsul
pe fișă
O4 Jocul de probă
- Va fi realizat cu ajutorul
învățătoarei.
Se joacă jocul de probă.
Desfășurarea O4 Executarea jocului Jetoane, fișe Jocul didactic Pe grupe observativă
jocului - După explicarea regulilor
propriu-zisă jocului și executarea
jocului de probă se va juca
jocul propriu-zis. Vor fi
urmărite respectarea
regulilor, corectitudinea
răspunsurilor.
Complicarea O4 Pentru complicarea jocului se Medalioane cu Joc didactic Pe grupe observativă
jocului/ joacă varianta de joc unde numere,
variantă de joc regulile sunt în felul următor: ( se jetoane cu
păstrează aceeleași echipe, echipa numere
câștigătoare este prima care
joacă) li se dau elevilor
medalioane cu nemere de la 0-10,
voi explica regulile variantei
dejoc: atunci când voi ridica un
jeton cu un număr din șirul
numerelor 0-10, vecinii acelui
număr trebuie să iasă în față. Se
punctează fiecare echipă după
răspunsul dat. Pentru răspunsul
dat se acordă 10 secunde.
Încheierea După terminarea jocului se Baloane Individual
jocului numără punctajul și se felicită
grupa câștigătoare finală. Pentru
fiecare elev care a răspuns corect
se oferă câte un balon, iar pentru
cei care au greșit se dă ca
pedeapsă scrierea numerelor de la
0-10.

S-ar putea să vă placă și