Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.02.2020
Nivel II- Grupa mare- Grupa minionilor
Prof. înv.presc: Mihăilă Mariana
Tema anuală : Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
Tema proiectului: Din lumea necuvântătoarelor
Tema săptămânii: Animale din ținutul înghețat
Domeniul Experiențial: Știință
Categoria de activitate: Activitate matematică
Tema activității: ,, Cu cifrele ne jucăm, matematică învățăm!,,
Mijloc de realizare: joc didactic
Scopul: Verificarea și consolidarea nivelului de însușire a deprinderii de a număra și a utiliza corect numerele și cifrele în limitele 1- 7 precum și numeralul
ordinal.

Dimensiuni ale dezvoltării


Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
Conceptul de sine;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;
Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

Comportamente vizate
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situații educaționale.
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația.
Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului.
Obiective operaționale:
O1- să formeze mulțimi de obiecte de același fel, denumindu-le corect;
O2- să compare grupele de obiecte ;
O3- să numere corect crescător şi descrescător, în concentrul 1-7;
O4- să asocieze corect cifra la numărul obiectelor dintr-o mulțime;
O5- să precizeze locul unui obiect din șir folosind numeralul ordinal;
O6- să folosească un limbaj adecvat activităţilor matematice.

Sarcina didactică - recunoașterea cifrelor în limitele 1-7, numărat crescător/descrescător;

Regulile jocului – Copiii vor recunoaște și numi viețuitoarele din ținutul înghețat formând grupe cu acestea, comparându-le și numărându-le cu ajutorul
cunoștințelor matematice dobândite anterior.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, stimulente.


Strategia didactică
Metode si procedee: jocul, explicația, observația, demonstrația, conversația, exercițiul, problematizarea;
Mijloace didactice: Surpriza cu numărul 3: jetoane cu cifre, jetoane cu animale de la poli, pinguini, pești, urși confecționați de către copii, plicuri cu diferite
sarcini, stimulente

Forma de organizare: frontal, pe echipe;


Durata: 35- 40 min
Locul desfasurarii: sala de grupă

Bibliografie :
M. Neagu, G. Beraru - „Activităţi matematice în grădiniţă” , Ed. ASS, Iaşi 1995;
Curriculum pentru educația timpurie 2019 ;
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează curriculumul pentru educația timpurie, 2019.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. crt Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare
activităţii Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
1. Moment Crearea condiţiilor necesare bunei
organizatoric desfăşurări a activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii;
-pregătirea materialului didactic necesar
activităţii;
- așezarea scăunelelor în semicerc
2. Captarea Voi face captarea atenției prin deschiderea
atenţiei cutiei cu numărul 3 în care copiii vor Conversația
descoperi mai multe plicuri, în colorile Cutia surpriză
curcubeului, numerotate.
Observația Frontal
3. Anunţarea Astăzi vom juca un joc matematic.
temei şi a În cadrul acestui joc vom număra crescător Capacitatea de
obiectivelor și descrescător , vom ordona obiecte, vom înţelegere a
face mulțimi și le vom compara, vom Explicaţia mesajului
așeza cifrele în ordine, vom numi vecinii transmis
cifrelor și vom face chiar și o scurtă ștafetă
pentru a-i demonstra pinguinului cât de
isteți suntem noi.
4. Reactualizarea Copiii vor numi viețuitoarele din ținutul
cunoştinţelor înghețat și vor răspunde la câteva ghicitori. Surpriza Verific
Vom număra crescător și descrescător în Frontal deprinderea de a
limitele 1-7. Exerciţiul număra corect
până la 7.
Individual

Anunțarea titlului jocului și a scopului


Prezentarea acestuia. Explicația
5. conţinutului Jocul pe care îl vom juca astăzi se numește
și dirijarea Cu cifrele ne jucăm, matematică
învățării învățăm. Cutie de cadouri
Prin intermediul acestui joc îi vom Conversația
demonstra domnului Pinguin că știm sa Înţelegerea
număram până la 7, crescător și mesajului
descrescător, că știm sa grupăm obiectele Frontal transmis
de același fel și să comparăm mulțimile, că
știm să spunem care este locul unui obiect
într-un șir.

Prezentarea materialului didactic Observația


necesar
- în cutie avem mai multe plicuri colorate
cu diferite sarcini, pe care sunt scrise
anumite cifre

Explicarea și demonstrarea regulilor


jocului Jocul
- vom împărți grupa în două echipe, vom Frontal
alege un nume și un căpitan
Explicația
Câte un copil din fiecare echipă va veni pe Capacitatea de a
rând la panou și va alege un plic,în ordinea respecta
culorilor curcubeului( roșu, oranj, galben, indicațiile primite
verde, albastru, indigo, violet) va spune ce anterior
culoare are și ce cifră este scrisă pe el, apoi
va rezolva sarcina din interiorul acestuia. Demonstraţia
Fiecare culoare a curcubeului va avea câte
4 sarcini, astfel încât fiecare copil să
rezolve câte un exercițiu
Pentru fiecare răspuns corect echipa va
primi un peștișor în bolul de la căpitan.
Copiii care întâmpină dificultăți vor fi
ajutați de colegii din echipă
Se demonstrează modul de joc.

5. Jocul de proba Capacitatea de a


Vom face jocul de probă: câte un copil jocul rezolva sarcina
din fiecare echipă va veni și va rezolva primită
sarcina din plicul ales
6. Executarea jocului
După ce toți copiii au înțeles regulile
jocului, se trece la executarea jocului
propriu-zis. Răspunsurile corecte vor fi
recompensate şi cu aplauze. Pe tot Explicaţia Elemente din scara
parcursul jocului sunt antrenați toți copiii. numerică
Culoarea roșu
Exerciții de numărare crescător și În Perechi
descrescător; Recunoaşterea
Culoarea orange cifrelor
Exerciții de formare a grupelor și de
numărare a elementelor; Exercițiul Jetoane
Culoarea galben
Exerciții de asociere a cifrei la numărul
elementelor unei mulțimi;
Culoarea verde
Exerciții de comparare a grupelor; Raportarea
Culoarea albastru Exerciţiul Planşeta Pictoriţei Pe echipe numărului
Exerciții de ordonare a plicurilor în funcție la cantitate
de cifrele scrise pe ele; Joc exerciţiu
Culoarea indigo Observarea
Exerciții de precizare a vecinilor unui sistematică a
număr; comportamentului
Culoarea violet copiilor
Precizarea locului unui obiect într-un șir ; Problematizare
2 probleme ilustrate. Planșă cu probleme
ilustrate

6. Obţinerea 7. Complicarea jocului


performanţei Se va face printr-o ștafetă în care copiii Evaluarea
vor număra obiectele dintr-o mulțime și Explicația conduitei copiilor
vor colora bulina pe care este scrisă cifra Fişe de lucru prinse în timpul jocului
potrivită apoi vor scrie și ei alături cifra Exerciţiul pe flanelograf

8. Încheierea jocului
Se fac aprecieri asupra modului în care s-
au respectat regulile de joc și au îndeplinit
sarcinile primite. Individual

7. Asigurarea Copii, domnul Pinguin este foarte încântat


retenției și a de felul în care v-ati descurcat la acest joc Observarea
transferului dar mărturisește că el are probleme cu Exercițiul sistematică a
număratul descrescător. comportamentului
Ați putea să-l ajutați cumva? Frontal copiilor
Ce joculeț știm noi de numărat
descrescător de la 7 la 1?
( 7,6,5,4,3,2,1- vom juca jocul o singură
dată)
8. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale
activivăţii asupra desfășurării activității. Frontal
- copiii vor primi stimulente bulinuțe de
pus în piept

S-ar putea să vă placă și