Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Activitate integrată (ALA + DOS)

Data: 10.01.2023

Propunător: Jescu Paraschiva

Unitatea de învățământ: Grădinița Montessori, Suceava

Nivel de vârstă / Grupa: Nivelul I, grupa mică

Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: Jocurile iernii

Categoria de activități de învățare: activitate integrată

Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi

Tema activității: Lumea lui Bulgăraș

Elemente componente ale activității integrate: ALA 1 (activități pe centre)+ DOS

Centre de interes:

 Bibliotecă: „Pălăria lui Bulgăraș” – elemente de comunicare scrisă;


 Artă: „Pe Bulgăraș îl completăm/ Vrem să-l înfrumusețăm!” – mototolire
 Construcții: „Amici pentru Bulgăraș” – combinarea.

 DOS – „Legenda omului de zăpadă” – citire de imagini.

Scop: dezvoltarea capacităților intelectuale și a deprinderilor plastice și tehnico-aplicative


ale preșcolarilor prin metode active de stimulare a învățării, de cunoaștere, bazate pe o
acțiune liberă, independentă.

Obiective operaționale:

 O1 - să exerseze deprinderi de comunicare scrisă prin trasarea unor elemente grafice


pe suport punctat;
 O2 - să decoreze pălăria omului de zăpadă utilizând tehnica mototolirii;
 O3 – să așeze în straturi, în sticle, bucățile de polistiren puse la dispoziție;
 O4 – să-și folosească imaginația pentru a crea pălăria omului de zăpadă (din
materialele avute la dispoziție).

Strategii didactice:
 Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul, observația, munca
individuală, demonstrația;
 Resurse materiale: PET-uri, polistiren, hârtie creponată, creioane colorate, materiale
de bucătărie, mese, scăunele, lipici, machetă din polistiren etc.
 Forme de organizare: frontal, grupe mici, individual.
Durata: 45 minute.
Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educația timpurie, aprobat prin OMEN nr.4694/ 2019.
 Glava A., Tătaru L., Chiș O., Chiș V., (2014), „Piramida cunoașterii: repere
metodice în aplicarea curriculumului preșcolar”, Editura Diamant, Pitești-Argeș.
Strategii didactice Evaluare

Nr. Etapele activității Conținut științific Metode și Mijloace de Metode /

crt. procedee învățământ indicatori

Atenția copiilor este captată de Imaginile


propunerea educatoarei de a vedea din cutie
ce se află în cutia acoperită și Conversația Materialele
1. Captarea atenției
descoperirea materialelor didactice puse la
(omul de zăpadă le-a lăsat celor mici dispoziție la
o poveste). centrele de
interes
Se anunță tema și obiectivele

2. Anunțarea temei activității. Se anunță activitățile care Expunerea


și a obiectivelor urmează a fi desfășurate în cadrul
fiecărui centru deschis.
Educatoarea extrage din cutie
imaginile și pune întrebări pe baza Conversația Imagini
lor preșcolarilor. Tranziția se face cu
ajutorul versurilor „Hai copii la
săniuș, / Să ne dăm pe derdeluș!”.
Copiii sunt direcționați către centrele
de lucru, împărțiți pe grupe.
Se prezintă oferta de lucru la
centrele deschise:
 Bibliotecă: „Pălăria lui
Bulgăraș”:
- exersarea deprinderilor de Creioane Proba scrisă:
execuție a elementelor de Explicația colorate, Unirea punctelor
scriere grafică pe un model machetă din și obținerea
punctat; polistiren decorului.
 Artă: „Pe Bulgăraș îl Proba practică:
completăm/ Vrem să-l Redarea temei
3. Prezentarea înfrumusețăm!”: Hârtie prin utilizarea
conținutului și - Exersarea abilităților de creponată corectă a
dirijarea mototolire și lipire pentru Explicația Lipici instrumentelor de
activității realizarea unor lucrări Demonstrația lucru și obținerea
artistice; unui produs final
prin tehnica
mototolirii.

 Construcții: „Amici
pentru Bulgăraș”:
- combinarea materialelor
puse la dispoziție pentru
Bucăți de
obținerea unui produs
Exercițiul polistiren
finit;
Demonstrația PET-uri
Se va oferi sprijin copiilor care
Explicația Obiecte de
întâmpină dificultăți în realizarea
bucătărie
sarcinilor sau se vor oferi sarcini

suplimentare celor care finalizează


mai repede lucrările diferențiind
conținuturile și sarcinile în funcție
de nivelul psiho-fizic și intelectual al
fiecăruia.
Se urmărește realizarea corectă a
tuturor sarcinilor de lucru, atât în
grup cât și individual, pe centre Observarea
sistematică a
solicitând copiii să participe activ la
comportamentului
învățare, cooperând pentru realizarea
copiilor.
unui obiectiv comun.

4. Obținerea Fiecare preșcolar își va prezenta


performanței lucrarea realizată, iar lucrările vor fi Conversația Lucrările
așezate în fața clasei pentru a fi realizate de
văzute și apreciate de toți copiii. copii
Se vor realiza aprecieri generale și Evaluarea
individuale privind comportamentul comportamentului
copiilor în cadrul activității, urmând și a rezultatelor
5. Evaluare Conversația
ca toți copiii să își aplaude colegii obținute
pentru modul în care au participat la Aprecieri verbale
activitate.
Doamna educatoare și-a propus să realizeze și o activitate pe domenii experiențiale,
însă din cauza lipsei de timp nu a mai reușit și a propus recuperarea activității în ziua
următoare.
Domeniul avut în atenție a fost DEC, iar metoda de realizare ar fi fost dactilopictura.

S-ar putea să vă placă și