Sunteți pe pagina 1din 26

BATE VANTUL FRUNZELE!

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


EDUCATOARE: RUTA DANIELA GRDINIA CU P.P. BAMBI SANGEORGIU DE MURES

Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. Bambi Sangeorgiu de


Mures

Educatoare: Ruta Daniela Nivel :I Data: 15. 10. 2012 Tema anual: Cand, cum si de ce se intampla? Tema sptmnii: Bate vantul frunzele Tema zilei: A venit un copacel Tipul activitii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) Forma de organizare: Activitate integrat CATEGORII DE ACTIVITI:
ADP: ntlnirea de diminea: Soaptele frunzelor Mesajul zilei : Ce se intampla cu frunzele toamna? Rutine : salutul, calendarul naturii; Curata-ma ca sa-ti dau aer curat! (deprinderea de ocroti natura) Tranziii: Frunzele plutesc in aer joc distractiv ALA: Joc de mas: Copaci! cu materiale din natura Art Copacul desfrunzit - modelaj Tranziii: 1,2,1,2 / Mergem toi n pas vioi / Minile s le splm /La mas s ne-aezm / Pe hol noi nu alergm / Ca s nu ne-accidentm . ADE: DS-(Domeniul stiinte) Observare : Covor de frunze uscate sub copacelul din grupa ALA 2 Joc de miscare: Misca vantul frunzele OBIECTIVE OPERATIONALE:

ARTA: -sa execute corect tehnica de lucru lipire -sa lipeasca corespunzator frunzele verzi si galbene/maro in spatiul limitat - sa coloreze trunchiul copacului respectand conturul JOC DE MASA: -s mbine materialele pentru a forma un copac; -s numeasc materialele folosite; -s aleaga materialele corespunzatoare; ADE s observe culorile, formele si marimile frunzelor, s gaseasca asemanari si deosebiri intre frunzele din copac si cele cazute; ALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda data STRATEGII DIDACTICE : a) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul b) Material didactic :planse ilustrate, creioane colorate, lipici.hartie glace, un copac, frunze uscate, frunze de hartie de culori diferite (verzi, galbene, rosii, maro), fisa de lucru, plic recompense Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza Bibliografie: 1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed.DPH, Bucureti, 2008; 2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactic din grdinia, DPH, Bucureti,2008; 3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului n nvmnt precolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureti, 2008; 4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureti, 2009; ***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves,

***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea n maniera integrat a activitilor din grdinita, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005; STRATEGII DIDACTICE MIJLOAC FORME CONINUT TIMETODE I E DE INIFIC PROCEDEE DIDACTI ORGANI CE ZARE Moment Crearea condiiilor - scunele - frontal organizanecesare bunei toric desfurri a activitii: materialele de la fiecare Aerisirea slii de centru grup Aranjarea materialelor pe centrele de activitate Aezarea scunelelor pentru ntlnirea de diminea Captarea Se va realiza n cadrul -conversaia -panoul - frontal ateniei ntlnirii de Intlnirea - individual diminea, prin -explicaia de venirea a unei scrisori diminea, din partea postasului, scrisoarea prezentarea plicul Salutului, completarea Calendarului naturii Anunarea Vom pleca intr-o temei i a calatorie pana la obiectivelo copacelul colorat si -conversaia creioane r vom descoperi cat mai colorate Pe grupuri multe lucruri despre ce lipici mici se intampla cu el -explicaia Fisa de individual toamna lucru -la sectorul arta vor -conversatia Frunze din avea o fisa cu un hartie copacel,trebuie sa demonstratia glasata coloreze trunchiul Frunze acestuia, apoi sa il Capacele de EVENIMENTEL E INSTRUIRII

EVALUAREA -corectarea inutei

-observarea comportamen-tului copiilor

-observarea capacitii de meninere a ateniei

Observarea comportamen tului copiilor

Dirijarea nvrii

decoreze corespunzator cu frunze respectand culorile ( frunzele verzi in copac, iar celelalte sub copac, cazutejos) Iar pentru sectorul Joc de masa vor avea un joc in care trebuie sa construiasca un copac din diferite materiale din natura (frunze, bete, capacele de ghinda) Copii lucreaza la sectoarele alese unde vor rezolva sarcinile lasate de postas, rotatia se face de 2 ori. Se trece la lucrul pe sectoare la revenirea n sala de grup. Se demonstreaza copiilor ce au de facut la fiecare centru de activitate. Apoi i voi invita s se aeze pe sectoare in functie de ce isi doresc ART Copiii de la sectorul art, lipesc pe copacel hartia glasata cu forma de frunze au primit explicaiile pentru ndeplinirea sarcinilor i s-a demonstrat modul de lucru. Evaluarea consta in turul galeriei. Ne vom invarti in jurul unei mese si copii vor spune ce lucrare le place si ce ar schimba la alta

ghinda Bete

-explicatia -oral -observarea comportamen -tului copiilor individual -exerciiul -demonstraia -explicaia Turul Galeriei Fisa de lucru Lipici Frunze din hartie glasata Creioane colorate -explicaia -exerciiul -individual -observarea comportamen -tului copiilor i execuia artistic

-individual explicatia -individual

-individual

Joc de masa Aici copii vor construi un copacel din diferite materiale din natura. Tranzitie: 1,2,1,2 / Mergem toi n pas vioi / Minile s le splm /La mas s neaezm / Pe hol noi nu alergm / Ca s nu neaccidentm . La revenirea n sala de grup, copiii se vor aseza pe scunele, cu faa la copacel .Voi da cate o frunza aleasa de ei de sub copac, fiecarui copil, acestia vor spune caracteristici ale frunzei lor.Voi pune fiecare copil sa spuna culoarea, forma, marimea frunzei alese si sa specifice de ce au ales acea frunza Obinerea performanei Asigurarea feed-backului O voi realiza printr-o -conversaia comparatie, fiecare copil, va primi inca o frunza pe care va trebui sa o compare cu frunza lor, sa spuna asemanari si deosebiri ale frunzelor. Fiecare copil v-a aseza frunzele la locul lor, specificand de ce frunzele uscate sunt pe jos, iar cele verzi in -conversaia -explicaia

Jocul

frontal

Frunze Copacel

orala frunze

Evaluarea

frunze

-individual -frontal

-evaluarea

Incheierea activitii

copac Se va desfura jocul de micare Frunzele -conversaia toamnei: unde copiii -explicaia vor avea frunze la - exerciiul mana si se vor misca in functie de comenzile date. Ziua se incheie cu aprecierile despre lectie, Se mpart recompense dulci.

frunze la mana -frontal -observarea comportamen -tului copiilor

Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea. Dup salut (Bun dimineaa, mici pitici!), prezenta i completarea calendarului naturii, copiii sunt invitai la ntlnirea de grup. La usa bate cineva si acesta este postasul, care ne spune ca el merge prin tot orasul si ne aduce vesti de tot felul. In plic se afl ntrebarea zilei: Ce se intampla cu frunzele toamna? Copiii rspund pe rnd la aceast ntrebare. Apoi, doi copii vor povesti de ce cred ca frunzele cad din copaci (mprtirea cu ceilali).La finalul ntlnirii, copiii vor fi anunai c, pe parcursul zilei vor nva despre frunze si vom face o plimbare pe sub copacelul din padure deoarece este important sa vedem ce se intampla toamna cu copacii. Tranziia de la ntlnirea de diminea la activitile liber alese, se va face cu ajutorul versurilor: Unul dupa altul/ Veseli sa cantam / n cadrul jocurilor i activitilor alese (ALA), copiii vor fi grupai pe doua arii de stimulare. La sectorul Joc de mas, copiii vor primi materiale din

natura pentru confectionarea Copacilor . La sectorul Art, copiii vor fi ndrumai s decoreze fisa cu un copac cu unele frunze de diferite culori pentru educatoarea lor (lipire). Activitatea pe domenii experieniale va avea elementul-surpriz plimbarea pe sub copac pn ajung n faa covorului de frunze si fiecare isi va alege o frunza.Fiecare va descrie frunza aleasa, apoi vor mai primi o frunza pe care sa o compare cu frunza lor, specificand asemanari si deosebiri. Activitatea liber aleasa 2 consta in Frunzele copacului -un joc de miscare in care copiii vor purta la mana cate o frunza de diferite culori care se vor misca in functie de comenzile mele. Activitatea se incheie cu aprecieri asupra lectiei si voi recompensa copiii cu cate o frunza.

Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. Bambi Sangeorgiu de


Mures

Educatoare: Ruta Daniela Nivel :I Data: 17.10.2012 Tema anual: Cand, cum si de ce se intampla? Tema sptmnii: Bate vantul frunzele Tema zilei: Frunze uscate pentru ierbar adunate Tipul activitii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) Forma de organizare: Activitate integrat CATEGORII DE ACTIVITI: ADP: Rutine: ntlnirea de diminea. "Bine ai venit! Haidei s
pornim spre ara Piticilor!". Salutul, Prezena, Calendarul naturii, Servirea micului dejun, deprinderile de igien i autoservire - deprinderi de a mnca frumos

Tranziii:
- "Bat din palme" - "Noi suntem piticii" (cntec) -"Trenuleul piticilor" - joc "Suie muntele un pitic"

ALA I Joc de masa: Frunze si umbre cu tinte

Stiinte : Unde pleaca frunzele toamna? discutii libere Construc ii: Cetatea piticilor-construcii lego

ADE:(D+DEC) -"CLTORIE SPRE ARA PITICILOR" joc didatic DOMENIUL TIINE - Activitate matematic :
-recunoaterea i descrierea formelor geometrice DEC- Covorul de Frunze - lipire

ALA II Dansand cu frunzele - euritmie SCOPUL ACTIVIT II:


-Consolidarea cunotinelor i deprinderilor nsuite n legtur cu fenomenele ce se petrec toamna; -Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.

OBIECTIVE DE REFERIN : D- S recunoasc, s denumeasc i s utilizeze formele geometrice cerc,


ptrat, triunghi n jocuri . DOS - S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice.

OBIECTIVE OPERA IONALE: ADE: D - Activitate matematic


O1 - S grupeze frunzele in functie de forma, culoare, marime O2 -S precizeze atributele frunzelor referitoare la form, mrime, culoare ; O3 -S utilizeze corect terminologia mai mare, mai mic; O4 -S formeze mulimi dup un criteriu dat ; O5 -S verbalizeze aciunea; O6 -S rezolve fiele matematice respectnd cerinele .

DOS - Activitate practic


O1 - S lipeasc formele geometrice studiate pe un suport dat; O2 - S utilizeze corect materialele i uneltele de lucru.

ALA I Joc de masa: - S uneasca frunza cu umbra specifica

- S utilizeze corect materialele i uneltele de lucru.

Stiinte: -S discute despre frunze


-S observe ce se intampla cu frunzele

Construc ii: -S numere 1,2,3,elemente;


-S construiasc cu ajutorul cuburilor lego; -S colaboreze n realizarea construciilor; -S analizeze propriile lucrri i pe cele ale colegilor.

ALA II
- S interpreteze rolurile propuse de educatoare; - S execute corect micrile sugerate de interpretate; - S manifeste atitudini de cooperare.

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia,


exerciiul, jocul didactic, lucrul individual sau n grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de nvmnt: Copacul, cosul cu frunze, cutiua cu surprize, fi de lucru,

Material bibliografic:

***Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator precolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureti 2002 Revista nvmntului precolar 1-2/2009 Revista nvmntului precolar 3-4/2010

SCENARIUL ACTIVITII
debuteaz cu un joc de micare Sunt uria,sunt pitic! prin care se cere copiilor s sar,astfel se ndreapt spre ara Piticilor.Copiii vor striga Sunt pitic! i se ghemuiesc, Sunt uria! i ridic braele. Salutul se va realiza prin formula Bine ai venti! ,apoi se va propaga de la stnga la dreapta , fiecare copil spunnd Bun dimineaa ,pitic.. Se va realiza prezena prin intermediul jocului Cine nu a venit astzi? Se stabilete cum este vremea i se alege cartonaul potrivit la Calendarul naturii. Se va completa mpreun cu copiii ajutai de ntrebrile: "Ce zi este astzi", "n ce lun ne aflm", "n ce anotimp", "Cum este vremea". Se poart o scurt discuie despre anotimpul toamna. Noutatea zilei o reprezint cosuletul cu frunze lasat sub copacelul din grupa. Apoi se va trece la momentul de micare efectuat prin micrile sugerate de cntecelul ,,Coroana pe care l voi cnta mpreun. Copiii

ntlnirea de diminea

vor merge pe la centre mpreun cu educatoarea unde vor fi afiate materialele iar copiii vor alege la ce sector doresc s lucreze. Tranziie - Trenuleul. Ca s nveselim atmosfera vom merge pe la centre cu trenuleul iar copiii vor fi vagoanele trenuleului. Se face intuirea materialelor pregtite la fiecare centru . La sectorul Joc de mas copiii vor grupa frunza cu umbra acesteia, la sectorul Stiinte vor discuta despre anotimpul toamna, avand la dispozitie imagini cu toamna, frunze pe care le vor analiza si se va discuta despre unde pleaca frunzele toamna, iar la Construc ii vor construi Cetatea piticilor din piese lego. La final se analizeaz rezultatele muncii copiilor de la fiecare sector iar copiii vor fi felicitai i recompensai. n ncheierea activitilor de la ALA, copiii vor servi micul dejun i vor merge apoi la toaleta. Rutin: Copiii se pregtesc pentru a servi micul dejun (splarea minilor, autoservirea).

Tranziie: Cntecul Bate vantul frunzele.


n continuare se desfoar activitatea pe domenii expereniale ( D, DEC2) care debuteaz cu o scurt discuie prin care copiii sunt provocai s rezolve cea de-a doua sarcin trimis de Zana Toamna .Zana Toamna le-a trimis un cosule fermecat n care sunt amestecate materiale rmase din padure(frunze de toate culorile si toate marimile si formele) pe care ei le vor grupa. Dup ce au grupat frunzele corespunzator ( cntecul Piticii) . Apoi copiii vor rupe bucati din frunze si vor lipi pe fisa astfel incat din acel covor de frunze sa se formeze o frunza.

Proiect didactic
Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. Bambi Sangeorgiu de
Mures

Educatoare: Ruta Daniela Nivel :I Data: 16.10.2012 Tema anual: Cand, cum si de ce se intampla? Tema sptmnii: Bate vantul frunzele Tema zilei: Frunze uscate pentru ierbar adunate Tipul activitii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) Forma de organizare: Activitate integrat

Subiectul:
Durata : 20 minute CATEGORII DE ACTIVITI:

ADP: ntlnirea de diminea: Eu spun una, tu spui multe Mesajul zilei : Ce se intampla cu frunzele toamna? Rutine : salutul, calendarul naturii; Cand si unde ajutam! (deprinderea de a da sfaturi la momentul potrivit) Tranziii: Greierasul saltaret exercitii de mers ALA:

Art: Frunza-colorare Stiinta: Frunzele sub lupa Construc ii: Cetatea piticilor-construcii lego

Tranziii: 1,2,1,2 / Mergem toi n pas vioi / Minile s le splm /La mas s ne-aezm / Pe hol noi nu alergm / Ca s nu ne-accidentm . ADE: DLC: Balada unui greier mic de G. Toparceanu -fragment - memorizare DEC: Bate vantul frunzele cantec si joc muzical ALA 2 Joc de miscare: Misca vantul frunzele OBIECTIVE OPERATIONALE: ARTA: -sa coloreze respectand conturul; - sa coloreze doar frunza corespunzatoare; STIINTE: -s observe frunza sub lupa -s descrie caracteristicile frunzei vazute sub lupa -s compare frunzele; ADE

s memoreze poezia Balada unui greier mic de G. Toparceanu -fragment s repete miscarile jocului muzical Bate vantul frunzele ALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda data STRATEGII DIDACTICE : c) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul d) Material didactic :planse ilustrate, creioane colorate, un copac, frunze uscate, fisa de lucru Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza Bibliografie: 1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed.DPH, Bucureti, 2008; 2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactic din grdinia, DPH, Bucureti,2008; 3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului n nvmnt precolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureti, 2008; 4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureti, 2009; ***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea n maniera integrat a activitilor din grdinita, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005;

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice
1

Coninut tiinific

Strategii didactice Evaluare Metode i Mijloace (instrument e i procedee de nv indicatori) mnt


3 4 Calendaru l naturii 5 Observarea comporta

1.

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a Conversaia activitii

Moment - aerisirea slii de grup organizat - mijloacele de nvmnt vor fi Brainstormi distribuite pe sectoare ngul oric
ntlnirea de diminea: Eu spun una , tu spui multe Salutul: Bun dimineaa. Prezena: Al cui ecuson a rmas? Calendarul naturii: Cum este vremea astzi?

Catalog

mentului iniial Rspunsurile copiilor

Plansa cu greierele si furnica, Povestirea impreuna cu povestea despre cum acesta toata vara a cantat, in timp ce Explicaia furnicuta cea harnica a strans mancare pentru iarna, precum si faptul ca greierele a venit sa-I ceara furnicii . Explicaia 3. Anunare Se prezint copiilor tema zilei a temei "Greierele si furnica". Se vor anuna Conversaia tema, obiectivele, modul de i a desfurare a activitii.

2.Captarea i orientare a ateniei copilului

Pachet

Observarea comporta mentului verbal si nonverbal al copiilor

obiective lor

Se face intuirea materialelor pregtite 4. Dirijarea la fiecare centru . La sectorul Art Explicaia nvrii copiii vor colora frunza cea mare folosind o culoare specifica frunzelor uscate, Stiinta vor analiza frunzele sub lupa, specificand ceea ce observa la ele, iar la Construc ii vor construi Cetatea piticilor din piese lego. 1. Art Ce v-am pregtit pe aceast mu? Zana Toamna vrea sa colorati doar frunza cea mare. 2. Stiint Luam lupa si frunzele si le analizam, Conversaia

Creioane colorate, fie Creioane ,

observand culorile, nervurile, deosebiri si asemanari intre frunze. 3. Construc ii Cei care vor sta aici vor trebui s-i ajute pe piticii i s le construiasc o cetate.. Le propun precolarilor alegerea unui centru n care ar dori s lucreze cu specificaia c se pot roti n ordinea preferinelor Voi supraveghea activitatea n centre i voi ajuta acolo unde este cazul. Apoi, copiii isi vor lua cate un scaunel ,se vor aseza si prin repetarea versurilor poeziei, ei vor memora Balada unui greier mic de G. Toparceanu (fragment) dupa ce vor asculta povestea si vor urmari plansele care vor relata povestea. Activitatea se va incheia cu cantecelul Bate vantul frunzele

fie cu figuri geometri ce punctuate Piese lego

5. Evaluare Aprecierea rezultatelor se va face prin ascultarea unor copiii in fata ,obinere grupului. a performa nei 6. ncheie rea activit ii
n ncheierea activitilor se fac Explicaie,c aprecieri generale asupra modului n onversaie care copiii au participat i s-au comportat

Lucrri realizate de copii

Observarea comportame ntelor copiilor la proba practic Analiza probelor activitii Observarea comportame ntelor copiilor

Proiect didactic
Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. Bambi Sangeorgiu de
Mures

Educatoare: Ruta Daniela Nivel :I Data: 18.10.2012 Tema anual: Cand, cum si de ce se intampla? Tema sptmnii: Bate vantul frunzele Tema zilei: Ploaia Tipul activitii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) Forma de organizare: Activitate integrat CATEGORII DE ACTIVITI:
ADP: ntlnirea de diminea: A ruginit frunza din vii Mesajul zilei : Si copacii au nevoie de noi Rutine : salutul, calendarul naturii; Bate vantul frunzele joc cu text si cant ALA:

Biblioteca: Nervurile frunzei exercitiu grafic

Joc de masa: Loto cu frunze Construc ii: Cetatea piticilor-construcii lego


Tranziii: 1,2,1,2 / Mergem toi n pas vioi / Minile s le splm /La mas s ne-aezm / Pe hol noi nu alergm / Ca s nu ne-accidentm . ADE: Activitate optionala: Unde este locul meu? DOS: Picuri de ploaie dactilo-pictura ALA 2 Joc de miscare: Misca vantul frunzele OBIECTIVE OPERATIONALE: BIBLIOTECA: -sa realizeze nervurile frunzelor; - sa specifice la ce folosesc nervurile frunzelor JOC DE MASA: -s descrie caracteristicile anotimpului toamna -s aleaga diferite frunze Activitate optionala- sa realizeze unde este locul fiecarui obiect DOS - S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice. ALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda data STRATEGII DIDACTICE : e) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul f) Material didactic :fisa de lucru, creioane colorate, fisa de lucru ,acuarele Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza Bibliografie: 1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed.DPH, Bucureti, 2008;

2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactic din grdinia, DPH, Bucureti,2008; 3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului n nvmnt precolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureti, 2008; 4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureti, 2009; ***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea n maniera integrat a activitilor din grdinita, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005;

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice
1

Coninut tiinific

Strategii didactice Evaluare Metode i Mijloace (instrument e i procedee de nv indicatori) mnt


3 4 5 Observarea comporta mentului nonverbal;

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a Conversaia activitii Moment - aerisirea slii de grup organizat -imnul grupei

1.

oric 2.Capta- Se va realize prin deschiderea cutiei rea i cu surprize unde gsesc o umbrella, Povestirea; orientare un norisor si un biletel a ateniei Explicaia; copilului 3. Anunare a temei i a obiective lor
Se prezint copiilor tema zilei. Conversaia; Astzi vom picta un norisor si picurii de ploaie pe care acestia I vor lasa si Explicaia; vom discuta despre ceea ce stim sa facem singuri cu ajutorul unei fise de lucru

Cutiua cu surprize; Bilet; Scule;

Observarea comporta mentului nonverbal;

Se face intuirea materialelor pregtite 4. Dirijarea la fiecare centru . La sectorul nvrii Biblioteca copiii vor desena nervurile Explicaia; unei frunze, Joc de masa loto cu

Scule;

Observarea comporta

frunze, vor alege diverse frunze, iar la Construc ii vor construi Cetatea piticilor din piese lego. 1. Biblioteca Ati observat la o lupa cum arata frunza, acum veti desena nervurile frunzei 2. Joc de masa Alegem frunze si ne jucam, inchidem ochii si vedem prin extragere cine are perechea frunzei pe care o luam. 3. Construc ii Cei care vor sta aici vor trebui s-i ajute pe piticii i s le construiasc o cetate.. Le propun precolarilor alegerea unui centru n care ar dori s lucreze cu specificaia c se pot roti n ordinea preferinelor Voi supraveghea activitatea n centre i voi ajuta acolo unde este cazul. Voi distribui copiilor fie de lucru Ce stiu eu sa fac unde vor trebui sa coloreze ceea ce stiu sa faca singuri( sa se spele pe maini, sa se imbrace, sa se incalte, sa se spele pe dinti, sa manance) Se explic sarcinile i se ndrum copiii n funcie de particularitile individuale. Dup ce voi evalua fiele urmeaz tranziia cu cntecul Noi suntem piticii Primesc fisa de lucru Ploaia , unde cu ajutorul tehnicii dactilo-pictura, sa coloreze norisorul si sa faca picaturile de ploaie. Copiii trebuie s aplice corect cu degetul culoarea s nu depeasc spaiul dat i s finalizeze lucrarea. Pentru c ai lucrat foarte frumos cu o parte vom organiza o expoziie. Copii vor analiza lucrrile. Dup ce se ncheie turul galeriei copiii revin la locul iniial i vor fi recompensai cu stimulente.

mentului

Explicaia; Demonstra ia;

Forme geometri ce; Scule Aprecierea rspunsuri lor copiilor;

Explicaia; Demonstra ia; Problemati zarea;

5. Asigura rea transferu lui i a reteniei

Rezolvarea Fie fielor Creioane Copiii vor lucra pe fie. Se intuiesc fiele.

Evaluarea fielor

6. Obine rea perfor manei 7. Evaluare

Explicaia Acuarele, Conversaia fisa Exerciiul Lucrul individual i n echip Conversaia Lucrri realizate de copii

Proba practic individual

Observarea comportame ntelor copiilor .Analiza probelor activitii.

8. ncheie rea activit ii

Sunt emise aprecieri asupra Conversaia desfurrii activitii i asupra comportamentului individual i colectiv al precolarilor, urmat de tranziia cu cntecul Noi suntem piticii

Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. Bambi Sangeorgiu de


Mures

Educatoare: Ruta Daniela Nivel :I Data: 19. 10. 2012

Tema anual: Cand, cum si de ce se intampla? Tema sptmnii: Bate vantul frunzele Tema zilei: Covorul de frunze Tipul activitii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) Forma de organizare: Activitate integrat CATEGORII DE ACTIVITI:
ADP: ntlnirea de diminea: Frunza, frunza, un te duci? Mesajul zilei : Un covor de frunze Rutine : salutul, calendarul naturii; Vantul leagana usor joc cu miscare ALA:

Biblioteca: Ce se ascunde sub o frunza? lectura educatoarei

Stiinte: De ce le trebuie frunze plantelor? Construc ii: Cetatea piticilor-construcii lego


Tranziii: 1,2,1,2 / Mergem toi n pas vioi / Minile s le splm /La mas s ne-aezm / Pe hol noi nu alergm / Ca s nu ne-accidentm . ADE: DPM - alergare spre diferite directii cu opriri si porniri la semnal ALA 2 Joc de miscare: Vartejuri de frunze pe alei OBIECTIVE OPERATIONALE: BIBLIOTECA: -sa asculte povestea - sa raspunda la intrebarile educatoarei

STIINTE: -s raspunda de ce au frunze plantele -s aleaga diferite frunze

DPM: - sa alerge spre diferite directii cu opriri si porniri la semnal


ALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda data STRATEGII DIDACTICE : g) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul h) Material didactic :fisa de lucru, creioane colorate, fisa de lucru ,acuarele Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza Bibliografie: 1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed.DPH, Bucureti, 2008; 2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactic din grdinia, DPH, Bucureti,2008; 3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului n nvmnt precolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureti, 2008; 4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureti, 2009; ***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea n maniera integrat a activitilor din grdinita, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005; Evenimente didactice 1 1. Moment organizatoric Strategii didactice Metode i Mijloace procedee de nv mnt 3 4 Evaluare (instrumente i indicatori) 5

Coninut tiinific

2
Se asigur condiiile necesare pentru buna desfaurare a activitii: -aerisirea slii de grup: -introducerea copiilor n sal n mod disciplinat,

2.Captarea i orientarea ateniei copilului 3. Anunarea temei 4. Dirijarea nvrii

organizat; Copii sunt invitai s observe covorul de frunze din grupa

Conversaia

Astzi vom alerga si vom strange frunzele de pe covorul din sala

Conversaia

Se face intuirea Exerciiul materialelor pregtite la fiecare centru . La sectorul Biblioteca copiii vor asculta povestea si vor raspunde la intrebari, Stiinte vor rasunde la intrebarea de ce au plantele frunze, iar la Construc ii vor construi Cetatea piticilor din piese lego. Le propun precolarilor alegerea unui centru n care ar dori s lucreze cu specificaia c se pot roti n ordinea preferinelor Voi supraveghea activitatea n centre i voi ajuta acolo unde este cazul. Fiecare elev va primi cate un cosulet . La semnalul educatoarei va alerga, va culege frunze, la semnalul meu se va opri din culesul frunzelor si va alerga inapoi. Copilul care va avea cele mai multe frunze in cosulet va fi castigatorul. Fiecare copil va avea acelasi timp pentru cules.

Obiectivele se consider atinse dac 70% din copii au realizat sarcina.

Conversaia Se vor face aprecieri individuale i generale

5. ncheie rea activit ii

S-ar putea să vă placă și