Sunteți pe pagina 1din 19

GRDINIA CU PROGRAM NORMAL IAZU

PROIECT DIDACTIC

PSRI
MINUNATE N
CURTEA
BUNICILOR

PROFESOR PENTRU NVMNTUL PRIMAR I PRECOLAR:

SIMA LUMINIA

GRDINIA CU PROGRAM NORMAL IAZU

PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu program normal Iazu
DATA: 20. 02. 2013
EDUCATOARE: SIMA LUMINIA
NIVELUL: I
TEMA ANUAL:,,Cum este/a fost i va fi aici pe pmnt?
TEMA PROIECTULUI:,,Din lumea celor care nu cuvnt
TEMA ACTIVITII:,, Psri minunate n curtea bunicilor
TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrat ADP + ALA + ADE (D:CM
+ DOS:AP)
FORMA DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA: 1 zi
CATEGORII DE ACTIVITI DE NVARE:
ADP:
- ntlnirea de diminea: ,,Azi vreau s fiu...!;
- Salutul (metoda ,,Amestec, nghea, formeaz perechi), Calendarul naturii,
Noutatea zilei.
- Deprinderea de a mulumi: ,,Mulumesc
Tranziii: - ,, Trenuleul psrilor (mers n coloan unul cte unul mbinat cu
micri de brae)
-,,Rutele mele joc cu text i cant
ADE:
D Cunoaterea mediului: Joc didactic - concurs- ,, Ce tii despre?
(identificarea, recunoaterea psrilor de curte,foloasele acestora)
DOS Activitate practic: ,,Tablou cu pasrea preferat - (colorare, lipire,
asamblare), se desfoara n centrul Arta
ALA 1:
Bibliotec: ,,Album cu psri de curte(trasarea liber a semenelor grafice(ovalul),
colorarea psrilor de curte, unirea filelor ntr-o carte)
Joc de mas: ,,Ograda bunicii-puzzle; labirint-,, Ajuta-l pe coco s ajung la
pungu
Construcii: Cotee pentru psrile din ograd- construire prin alturare,
suprapunere , mbinare.
2

ALA 2:
-,,tafeta oulelor joc de micare ;
-,,Unde este ascuns cocoelul? joc de atenie;
-,,Plimb oul! joc distractiv.
SCOPUL:
- Consolidarea cunotinelor despre psrile de curte i consolidarea deprinderii de
a lipii i asambla folosind tehnicile de lucru nvate.
OBIECTIVE DE REFERIN:
S cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare
(obiecte, aerul, apa, solul, vegetaia, fiina uman ca parte integrant a mediului,
fenomene ale naturii), precum i interdependena dintre ele;
S fie capabili s realizeze lucrri practice, valorificnd deprinderile
de lucru nsuite.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADE: D CM:
O1 s recunoasc denumind psrile de curte;
O2 s reproduc onomatopee specifice psrilor de curte;
O3 s stabileasc corectitudinea sau incorectitudinea unor enunuri, referitoare la
psrile de curte;
O4 s rspund corect la ghicitorile despre psrile de curte;
O5 s asocieze pasrea de curte cu mediul lor natural de via;
O6 s recunoasc prile componente ale psrilor de curte;
O7 - s precizeze cu ce se hrnesc psrile de curte;
O8 s denumeasc foloasele pe care le avem de la psrile de curte.
DOS AP
O1 s coloreze cu culoarea adecvat pasrea de curte;
O2 s lipeasc pasrea de curte .
SARCINA DIDACTIC: Copiii trebuie sa recunoasc denumind psrile de
curte, s reproduc onomatopee specifice lor, s stabileasc corectitudinea sau
incorectitudinea unor enunuri, referitoare la psrile de curte, s rspund corect la
ghicitorile citite, s asocieze pasrea de curte cu mediul ei natural de via, s
recunoasc prile componente ale psrilor de curte, s precizeze cu ce se hrnesc
i s denumeasc foloasele pe care le avem de la acestea.
3

REGULILE JOCULUI:
- copiii trebuie sa rezolve sarcinile de lucru de pe piramid;
- copiii vor lucra sarcinile n perechi, n grup, individual;
- sunt recompensai dupa completarea piramidei .
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, recompense,piramida;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ALA 1:
Bibliotec:
O1 s traseze liber semne grafice pe fi (ovalul);
O2 s coloreze pasrea de curte;
O3 s uneasca fiele mpreun cu colegii pentru a realiza ,,Albumul cu psri de
curte.
Joc de mas:
O1 s realizeze din pri ntregul, reconstituind imaginea ;
O2 s precizeze pasre de curte din imagine ;
O3 s descopere drumul corect al cocoului ctre pungu;
Construcii:
O1- s construiasc cotee pentru psrile din ograda bunicii;
O2- s colaboreze cu colegii de la acest centru, pentru a realiza mpreun tema
propus.
ALA 2:
- s respecte regulile de joc;
- s execute deprinderile motrice nvate;
- s se deplaseze pe linie dreapt meninnd n echilibru lingura cu oul .
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: jocul, conversaia, demonstraia, explicaia, exerciiul, lucrul
n echip, metoda ,Amestec, nghea, formeaz perechi, metoda ,,Trierea
aseriunilor, metoda ,,Piramidei, metoda ,,Turul galeriei;
Resurse materiale: ecusoane, coulee, jetoane cu psri de curte, piramida din
carton colorat, fie de lucru, creioane colorate, cuburi de construit, panouri pentru
4

expunere, coli colorate, nur, puzzle cu psri de curte, lipici, creioane de scriere,
recompense,lipici, servetele umede,linguri de plastic,oul.
BIBLIOGRAFIE:
-,,Curriculum pentru nvmntul precolar (5 7 ani), MEC 2008;
-,,Jurnalul de eviden a activitii i prezenei cadrului didactic din nvmntul
precolar n grdinia de copii, Editura Delta Cart Educaional Piteti
-,,Micul meter caiet pentru activiti practice (5 7 ani), Editura Aramis;
-,,Laborator precolar ghid metodologic (ediia a II a revizuit), Bucureti
2002
- Internet site-ul ,,Edu. ro.

SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei ncepe cu ntalnirea de diminea ,,Astzi vreau s fiu...!.
Salutul se realizeaz prin metoda ,,Amestec, nghea, formeaz perechi,.
Copiii sunt aezati n dou cercuri concentrice i au ecusoane cu psri de curte.
La comanda ,,Amestec, copiii se rotesc n cerc, la comanda ,,Inghea copiii se
opresc, iar la comanda ,,Formeaz perechi copiii din cercul interior se ntorc cu
faa spre cei din cercul exterior i se salut utiliznd urmtoarea formul de
adresare: ,,Salut, eu sunt...(ex: gainusa cea moat, ...). Se vor repeta comenzile de
dou ori dndu-le astfel posibilitatea salutrii cu mai muli copii.
Prezena: ,, Cine nu este prezent astzi?O fat va numra bieii i un biat
va numra fetele. Apoi copiii vor completa Calendarul naturii ajutai de
ntrebrile: ,,n ce anotimp suntem?, ,, n ce zi a sptmnii suntem?, Cum este
vremea astzi?" .
Noutatea zilei Educatoarea le povestete copiilor, c de diminea, venind
spre grdini a ntalnit o btranic, care era foarte suprat i agitat. Cunoscndui firea vesel a ntrebat-o de ce este aa de abtut i dac pot s o ajut cu ceva.
Batrana mi-a povestit c i-au disparut psrile de curte .
Educatoarea tiind c la ea la grup sunt copii foarte istei, s-a oferit ca
mpreun cu ei s o ajute pe btrn.
Tranzitie: - ,, Trenuleul psrilor
Se anunta apoi tema zilei i se trece la prezentarea centrelor, a materialelor i
sarcinilor ce urmeaz a fi rezolvate n fiecare centru.
La sectorul ,,Art copiii vor desfura activitatea practic, colornd i
lipind pasrea de curte pentru a realiza tablouri .
La sectorul ,,Joc de mas, copiii i vor alege sarcina preferat : puzzle ,,
Psri de curtesau labirint ,,Ajuta-l pe coco s ajung la pungu.
La sectorul ,,Bibliotec vor trasa liber semne grafice pe fi, vor colora
pasrea de curte. La final vor uni fiele realizate confecionnd mpreun
,,Albumul cu psri de curte.
La sectorul ,,Construcii precolarii vor avea de construit cotee pentru
psrile din ograda bunicii prin suprapunere, mbinare i alturare .
Educatoarea va lucra mpreun cu copiii din centrul Art, dar va supraveghea
i activitatea din celelalte centre. Prescolarii se vor roti trecand n mod obligatoriu
prin centrul Art, unde se desfoar activitatea practic.
Se analizeaz produsele muncii din fiecare sector, folosind metoda turul
galeriei, copiii fiind aplaudai i recompensai.
Activitatea din domeniul ,,tiine se desfoar frontal printr-un joc didactic ,,
6

Ce tim despre?.
Se trece la ALA 2 unde se vor desfura jocurile: ,,tafeta oulelor joc de
micare, ,,Unde este ascuns cocoelul? joc de atenie i ,,Plimb oul! joc
distractiv.
Prezint regulile i sarcinile jocului naintea desfurrii fiecrui joc.
Copiii ies din sala de grup cntnd ,, Rutele mele!.

DEMERSUL DIDACTIC
Coninutul tiinific

Evenimentul
didactic
Moment
organizatoric

Captarea
ateniei

Ob
.Op

STRATEGII DIDACTICE
METODE I MIJLOACE
PROCEDEE DIDACTIC
E
Se vor asigura condiiile necesare pentru Conversaia
Ecusoane
desfurarea optim a activitii.
Explicaia
,,Calendarul
ntlnirea de diminea: ,,Azi vreau s
naturii
fiu...!;copiii primesc ecusoane cu psri de
Catalog
curte.
Salutul se realizeaza prin metoda Amestec,
nghea, formeaz perechi, joc prin care Amestec,
copiii formeaz perechi i se salut utilizand nghea,
formula; ,,Salut, eu sunto gainusa moat!. formeaz
Prezena: Cine nu a venit astzi la grdini?
perechi
Calendarul naturii: Cum este vremea astzi?
Tranziia: ,,Trenuleul psrilor.
Educatoarea le povestete copiilor, c de Conversaia
diminea, venind spre grdini a ntalnit-o
btranic, care era foarte suprat i agitat. Explicaia
Cunoscndu-i firea vesel a ntrebat-o de ce
este aa de abtut i dac pot s o ajut cu

Evaluare/Inst
rumente i
indicatori
Oral
Participarea
activ
la
discuii
Completarea
corect
a
calendarului
naturii

Observarea
comportament
ului

ceva. Batrana mi-a povestit c i-au disparut


psrile de curte .
Educatoarea tiind c la ea la grup sunt
copii foarte istei, s-a oferit ca mpreun cu ei
s o ajute pe btrn.
Anunarea
temei i a
obiectivelor

Copiii vor fi anunai c vor face o cltorie Conversaia


misterioas n lumea psrilor de curte.
Se anun tema activitii, obiectivele n Explicaia
termeni accesibili copiilor i modul de
desfurare al activitii.

Prezentarea
optim a
coninutului

O1
O2
O3

ALA I
mpreun cu copiii trec pe la fiecare centru,
unde ei denumesc materialele prezentate ,
le explic modul de lucru i sarcina pe care o
au de ndeplinit.
Bibliotec: La acest centru copiii vor realiza
,,Albumul cu psri de curte. Vor avea la
dispoziie mai multe fie de lucru cu psri de
curte i diferite sarcini: s traseze liber semne
grafice pe fi, s coloreze pasrea de curte.
La sfrit vor lega fiele pentru a obine
,,Albumul cu psri de curte.

Observarea
comportamen
tului

Explicaia
Conversaia

Explicaia
Exerciiul
Lucrul
individual

Fie cu psri Analiza


produselor
de curte
activitati
Instrumente
de scris
Culori
Puzzle

O1
O2
O3
O1
O2

O1
O2

Obinerea
performanei

Joc de mas: Sarcina acestui centru este:


realizarea din pari a ntregului, reconstituind
imaginea i denumind pasrea de curte, sau
labirint descoperind drumul corect al
cocoului.
Construcii: La acest centru precolarii vor
avea s construiasc cotee pentru psrile din
ograda bunicii i s colaboreze cu colegii de
la acest centru, pentru a realiza mpreun
tema propus.
La centrul Art se desfoara activitatea
practic.
Aici copiii vor avea ca sarcin de colorat i
de lipit pasrea de curte pentru a realiza
tablouri pentru bunicua. Vor respecta
criteriile de evaluare: originalitatea lucrrii,
lipirea ntr-un spaiu dat, respectarea etapelor
de lucru.

Lucrul
individual

Fise de lucru
Creioane
colorate

Conversaia
Munca n
echip

Cuburi

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Lucrul
individual

Educatoarea le propune precolarilor alegerea


unui centru n care ar dori s lucreze cu Explicaia
specificaia c se vor roti n ordinea
preferinelor.

Analiza
produselor
realizate

Analiza
produselor
realizate
Dreptunghiur
i din carton
Imagini
cu
psri
de Analiza
curte
produsului
lipici
creioane
colorate

Observarea
comportamen
tului copiilor

10

Se execut exerciii de nclzire a muchilor


mici ai minii nainte de nceperea activitii.
n timpul activitii educatoarea va sta la
centrul art, unde se va desfura activitatea
practic, dar va supreveghea i celelalte
centre, oferind explicaii i sprijin, dac va fi
nevoie.
Evaluare
ALA I+ADE
(DOS-AP)

ADP

Prezentarea
optim a
coninutului
ADE:
D CM

Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda


,,Turul Galeriei.
Copiii vor merge mpreun la tote sectoarele
pentru a vedea cum au lucrat colegii.
Sunt fcute aprecieri generale i individuale.

Turul galeriei

Scurt pauz pentru copii.


Se pregtesc materialele pentru jocul didactic Jocul
,, Ce tim despre?.
Tranziii: ,, Trenuleul psrilor
CUNOATEREA MEDIULUI
Se vor prezenta regulile jocului ,,Ce stii
despre?. La acest joc didactic copiii sunt
mprii n dou echipe: echipa ginuelor i

Lucrrile
copiilor

Analiza
produselor

Observarea
comportament
ului copiilor

Jocul

11

O1
O2
O3
O4
O5
O6
O7
O8

echipa cocoeilor . Educatoarea va pune pe


rand ntrebri celor dou echipe. Copiii vor
rezolva probele jocului, ajutandu-o pe
btranic s gseasc psrile de curte .
Echipa care nu raspunde corect este corectata
de cealalt echip careia i se acorda punctul.
SARCINA DIDACTIC: Copiii trebuie s
recunoasc denumind psrile de curte, s
reproduc onomatopee specifice psrilor de
curte, s stabileasc corectitudinea sau
incorectitudinea unor enunuri, referitoare la
psrile de curte, s rspund la ghicitorile
despre psrile de curte, s asocieze pasrea
de curte cu mediul de via, s recunoasc
partile componente ale psrilor de curte, s
precizeze hrana psrilor de curte i s
denumeasc foloasele pe care le avem de la
psrile de curte.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele,
recompense.
Se realizeaz jocul de prob, se ofer
explicaii suplimentare n cazul n care se
constat c regulile sau modul de desfurare
nu au fost bine nelese.
Va ncepe s rezolve probele echipa care
dezleag ghicitoarea: ,, Are pinten la picior,

Jocul

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

Jetoane
psri
curte
Piramida
Ghicitori

cu
de
Raspunsurile
copiilor
Analiza
produsului

Lucrul
individual

Explicatia
Exercitiul
Demonstraia
Conversaia

Colaborarea
dintre copii in
timpul
activitatii,
respectarea
regulilor,

12

i e ceas deteptator?(Cocoul)
Fiecare prob rezolvat corect va ajuta
psrile de curte s ajung acas. Va ctiga
echipa a crei pasre a ajuns prima acas.
Dup realizarea jocului de prob se trece la
desfurarea propriu-zis a jocului .

Dirijarea
consolidrii
O1
O2

O3

aplauze,
apecieri
verbale

PROBA I
Precolarii vor avea de extras un jeton din Conversaia
cosule i va trebui s recunoasc i s
reproduc onomatopee specifice psrilor de
curte.
PROBA II
,,Am spus bine, n-am spus bine?
Stabilirea corectitudinii sau incorectitudinii
unor enunuri, referitoare la psrile de curte.
Educatoarea enun patru propoziii despre
psrile
de
curte,
copiii
stabilesc
corectitudinea sau incorectitudinea enunului
formulat:
,,Cocoul face ou
,,Gina are fulgi

Conversaia
Metoda
interactiva:
,,Trierea
asertiunilor
Explicaia

Jetoane cu
psri
de
curte
Aprecieri
verbale

Argumenteaz
alegerea
raspunsului
Aprecieri
verbale

,,Curcanul mnnc oase

13

,,Raa are cioc


PROBA III

O4

Educatoarea citete ghicitori despre psrile


de curte, iar reprezentani celor dou echipe
vor trebui s rspund corect .
,,Cine strig tare- tare
C e ora de sculare?
Cnt-ntruna n sus i -n jos
Niciodat somnoros? (COCOUL)
,,Cine e acea moat
Care umbl prin poian
Dup gandaci i furnicii cotcodcete-ntruna, ghici?
(GAINA)
,,Ea este cucoan mare
i merge la scldtoare,
Pe ap vrea s ne arate
Ce frumos tie s noate .
(RATA)
,,Cin se tot plimb prin sat
Cu penajul colorat?
Este mandru ca sultanul
i de psari adorat? (CURCANUL)

Exerciiul
Ghicitori

Aprecieri
verbale

Explicaia
Conversaia

14

Realizarea
piramidei

PROBA IV

O5
O6
O7
O8

Copiii vor realiza piramida despre psri de


curte. Ordinea aezrii imaginilor pentru
realizarea piramidei va fi ghicit de copii
rspunznd la urmtoarele ntrebri:
,,Unde triete pasrea de curte?
,,Din ce este alctuit pasrea de
curte?
,,Ce foloase avem de la psrile de
curte?
,,Care este hrana psrilor de curte?

Evaluare
Se numr pasii parcursi i se apreciaz
echipa ctigtoare pentru ajutorul dat
bunicuei.

Explicatia
Metoda
interactiva:
,,Piramida

Conversaia

Piramida
Jetoane
Observarea
comportamen
tului copiilor

Aprecieri
generale
si
individuale

15

Incheierea
activitatii

Copiii vor fi apreciai pentru efortul depus si Explicaia


vor fi recompensai.
Tranziia ctre jocurile distractive va fi Jocul
realizat prin jocul ,, Trenuleul psrilor

Recompense

ALA 2
Captarea i
orientarea
ateniei
Anunarea
temei
i
obiectivelor

Voi aduce un co cu ou trimes de btrnic.

Observaia
Conversaia

Copiii sunt anunai ce jocuri se vor desfura


cu aceste ou trimise de btrnic.
Conversaia
Joc de micare: ,,tafeta oulelor
Joc de atenie: ,,Unde este ascuns cocoelul?
Joc distractiv: ,,Plimb oul!

ou
jucarie

16

Prezentarea
optim
coninutului
dirijarea
nvrii

a
i

Pentru jocul ,,tafeta oulelor se mpart


copiii n dou grupe egale, aliniate n coloan.
La captul traseului pe care vor alerga se afl
o mas cu ou.
La semnal de la fiecare grup va pleca un
copil. Va parcurge distana n alergare, pind
peste obstacole. Ia un ou, parcurg aceiai
distan napoi la echipa sa.
Cei care nu au trecut peste obstacol i l-au
drmat rmn cu oul n mn pn se
ntoarce copilul de la echipa advers.
Ctig grupa care a adunat cele mai multe
ou si care a respectat regulile.
Se demonstreaz i se execut jocul de prob.
Se desfoar jocul de dou-trei ori.
Elementele de joc sunt deplasarea, ntoarcerea,
aplauzele i folosirea fluierului.
Se fac cteva exerciii de respiraie i relaxare.
La jocul ,,Unde este ascuns cocoelul?, copiii
sunt aezai pe covor cu picioarele ncruciate.
Un copil va ,,miji pentru ca un altul s
ascund cocoelul de jucrie. Cocoelul va fi
gsit cu ajutorul colegilor; va ctiga cel care
gsete jucria mai repede.
Cel care optete colegului va fi descalificat i
totodat eliminat din joc.

Explicaia
Conversaia

Obstacole

Demonstraia Fluier
Jocul

17

La jocul ,,Plimb oul, fiecare copil va plimba


oul ntr-o lingur inut de coad, parcurgnd
o distan dat.
Ctigtori vor fi copiii care vor ajunge la
captul distanei cu oul n lingur.

Obinerea
performanei

Dup explicarea tuturor regulilor de joc se Demonstratia


trece la realizarea jocurilor de prob,
elementele de joc fiind micarea, semnalul, Jocul
ntrecerea, aplauzele. n desfurarea jocurilor
se pune accentul pe respectarea regulilor de explicatia
joc precum i pe crearea de buna dispoziie.

Evaluare

Se vor face aprecieri colective asupra


desfurrii activitii, asupra
comportamentului individual i colectiv al
copiilor, asupra respectrii regulilor de joc.
Sunt recompensai cu aplauze.

ncheierea
activitii

Copiii ies din sala de grup cntnd


,, Rutele mele!..

Conversaia

Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

18

19

S-ar putea să vă placă și