Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA:
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ: ,,Ce şi cum vreau să fiu?“
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Împăratul An şi fiicele lui“
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TITLUL JOCULUI: „Pe cărările anotimpurilor”
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunoştinţe
SCOPUL: Verificarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpurile anului prin exersarea
gândirii logice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:
O1 – Să enumere caracteristicile celor patru anotimpuri;
O2 – Să descrie imaginile reprezentate pe jetoane;
O3 – Să aleagă anotimpul când se întâmplă acţiunea reprezentată pe jetoane;
O4 – Să identifice elemente care nu aparţin anotimpului respectiv;
O5 – Să deseneze pe afişul dat elemente reprezentative anotimpului;
O6 – Să lucreze în echipă pentru a acumula mai multe cunoştinte despre anotimpuri;
SARCINA DIDACTICĂ: Recunoaşterea şi descrierea unor caracteristici ale
anotimpurilor anului.
REGULILE JOCULUI: Copiii sunt împărţiţi în patru echipe. Pe rând, ei aleg jetoane cu
imagini specifice unui anotimp pe care le descriu şi apoi le aşează „pe cărările anotimpurilor ”
corespunzătoare. După epuizarea jetoanelor se numără bulinele şi se anunţă echipa câştigătoare.
În complicarea jocului copiii în chid ochii la semnalul profesorului care strecoară jetoane cu
imagini nepotrivite pe cărările anortimpurilor. Aceştia colaborează în cadrul echipei pentru a
descoperi toate jetoanele nepotrivite, motivând alegerea şi adunând astfel alte buline
câştigătoare.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, personajul Bătrânul An, scrisoarea, mânuirea
materialului, numărarea bulinelor câştigătoare
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: conversaţia, observarea, expunerea, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul, tehnica ,,blazonului“, elemente de problematizare, învăţarea prin cooperare, turul
galeriei, analiza, surpriza
b) Materiale şi mijloace didactice: costumaţie pentru personajul Bătrânul An, cutie cu
diferite materiale: scrisoare, blazonul Bătrânului An confecţionat din carton, jetoane cu imagini

1
reprezentative pentru fiecare anotimp, ecusoane (fiicele Bătrânului An: Toamna, Iarna,
Primăvara, Vara), afişe A3 cu fiicele Bătrânului An, creioane colorate, panou, buline.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe
d) Resurse umane: educatoarea şi prescolarii
e) Resurse temporale: 30 - 35 minute
BIBLIOGRAFIE:
Breban, S., Gognea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup – ghid metodic,
Editura Arves, 2002.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Etapele Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare


activităţii Activitatea profesorului Metode şi Material Forma de forma-
şi a copiilor procedee didactic organizare tivă
1.Organi- Crearea condiţiilor necesare exerciţiul mese, frontal Capacita-
zarea desfăşurării activităţii: scaune, tea copii-
activităţii -aerisirea sălii de grupă; copilul lor dea
-aşezarea mesutelor în formă „Bătrânul copiilor
de careu deschis; An”, de a intra
-aşezarea scăunelelor în blazonul organizat
semicerc în interiorul careului; Bătrânu- în sala de
-pregătirea materialelor lui An grupă
didactice pentru desfăşurarea confec-
jocului didactic; ţionat din
-intrarea organizată a copiilor carton,
pe tranziţia: jetoane
„Suntem cele patru anotimpuri cu
Ne jucăm voioase pe cărări imagini,
Suntem vesele şi fericite panou,
Aţi ghicit, toate suntem surori“ buline
2.Captarea Se prezintă sub formă de surpriza, copilul frontal Capacita-
atentiei surpriză un personaj interpretat observaţia „Bătrânul tea copii-
de un copil din grupă costumat conversa- An”, lor de a fi
în Bătrânul An care aduce o ţia cutia cu atenţi la
cutie cu mai multe surprize. surprize, persona-
Din cutie scoate mai întâi o blazonul jul sur-
scrisoare prin care îi roagă pe Bătrânu- priză;
copiii să-i găsească fiicele care lui An,
s-au pierdut pe cărările jetoane Capacita-
anotimpurilor. cu tea copii-

2
Tot din cutie mai scoate nişte imagini, lor de a
jetoane cu imagini, un blazon ecusoane, numi
al său, confecţionat din carton, afişe, materia-
afişe cu chipul fiicelor sale, buline lele din
ecusoane cu cele patru cutie.
anotimpuri, buline colorate.
-Ce sunt acestea? (jetoane cu
imagini despre anotimpuri)
-Care sunt cele patru
anotimpuri? (toamna, iarna,
primăvara, vara)
3.Anunţa- Cu toate materialele primite, explicarea frontal Capacita-
rea titlului astăzi vom juca jocul „Pe tea copii-
şi a obiec- cărările anotimpurilor” pentru lor de a
tivelor a demonstra că toţi copiii ştiu avea
caracteristicile fiecărui ano- interes
timp şi astfel să-l ajutăm pe pentru
Bătrânul An să-şi găsească jocul
fiicele pierdute. anunţat.
4.Dirijarea Cu ajutorul ecusoanelor copiii ecusoane
învăţării se împart în patru echipe: cu cele 4
echipa toamnei, echipa iernii, anotim-
echipa primăverii şi echipa puri
verii.
a)Explica- Jocul se realizează prin tehnica explicaţia blazonul frontal Capacita-
rea jocului blazonului, reprezentată de Bătrânu- tea copii-
coroana Bătrânului An. În cele lui An, lor de a fi
patru spaţii ale blazonului jetoane atenţi la
colorate specific: maro pentru cu explicaţi-
toamnă, alb pentru iarnă, roz imagini, ile profe-
pentru primăvară şi verde buline, sorului;
pentru vară, se vor aşeza, pe panou
rând, jetoanele amestecate de
pe masa din faţa clasei.
Fiecare răspuns corect este
recompensat cu buline pe
panou în dreptul echipelor.
b)Jocul de Pentru a vedea dacă preşcolarii demonstra blazonul frontal Capacita-
probă au înţeles explicaţiile educa- ţia, Bătrânu- tea copii-
toarei se desfăşoară un joc de conversa- lui An, lor de în-

3
probă. ţia, jetoane ţelegere a
Pe rând, reprezentanţi ai celor tehnica cu regulilor
patru echipe vor alege de pe blazonului imagini, jocului;
masă un jeton cu imaginea exerciţiul buline,
unei fiice, o va descrie şi o va panou
aşeaza în spaţiul specific
blazonului. Astfel, se vor aşeza
jetoanele cu imaginea fiicelor,
corespunzătoare celor patru
anotimpuri.
c)Desfăşu- Copiii numiţi din fiecare conversa- blazonul frontal şi Capacita-
rarea echipă vor alege de la masă ţia, Bătrânu- pe grupe tea copii-
jocului jetoane cu imagini din cele tehnica lui An, lor de a
patru anotimpuri. Vor spune ce blazonului jetoane motiva
reprezintă imaginea din jeton, exerciţiul, cu aşezarea
vor recunoaşte anotimpul când imagini, jetanelor
se întâmplă ceea ce au descris buline, „pe cără-
şi vor aşeza jetonul pe cărarea panou rile ano-
acelui anotimp. timpuri-
Exemple: lor” res-
-Ce observaţi pe acest jeton? pective;
(copii care culeg struguri)
-Când se întâmplă? (toamna)
-Aşează jetonul „pe cărările
anotimpurilor” (pe cărarea
toamnei)
-Ce reprezintă imaginea de pe
jeton? (copii care construiesc
un om de zăpadă)
-Când se întâmplă? (iarna)
-Aşează jetonul „pe cărările
anotimpurilor” (pe cărarea
iernii)
-Ce reprezintă imaginea de pe
jeton? (copii care culeg
ghiocei)
-Când se întâmplă?(primăvara)
-Aşează jetonul „pe cărările
anotimpurilor” (pe cărarea
primăverii)

4
-Ce reprezintă imaginea de pe
jeton? (copii care înoată)
-Când se întâmplă? (vara)
-Aşează jetonul „pe cărările
anotimpurilor” (pe cărarea
verii)
Jocul se încheie odată cu
epuizarea jetoanelor.
Se numără bulinele adunate de
echipe şi se aplaudă echipa
câştigătoare.
d)Compli- Copiii închid ochii în timp ce explicaţia, blazonul frontal şi Capacita-
carea educatoarea strecoară jetoane observaţia Bătrânu- pe grupe tea copii-
jocului cu imagini nepotrivite pe conversa- lui An, lor de
cărările anotimpurilor. ţia, jetoane rezolvare
-Bătrânul An este foarte exerciţiul, cu prin cola-
supărat fiindcă fetele lui s-au elemente imagini, borare a
jucat şi el nu le mai recunoaşte. de proble- buline, unor
Priviţi cărările celor patru matizare, panou probleme
anotimpuri şi spuneţi, tot ce învăţarea
are pe ea şi îi aparţine, dar şi prin
ceea ce nu îi aparţine? cooperare
Copiii de la fiecare echipă vor
curăţa câte o cărare de jetoane
necorespunzătoare, motivând
alegerea.
Se numără bulinele adunate de
echipe şi se aplaudă echipa
câştigătoare.
5.Asigura- Copiii de la cele patru echipe explicaţia, afişe cu pe grupe Capacita-
rea reten- se aşează la grupurile de mese exerciţiul, imaginile tea copii-
ţiei şi a pe care se află câte un afiş cu învăţarea fiicelor lor de a
transfe- imaginea unei fiice a Bătrâ- prin Bătrânu- transfera
rului nului An. Fiecare copil, din cooperare, lui An, cunoştin-
fiecare echipă, va completa turul creioane ţele acu-
afişul desenând câte un ele- galeriei, colorate, mulate în
ment ce se poate găsi pe cără- buline, desen.
rile anotimpului respectiv. panou
Se analizează afişele şi se
adaugă buline la echipă pentru

5
fiecare element corect desenat.
Se numără bulinele adunate de
echipe şi se aplaudă echipa
câştigătoare.
6.Încheie- Aprecieri generale conversa- frontal Capacita-
rea activi- Se fac aprecieri generale ţia tea copii-
tăţii asupra comportamentelor lor de a
copiilor în grupuri, asupra numi
răspunsurilor date le activitate. titlul
Fixarea temei jocului
-Cum s-a numit jocul de
astăzi?
(Pe cărările anotimpurilor)
-Ce am făcut în cadrul jocului?
(am asezat jetoanele cores-
punzătoare fiecărui anotimp)

S-ar putea să vă placă și