Sunteți pe pagina 1din 21

Proiect de activitate integrată

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 19 ,,Boboceii”, Brașov


Data: 09.12.2021
Educatoare: Eftene Claudia
Nivel de vârstă: 3-4 ani, nivel I, grupa mică C „Peștișorii”
Tema anuală de studiu: „Cine sunt, suntem?”
Tema zilei: „Fulgul de zăpadă”
Tipul activității: Mixtă
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poeziile, a deprinderii de a le
reda nuanțat si expresiv; consolidarea deprinderilor de a realiza o lucrare practică folosind
tehnica lipirii.

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
Activități de dezvoltare personală (ADP):
Întâlnirea de dimineață:
Salutul: Bună dimineața, dragi copii!”
Prezența: se realizează prin așezarea fotografiilor copiilor pe panoul de prezență;
Calendarul naturii: se completează calendarul naturii (panou);
Scrisoare de la Fulgușor.
Tranziții: ,,Uite cum mai ninge afară
Că a venit iarna iară
Cad fulgi albi, mititei
Să zburăm și noi ca ei!”
Rutine: ,,Orice lucru mic sau mare locul lui în lume are”-exersarea deprinderii de a așeza
lucrurile la locul lor după finalizarea sarcinii.
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (ALA 1):
Bibliotecă: ,,Citim” imagini de iarnă
Artă: Fulgul-colorare
Joc de masă: Traseul fulgului de nea
Activități pe domenii experențiale:
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (Educarea limbajului): Fulgul de zăpadă de C.
Rades-memorizare
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (Activitate practică): „Fulgi de nea” (tablou)- lipire

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- DE RELAXARE, RECUPERARE ȘI RECREERE


(ALA2):
Joc distractiv: Îmbrățișări muzicale!

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
Inițiază, participă la interacțiuni positive cu copiii de vârstă apropiată
Manifestă creativitate în activități diverse
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (Educarea limbajului) :
1.2 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (Activitate practică):
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico plastice, muzicale și practice, în conversații
și povestiri creative
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (Educarea limbajului):
Cognitive:
- Să recite expresiv poezia pronunțînd corect cuvintele;
- Să formuleze propoziții corecte, ca răspuns la întrebările adresate;
Psihomotorii:
-Să mânuiască materialul pus la dispoziție.
Afectiv-atitudinale:
-Să participe cu entuziasm la activitate.
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (Activitate practică):
Cognitive:
-Să denumească materialele primite;
-Să aprecieze lucrarea proprie și pe cea a colegilor prin raportare la un criteriu dat.
Psihomotorii:
-Să mânuiască materialul pus la dispoziție;
Să lipească bucăți de hârtie (fulgi) pe suprafața dată, aplicând lipici pe aceasta.
Afectiv atitudinale:
-Să participe cu entuziasm la activitate.

CENTRE DE INTERES (ALA1):


Bibliotecă: ,,Citim” imagini de iarnă
- Să se exprime într-o înlănțuire logică, corectă, având ca suport imaginile date
Artă: Fulgul-colorare
-Să recunoască obiectele puse la dispoziție;
-Să coloreze pe suprafața dată, fără a depăși conturul.
Joc de masă: Traseul fulgului de nea
-Să mânuiască corespunzător materialele puse la dispoziție;
-Să colaboreze cu colegii pentru realizarea traseului fulgilor de nea.
Activități liber alese- de relaxare, recuperare și recreere (ALA 2):
Joc distractiv: ,,Îmbrățişări muzicale!”
-Să respecte regulile de joc.
FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația observația,
Metode de evaluare: Orală prin răspunsurile copiilor, evaluarea capacitatii de atenție voluntară,
observarea sistematică a comportamentului copiilor, aprecieri verbale
Mijloace de învățământ: panoul de prezență, calendarul naturii, Fulgușor, plic, scrisoare, cutie,
fulgi din hârtie, fișe fulgi, hârtie colorată, lipici, creioane colorate, laptop, boxe, recompense.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N.- Curriculum pentru educație timpurie, București, 2019;
 Georgeta Ruiu, Breben Silvia, Gongea Elena- „Metode interactive de grup- ghid
metodic pentru învățământul preșcolar”, Editura Arves, 2007;
 Ana Cristina David- „35 de idei inedite pentru proiecte tematice relizate cu preșcolarii”,
Deva, 2019;
 Glava, A., Tătaru, L., (2014), Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant;
 Varzari, E., Taiban, M., (1970), Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea
vorbirii, Bucureşti: Editura Didactică şi Pedagogică;
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Preșcolarii sunt așezați în semicerc pe


scăunele. Se realizează Salutul, Prezența și completarea Calendarului naturii, stabilind
coordonatele temporale. Se vor purta discuții despre ziua în care ne aflăm, cât și despre vremea
de afară. După completarea Calendarului naturii se va face înviorarea de dimineață:
,,Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior,
Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele să zbor.
Toată lumea e a mea
Când mă așez jos la podea.
Ăsta-i doar un început
Ia priviți cât am crescut!”
Surpriza zilei, se va prezenta copiilor un fulg de nea pe nume Fulgușor. Acesta are
pentru noi un plic în care se află o scrisoare.
,,Dragi copii,
Bine v-am găsit, eu sunt Fulgușor și după cum observați, nu am gură ca să pot vorbi, așa
că o rog pe doamna educatoare să vorbească în locul meu.
Am venit astăzi la grădiniță pntru că am auzit că sunteți copii cuminți și împreună cu
prietenii mei, fulgii de nea pe care i-am adus din palatul meu de gheață vom sta alături de voi
astzăzi. Pentru că nu am nici mânuțe, vă ofer vouă sarcina de a mă ajuta cu păstrarea acestor
fulgi, căci după cum știți se topesc și nu aș vrea să rămân fără ei, îmi sunt foarte dragi și vă rog
ca voi, micuților, să aveți grijă de ei.
Ce ziceți, mă ajutați?
Vă mulțumește, Fulgușor!
Se va desfășura activitatea de Educarea limbajului: Fulgul de zăpadă de C. Rades-
memorizare

Ati prins vreodata un fulg de zapada în mână? Ce s-a întâmplat cu el?

Văzand ce ne-a adus Fulgușor mi-am amintit o poezie care se numeste "Fulgul de
zăpadă" pe care vreau să o învățăm și noi astăzi. Trebuie să mă ascultați cu atenție pentru că
numai astfel o veți putea învăța. Poezia se numește "Fulgul de zăpadă" și este scrisă de C. Rades.

Voi recita clar și expresiv poezia în întregime.

Fulgul de zăpadă

,,Pe obraz, pe nas, pe umăr,

Tot cad fulgii fără număr.

S-a oprit în palmă unul,

Iute, iute, închid pumnul.

Deschid pumnul,

Unde-i fulgul?

S-a topit în mâna mea

Ca o lacrimă de nea.”

Explic sensul cuvintelor necunoscute ,,fără număr”, ,,lacrimă de nea”.

Fulgii de zăpadă cad ,,fără număr” adică foarte mulți din cer. Fulgii ne ating pe obraz,
nas, pe umăr. Dacă îi prindem în palmă fulgii de zăpadă se topesc, se transformă în apă ca ,,o
lacrima de nea.”

Se trece la reproducerea poeziei de către copii cu sprijin. Se va urmări ca toți să recite cu


voce tare, expresiv, să pronunțe clar cuvintele. Apoi 3-4 copii vor recita poezia, cu ajutorul meu.
Evaluez global și individual evoluția preșcolarilor în decursul activității. Fac aprecieri
generale în legătură cu modul în care s-a desfășurat activitatea.

Tranziție: ,,Uite cum mai ninge afară

Că a venit iarna iară

Cad fulgi albi, mititei

Să zburăm și noi ca ei!”

Activitatea defășurată pe centre de interes (ALA 1) se va desfășura sub forma unor


sarcini de la Fulgușor.
La centrul BIBLIOTECĂ, copiii vor privi imagini cu anotimpul iarna, vor răspunde la
întrebări legate de jocurile copiilor din imagine, de asemea vor fi întrebați cum sunt îmbrăcați și
de ce.
La centrul ARTĂ, copiii vor colora în contur fulgul de nea.
La centrul JOC DE MASĂ, copiii vor marca traseul cu ajutorul fulgilor de nea.

Rutină: ,,Orice lucru mic sau mare locul lui în lume are”-exersarea deprinderii de a așeza
lucrurile la locul lor după finalizarea sarcinii.

După finalizarea lucrului la centrele de interes se vor strânge toate materialele, se vor
evalua, iar educatoarea va felicita copiii pentru că au rezolvat toate sarcinile propuse de
Fulgușor.

Tranziție: ,,Uite cum mai ninge afară

Că a venit iarna iară

Cad fulgi albi, mititei

Să zburăm și noi ca ei!”

Se va realiza activitatea practică: „Fulgi de nea” (tablou)- lipire


Anunț copiii că la această activitate vom lipi bucăți de hârtie (fulgi) pe suprafața dată
pentru a obține un minunat tablou cu fulgi de zăpadă. (Tabloul fulgilor de zăpadă)

Vom merge la măsuțe pentru a observa materialele pe care le vom utiliza în realizarea
lucrărilor: lipici, hârtie (fulgi), foaie cartonată colorată.

Prezint modelul și demonstrez modul de lucru:

,,Va trebui să lipiți pe fișă bucăți de hârtie (fulgi).”

Etape de lucru:

-aplic lipici pe fișă;

-fixez bucata de hârtie (fulgul) în spațiul dat.

Prezint criteriile de evaluare:

 Lucrarea să aibă un aspect îngrijit;


 Să utilizeze o cantitate suficientă de lipici;
 Fulgii să fie poziționați în spațiul indicat;
 Mâinile și suprafețele de lucru să rămână curate.

Înainte de începerea lucrului va trebui să ne încălzim mâinile, deoarece lucrând cu fulgii


de zăpadă ne-au cam îngheţat. Aşa că ne vom încălzi prin executarea câtorva exerciţii precum:

- cântatul la pian,la fluier,

-imitarea spălatului pe mâini;

-stropilor de ploaie;

-inchidem și deschidem pumnișorii;

-suflăm în balon și îl spargem.

Copiii încep realizarea lucrării. În cazul în care au nevoie de ajutor voi trece pe la fiecare
şi îi voi îndruma şi ajuta.
În timpul realizării lucrării voi pune un fond muzical. (Fulgii de nea)

Se anunţă cu 2-3 minute înainte, încetarea lucrului, moment în care copii îşi vor face
ordine pe măsuţe astfel încât pe masă să rămână doar lucrarea.

Afișez lucrările pe un panou și îi solicit să evalueze atât propia lucrare cât și pe cea a
colegilor, raportându-se la un criteriu.

Se fac aprecieri verbale asupra comportamentului desfăşurat de copii de-a lungul întregii

activităţi.

Ultima sarcină dată de Fulgușor se va realiza prin desfășurarea unui joc distractiv
numit ,,Îmbrățişări muzicale!”

Educatoarea prezintă regulile jocului, după care urmează executarea jocului de către
copii. Jocul se repetă de 4-5 ori.

În timp ce muzica sună, participanții la joc dansează. Când muzica se oprește, fiecare
copil trebuie să îmbrățișeze alt copil, apoi muzica pornește și participanții continuă să danseze.
Următoarea dată când se oprește muzica, trebuie să se îmbrățișeze mai mulți copii și tot așa până
când jocul ajunge la final și se termină cu o îmbrățișare de grup.

La sfârșitul activității preșcolarii vor fi apreciați pentru ceea ce au realizat la activități și


vor primi recompense.
Etapele activității Conținutul activității Strategii didactice Forme de
Metode și procedee Mijloace de Forme de evaluare
învățământ organizare
MOMENTUL Se vor asigura condiţiile necesare
ORGANIZATORIC
pentru desfăşurarea optimă a
activităţii. Se va aerisi sala de
grupă. Mijloacele de învăţământ
vor fi distribuite în centre.
Mobilierul va fi aşezat
corespunzător.
Copiii vor fi introduşi în sala de
grupă după ce o salută pe
educatoare, apoi vor participa la
întâlnirea de dimineaţă, marcată
prin:
 Salutul; Conversația Calendarul naturii Frontal Orală prin
 Prezenţa; Panoul de răspunsurile
 Stabilirea coordonatelor prezență copiilor

temporale (anotimp, ziua


săptămânii);
 Completarea calendarului
naturii;
Moment de mişcare:
,,Dacă vreau să cresc
voinic,
Fac gimnastică de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior,
Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele să zbor.
Toată lumea e a mea
Când mă așez jos la
podea.
Ăsta-i doar un început
Ia priviți cât am
crescut!”

REACTUALIZARE Se vor adresa copiilor întrebări Conversația Frontal Evaluare orală


A
referitoare la anotimpul iarna
CUNOȘTINȚELOR
În ce anotimp suntem?
Cum este vremea în anotimpul
iarna?
Cum ne imbrăcăm în acest
anotimp?
CAPTAREA Se va prezenta copiilor un fulg de Observația Fulg de zăpadă Frontal Evaluarea
ATENȚIEI Plic capacitatii de
nea pe nume Fulgușor. Acesta are
Scrisoare de la atenție voluntară
pentru noi un plic în care se află o Fulgușor
Cutie
scrisoare.
Fulgi de hârtie
,,Dragi copii,
Bine v-am găsit, eu sunt Fulgușor
și după cum observați, nu am
gură ca să pot vorbi, așa că o rog
pe doamna educatoare să
vorbească în locul meu.
Am venit astăzi la grădiniță pntru
că am auzit că sunteți copii
cuminți și împreună cu prietenii
mei, fulgii de nea pe care i-am
adus din palatul meu de gheață
vom sta alături de voi astzăzi.
Pentru că nu am nici mânuțe, vă
ofer vouă sarcina de a mă ajuta
cu păstrarea acestor fulgi, căci
după cum știți se topesc și nu aș
vrea să rămân fără ei, îmi sunt
foarte dragi și vă rog ca voi,
micuților, să aveți grijă de ei.
Ce ziceți, mă ajutați?
Vă mulțumește, Fulgușor!
ANUNȚAREA Se va anunța tema și obiectivele Explicația Frontal Evaluarea
TEMEI ȘI A capacitatii de
activității în termeni cât mai
OBIECTIVELOR atenție voluntară
ACTIVITĂȚII accesibili copiilor.
Preșcolarii vor fi anunțați că îl
vor ajuta pe Fulgușor și prietenii
lui prin rezolvarea sarcinilor
lăstate de aceasta (vor recita
expresiv poezia pronunțînd corect
cuvintele, colora pe suprafața
dată, fără a depăși conturul, vor
colabora pentru a marca traseul
fulgilor de nea, vor lipi bucăți de
hârtie (fulgi) pe suprafața dată,
aplicând lipici pe aceasta).
PREZENTAREA Se va desfășura Educare a
OPTIMĂ A limbajului.
CONȚINUTULUI ȘI ,,-Ati prins vreodata un fulg de
DIRIJAREA zapada în mână? Ce s-a întâmplat Conversația Frontal Orală, prin
ÎNVĂȚĂRII cu el?” răspunsurile
Văzand ce ne-a adus Fulgușor mi- copiilor
am amintit o poezie care se
numeste "Fulgul de zăpadă" pe
care vreau să o învățăm și noi Evaluarea
astăzi. Trebuie să mă ascultați cu Explicația Fulgi din hârtie Frontal
capacitatii de
atenție pentru că numai astfel o
atenție voluntară
veți putea învăța.
Poezia se numește "Fulgul de
zăpadă" și este scrisă de C.
Rades.
Voi recita clar și expresiv poezia
în întregime.

Fulgul de zăpadă
,,Pe obraz, pe nas, pe umăr,
Tot cad fulgii fără număr.
S-a oprit în palmă unul,
Iute, iute, închid pumnul.
Deschid pumnul,
Unde-i fulgul?
S-a topit în mâna mea
Ca o lacrimă de nea.”

Explic sensul cuvintelor Explicația Frontal Evaluarea


necunoscute ,,fără număr”, capacitatii de
,,lacrimă de nea”.
atenție voluntară
Fulgii de zăpadă cad ,,fără
numar” adică foarte mulți din cer.
Fulgii ne ating pe obraz, nas, pe
umăr. Dacă îi prindem în palmă
fulgii de zăpadă se topesc, se
transformă în apă ca ,,o lacrima
de nea.” Frontal Evaluarea
Se trece la reproducerea poeziei Exercițiul Fulgi din hârtie Pe grupuri
capacitatii de
de către copii cu sprijin. Se va mici
urmări ca toți să recite cu voce atenție voluntară
tare, expresiv, să pronunțe clar
cuvintele. Apoi 3-4 copii vor
recita poezia, cu ajutorul meu. Frontal
Evaluez global și individual Explicația Aprecieri verbale
evoluția preșcolarilor în decursul
activității.
Fac aprecieri generale în legătură
cu modul în care s-a desfășurat
activitatea.
OBȚINEREA Tranziție: ,,Uite cum mai ninge
PERFORMANȚEI
afară
Că a venit iarna iară
Cad fulgi albi, mititei
Să zburăm și noi ca ei!”

Activitatea defășurată pe centre


de interes (ALA 1) se va
Conversația Fulgușor Frontal Observarea
desfășura sub forma unor sarcini Explicația sistematică a
Observația
de la Fulgușor. comportamentelor
copiilor
La centrul BIBLIOTECĂ, Conversația Observarea
Explicația Imagini Frontal
copiii vor privi imagini cu Observația sistematică a
anotimpul iarna, vor răspunde la comportamentelor
întrebări legate de jocurile copiilor
copiilor din imagine, de asemea
vor fi întrebați cum sunt îmbrăcați
și de ce.
La centrul ARTĂ, copiii vor Conversația Fișe cu fulg Frontal Observarea
Explicația Creioane colorate Individual
colora în contur fulgul de nea. sistematică a
Observația
comportamentelor
Demonstrația
copiilor

La centrul JOC DE MASĂ, Observarea


Conversația Coli din carton Frontal
copiii vor marca traseul cu Explicația A3 colorate Pe grupuri sistematică a
Observația Fulgi din hârtie mici
ajutorul fulgilor de nea. comportamentelor
Demonstrația
Rutină: ,,Orice lucru mic sau copiilor
mare locul lui în lume are”-
exersarea deprinderii de a așeza
lucrurile la locul lor după
finalizarea sarcinii.
După finalizarea lucrului la Aprecieri verbale
Conversația Lucrările Frontal
centrele de interes se vor strânge finalizate
Explicația
toate materialele, se vor evalua,
iar educatoarea va felicita copiii
pentru că au rezolvat toate
sarcinile propuse de Fulgușor.

Tranziție: ,,Uite cum mai ninge


afară
Că a venit iarna iară
Cad fulgi albi, mititei
Să zburăm și noi ca ei!”

Se va realiza activitatea
practică: „Fulgi de nea”
(tablou)- lipire
Anunț copiii că la această Observarea
Observația Fulgi din hârtie Individual
activitate vom lipi bucăți de hârtie Hârtie cartonată sistematică a
Explicația Lipici
(fulgi) pe suprafața dată pentru a Conversația comportamentelor
obține un minunat tablou cu fulgi Exercițiul Laptop
Boxe
de zăpadă.
Cântec (Fulgii de
Vom merge la măsuțe pentru a nea)
observa materialele pe care le
vom utiliza în realizarea
lucrărilor: Lipici, hârtie (fulgi),
foaie cartonată colorată.
Prezint modelul și demonstrez
modul de lucru:
,,-Va trebui să lipiți pe fișă bucăți
de hârtie (fulgi).”
Etape de lucru:
-aplic lipici pe fișă;
-fixez bucata de hârtie (fulgul) în
spațiul dat.
Prezint criteriile de evaluare:
• Lucrarea să aibă un aspect
îngrijit;
• Să utilizeze o cantitate
suficientă de lipici;
• Fulgii să fie poziționați în
spațiul indicat;
• Mâinile și suprafețele de
lucru să rămână curate.
,,-Înainte de începerea lucrului va
trebui să ne încălzim mâinile,
deoarece lucrând cu fulgii de
zăpadă ne-au cam îngheţat. Aşa
că ne vom încălzi prin executarea
câtorva exerciţii precum:
- cântatul la pian,la fluier,
-imitarea spălatului pe mâini;
-stropilor de ploaie;
-inchidem și deschidem
pumnișorii;
-suflăm în balon și îl spargem.”
Copiii încep realizarea lucrării.
În cazul în care au nevoie de
ajutor voi trece pe la fiecare şi îi
voi îndruma şi ajuta.
În timpul realizării lucrării voi
pune un fond muzical. (Fulgii
de nea)
EVALUAREA După finalizarea sarcinilor de Observația Lucrările copiilor Frontal Evaluarea
ACTIVITĂȚII lucru, copiii vor putea observa Conversația produselor
toate lucrările și vor aprecia
munca depusă de colegi pentru
realizarea acestora.
ASIGURAREA Ultima sarcină dată de Fulgușor
RETENȚIEI ȘI A se va realiza prin desfășurarea
TRANSFERULUI unui joc distractiv numit
,,Îmbrățişări muzicale!”
Observarea
Educatoarea prezintă regulile Explicația Laptop Frontal comportamentului
jocului, după care urmează Conversația Boxe copiilor
executarea jocului de către copii.
Jocul se repetă de 4-5 ori.
În timp ce muzica sună,
participanții la joc dansează.
Când muzica se oprește, fiecare
copil trebuie să îmbrățișeze alt
copil, apoi muzica pornește și
participanții continuă să danseze.
Următoarea dată când se oprește
muzica, trebuie să se îmbrățișeze
mai mulți copii și tot așa până
când jocul ajunge la final și se
termină cu o îmbrățișare de grup.
ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri asupra Explicația Frontal Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII
modului de desfăşurare a întregii
activităţi, implicând cât mai
mulţi copii. Ofer recompense.

S-ar putea să vă placă și