Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal nr.1 Ștefănești


Data: 07.12.2023
Grupa Mare ,,Buburuzele”
Educatoare: Volentiriu Sandra
Tema anuală: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ,,Iarnă, bine ai venit!”
Subtema: „Iarna drăguța”
Tema zilei: „Fulgii albi”
Forma de organizare: Activitate integrată
Tipul activității: Formare și dezvoltare de cunoștințe și deprinderi
Scopul activității: Dezvoltarea participării la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc,
atât în calitate de vorbitor, cât și în calitate de auditor;
- Formarea deprinderilor de a obține efecte plastice, forme spontane și elaborate
prin tehnici specifice picturii;
Elemente componente ale activității integrate:
I. ADP:
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Zâna iarna și fulgii”
Rutine: ,,Cum ne îmbrăcăm iarna?”
Tranziţii: - ,,Dansul fulgilor de iarnă" – euritmie
,,Noi suntem fulgi,fulgi frumoși și drăguți! ”
II. ALA 1:
Știință: ,,De unde cad fulgii?”-conversație;
Joc de masă: ,,Grupa fulgilor “ –exerciții de grupare;
Construcții: ,,Castele de zăpadă”-construcție
III. ADE:
DLC/Educarea limbajului: „„Fulgul de zăpadă”, după C. Rades
DEC/Educație plastică: „Ninge peste casa mea”-dactilo-pictură
IV. ALA 2
„Prinde fulgul”- joc de mișcare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
-Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
- Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
- Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
- Activare și manifestare a potențialului creative;
- Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
COMPORTAMENTE VIZATE
-Manifestă creativitate în activități diverse;
- Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă).
- Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
- Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător;

1
- Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
- Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
- Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
- Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
corespunzătoare vârstei.

Obiective operaţionale:
ALA1/Construcții:
-să constuiască castele de zăpada, folosindu-se de piesele puse la dispoziţie;
-să participe activ la joc;
Științe:
-să alcatuiască cel puţin o propoziţie referitoare la fulgii de nea;
Joc de masă:
-să formeze mulțimi de 1-3 elemente;
ADE/DLC:
- să audieze cu atenţie poezia intitulată „Fulgul de zăpadă”, după C. Rades;
- să recite poezia învăţată, conștient și expresiv;
- să recite poezia atât pe grupe, cât şi individual;
ADE/DEC:
- să identifice materialele necesare realizării temei, observându-le;
- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
- să obţină cu ajutorul degetelor, amprente pe foaie de desen;
ALA2:
- să prindă la timp fulgul de nea;
- să respecte regulile jocului, participând activ la joc;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: jocul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul;,
Mijloace și materiale didactice: planșă sugestivă din anotimpul iarna, fulgi de zăpadă.
Forma de organizare: frontal, individual, grup.
Durata: 1 zi
Bibliografie:
1) Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii - Bucureşti 2000
2) Curriculum pentru învatamantul preşcolar, 3-6 (7) ani, MECT 2008;
3) Ezechil, Liliana, Păişi-Lăzărescu, Mihaela-Laborator preşcolar, Editura V&I Integral,
Bucureşti2011

2
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt


salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru
acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.
Tranziții: Euritmie – Dansul fulgilor de nea
Activităti liber alese
ALA 1 : Arii de stimulare
T Sectorul Construcții
Subiectul activității: ‚‚Castele de zăpadă’’
Mijloc de realizare: joc de construcţie
Obiective operaționale: -să constuiască castele de zăpada, folosindu-se de piesele puse la
dispoziţie;
-să participe activ la joc;
Material didactic: piese lego;
Metode și procedee: explicatia, conversaţia, exerciţiul;
Desfășurarea activității: Copiii construiesc cu ajutorul pieselor lego, castele de zăpadă.
Evaluarea activității: Realizarea creativă a castelelor de zăpadă.
T Sectorul Știință
Subiectul activității: ‚‚De unde cad fulgii?’’
Mijloc de realizare: convorbire
Obiective operaționale: -să alcatuiască cel puţin o propoziţie referitoare la fulgii de nea;
Metode și procedee: explicatia, conversaţia;
Desfășurarea activității: Copiii alcatuiesc propoziţii referitoare la fulgii de zăpadă.
Evaluarea activității: Corectitudinea răspunsurilor.
T Sectorul Joc de masă
Subiectul activității: ‚‚Grupa fulgilor?’’
Mijloc de realizare: exerciții de grupare
Obiective operaționale: -să formeze grupe de 1-3 fulgi de nea;
Metode și procedee: explicatia, conversaţia, exercițiul;
Desfășurarea activității: Copiii alcătuiescmulțimi de 1,2 sa 3 fulgi de zăpadă, încercuindu-le.
Evaluarea activității: Corectitudinea formării mulțimii.

3
Activități pe domenii experiențiale I (ADE)
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Subiectul activității: „Fulgul de zăpadă”, după C. Rades
Mijloc de realizare: memorizare
Obiective de referință:
-să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de
vorbitor, cât și în calitate de auditor;
Obiective operaționale:
O1- să audieze cu atenţie poezia intitulată „Fulgul de zăpadă”, după C. Rades;
O2- să recite poezia învăţată, conștient și expresiv;
O3- să recite poezia atât pe grupe, cât şi individual;
Mijloace de învățământ: planșă sugestivă din anotimpul iarna
Metode și procedee: audiţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul
Bibliografie:
& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing
House, București, 2009
& www.didactic.ro

Momentele Ob. Strategii didactice


activității Op. Conținut științific Metode și Mijloace de E
procedee învățământ
Captarea Introducerea în activitate se -conversaţia -planșă
atenției realizeaza printr-o scurtă conversație sugestivă din
despre anotimpul iarna. anotimpul
„Cum ne dăm seama că afară este iarna
iarnă?” -explicaţia
Anunțarea
temei și a ‚‚Astăzi o să învățăm o poezie foarte
obiectivelor frumoasă care se numește „Fulgul de
zăpadă”, după C. Rades -explicaţia

Dirijarea
învățării Familiarizarea cu conținutul poeziei -anali
Le explic copiiilor pe scurt despre ce -poezia răspu
este vorba în poezie, apoi le explic
cuvintele necunoscute dacă este cazul: -însuş
„În această poezie este vorba despre -demonstraţia mesa
un ful de nea care s-a topit atunci când transm
copilul l-a strâns în mână.”
-fami
Recitarea model a poeziei rea co
Voi recita poezia model, clar, rar și conţin
expresiv.

FULGUL DE ZĂPADĂ, după C.

4
Rades -audi
atenţi
Pe obraz, pe nas, pe umăr,
Tot cad fulgii fără număr.
S-a oprit în palmă unul,
Iute, iute, închid pumnul. -exerciţiul
Deschid pumnul,
Unde-i fulgul?
S-a topit în mâna mea
Ca o lacrima de nea.

Invăţarea poeziei:
Recit primele două versuri, apoi le
repet cu preşcolarii de două, trei ori. -exerciţiul -mem
Recit următoarele două versuri, apoi le corec
repet cu copiii de două, trei ori.
Leg primele două veruri de
următoarele două si le repet de câteva
ori. -explicaţia
La fel procedez si cu celălalte versuri
Evaluarea din poezie. -core
activității După ce am învăţat întreaga poezie, o recită
repet cu copiii de două, trei ori.

Încheierea Împart copiii în două grupe și recită -recep


activității fiecare poezia integral, apoi solicit doi, mesa
trei copii pentru a recita singuri poezia transm
în întregime.

În încheierea activității se vor face


aprecieri verbale asupra modului de
comportare şi participare al copiilor la
activitate.

Activități pe domenii experiențiale II (ADE)

Domeniul experiențial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Activitate artistico-plastică
Subiectul activității: „Ninge peste casa mea”
Mijloc de realizare: dactilopictură
Obiective de referință:
-să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice picturii;
Obiective operaționale:
O1-să identifice materialele necesare realizării temei, observându-le;
O2- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O3- să obţină cu ajutorul degetelor, amprente pe foaie de desen;

5
Mijloace de învățământ: foi de desen, acuarele, apă, şerveţele, planșă sugestivă din anotimpul
iarna
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, conversaţia
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing
House, București, 2009

Obiective Ob. Strategii didactice


operaționale Op. Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
Introducerea în activitate se va -conversația
Catarea realiza printr-o scurtă conversație
atenției despre anotimpul iarna?
„Cum ne dăm seama ca afară este
iarnă -explicaţia

Anunţarea temei şi a obiectivelor


Anunțarea Astăzi o sa realizăm o lucrare foarte -însuşirea
temei și a frumoasă, cu titlul „Ninge peste casa -observația -lucrarea mesajului
obiectivelor mea” model transmis

Dirijarea Prezentarea și analiza modelului se -observaţia -foi de desen,


învățării face de către educatoare. -conversaţia acuarele, apă,
şerveţele
Intuirea materialului -denumirea
Ob.1 Copiii sunt solicitați să denumească corectă a
materialele pregătite pe măsuțe : materia-lelor
„Ce observați pe măsuțe?” („...foi de de lucru
desen, acoarele, apa, şerveţele.”) -explicaţia
-demonstraţia
Explicarea și demonstrarea
procedeului de lucru -însuşirea
Explic și demonstrez modul de procedeului de
realizare a lucrării: „Acum vreau sa lucru pe baza
fiți foarte atenți, pentru ca vă explic demonstraţiei
tehnicile de lucru: înmuiem degetul
arătător , de la mâna cu care scriem,
Ob.2 în apă și apoi în culoare. Punem
degetul pe foaie și apăsăm puțin,
ridicăm degetul și iar îl punem pe -exercitiul
foaie și tot așa până nu mai are
culoare. Bobițele le pictăm una lângă
alta, foarte apropiate. Vom avea grijă
să nu stropim toată lucrarea cu apă,
să nu luăm prea multă apă pe deget.
Vom lucra cât mai curat. V-am

6
pregătit și șervețele cu care vă puteți -foi de desen,
șterge.” acuarele, apă,
-exerciţiul şerveţele
Exercții pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii
„Înainte de a începe lucrul, haideți sa
ne încălzim puțin mainile:
„Pentru a realiza cât mai frumos
lucrarea, trebuie să ne încălzim -exercițiul
mâinile : -conversația -executarea
„Închid pumnii și-i desfac corectă a
Bat din palme ușor exerciţiilor de
Palmelor pe plac le fac -explicaţia încălzire a
Bat din palme de cu zor -conversaţia muşchilor mici
Unu, doi, unu, doi ai mâinilor
Unu, doi, unu, doi
Faceți toți la fel ca noi.
Faceți toți la fel ca noi

Realizarea lucrării de către copii


”Acum puteți începe să lucrați!”
Ob3 În timp ce copiii lucrează, le ofer
indicații si îi ajut în realizarea
lucrărilor. Tot în această etapă, le
scriu copiilor numele pe lucrări.
De asemenea voi urmări poziția -executarea
copiilor pe scaune. corectă a
tehnicilor de
lucru

Evaluarea activității -analiza


Obținerea Se face de către educatoare, -lucrările corectă a
performanței apreciind fiecare lucrare în parte. copiilor lucrărilor

-receptarea
Încheierea activităţii mesajului oral
Încheierea În încheiere se vor face aprecieri
activității generale asupra modului de
comportare şi participare al copiilor
pe parcursul întregii activităţi.

7
ALA 2: Joc de mișcare

Subiectul activității: „Prinde fulgul”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
Mijloace de învățământ: fulg de pluș
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Obiective operaționale: - să respecte regulile jocului, participând activ la joc;
Desfășurarea activității: Copiii stau în picioare, în semicerc. Educatoare aruncă fulgul spre un
copil și el trebuie să îl prindă cu ambele mâini.
Încheiere: Se fac aprecieri verbale asupra comportamentului copiilor pe durata jocului.

8
FULGUL DE ZĂPADĂ

după C. Rades

Pe obraz, pe nas, pe umăr,


Tot cad fulgii fără număr.
S-a oprit în palmă unul,
Iute, iute, închid pumnul.
Deschid pumnul,
Unde-i fulgul?
S-a topit în mâna mea
Ca o lacrimă de nea.

S-ar putea să vă placă și