Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 1.10.2014
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B ”Albinuțele”
Educatoare: Jarda Lenuța
Tema: ,,Cine sunt/suntem?”
Subtema: ,,De-s băiat, de sunt fetiță, am venit la grădiniță”

Arii de stimulare

• SECTORUL I: Știință
Subiectul activității: ,,Sortează obiectul de îmbrăcăminte preferat”
Mijloc de realizare: Joc de masă
Obiective operaționale: -să sorteze obiectele de îmbrăcăminte, identificându-le
Mijloc de învățământ: Jetoane cu diferite obiecte de îmbrăcăminte
Metode și procedee:conversația, observația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copiii intuiesc materialul și sortează obiectele de îmbrăcăminte.

• SECTORUL II: Artă


Subiectul activității: ,,Colorează tricoul”
Mijloc de realizare: hașurare
Obiective operaționale: -să hașureze ân interiorul spațiului dat, respectând conturul
Mijloc de învățământ: fișe de lucru
Metode și procedee: conversația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copilul hașurează tricoul cu culoarea preferată.
Activități pe domenii experiențiale

Domeniul experiențial: Om și societate


Categoria de activitate: Activitate practică
Subiectul activității: ,,Mă îmbrac frumos!”
Mijloc de realizare: lipire
Obiective de referință:
-să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activități practice;
-să aprecieze în situații concrete unele comportamente și atitudini în raport cunnorme prestabilite și cunoscute
Obiective operaționale:
O1-să identifice materialele și instrumentele necesare realizării temei, observându-le
O2-să aşeze corect şi estetic hăinuţele decupate pe foaia de lucru;
O3-să evalueze obiectiv lucrările personale şi ale celorlalţi copii.
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, exercițiul
Mijloace de învățământ: planșă cu obiecte de îmbrăcăminte, lipici,coală de hârite cu conturul unui copil și formă de bluză, pantaloni și
papuci
Bibliografie:
• Curriculum pentru învățământul preșcolar, București, 2009
Desfășurarea activității

Obiective Activități de Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare


operaționale învățare procedee învățământ
Introducerea în activitate este realizată printr-o discuție purtată surpriza planșă cu obiecte Răspunsuri
despre obiectele de îmbrăcăminte pe baza unei planșe. de îmbrăcăminte corecte la
Anunțarea temei și a obiectivelor: ,,În continuare vom realiza o conversația întrebări
lucrare cu titlul ,,Mă îmbrac frumos!”
O1-să identifice -exerciţii de Intuirea materialului: Ca să putem realiza această lucrare noi avem conversația lipici,coală de Intuirea
materialele și denumire a ceva pregătit pe măsuţe. observația hârite cu corectă a
instrumentele materialului de ,,Ce aveţi fiecare pe măsuţe?” (,,...lipici,coală de hârite cu conturul conturul unui materialului
necesare realizării lucru unui copil și formă de bluză pantaloni și papuci.”) copil și formă de
temei, observându- bluză, pantaloni
le și papuci

-exerciţii de Prezentarea și analiza modelului. lucrarea model Corectitudine


încălzire a Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor: ”Pentru a observația a executării
muşchilor mici putea realiza cât mai frumos tema, vom efectua câteva exerciții de exercițiul mișcărilor
ai mâinii încălzire a mușchilor mici ai mâinilor:
Închid pumnii și-i desfac La pian acum cântăm
Palmelor pe plac le fac Liniște să ascultăm
Unu, doi, unu, doi Plic, plac, plic, plac
Faceți toți la fel ca noi. Melodiile îmi plac.
Bat din palme ușor
Bat din palme cu zor
Unu, doi, unu, doi
Faceți toți la fel ca noi.”
Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru se face de către explicația
educatoare folosind cuvinte accesibile și asigurând vizibilitatea demonstrația
pentru toți copiii. ”Luăm lipiciul în mână și aplicăm pe o parte a
bluzei, după care o lipim pe coala de hârtie unde avem trasat
conturul copilului. La fel se procedează și cu pantalonii și cu
O2-să aşeze corect papucii.” Realizarea
şi estetic hăinuţele -exerciţii de Executarea temei de către copii. În timp ce preșcolarii lucrează, exercițiul lipici,coală de lucrărilor de
decupate pe foaia aşezare corectă scriu numele pe lucrări și daca este nevoie ofer ajutor sau hârite cu către copii
de lucru; în pagină explicațiile necesare. conturul unui
-exerciţii de copil și formă de
lipire bluză, pantaloni
și papuci
O3-să evalueze
obiectiv lucrările -exerciţii de Analiza
personale şi ale apreciere a Analiza lucrărilor: Toate lucrările realizate vor fi expuse astfel observația lucrările copiilor lucrărilor
celorlalţi copii. muncii proprii încât să poată fi văzute de toţi copiii. Aceştia îşi vor evalua munca conversația
şi a celorlalţi lor şi a colegilor având în vedere estetica şi corectitudinea cu care au explicația
lucrat.
Încheierea activității: În încheiere se vor face aprecieri generale
asupra modului în care au lucrat şi s-au comportat copiii în cadrul
activităţii.
ACTIVITATEA COMPLEMENTARĂ

Subiectul activității: ”Căciula dusă de vânt”


Mijloc de realizare: Joc distractiv
Metode și procedee: Explicația, conversația
Mijloace de învățământ: căciulă
Obiective operaționale:- să înțeleagă și să respecte regulile jocului
Desfășurarea activității: Printr-o numărătoare, un copil va fi ales să iasă afară din sala de grupă. După ce va ieși, copiii rămași în grupă se
vor înțelege unde să ascundă căciulița. După ce locul a fost stabilit și căciula ascunsă, copilul aflat afară va fi rechemat în sala de grupă și
i se va cere să gasească obiectul ascuns. Acesta va fi ghidat de colegi cu cuvintele ”apă” când este departe de locul ascunzătorii și ”foc”
atunci când se află aproape de acel loc. Dacă copilul găsește căciula va fi aplaudat, iar dacă nu, va ieși din nou afară și căciula va fi
reascunsă în alt loc. Jocul va continua atât cât copiii vor dori să se joace.
Încheiere: Se vor face aprecieri generale asupra modului în care s-au comportat copiii pe tot parcursul activității.

”Unu, doi
Hai cu noi,
Trei, patru
Hai la tatru,
Cinci, șase, șapte
Aș bea un pahar cu lapte,
Opt, nouă, zece
El să plece.”

S-ar putea să vă placă și