Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.11.2023
Unitatea de învățământ : Grădinița Cu Program Normal Nr.1 Balș
Grupă : mijlocie
Prof.înv.preșcolar : Epure Mădălina Nicoleta
Tema anuală de studiu : ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Tema săptămânii: ,, În panere sunt încărcate legume proaspete și aromate”
Tema activității : ,,Spune ce ai gustat !”
Domeniul experiențial: Domeniul Științe- Cunoașterea mediului
Categoria de activitate: Activități pe domenii experiențiale;
Tipul activităti : Consolidare de cunoștințe
Forma de realizare : joc didactic senzorial
Scopul activităţii :
 educarea sensibilităţii gustative, olfactive, tactile şi vizuale prin antrenarea analizatorilor
corespunzători;
 perfecţionarea posibilităţilor de asociere a unor însuşiri cu obiectele cărora le aparţin;
Obiective operaționale:
O1-Să recunoască leguma, alimentul sau fructul din care a gustat;
02-Să răspundă cu promptitudine la întrebările puse;

SARCINA DIDACTICĂ:
 recunoaşterea şi denumirea corectă a gustului unor alimente de bază şi a unor însuşiri
stabilite prin intermediul celorlalţi analizatori, raportarea însuşirilor la obiectele care le
posedă.
REGULILE JOCULUI:
 copilul, legat la ochi, trebuie să numească alimentul după pipăit, gust, miros şi să-l
denumească.
 Vecinul lui confirmă corectitudinea răspunsului şi caută un alt aliment cu gust asemănător.
ELEMENTE DE JOC:
 legarea la ochi a participantului care vine în faţa mesei cu alimente;
 elementul surpriză (descoperirea sau nu a alimentelor după gust, pipăit, miros)
 manipularea obiectelor/manipularea materialului didactic cu care se desfăşoară activitatea
 aplauze

Organizarea jocului didactic: Se amenajează mediul ambiental în care se va desfășura jocul și


crearea habitatului ludic cu elementele de decor si de joc și pregătirea materialelor necesare.
Introducerea în joc: O voi face prin prezentarea eşarfei cu care o să-i leg la ochi
-Priviţi ce am în mână! ce este? (o eşarfă)
-Ce vedeţi pe masă?
Fructe, legume si alte alimente
Anunțarea titlului jocului și a obiectivelor acestuia  : Vom desfășura astăzi un joc în care vom
folosi legumele și fructele pe care le-ați denumit mai devreme. Jocul se numește: ”Spune ce-ai
gustat!”
Prezentarea materialului didactic : copiii se vor apropia de măsuță pentru a observa materialul
didactic, explicându-le cum urmează să il folosim și ce reprezintă fiecare obiect.
Explicarea și demonstrarea jocului didactic  . Explicarea sarcinii de joc și a regulilor jocului și
fixarea acestora: Explicarea sarcinii didactice și a regulilor de joc: recunoaşterea şi denumirea
corectă a gustului unor alimente de bază şi a unor însuşiri stabilite prin intermediul celorlalţi
analizatori, raportarea însuşirilor la obiectele care le posedă.
copilul, legat la ochi, trebuie să numească alimentul după pipăit, gust, miros şi să-l denumească.
Vecinul lui confirmă corectitudinea răspunsului şi caută un alt aliment cu gust asemănător.
Realizarea jocului de probă: Se va juca jocul o dată jocul de probă: se va urmari respectarea
regulilor şi exprimarea în propoziţii clare, corecte din punct de vedere gramatical.
Dacă e cazul, copilul are voie să cerceteze alimentul şi cu alţi analizatori, pentru a-l recunoaşte
Executarea propriu-zisă a jocului didatic: se va juca jocul cu întraga grupă de copii. Voi urmări
reacţiile copiilor şi respectarea regulilor jocului.
Copiii vor fi lăsaţi să se anunţe singuri pentru participarea la joc. Voi avea în vedere pe cei care
sunt timizi, neîncrezători în forţele proprii, îi voi încuraja şi susţine cu aplauze.
Răspunsurile să fie în propoziţii clare, să nu vorbească în cor, să nu se deranjeze unii pe alţii prin
plecarea de la locurile stabilite.
Complicarea jocului: voi spune copiilor ce gust are alimentul respectiv, iar copiii indică alimentul cu gust
corespunzător. Câştigător este copilul care denumeşte cel mai mare număr de alimentecu gust asemănător.
Evaluarea și încheierea jocului didactic: Copiii vor primi jetoane cu fructe și legume. Ei trebuie să le
sorteze,alegând doar legumele pentru ”Supa de zaravat”.
Ce joc am jucat astăzi?
Vom relua acest joc, dacă v-au plăcut, la activităţile de dimineaţă. Se fac aprecieri frontale şi individuale
cu privire la desfășurarea activitatii și a modului de participare a copiilor. Se trec în revistă împreună cu copiii
lucrurile despre care au discutat. Se acordă stimulente.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul;
Resurse materiale și mijloace didactice: eșarfă, fructe, legume, alimente, stimulente, jetoane;
Forme de organizare: frontală, individuală;
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse umane: copiii grupei mijlocii, educatoarea
Resurse temporale: 25-30 de minute
Modalităţi de evaluare: orală, observarea sistematică a comportamentelor copiilor, aprecierea
răspunsurilor;
Bibliografie:
1. *** Curriculum pentru pentru educație timpurie 2019;
2. Suport pentru explicarea și întelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum
pentru educația timpurie,2019;
3. Vrânceanu Maria(coord), Terzi Daniela, Terchină T., Cojocaru Viorica, Zotea Natalia“1001 idei
pentru o educație timpurie de calitate”, Ediția I, Editura Prodidactica, Chișinău, 2010.
Ob. Strategia didactică
Evenimentele Op. Conținut științific Metode și Materiale Forma de
didactice procedee didactice organizare Evaluare
didactice
1 . Moment Se va asigura un climat educațional Conversați Frontală Observarea
favorabil: aerisirea sălii de grupă, sistematică a
Organizatoric a
amenajarea sălii de grupă, pregătire comportament-
materialului necesar pentru desfășurarea ului copiilor
activității propuse, intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă;

2 . Captarea atenției O voi face prin prezentarea eşarfei cu


care o să-i leg la ochi
Conversați Eșarfă Frontală
-Priviţi ce am în mână! ce este? (o
eşarfă) a Legume
-Ce vedeţi pe masă?
Fructe Frontală
Fructe, legume si alte alimente

3 . Reactualizarea Conversați Aprecierea


Se adresează copiilor următoarele întrebări:
cunoștințelor O2 ” În ce anotimp suntem?”, ”Care sunt a Frontală răspunsurilor
legumele specifice toamnei?”, ”Cum este
vremea în acest anotimp? Ce culori
observați la legumele de pe masă?”

Conversați Frontală
Vom desfășura astăzi un joc în care vom
4 . Enunțarea temei și a folosi legumele și fructele pe care le-ați a Observarea
denumit mai devreme. Jocul se numește: sistematică a
obiectivelor ”Sspune ce-ai gustat!” comportament-
ului copiilor
Explicarea sarcinii didactice și a regulilor
5 . Dirijarea învățării de joc:recunoaşterea şi denumirea
corectă a gustului unor alimente de Conversați
bază şi a unor însuşiri stabilite prin a
intermediul celorlalţi analizatori,
raportarea însuşirilor la obiectele care
le posedă.
copilul, legat la ochi, trebuie să
Mâna oarbă
numească alimentul după pipăit, gust,
miros şi să-l denumească. Frontal
Vecinul lui confirmă corectitudinea
Explicația
răspunsului şi caută un alt aliment cu
gust asemănător. Legume Individual

Jocul de probă Fructe


Se va juca jocul o dată jocul de probă: Eșarfă
se va urmari respectarea regulilor şi
exprimarea în propoziţii clare, corecte
din punct de vedere gramatical. Conversați
Dacă e cazul, copilul are voie să
cerceteze alimentul şi cu alţi a
analizatori, pentru a-l recunoaşte
Executarea jocului de către copii:
O1 se va juca jocul cu întraga grupă de
copii. Voi urmări reacţiile copiilor şi Observarea
respectarea regulilor jocului. sistematică a
Copiii vor fi lăsaţi să se anunţe singuri Explicația comportament-
pentru participarea la joc. Voi avea în ului copiilor
vedere pe cei care sunt timizi,
neîncrezători în forţele proprii, îi voi Exercițiul
încuraja şi susţine cu aplauze. Frontal
Răspunsurile să fie în propoziţii clare,
Individual Aprecierea
să nu vorbească în cor, să nu se
deranjeze unii pe alţii prin plecarea de răspunsurilor
la locurile stabilite

6 . Obținerea În complicarea jocului voi spune copiilor ce Jocul


gust are alimentul respectiv, iar copiii
performanței O2 indică alimentul cu gust corespunzător. Conversați
Câştigător este copilul care denumeşte cel a
mai mare număr de alimentecu gust
asemănător.
Observarea
7 . Asigurarea feed-back- Copiii vor primi jetoane cu fructe și Conversați Individuală sistematică
ului legume. Ei trebuie să le sorteze,alegând a Jetoane Frontală
doar legumele pentru ”Supa de zaravat”
Orală
8. Asigurarea retenției și Ce joc am jucat astăzi? Individuală
a transferului Vom relua acest joc, dacă v-au plăcut, Aprecierea
la activităţile de dimineaţă.
răspunsurilor

9 . Evaluarea activității Se fac aprecieri frontale şi individuale cu Frontal


privire la desfășurarea activitatii și a
modului de participare a copiilor.

10 . Încheierea activității Se trec în revistă împreună cu copiii Conversați Stimulente Individual


lucrurile despre care au discutat. Se acordă
a
stimulente.

Conversați
a

S-ar putea să vă placă și