Sunteți pe pagina 1din 10

''ALBINUȚE HĂRNICUȚE''

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA MICĂ
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1 HUȘI
ED. ANDOROI IRINA-VERONICA
INSPECȚIA CURENTĂ II PENTRU OBȚINEREA GRADULUI DIDACTIC I
PROIECT DIDACTIC

DATA: 12 martie 2019


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr 1 Huși
PROPUNĂTOR: ANDOROI IRINA-VERONICA
GRUPA: mică A
TEMA ANUALĂ: ''Când, cum și de ce se întâmplă?''
TEMA SĂPTĂMÂNII: ” Fluturi și albine cutreieră pământul''
TEMA ZILEI: „Albinuțe hărnicuțe”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ADP+ALA1+ADE(DȘ- activitate matematică+ DEC-desen)+ALA2

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

1. ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Salutul: ,, Bună dimineţa, albinuţă”; împărtăşirea ideilor cu ceilalţi; activitatea de grup- prezenţa
copiilor, calendarul naturii, noutatea zilei:„ să o ajutăm pe apicultoarea Sabina”
ÎNVIORARE:„Dansează hopa-hopa”- dans tematic
RUTINE:„ Îmi aștept rândul”- deprinderea de a anunța prin ridicarea mâinii când dorește să spună,
sau să facă ceva.
TRANZITII:''Bat din palme clap,clap,clap;/Din picioare trap,trap,trap;/ Ne-nvartim ,ne
rasucim, /Si spre centre toti pornim''.
„Aramzamzam- joc muzical”
2. ALA I: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE:
Știință:„Stupul de albine și costumul de apicultor”- observare
Arta:,, Albinuțe”-colorare;
3. ADE: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:

AI( DŞ+ DEC)-,, Albinuțe hărnicuțe” ( joc didactic, desen)

4. ALA II: ,,Albinuța a zburat să culeagă miere ’’- joc de mișcare distractiv
Program liber de joacă ,, Albinuțele vesele’’
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri şi activităţi didactice alese/joc didactic/ desen/ dans tematic
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- consolidarea cunoştinţelor despre flori, insecte, fenomene ale primăverii.

- îmbogățirea experienței senzoriale ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la cunoașterea


și denumirea obiectelor, cantitate, constituirea de mulțimi pe baza unor însușiri comune;
2
-consolidarea unor priceperi și deprinderi însușite anterior pentru realizarea unui desen prin colorare.

I.Întâlnirea de dimineaţă:
Obiective de referință:
Să se implice activ în vederea stimulării comunicării, favorizării interelaţionării, împărtăşirii
cu ceilalţi, formării comportamentului empatic la preşcolari.

Obiective operaţionale:
- Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei ;
- Să adopte un comportament adecvat în timpul salutului(mimica, gesturi, privire);
- Să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele;
- Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracterisetici ale acesteia;
- Să comunice pe baza unei idei elaborate.

Resurse:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, jocul, Schimbă perechea- metodă activă
Material didactic: albinuțe cu numele copiilor, jetoane la calendarul naturii.
Organizatorice: individual, frontal.

II. Activităţi liber alese- ALA I

Obiective de referinţă:
- Să iniţieze jocuri şi activităţi folosindu-şi propria imaginaţie şi creativitate;
- Să folosească materiale din centre bazându-se pe priceperile şi deprinderile însuşite anterior;
- Să lucreze independent sau în grupuri mici, în centre alese;
- Să manifeste spirit de echipă colaborând la realizarea unei activităţi în comun.

Obiective operaţionale:
ARTA:
- Să aleagă culoarea corespunzătoare albinuțelor;
- Să păstreze o poziţie corectă în timpul lucrului ;
- Să păstreze ordinea la grupul unde lucrează;
- Să folosească tehnicile de lucru învăţate.

ŞTIINŢĂ:
- Să recunoască aspecte specifice primăverii;
- Să observe elementele componente ale unui stup(capac, cutie faguri);
- Să înțeleagă că stupul este casa albinelor;
- Să observe costumul de apicultor și să înțeleagă necesitatea acestuia.
Resurse :
Procedurale : jocul, exerciţiul, explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstraţia, aprecierea verbală.
Materiale: fişe,culori, stup de albine, costum de apicultor
Organizatorice: pe centre de interese, individual, în perechi.

III. Activităţi pe domenii experenţiale

AI (Domeniul ştiinţă+ Domeniul estetic si creativ)- „Albinuțe hărnicuțe”- joc didactic, desen.
Domeniul ştiinţă:
Obiective de referință:
- Să-și îmbogățească experiența senzorială referitoare la recunoașterea, denumirea obiectelor,
cantitatea lor, constituirea de grupe/ mulțimi pe baza unor însușiri comune (culoare, formă);
- Să recunoască grupa cu un element și cifra corespunzătoare.

3
Obiective operaţionale:

cognitive:
- Să grupeze elementele de același fel în funcție de culoare;
- Să grupeze elementele în funcție de mărime;
- Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr- cifra 1.

afective:
- Să manifeste cooperare în realizarea sarcinilor activităţii;
- Să se implice afectiv în activitate;
- Să se încurajeze reciproc;
- Să accepte diversitatea de opinii şi atitudini.

psihomotorii
- Să mânuiască cu uşurinţă materialul de lucru;
- Să aibă o poziţie corectă pe scăunel în timpul activităţilor;
- Să execute mişcările pe care le impune activitatea.

Conținutul matematic:
- cunoștințe privind gruparea elementelor după culoare;
- cunoștințe privind gruparea elementelor după mărime;
- cunoștințe privind recunoașterea cifrei 1 și raportarea cantității la număr.

Sarcinile jocului:
- Să grupeze borcane cu miere în funcție de culoare;
- Să grupeze floricele în funcție de mărime;
- Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr- cifra 1, adică o albinuță la cifra 1.

Reguli de joc:
- toți copiii sunt atenți la ceea ce ne va cere apicultoarea Sabina să facem;
- vom avea răbdare să fim aleși pentru a participa la joc;
- vom fi atenți la cee ace fac colegii noștri, să îi ajutăm dacă greșesc;
- vom aplauda toate răspunsurile corecte.

Elemente de joc: - surpriza, mișcarea,aplauze, încurajări

DEC:
Obiective de referință:

-Să utilizeze tehnici de lucru necesare acestui tip de activitate;


-Să redea teme plastice specifice desenului;
-Să interpreteze liber și creativ lucrări plastice exprimând sentimente estetice.

Obiective operaţionale:
Cognitive:

- Să utilizeze operaţii tehnicile de lucru invatate– colorare în contur;


- Sa se incadreze optim in spatiul de lucru;
- Să lucreze îngrijit;
- Sa foloseasca un colorit adecvat conform temei.

Afective:
4
- Să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii, stabilitatea şi perseverenţa;
- Să trăiască emoţii pozitive ca urmare a finalizării lucrării, în grup;
- Să participe cu interes şi plăcere la activitate.

Psihomotorii
- Să-şi dezvolte muşchii mici ai mâinii şi a activităţii digitale fine.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul,
convorbirea, Turul Galeriei
Material didactic: jetoane cu numere, stimulente, plicuri cu sarcini didactice, borcane cu miere,
siluete decupate cu flori, costum apicultor, albinuțe decupate, cutii de culori diferite, fișe pentru
colorat, creioane colorate;

Organizatorice: frontal, pe echipe, individual.


RESURSE:
- umane: educatoarea, o apicultoare şi grupa de copiii;
- temporale : tura de dimineață, o zi.
- bibliografice:
''Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani '' - 2008
''Aplicarea noului curriculum'',editura Diana,2009
''Jocuri didactice matematice pentru gradinitele de copii'',1977
„ Taiban Maria, Petru Maria, Nistor Valeria, Berescu Antonia- Jocuri didactice pentru grădiniţa de
copii, EDP, Bucureşti, 1985.”
„Activitatea integrată în grădiniţă, editura Didactica Publishing HOUSE, 2008”
„ Aurelia Ana, Smaranda Cioflica- Proiecte tematice orientative, editura Tehno Art, 2003”

SCENARIUL ZILEI
Debuteaza cu Intalnirea de dimineata cand vor fi salutati
''Buna dimineata, albinuță!''(Schimbă perechea) ,cântăm si dansăm impreuna
dupa care sesizam ce albinuțe lipsesc astazi. Stabilim în ce anotimp suntem
în ce lună suntem si in ce zi a saptamanii suntem . Va urma un moment de înviorare prin dansul
tematic „ Dansează hopa-hopa”.Vom purta, apoi o scurta discutie despre ce am început să vorbim
săptămâna aceasta, vom descoperi centrele de interes și materialele puse la dispoziția copiilor. Prin
tranziția ''Bat din palme clap,clap,clap;/Din picioare trap,trap,trap;/ Ne-nvartim ,ne
rasucim, /Si spre centre toti pornim'' se face trecerea spre centrele de interes. Astfel, la centrul Știință
copiii vor descoperi o cutie cu capac care reprezintă stupul, casa albinuțelor, un costum de apicultor,
vor observa și vor învăța despre mediul de viață al albinuțelor. La centru Artă copiii vor descoperi
albinuțe pe care vor trebui să le coloreze. Albinuțele colorate la Artă vor fi duse la căsuța lor, adică
vor fi lipite pe stup.
După servirea micului dejun, copiii vor fi introduși organizat în sala de grupă se vor așeza
frumos pe scăunele și în timp ce vom purta o scurtă discuție despre ceea ce am lucrat dimineață la
centre, în sala de grupă își face apariția o fetiță îmbrăcată cu costumul de apicultor. Este apicultoarea
Sabina, care este foarte îngrijorată că nu are timp să își termine toată treaba fiindcă trebuie să

5
îngrijească de albinuțe. De aceea va ruga copiii să o ajute. Copii, ce spuneți oare putem noi să o
ajutăm? Sabina va aduce o ladă cu borcane de miere și cere copiilor să le grupeze în funcție de
culoare punându-le în cutia de aceeași culoare. Apoi arată copiilor floricele colorate, și va ruga copii
să o ajute să le grupeze în funcție de mărime. Educatoarea intervine spunându-i Sabinei că albinuțele
grupei noastre nu doar că sunt harnice, dar sunt și foarte deștepte și ca să-i dovedim vom spune care
este cutia cu cele mai puține borcane, câte borcane sunt, care este cifra care ne arată câte borcane
sunt, unde vedem această cifră în sala de grupă și apoi fiecare copil va trebui să aleagă din mulțimea
de albinuțe doar una singură pe care să o lipească lângă cifra corespunzătoare. Sabina, foarte
încântată de ajutorul primit, mulțumește copiilor și se bucură alături de ei dansând împreună
„Aramzamzam”.

După terminarea jocului muzical, Sabina spune copiilor că tare bine se mai simte alături de
ei, de aceea îi roagă să o mai ajute cu un lucru. Fiindcă ar vrea să ducă multe borcane de miere unor
copii săraci, cere copiilor să o ajute să le pregătească. Imitând zumzetul albinuțelor copiii vor trece la
mese unde vor primi de colorat borcane cu miere. După încălzirea mânuțelor, pe melodia „Cântec
pentru scriere”, copiii vor colora borcane cu miere. Vor primi sprijin din partea educatoarei și a
Sabinei, copii care necesită ajutor. La sfârșit toate borcanele vor fi așezate frumos pe măsuțe, iar
copii vor fi solicitați să aprecieze lucrările cele mai frumoase și mai corecte (Turul Galeriei). Sabina
mulțumește din nou micuțelor albinuțe și promite că în timp ce ei vor merge la spălat mânuțele și la
toaletă, ea îi va aștepta cu o mică surpriză din partea albinuțelor.
La revenirea copiilor în sala de mese și după servirea dulcelui primit, copiii își vor lua la
revedere de la apicultoarea Sabina, apoi vor fi implicați în jocul distractiv „Albinuța a plecat să
culeagă miere...”, jocul se repetă de câte ori vor dori copiii, apoi vor fi lăsați să se joace liber cu
jucăriile preferate.

6
DEMERS DIDACTIC ACTIVITĂȚI ADE

EVENIMENTUL CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare
1.Moment Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru
organizatoric buna desfăşurare a activităţii.
Se aranjează mobilierul conform tipului de activitate.
Copiii vor intra organizat în sala de grupă și se vor așăza
frumos pe scăunele. După o scurtă convorbire referitoare
la activitățile de dimineață, se aude o bătaie la ușă.
2.Captarea Surpriza zilei este venirea unei fetițe îmbrăcată într-un
atenţiei costum de apicultor, este Sabina- apicultoarea. Aceasta a Surpriza Costum Comportament
venit să ceară ajutor albinuțelor. Pentru a o ajuta copiii apicultor Frontal ul copiilor
Fetița Evaluarea orală
vor trebui să joace un joc didactic.
apicultoare
3. Reactualizarea Se face printr-o scurtă convorbire legată de costumul Conversația Costum Frontal Observarea
cunoştinţelor Sabinei, despre ce face un apicultor, de ce trebuie să apicultor copiilor
poarte costumul acesta, de ce înțeapă albinele, etc. Analiza
răspunsurilor
4.Anunţarea temei Educatoarea anunță copiii că pentru a o ajuta pe Sabina expunerea Frontal Stimularea
şi a obiectivelor vor trebui să se joace un joc prin care să arate cât sunt de interesului
activităţii-DȘ- harnici și de isteți. Se anunță tema și obiectivele pentru
activitate operaționale într-un limbaj accesibil copiilor de grupă explicaţia activitate
matematică mică.
-Astăzi vom juca jocul „Albinuțe hărnicuțe”, o vom ajuta
pe Sabina, vom fi atenți și vom avea răbdare să fim aleși
pentru a face ceva. Se vor juca și vor ajuta apicultoarea
doar copiii care sunt cuminți și își așteaptă rândul.
5.Dirijarea Prezentarea regulilor jocului se realizează în termeni Conversația Frontal Se observă
învăţării accesibili copiiilor de grupă mică: Explicația interesul
-toți copiii sunt atenți la ceea ce ne va cere Sabina să manifestat de
facem copii
-vom avea răbdare să fim aleși pentru a participa la joc
7
-vom fi atenți la cee ace fac colegii noștri, să îi ajutăm
dacă greșesc
-vom aplauda toate răspunsurile corecte.

Proba I
Sabina va cere ajutorul copiilor pentru a grupa separat
borcanele cu miere care au capacele de aceeași culoare. Observare
Pe rând , copiii aleși vor trebui să aleagă câte un borcan Expicația Borcane reale curentă
pe care să îl așeze într-o cutie care are aceeași culoare. Demonstrația cu miere de Frontal
Borcanele albastre-în cutia albastră, cele roșii –în cutia Jocul albine, Individual
roșie, cele galbene în cutia galbenă.Educatoarea va face o Exercițiul cu capace de Aprecierea
mică demonstrație a jocului. Fiecare copil apoi, va fi diverse culori rezolvării
implicat în joc și va fi aplaudat. Cutii de corecte a
Proba II diverse culori sarcinilor date
După terminarea borcanelor, Sabina va cere copiilor să o
ajute să grupeze și floricele după mărime, floricele mari Expicația Flori mari și
și floricele mici . Fiecare copil va alege câte o floare pe Demonstrația mici Frontal
care o va duce la grupa ei-floare mare și floare mică. Jocul Poliestiren Individual
Jocul de probă va fi realizat cu ajutorul unui copil, apoi Exercițiul
vor fi impicați toți copiii în joc.
Proba III Aprecieri
Este dată de către educatoare pentru a demonstra Sabinei verbale
că albinuțele grupei noastre nu sunt doar harnice, dar sunt Expicația
și foarte deștepte. Astfel, împreună cu copiii vom stabili Demonstrația Cifra 1 pe Frontal
care este grupa cu cele mai puține borcane, câte elemente Problematiza pătuțuri Individual
are acea grupă, care este cifra care ne arată câte borcane rea Albinuțe
sunt- cifra 1, unde mai vedem în grupă cifra 1. Apoi Jocul decupate
proba constă în alegerea unei albinuțe și lipirea ei lângă Exercițiul Autoapreieri pri
cifra 1 găsită în sala de grupă. aplauze
Elemente de joc- surpriza, mișcarea,aplauze, încurajări.

Evaluare orală
6.Fixarea Se realizează printr-o scurtă convorbire despre cum au Convorbirea CD Frontal Aprecieri
conținutului și ajutat-o albinuțele pe apicultoarea Sabina. Eercițiul cu melodia verbale
încheierea jocului Apoi plini de bucurie vor dansa împreună pe cântecelul – Aplauze
joc muzical „Aramzamzam”.
8
7. DEC-activitate Sabina, spune copiilor că se simte minunat alături de noi Conversația Fișe de lucru Individual Observare
artistico plastică de aceea cere copiilor să o mai ajute cu ceva. Fiindcă Exercițiul Creioane curentă
Anunțarea temei dorește să ducă mai multe borcane cu miere unor copii Surpriza colorate
săraci care nu au, cere copiilor să coloreze câte unul.
Mergând la măsuțe, copiii vor descoperi imagini de
colorat (un borcan cu miere) și creioane colorate.

8.Explicarea și Se expică de către educatoare etapele și modul de lucru. Conversația CD Frontal Observarea
demonstrarea Încălzirea mușchilor mici ai mâinii se face pe melodia Explicația cu melodia Individual mișcărilor
modului de lucru „Cântec pentru mâna mea” de Mariana Tatiana Donciu. Demonstrația mâinilor
Exercițiul realizate de
copii
9.Executarea Se dă semnalul de începere a lucrului. În timp ce copiii Conversația Creioane Individual Observarea
lucrării de către lucrează vor avea un fundal muzical, în surdină pentru a Explicația colorate modului de
copii crea o ambiență afectivă propice. Copiii vor fi Exercițiul Fișe lucru
supravegheați și ajutați acolo unde este nevoie. cu borcane
10.Obținerea Pentru evaluarea lucrărilor se utilizează metoda activă Conversația Buline Frontal Aprecierea
performanțelor Turul Galeriei, copiii vor privi toate lucrările și o vor Turul colorate Individual produselor
alege pe cea mai frumoasă și mai corect colorată.Cele Galeriei activității
alese de copii vor fi luate de apicultoarea Sabina pentru a Explicația Autoevaluarea
fi trimise copiilor săraci.
11.Încheierea Se fac aprecieri asupra modului cum au participat copiii, Conversația Caramele cu Frontal Aprecieri
activității cum au lucrat și cum s-au comportat la activitate. miere Individual verbale, copiii
La sfârșitul activității copiii vor fi recompensați de către de albine sunt apreciați
Sabina care le mulțumește copiilor pentru ajutor, cu pozitiv, lăudați
dulciuri cu miere de albine. Copiii își vor lua la revedere și recompensați
de la ea și vor rămâne să se joace un joc distractiv.

9
1

S-ar putea să vă placă și