Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25 martie 2014


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.P. NR. 16
EDUCATOARE: VALICU LILIANA VIOLETA
NIVELUL DE STUDIU: I
GRUPA: Mică “Isteţeii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?
SUBTEMA: “Început de primăvară”
TEMA ZILEI: “Flori de primăvară”
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV
CATEGORIA DE ACTIVITATE:,,Educatie artistico-plastica.’’
TEMA ACTIVITATII:,,GHIOCELUL.’’
MIJLOC DE REALIZARE: Pictura.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. - sa numeasca partile componente ale ghiocelului;
O2. - sa denumeasca si sa utilizeze corect materialele si
instrumentele de lucru specifice picturii;
O3. – sa foloseasca culorile corespunzatoare temei propuse;
O4. – sa respecte pozitia corecta a corpului in timpul
lucrului;
O5. – sa realizeze evaluarea lucrarilor..
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exerci-tiul.
Material didactic: plansa model, pensule, acuarele, servetele,foi de bloc.
Resurse: Umane: educatoarea şi preşcolarii din grupa mică
De timp: 15-20 minute
Bibliografice:
1. „Activităţi opţionale în grădiniţă”, coord. Şova. S.,
Ed.AS’S., Iaşi, 2000;
2. “Proiecte tematice orientative” Ana A., Cioflica S., Ed.
Tehno-Art,Petrosani, 2003
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE CONTINUT STRATEGIA EVALUARE


ACTIVITATII STIINTIFIC DIDACTICA

Moment Se asigura con- conversatia Observarea


organizatoric ditiile necesare comportamentului
desfasurarii ac- copiilor.
tivitatii:
- aerisirea salii de
grupa;
- pregatirea ma-
terialului didactic.

Captarea Se realizeaza expunerea Analiza


Atentiei printr-o scurta explicatia raspunsurilor
ghicitoare despre copiilor
ghiocel:
E micuţ şi frumuşel,
Din zapada el se-a-
rată
Alb şi cu codiţă
verde,
Dă de veste-n toată
ţara
Că soseşte primă-
vara.
Sau:
Eu alung iarna din
ţară,
Şi-aduc dulcea
primăvară,
Sunt micuţ şi
frumuşel,
Şi mă cheamă ...

Reactualizarea Se poarta discutii explicatia Analiza


cunostintelor referitoare la a- conversatia raspunsurilor
notimpul primavara copiilor si corec-
cu referire la po- tarea greselilor
vestirea ascul-
tata la Educarea
limbajului.

Anuntarea Se anunta tema explicatia Observarea


Temei activitatii pe care conversatia comportamentului
o vor realiza: copiilor.
„Ghiocelul”- primul
vestitor al prima-
verii.
Se intuiesc
materialele de
lucru folosite.

Dirijarea Se explica explicatia Observarea


Invatarii copiilor si se demonstratia sistematica.
demonstreaza teh- conversatia Stimularea copiilor.
nica de lucru. exercitiul
Se efectueaza
exercitii prega-
titoare.
Se afiseaza plan-
sa model la panou
pe tot parcursul
activitatii.
Copiii reali-
zeaza tema pro-
pusa. Pe parcursul
activitatii, copiii
sunt suprave-
gheati de educa-
toare si li se
ofera indicatii su-
plimentare, daca
este nevoie.
Se verifica, de
asemenea, pozitia
corpului in timpul
lucrului.

Evaluare La sfarsitul acti- explicatia Aprecieri pozitive.


vitatii, copiii fac conversatia
aprecieri ale lu-
crarilor proprii, in

raport cu ale
celorlalti colegi.
Lucrarile copi-
ilor sunt expuse la
panou.

Incheierea Se fac aprecieri explicatia Aprecieri pozitive.


activitatii generale si indi- conversatia
viduale asupra modu-
lui cum au participat
copiii la activitate .
Copiii impreuna cu
educatoarea inter-
preteaza cantecul
„Iarna, sa te duci cu
bine!’’

S-ar putea să vă placă și