Sunteți pe pagina 1din 26

PROIEC

T DE
„OASPEȚII PRIMĂVERII!”

ACTIVI
TATE

Prof. înv. Preșcolar: Bălănică Laura Oana


Grupa mare B “Piticii”
Grădinița cu Program Prelungit Sânpetru
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 11.03.2021
Grădinița: Grădinița cu Program Prelungit Sânpetru, Brașov
Grupa: Grupa Mare B “Piticii”
Tema anuală: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „“De vorbă cu Primăvara”
Tema săptămânală: „Oaspeții primă verii!”
Tema activității integrate: „ Cuibul rândunicii”
Mijloc de realizare: Activitate integrată: ADP+ALA1+ADE( DȘ2+ DOS)+ALA2
Competențe generale:
1. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
2. Activare și manifestare a potențialului creativ
3. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
4. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Competențe specifice:
1.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
1.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
1.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
2.1. Manifestă creativitate în activități diverse
2.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații
și povestiri creative
3.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
3.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
3.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
4.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
4.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă).
Scopul activității: Consolidarea unor deprinderi matematice, precum asocierea numărului la
cantitate și invers și să cunoască numeralul ordinal în concentrul 1-9, și asamblarea și lipirea
unor materiale pentru a forma cuibul Rândunicii.
Forma de realizare: activitate integrată pe o zi
Tipul activității: consolidare de priceperi de deprinderi.
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Resurse umane: Preșcolarii grupei mari și educatoarea;
Modalități de evaluare: Observarea sistematică a activității și a comportamentului copiilor,
autoevaluare și interevaluare, aprecieri verbale, acordare de recompense;
Categoriile de activităţi de învăţare abordate: Activităţi pe domenii experienţiale, Jocuri şi
activităţi didactice alese, Activităţi de dezvoltare personală:

Categoriile de activitati de învățare abordate

I. A. D. P. (Activități de Dezvoltare Personală)


Întâlnirea de dimineață Tranziții: Rutine:
 Salutul - „Dimineața a sosit…” „Trenulețul TUC!”  „Ne pregătim pentru
 Știrea zilei „Bat din palme clap- activități!”
 Prezența clap-clap..”  Deprinderi de igienă
 Calendarul naturii (anotimp, zi, „Ne învârtim, ne personală
vreme, cum ne simțim) răsucim!”
 Deprinderi de ordine,
 Împărtășirea cu ceilalți - „Cap- umeri și
„Oaspeții primăverii” disciplină şi
genunchi”
 Noutatea zilei - „Rândunica” autoservire
Activitatea de grup – „Buni
prieteni”

II. Activități liber alese

Joc de masă – Știință-


„Oaspeții primăverii”- Construcții-
„Zborul
puzzle-uri Artă – „Cuiburi”-
rândunicii”-
„Berze și rândunici”- rotodiscuri și
elemente grafice
colorare piese Lego

o III. Activitate matematică- joc didactic „Găsește cuibul rândunicii?”


o IV. Activitate practică - „Cuibul rândunicii ”
V. ALA2
 „Rândunică mută-ți cuibul”- Joc de mișcare
 „Dansăm împreună”-dans Zumba pentru copiii

INVENTAR DE ACTIVITĂȚI
Elemente componente ale activității integrate:

I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


Rutine:
-Sosirea copiilor.
-Deprinderi de igienă personală.
-Deprinderi de autonomie şi autoservire.

Întâlnire de dimineață: (Salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei)

Tranziții:
Între: Întâlnirea de dimineață și ALA1: ( joc cu text și cânt)
„Trenulețul Tuc-Tuc”

Între: ALA1 și ADE1: ( cântec )


“Bat din palme clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne învârtim, ne răsucim
Și la treabă noi pornim”

Între: ADE1 și ADE2 (cântec):


„Ne învârtim, ne răsucim!”

Între: ADE2 și ALA2 (recitativ)


„Cap- umeri și genunchi”

II. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA)


CENTRUL TEME OBIECTIVE MIJLOACE
DIDACTICE
Joc de masă - să reconstituie Puzzle din carton cu
“Oaspeții imaginile
berze și rândunici.
representative
Primăverii” Primăverii.

Artă -să coloreze barza/ -planșe


“Rândunici și rândunica, respectând
-creioane colorate
modelul dat fără să
berze” depășească conturul. -model

Construcții -să construiască prin -rotodiscuri


“Cuiburi” alăturare,îmbinare,
-piese Lego
suprapunere

Bibliotecă - să traseze diferite - Fișă cu


“Zborul linii după model;
elemente
rândunicii” grafice

III. ACTIVTĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


DS2: „ Găsește cuibul rândunicii?” – joc didactic
DOS: „Cuibul rândunicii – joc didactic
IV. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II/ RECREATIVE (ALA2):
1. Joc de mișcare : „Rânduică mută-ți cuibul!”

Obiective:
-să răspundă motric la comanda educatoarei;
-să respecte regulile jocului.
Desfășurarea jocului:
Copiii se grupează câte doi, față in față, ținându-se de mâini. Se formeaza mai multe astfel de
grupuri. În mijloc se află un al-III-lea copil pe post de "rândunica" (cei 3 formeaza cuibul cu
rândunica în el). Un copil desemnat ramane in afara acestor "cuiburi cu rândunele". Când
conducatorul jocului (educatorul) strigă:"rândunica mută-ți cuibul" toate rândunelele iși schimbă
cuibul astfel copilul rămas afara isi va gasi un cuib si un altul va ramane fara, astfel incat va
trebui sa-si gaseasca un altul la urmatoarea strigare.

Se explică jocul copiilor și se execută jocul de probă inainte de jocul propiu-zis.

Joc de mișcare: dans zumba

Obiective:

-Să răspundă motric la comanda educatoarei;


-Sa execute corect mișcările de dans.
Regulile jocului: Fiecare copil se pregătește pentru dans și vor dansa pe melodia “Zumba pt
copii”

III. ACTIVTĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)


(detaliere)
Subiectul activității:
- DS2 + DOS: „Cuibul rândunicii”
DȘ2: Activitate matematică - „ Găsește cuibul rândunicii” – joc didactic
DOS: Activitate practică – „Cuibul rândunicii” – asamblare și lipire

Mijloace de realizare:
- DS2: joc didactic;
- DOS: asamblare și lipire;

Tipul de activitate: consolidare de priceperi și deprinderi


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive de limbaj:
 Să participe activ la activitate ;
 să se exprime corect, în propoziţii clare şi corecte din punct de vedere gramatical.
Cognitive matematice:
 să denumească corect elementele din mulțime ;
 să numere corect elementele din mulțime ;
 să arate cifra corespunzătoare mulțimii ;
 să spună ce cifră arată pe cuib și câte elemente au de pus în cuib  ;
 să pună în corespondență cifra la cantitate și invers în concentrul 1-9;
 să spună a câta barză/ rândunică lipsește din șir.
 Să motiveze alegerea făcută spunând de ce sunt atătea elemente în cuib și invers.

Cognitive Activitate practică :

- să manifeste interes față de tema dată :


- să mânuiască corect lipiciul :
- să asambleze corect materialul primit.

Socio-afective:
 să-și exprime liber propriile opinii, sentimente și atitudini;
 să respecte regulile și sarcinile stabilite la început;
 să manifeste independență și perseverență în realizarea sarcinilor didactice;

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, observația, surpriza, joc didactic,


exercițiul, problematizarea.
Mijloace didactice:
ADE+ALA+ADP: Imagini barză/ rândunică, puzzle din carton, creioane colorate, scaune,mese,
Piese Lego, roto-discuri, fișă exerciții grafice, imagini cuiburi rândunică/ barză, hârtie creponată,
paie, lipici, foarfecă, ouă de pus în cuib, lipici, farfurii din carton imagine rândunică pt decupat la
DOS, recompense măști .

SCENARIUL ZILEI
I. Întâlnirea de dimineață
Ziua debutează cu rutinele și anume:
- sosirea copiilor, exersarea deprinderilor de politețe și a deprinderilor de igienă, servirea
mesei, întâlnirea de dimineață în cadrul căreia aceștia au posibilitatea de a-și împărtăși opiniile,
de a-și manifesta starea de spirit, de a exersa formule de salut, de a conștientiza cine este prezent.
După ce toți copiii sosesc, se va intra ordonat în sala de grupă. Le propun copiilor să
facem cercul prieteniei pentru a desfășura Întâlnirea de dimineață. Urmând indicațiile
educatoarei, copiii se asează în semicerc pe mini covorașe cu cifre, pentru a se putea realiza
contactul vizual spontan cu fiecare din membrii grupului și cu educatoarea.
Trecerea la această activitate se face prin intermediul versurilor:
“Dimineata a sosit
Toți copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Frumos să ne salutăm
Bună dimineața pitici
Mă bucur că sunteți aici
A început o nouă zi,
Bună dimineața copii.”
A. Salutul
“Bună dimineața... Mă bucur că ești astăzi aici!”
„Bună dimineața doamna educatoare, mă bucur că ești astăzi aici !”
B: Știrea zilei
„Astăzi este o zi foarte importantă pentru noi, dragi copii.
Astăzi pe drum m-am întâlnit cu o rândunică ce plângea și am intrebat-o ”ce a pățit?” Ea mi-a
spus că deabea ce s-a întors din țările calde și nu își mai găsește cuibul, era foarte rătăcită și
speriată. Mai avea și o prietenă, pe barză dar nici pe aceasta nu o găsește! I-am spus că o să o
ajut cu mare drag numai să îmi spună cum să fac. Mi-a spus că trebuie să număram, să colorăm,
să confecționam un cuib și poate o să își aducă aminte. Ce ziceți dragi copiii, o ajutăm????

C: Prezența
„Haideți să facem prezența și să vedem ce copii o ajută astăzi pe Rândunică.
Cine ne ajută?”.
Copiii vor trebui să spună cum se simt astăzi pentru a putea pune poza lor la: zâmbarici
vesel/ trist sau copiii care lipsesc îi punem pe scăunel. Prezență făcută on-line în aplicația
learningapps.
D: Calendarul naturii:
Se completează calendarul naturii unde se stabilește anotimpul cu caracteristicile
acestuia. Se va complete data și în ce zii a săptămânii suntem. Copiii sunt aplaudați pentru
răspunsurile corecte și încurajați să răspundă prin anunțare.

E: Împărtășirea cu ceilalți:
După completarea calendarului naturii, voi iniția o scurtă discuție în care copiii vor spune
ceea ce știu despre oaspeții primaverii?

F: Noutatea zilei:
„Dragii mei, Rândunica este foarte speriată că nu își mai găseste cuibul”
„Dragii mei , sunt tare speriată și nedumerită pentru că vreau să ajung la cuibul meu și
nu îl mai găsesc, ceva s-a intamplat! Mă ajutați copiii?

G: Activitate de grup:
Activitatea de grup va avea scopul de a realiza exerciții de atenție
„Dragi copii, numai copiii foarte isteți și cuminți vor știi să răspundă! Vom juca jocul
„Adevărat sau Fals”. „Dacă veți trece testul, atunci înseamnă că sunteți cu adevărat pregătiți
pentru a o ajuta Rândunică!”
Exemple: -Barza este un animal? (fals)
-Rândunica este o pasăre? (adevărat)
-Barza mănâncă insecte? (adevărat)
-Rândunica mananca iarbă? (fals)

Vom trece către centrele de interes cu ajutorul tranziției:


„Trenulețul Tuc-Tuc”

II. ALA1 pe centre de interes


Primul pas pentru a o ajuta pe Rândunică este să rezolvăm anumite sarcini prezentate la
centre: joc de masă, artă, joc de masă, bibliotecă și construcții.
Fiecare copil se așază unde este loc liber. Se prezintă sarcinile de lucru frontal și
educatoarea va supraveghea desfășurarea activității intervenind dacă este necesar sau dacă va fi
solicitată. Se va interveni cu explicații suplimentare acolo unde este nevoie.
Joc de masă: „Oaspeții primăverii– puzzle-uri
Artă: „Rândunele și berze”- colorare în contur
Construcții: „Cuibul rândunicii” – îmbinarea pieselor de lego, rotodiscuri
Bibliotecă: „Zborul rândunicii”– exerciții grafice

După finalizarea activităților liber alese se vor evalua lucrările prin conversații în legătură
cu participarea copiilor la activitate. Vom evalua toate centrele. Cei care au lucrat la un centru ne
vor explica ce au avut de făcut, iar preșcolarii apreciază în ce măsură colegii lor au realizat
sarcina de lucru.

Vom trece către activitatea de educarea limbajului cu ajutorul tranziției:


”Bat din palme...”

III. DS2 – Activitate matematică

Copiii se vor așeza în semicerc, pe scăunele, unde vor descoperi materialele pregătite:
SARCINA DIDACTICA :, asocierea numarului la cantitate, asocierea cantitatii la numar și
numeralul ordinal. La fiecare răspuns corect, copiii vor primi o piesă de puzzle, iar la finalul
jocului vom reintregi imaginile și vom descoperi cuibul rândunicii și cuibul berzei.

REGULILE JOCULUI:
Doamna educatoare prezintă copiilor materialele pregătite și ne vom juca jocul„Găsește cuibul
răndunicii.?”, având două variante de joc plus complicarea acestuia. Copiii vor fi impartiti in
doua echipe berze si randunici. La fiecare raspuns corect fiecare echipa va primi o piesa de
puzzle. La sfarsitul jocului echipele vor imbina piesele de puzzle si vor vedea ce iese.
Jocul va fi explicat și demonstrat copiilor înainte de începerea propiu-zisă.

Varianta 1:
Doamna educatoare cheama pe rand cate un copil si va avea de asociat numarul la cantitate. Vor
numara cate berze/ randunici sunt in cuib si vor alege cifra corespunzatoare si o va aseza pe cuib.

Varianta 2:
Doamna educatoare cheama pe rand cate un copil si va avea de asociat cantitatea la numar. Vor
vedea ce cifra este asezata pe cuib si vor lua si aseza in cuib cate berze/ randunici arata cifra.

Complicarea jocului:
La complicarea jocului copiii, vor avea de spus a cata randunica/ barza lipseste din șir.

ELEMENTE DE JOC:Tabla magnetica, imagini cu berze/ randunele, aplauze, piese puzzle la


raspuns corect
Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul și jocul
Mijloace de învăţământ: : table magnetica, imagini barza/ randunici, cifre, cuiburi
Forme de organizare: frontal și individual.

După Activitatea matematică se va face trecerea către Activitatea practică prin tranziția:
“Ne învârtim. Ne răsucim!”

III. DOS-Activitate practică


La activitatea practică, vom lucra împreună „Cuibul rândunicii”, pentru a o ajuta pe
Rândunica să își găsească mai ușor cuibul mai ales dacă îi vom face niște prieteni!
Doamna educatoare împreună cu cei mici intuiesc materialul de lucru, arată lucrarea
model și modul de lucru. Inainte de a incepe se vor executa mișcări de încălzire a muschiilor
mici și mari ai mâinilor.
Toți copiii sunt aplaudați pentru efortul depus și primesc o îmbrățișare călduroasă de la
Doamna Educatoare. Educatoarea va face aprecieri generale și individuale, stimulând copiii în
permanență să vorbească corect în propoziții și să pronunțe corect sunetele limbii române.

Trecerea de la Activitatea practică la ALA 2 se va face prin tranziția:

„ Ne învârtim, ne răsucim!”
III. ALA 2 – Jocuri recreative
În încheierea activității voi face aprecieri asupra modului de lucru și comportamentului
copiilor pentru întreaga activitate. Fiecare copil va primi câte un stimulent, o mască în formă de
rândunică, prin intermediul cărora îi invită pe aceștia la un joc de mișcare.
De asemenea, se va purta o discuție cu copiii în legătură cu emoțiile trăite de aceștia pe
parcursul activităților. Copiii sunt stimulați să vorbească în propoziții.
Joc de mișcare: „Dragii mei, pentru că ați lucrat frumos astăzi și pentru că Rândunica este
foarte fericită ca și-a găsit cuibul vrea să ne jucăm un joc, hai să jucăm un joc - „ Rândunică
mută-ți cuibul!” și să dansăm „ zumba pt copii”

BIBLIOGRAFIE:
 Culea, L.(coord.) (2008), Aplicarea integrată în grădiniţă. Ghid pentru cadrele didactice
din învățământul preuniversitar, Bucurețti, Didactica Publishing House;
 Curriculum pentru învățământul preșcolar, (2018), M.E.N., București;
 Ionescu, M., (coord.) (2010), Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a
copilului de la naștere la 7 ani, București, Vanemonde;
 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant, 2014
 Ștefania Antonovici, Gabriela Nicu, Jocuri interdisciplinare - material auxiliar pentru
educatoare, București: Editura Aramis, 2003.
 www. pinterest. com
 www. google.ro
Secvența STRATEGIILE DIDACTICE
didactică Modalități de
Forme Metode Mijloace de
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC evaluare
de și procedee învățare
organizare
1. Moment Se asigură un climat educațional Frontal Observarea
organizatoric favorabil, în concordanță cu tema Instructajul comportamentului
săptămânii/ zilei. Se pregătesc/ distribuie Individual verbal Pernuțe copiilor
mijloacele de învățământ la fiecare centru
de activitate, iar copiii se vor așeza pe Conversația Stimularea
scăunele, în semicerc. verbală
Activitatea zilei debutează, conform Pozele
scenariului didactic, cu Întâlnirea de copiilor
dimineață și va cuprinde:
- Salutul și prezența; Calendarul
- Știrea zilei; naturii
- Calendarul naturii; Aplicația
- Împărtășirea cu ceilalți; Learningapps
- Activitatea de grup;
- Gimnastica zilei.
2. Captarea Coincide cu noutatea zilei; Frontal Conversația Rândunica Observarea
atenției Se va realiza prin intermediul Rândunicii, copiilor
care îi va anunța pe copiii că este foarte Observația
nedumerită și supărată că nu își găsește Stimularea
cuibul. Explicația interesului pentru
„Dragii mei , sunt tare supărată. M-am activitate
întors din țările calde și nu îmi mai
găsesc cuibul cu puișorii mei, totul pare
schimbat. Mă puteți ajuta să îmi găsesc
cuibul cu puișorii? Dacă mă ajutați eu vă
voi răsplăti cu multe surprize și multe
jocuri distractive. Eu am pregătit mai
multe jocuri cu doamna educatoare, să
colorați, să construiți, să faceți puzzle-
uri, să faceți exerciții grafice, să
numărați cuiburile din zonă și să vedeți
câte rândunici sau berze găsiți și să
puneți cifra corespunzătoare, să vedeți a
câta rândunică lipsește din șir, apoi să
facem mai multe cuiburi pt rândunică ca
sa nu se mai piardă. Ce ziceți, mă
ajutați?
3.Anunțarea Copiii, vom desfășura astăzi împreună un Frontal Expunerea Rândunica Observarea
temei și a joc cu tema: „Cuibul rândunicii?”.Dacă comportamentelor
obiectivelor sunteți atenți, cu siguranță vă veți Explicația nonverbale ale
descurca de minune.Nu uitați, Rândunica copiilor
are nevoie de ajutorul vostru pentru a-și
găsi cuibul. La final ne vom juca un joc
împreună și vom primi surprise.
„Ce ziceți dragii mei, doriți să o ajutăm
în această zi frumoasă să își găsească
cuibul?
„Acum vom lucra la centre pentru a-i
arăta Rândunicii că poate avea încredere
în noi și că știm foarte multe lucruri
interesante despre oaspeții primăverii.”
Tranziție Tranziția către centrele de interes - ALA I: „ Trenulețul Tuc-tuc”
4. Se prezintă centrele de interes, Individual Conversația Măsuță Observarea
Reactualizarea materialele pregătite și tema pe care o vor capacității de
cunoștințelor realiza la fiecare dintre ele. Primul pas Explicația concentrare a
pentru a o ajuta pe Rândunică este să În grup copiilor și a
rezolvăm sarcinile de la centrele: joc de Demonstrația comportamentelor
masă, artă, construcții și știință. acestora
Centrul Joc de masă are tema „Oaspeții Exercițiul Aprecieri verbale
primăverii” puzzle-uri– Copiii au un
spațiu amenajat în care vor asambla 4-6 Jocul Puzzle
puzzle-uri cu oaspeții primăverii:
rândunici și berze. Problematizare
Centrul Artă are tema „Berze și a Creioane
rândunici”- Copiii vor colora în contur colorate
după modelul dat Individual Fișe de
Centrul Construcții: „Cuibul În grup colorat
rândunicii” –Copiii vor îmbina piesele de Piese de lego
lego, rotodiscuri. rotodiscuri
Fișă de lucru
Centrul Bibliotecă are tema „Zborul
rândunicii” -exerciții grafice
Vor avea de urmat modelul de pe fișă.

După finalizarea activităților liber


alese se vor evalua lucrările prin
intermediul conversației și se vor face
aprecieri în legătură cu participarea
copiilor la activitate. Copiii care au lucrat
acolo ne vor explica ce au avut de făcut,
iar colegii vor aprecia în ce măsură au
realizat sarcina de lucru.
Tranziție Tranziția către educarea limbajului: „ Ne învârtim, ne răsucim..!”
5. Dirijarea DȘ2 Conversația Observarea
învățării Copiii se vor așeza în semicerc, pe sistematică a
scăunele, unde vor descoperi table răspunsurilor
magnetică cu mai multe materiale. Explicația preșcolarilor
Educatoarea precizează regulile și
sarcinile de lucru: să numere câte berze
sunt apoi să așeze cifra corespunzatoare,
să spună ce cifră arată apoi să așeze tot Frontal
atătea elemente căt indică cifra și să Tabla
spună a câta rândunică lipsește din șir. Individual Demonstrația magnetică Aprecieri verbale
Înainte de inceperea jocului copiii vor fi Barza asupra rezolvării
împărțiți în două echipe berze- rândunici Rândunică corecte a
și pentru fiecare răspuns corect, copiii vor Cuib sarcinilor date
primi o piesă de puzzle ce la sfărșitul Cifre
jocului vor reintregi imaginea și vor găsi
cuibul rândunicii. Jocul didactic

Regulile jocului :
Fiecare copil vine în față, la cerința
educatoarea și rezolvă cerința.
Jocul de probă:
„Dragii mei pitici, acum vom efectua un
joc de probă.” Din explicațiile date, Frontal Demonstrația
educatoarea numește un copil pentru a
demonstra dacă s-a înțeles modul de Individual
desfășurare al jocului. Jocul de probă se Conversația
poate desfășura 1-2 ori.
Desfășurarea jocului propriu-zis
(DȘ2):
Se va continua jocul până la epuizarea Jocul didactic
materialului, fiecare acțiune fiind
verbalizată.
Educatoarea va alege copilul care rezolvă
sarcina. Jocul se repetă de câte ori este
necesar. surpriza Piese puzzle
Fiecare acțiune corectă va fi aplaudată de
ceilalți copii și se va primi o piesă de cifre
puzzle. Stimulente
Varianta I:
Copiii vor fi împărțiți în două echipe
berze și rândunici. Educatoare numește
câte un copil să vină în față, copilul va
trebui să numere rândunelele/ berzele din
cuib, apoi să așeze cifra corespunzatoare Frontal
acestora. La fiecare răspuns correct vor Individual
primi câte o piesă de puzzle. Conversația
Explicația
Varianta II:
Educatoarea schimba regula jocului și
acum, copiii vor găsi cuiburi goale cu o Jocul de probă Cifre
cifră pe el. Fiecare copil va trebui să
recunoască cifra și să așeze în coș tot Berze
atatea berze/ rândunele cât indică cifra. Problematizare Rândunica
Complicarea jocului: a Table
Copiii vor avea de verbalizat a magnetică
câta rândnică/ barză lipsește din
șir – numeralul ordinal în Demonstrația
concentrul 1-9. Piese puzzle

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și la


finalul jocului vor reintregi imaginile cu
piesele de la puzzle primite și vor
descoperi cuibul Rândunicii și a prietenei
ei Barza.
Tranziție Tranziția către Activitatea practică: „Ne învârtim, ne răsucim!”
6. Obținerea DOS (Activitate Practică):
performanțelo Copiii vor sta la măsuțe, in semicerc Explicația
r avănd fiecare material individual.
Doamna educatoare va prezenta modelul, Conversația Farfurii
va explica modul de lucru pentru a face Demonstrația Paie
„ Cuibul Rândunicii”. Copiii vor avea de Exercițiul Hârtie Observarea
ansamblat și lipit diverse materiale de Frontal creponată sistematică a
lucru. Înainte de a începe activitatea Individual Observația Lipici comportamentelor
doamna educatoare împreună cu Problematizare foarfecă copiilor
preșcolarii grupei vor intuiti materialul de a Aprecieri verbale
lucru și se vor executa mișcari mici si Stimulente
mari ai muschilor mâinilor.
La final se vor face aprecieri verbal și se
face „Turul Galeriei”. Frontal Jocul
individual Problematizare
„Cum credeți că se simte acum a
Rândunica? Toți copiii sunt aplaudați Conversația
pentru efortul depus și primesc o
îmbrățișare călduroasă de la Rândunica.

7. Asigurarea Educatoarea poartă o conversație cu Frontal conversația


retenției și a copiii pe tema activității desfășurate.
transferului Copiii sunt solicitați să spună care este
numele jocului pe care l-au jucat și ceea
ce au făcut la activitate practică.
8. Evaluarea Se va evalua modul de realizare a Frontal Aprecierea Aprecieri verbale
activității sarcinilor date și se vor face aprecieri verbală Observarea
integrate asupra întregii activități, a performanțelor comportamentelor
obținute, a modului de participare a copiilor
copiilor la activitate și a
comportamentului acestora.
Tranziție Tranziția către ALA II: „ Cap-umeri și genunchi”
9. Încheierea În încheierea activității voi face aprecieri
activității asupra modului de lucru și
comportamentului copiilor pentru
întreaga activitate. Fiecare copil va primi Televizor Aplauze și
câte un stimulent, o mască în formă de pentru cântec aprecieri verbale
rândunică, prin intermediul cărora îi Conversația asupra rezolvării
invită pe aceștia la un joc de mișcare. Frontal Explicația corecte a
De asemenea, se va purta o discuție cu Jocul distractiv/ Măști sarcinilor date
copiii în legătură cu emoțiile trăite de În grup cu text și cânt rândunici
aceștia pe parcursul zilei. Educatoarea îi
va întreba pe copiii cum se simt și dacă Acordare de
consideră că au ajutat-o pe Rândunică. recompense
Copiii sunt stimulați să vorbească în
propoziții.
Joc de mișcare:„Dragii mei, pentru că
ați lucrat frumos astăzi și Rândunica este
tare mulțumită și fericită că ați reușit să
îi găsim cuibul pierdut, o să primiți o
mască în formă de rândunică .Așadar,
hai să jucăm un joc intitulat „Rândunică
mută-ți cuibul”” și să dansăm „Zumba
pentru copii”.
La jocul cu „Rândunică mută-ți cuibul,
doamna educatoare le explică regulile
jocului, se va demonstra jocul și se va
juca un joc de probă inaintea de
inceperea propriu- zisă.
Cadrul didactic propune strângerea
materialelor și aranjarea scaunelor, pentru
a consolida astfel copiilor deprinderi de
ordine și disciplină.

S-ar putea să vă placă și