Sunteți pe pagina 1din 11

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NUMĂRUL 7

SIGHETU MARMAȚIEI

PROIECT
DIDACTIC

EDUCATOARE: Vîrsta Maria


Proiect didactic
DATA:
UNITATEA DE ÎNVÂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Numărul 7, Sighetu
Marmației
NIVEL: I
GRUPA: Mică A - ,,Buburuzelor’’
EDUCATOARE: Vîrsta Maria
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?’’
SUBTEMA: ,,Vine primăvara cu-alaiul ei de flori”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Regatul florilor’’
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
COMPONENȚA ACTIVITĂȚILOR: ADP+ALA+ADE(DLC+DEC)
 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
 Salutul
 Completarea prezenței
 Calendarul naturii
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE:
 CONSTRUCȚII: „Lădițe pentru flori”
 ȘTIINȚĂ: „ Florile din împărăție” - Puzzle
 ACTIVITĂȚ PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
 DLC – Limbă și comunicare „Povestea împărăției rămasă fără flori”
 DEC– activitate artistico-plastică (pictură) – „Flori pentru împărăție”
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2: „Balul florilor”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltare de cunoștințe, priceperi și deprinderi


OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului, a fluenței
și originalității în vorbire și gândire prin redarea unor conținuturi reprezentative din cadrul
acestora prin limbaj oral și prin exersarea unor deprinderi practice de lucru specifice nivelului de
dezvoltare motrică.
OBIECTIVE:
 Să identifice personajele din „Povestea regatului rămas fără flori”
 Să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
 Să așeze imaginile în ordinea desfășurării evenimentelor;
 Să recunoască și denumească materialele care urmează a fi utilizate;
 Să picteze utilizând degetul arătător sau instrumentele puse la dispoziție;
 Să îmbine corect piesele de puzzle, denumind floarea din imagine;
 Să îmbine piesele de lego, realizând lădițe pentru flori;
 Să participe cu plăcere la balul florilor;

STRATEGII DIDACTIE:
Metode și procedee: conversația, explicația, povestirea, demonstrația, jocul, expunerea,
,,Mână oarbă’’, metoda „Cubului”, observația, jocul
Materiale didactice: Prințesa din împărăția florilor, cutia fermecată, scrisoare, planșe ilustrate,
flori, cubul, planșă cu împărăția florilor
DURATA: o zi.
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.I
 Ghid pentru proiecte tematice. Activități integrate pentru preșcolari, Editura Didactică și
Pedagogie, București, 2008:
 Hobjilă Angelica, Elemente de didactică a activităților de educare a limbajului, Editura
Institutul European, Iași, 2008;
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Piramida cunoașterii. Repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar, Editura Diamant, Cluj Napoca, 2014
SCENARIUL ZILEI

Copiii se adună în semicerc pe covor, pregătiți pentru „Întâlnirea de dimineață”.


Educatoarea salută copiii cu „Bună dimineaţa, flori gingașe!”. Alături de copii este prezentată și o
prințesă care vine tocmai din Împărăția Florilor. Prințesa, spre deosebire de copii, care sunt
veseli și se simt foarte bine, este foarte supărată și îngrijorată. O furtună puternică a distrus toate
florile din împărăție Aceasta le arată copiilor cum arată țara ei fără flori, toți oamenii de acolo
fiind foarte triști. Prințesa cere ajutor copiilor să salveze regatul pentru ca toți oamenii din
împărăție să se bucure din nou de flori.
Prințesa , lasă o lădiță fermecată lângă scaun și pleacă grăbită din sală. Educatoare va
deschide lădița și va citi scrisoare care se află în ea (instrucțiunile și explicațiile necesare
desfășurări activității) iar la sfârșitul zilei, dacă vor rezolva toate sarcinile primite, vor participa la
Balul florilor organizat în împărăție.
Prin metoda mâna oarbă, fiecare copil alege un ecuson. Așadar, educatoarea îndeamnă
copiii să participe la salvarea „Regatului florilor”. Se trece la prezentarea celor patru centre de
activitate, explicarea sarcinilor specifice. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă
cerinţele şi sarcinile , aşezându-se la centru în funcție de ecusonul pe care îl poartă, astfel:

DLC – Limbă și comunicare - ALFABETIZARE „Povestea împărăției rămasă fără flori” –


povestire pe baza de imagini, evaluată prin povestirea copiilor

DEC – activitate artistico-platică - ARTĂ – „Flori pentru împărăție” (pictură)

La sectorul CONSTRUCȚII: vor contrui „Lădițe pentru flori” din cuburi, rotodiscuri

La sectorul ȘTIINȚĂ , prin intermediul jocului de masă, copiii vor descoperi care sunt „
Florile de primăvară” din împărăție prin asamblarea unor piese puzzle.

TRANZIȚIE : „Vine primăvara, cu alaiul ei de flori”


Copiii se deplasează la măsuțe cântând, pentru a duce promisiunea pe care i-au dat-o
prințesei la bun sfârșit.
După ce sarcinile sunt finalizate, prințesa îi va invita pe copii să privească cum arată
grădina împărăției și îi va felicita pentru modul în care au lucrat. Aceasta le dezvăluie un secret și
și anume că în grupa noastră, în cufărul fermecat se află surprize pentru copiii harnici. Îndrumați
de către aceasta, copiii deschid cufărul și găsesc măsti pentru a participa la balul florilor.
O zi atât de frumoasă nu se poate termina altfel, așa că vor lua parte la Balul Florilor,
unde copiii vor cânta și dansa. Copiii vor fi recompensați pentru activitatea desfașurată, primind
totodată aprecieri individuale și generale.
Evenimentul didactic Conținutul științific Strategii didactice Evaluare

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a


I.Moment activităţii:
Organizatoric • aerisirea sălii de grupă;
• aranjarea mobilierului;
• pregătirea materialului didactic;
• introducerea copiilor în sala de grupă.

II. Captarea Activitatea debutează cu Întâlnirea de


atenției dimineață, copiii se adună in cer. Urmează
prezența, fiecare copil își caută floarea cu numele
său și o așează in copacul prezenței. Educatoarea Expunerea
completează prezenții și absenții în catalog.
Se prezintă musafirul, Prințesa Florilor care
vine tocmai din Regatul Florilor. Prințesa, spre
deosebire de copii, care sunt veseli este foarte
supărată și îngrijorată. O furtună puternică a distrus
toate florilor din împărăție. Această le arată copiilor Conversația
cum arată țara ei fără flori, grădinarul împărăției
fiind foarte trist. Prințesa cere ajutor copiilor să
salveze regatul pentru ca toți oamenii din împărăție
să se bucure din nou de flori.

Prințesa cere ajutor copiilor să salveze regatul


III. Anunțarea temei pentru ca toți oamenii din împărăție să se bucure
și a obiectivelor din nou de flori. -Copiii rețin și repetă corect
Ați dori să încercăm să o ajutăm? tema activității
Pentru aceasta, noi trebuie să dovedim că Explicația
suntem copii harnici și că știm să facem multe
lucruri.
Prințesa , grăbită, lasă o lădiță fermecată lângă
scaun și pleacă grăbită din sală. Educatoare va
deschide lădița și va citi scrisoare care se află în ea
(instrucțiunile și explicațiile necesare desfășurării Conversația
activității) iar la sfârșitul zilei, dacă vor rezolva
corect toate sarcinile primite, vor participa la Balul
florilor organizat în împărăție.
La DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
vom afla mai pulte despre „Povestea regatului
rămas fără flori” – povestire pe baza de imagini,
evaluată prin metoda cubului;
La DOMENIUL ESTETIC- CREATIV vom
realiza „Flori pentru împărăție” (dactilopictură,
pictură și picture cu ajutorul buretelui)
La sectorul CONSTRUCȚII: vom contrui
„Lădițe pentru flori” din cuburi, rotodiscuri
La sectorul ȘTIINȚĂ , prin intermediul jocului
de masă, vom descoperi care sunt „ Florile de
primăvară” din împărăție prin asamblarea unor
piese puzzle.
„ Voi va trebui să fiți foarte atenți pe tot
parcursul zilei, să duceți toate sarcinile la bun
sfârșit, pentru că la final toți copiii cuminti vor
participa la Balul florilor din împărăție unde vom
cânta și vom dansa.
IV. Dirijarea EXPUNEREA POVESTIRII
activității
Se expune povestea de către educatoare, cu
accent pe ideile principale.
După finalizarea lucrului la un centru, mă voi
asigura că fiecare copil va avea posibilitatea să Povestirea -Se consideră performanță
treacă și pe la celelalte centre, în măsura în care va dacă copii recunosc
dori. personajele;

VALORIFICAREACONȚINUTULUI
EDUCATIV
Copiii vor așeza imaginile din poveste in ordinea -Se consideră performanță
succesiunii evenimentelor verbalizând acțiunile și dacă copiii răspund în
comportamentul personajelor. Explicația propoziții,
Folosind metoda CUBULUI, copiii vor avea
sarcina de a răspunde la întrebările stabilite.

Nu e plăcut să vedem pe cineva atât de trist și cred Observaţia


V. Obținerea că noi am putea împreună să o ajutăm pe prințesă să -Se consideră performanță
performanței rezolve misterul Cubului. Conversatia dacă copiii răspund corect
Demonstratia la intrebarile de pe cub;
1. Descrie!
(Ce se întâmpla când prințesa intra în
grădina palatului? );
2. Compară!
(Compară lalelele și ghioceii); Metoda cubului
3. Asociază!
(Cu ce se asemăna culoarea ghiocelului?);
4. Analizează!
(Care a fost cauza distrugerii florilor din Regatul
Florilor?
5. Aplică
(Dati-mi exemple de flori prezente în poveste)
6. Argumentează!
(De ce trebuie să ingrijim florile?)

VI. Evaluarea Prințesa îi va invita pe copii să privească cum Conversația


activității arată grădina împărăției și îi va felicita pentru
modul în care au lucrat.

Prin tranziția ,,Vine primăvara” copiii se vor așeza


în semicerc pe covor , primind mulțumiri de la
prințesa florilor , care ne dezvăluie un secret și ne -toți copiii participă activ la
jocul de mișcare
spune că în grupa noastră, în cufărul fermecat se
Explicația
află surprize pentru toți copiii harnici. Îndrumați
de prințesă, copiii deschid cufărul și găsesc măsti
pentru a participa la balul florilor.

O zi atât de frumoasă nu se poate termina altfel, așa


VII. Încheierea că vom lua parte la Balul Florilor, unde copiii vor Jocul -aprecieri verbale privind
activității cânta și dansa implicarea fiecărui copil la
activitate.
La sfârșitul jocului Prințesa își ia rămas bun de la
Conversația
copii, mulțumindu-le pentru tot ajutorul oferit și
lăudându-i pentru cunoștințele lor.
Se fac aprecierile cu privire la modul de lucru și
spiritual cooperant manifestat pe parcursul întregii
activității.
„Povestea împărăției rămasa fără flori”

A fost odata ca nicodata o imparatie minunata, al carei imparat se numea


"Imparatul Florilor". Se numea astfel pentru ca întregul regat era plin de flori
frumos colorare și parfumate. Imparatia era minunata pentru ca fiecare persoana se
straduia sa aibă grijă de fiecare floare din împărăție. Imparatul era mândru de
supusii lui, in special de fiica sa, care era o adevărată prințesă a florilor. Toate
florile din gradina palatului isi deschideau petalele când aceasta le vorbea si le
mângâia frunzele. Iarba din aceasta imparatie era mai verde si mai proaspata parca,
iar arborii mai puternici si mai vigurosi.
Primvara, Printesa florilor se plimba în fiecare dimineata prin gradina
palatului și vorbea cu fiecare floare în parte. Când prințesa se apropia de intrare,
ghioceii se miscau usor și iși desfaceau căpsorul în trei petale albe precum zăpada,
care începeau să raspandeasca în jur un parfum frumos. Lalelele începeau să se
miște în bătaia vântului și străluceau multicolor în lumina soarelui. Narcisele erau
de un galben strălucitor precum este soarele iar zambilele parcă îmfloreau și mai
tare.
În fiecare zi, aceasta uda florile, le curăța de frunzele uscate, săpa pământul
și se asigura că primesc lumina de la soare. Ea făcea toate aceste lucruri pentru ca
florile să crească tot mai mari și să înflorească tot mai frumoase pe zi ce trece. De
fiecare data cand se lasa seara, florile se inchideau cand ultima raza de soare
apunea și înfloreau din noua când prințesa apărea în grădină.
Nu e de mirare ca o vrajitoare invidioasa pe frumusetea imparatiei si pe
linistea ce domnea acolo s-a gândit sa trimită o furtună puternică care să distrugă
toate florile din împărăție.
Într-o dimineață când Impăratul florilor și Prințesa florilor s-au trezit au zărit
pe fereastră că soarele nu mai lumina la fel de puternic precum lumina cu o zi
înainte. Când au ajuns la fereastră acestia au văzut că toate florile din împărăție au
fost distruse de furtuna puternică trimisă de vrăjitoate.
Prințesa a alergat repede să verifice grădina însă copaciii, iarba si florile
distruse incepusera sa se usuce iar copacii isi aplecau crengile uscate. Ea era tot mai
trista, pe masura ce înainte în minunata gradina de odinioara. Ba mai mult, incet,
incet toti oamenii din imparatie au devenit mai tristi: nu mai aveau copacii vigurosi
care sa-i adaposteasca de soare, nu mai aveau florile gingase care sa le
infrumuseteze parcurile, casele, gradinile. Iarba era uscata si multi scaieti si multe
buruiene ii impiedicau sa mai stea pe iarba ca altadata. De atunci, prințesa ccaută
pretutindeni oameni care să o ajute să redea frumusețea de altădată a grădinei.

S-ar putea să vă placă și