Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof. Înv. Preșc.: Grigore Mădălina-Iuliana

G.P.P. „Lumea Copilăriei”, Râmnicu Sărat, Buzău

DATA: 01.04.2022
NIVELUL/ GRUPA: I, Grupa mică – ,,Albinuțele,,
EDUCATOARE: Grigore Mădălina-Iuliana
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit „Lumea Copilăriei”,
Rm. Sărat
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Surprizele primăverii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Lumea insectelor”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Pe aripi de fluturași”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE, MIJLOACELE DE
REALIZARE:
ADP: Întâlnirea de dimineață: ,,Fluturași pentru o zi’’ (salutul, prezența, calendarul
naturii)
ALA: Artă: „Pictăm insecte” (pictură)
Joc de Masă: ,,Insectele” (puzzle)
Bibliotecă: ,,Trasează cât de bine poți!” (exercitiu grafic )
*Știință: ,,Viața insectelor’’ (vizionare filmuleț)
ADE: DLC (Educarea Limbajului): „Povestea celor trei fluturași” – (povestirea
educatoarei)
DOS (Activitate Practică): ,,Fluturași’’ (lipire)
ALA: ,,Ștafeta fluturașilor ” – joc de mișcare

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
Comportamente prosociale de acceptare și de respectare a diversității;
Autocontrol și expresivitate emoțională;
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore;
Își însușește și respectă reguli, înțelege efectele acestpra în planul relațiilor sociale;
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, obiecte de artă;
Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
Demonstrează înțelegerea unui mesaj ora, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor;
Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
Identifică și descrie unele caracteristici ale lumii vii.

OBIECTIVE:
O1 – Să picteze insectele din imagine, utilizând corect instrumentele de lucru, pe baza
cunoștințelor anterioare; (Artă)
O2 – Să asambleze piesele de puzzle, obținând imaginea unor insecte, pe baza
demonstrațiilor educatoarei; (Joc de Masă)
O3 – Să unească spațiile punctate, ajutând insectele să ajungă la flori; (Bibliotecă)
O4 – Să audieze cu atenție textul prezentat de educatoare, reținând titlul și mesajul
acesteia;
O5 – Să redea cel puțin o idee principală a povestirii pe baza planului de întrebări și al
imaginilor;
O6 – Să lipească pe o suprafață dată diferite materiale, realizând cel puțin un obiect
estetic și funcțional, având la dispoziție un suport intuitiv;
O7 – Să respecte regulile jocului de mișcare.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, povestirea
educatoarei, expunerea, exercițiul, brainstorming-ul, ciorchinele,
MATERIAL DIDACTIC: panou prezență, calendarul naturii, culori, acuarele, fișe
individuale insecte, lipici, bol cu piese de puzzle, cutie cu surprize, șorțul
povestitorului, siluete cu personaje din poveste, tuburi de hârtie pictate, sablon
fluturași, elemente pentru decorarea lor, ochișori mobili, recompenese.
FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activități de Dezvoltare Personală (ADP)


Activitatea începe cu întâlnirea de dimineață. Copiii se salută între ei, iar salutul se
realizează prin intermediul poeziei:
”Soarele a răsărit,
Albinuțele s-au trezit!
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, dragi copii!”
În continuare se face prezența, copiii vor observa cine este prezent și cine lipsește,
întorcând cu fața/spatele albinuța cu poza copilului.

La calendarul naturii se va stabili anotimpul, ziua din săptămână, luna și anul în care
ne aflăm, aspectele vremii și cum trebuie să ne îmbrăcăm.

Împărtășirea cu ceilalți: se va purta o scurtă conversație cu preșcolarii pe


tema ,,Fluturași pentru o zi’’ – Ce aș face dacă aș fi fluturaș pentru o zi?
Activitatea de grup: se cântă o strofă din cântecelul ,,Fluturașul meu”.
,,Soarele a răsărit
În poiana cu pitici,
Fluturașul s-a trezit,
S-a trezit din somn.
Sus, sus, tot mai sus
Zboară fluturașul meu.
Sus, sus, tot mai sus
Fluturașul meu.,,
Noutatea zilei: Zâna Primăvară le trimite copiilor o cutie cu surprize și un mesaj.

Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unui personaj-surpriză, o zână fluturaș care


va veni la grupa albinuțelor pentru a le aduce un mesaj și o cutie cu surprize de la Zâna
Primăvară.

,,Dragi albinuțe, am auzit multe lucruri despre voi, am auzit că sunteți copii isteți,
cuminți, ascultători, harnici și că vă plac tare mult poveștile. V-am trimis o cutie cu surprize
în care veți descoperi mai multe materiale pentru astăzi, printre care o poveste despre trei
fluturași. La finalul activităților veți descoperi o surpriză pentru fiecare în parte. Spor la
treabă!,,
Educatoarea le explică copiilor că vor asculta o poveste, apoi vor răspunde la câteva
întrebări din poveste și la final vor confecționa câte un fluturaș din poveste. Astfel, Zâna
Primăvară va fi foarte fericită, iar copiii vor avea parte de multe surprize.

Mesajul zilei: ,,Prietenul la nevoie se cunoaște!”

Tranziție: ,,Bat din palme clap-clap-clap


Din picioare trop-trop-trop,
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Și la lucru noi pornim.’’
Jocuri și Activități Liber Alese ( JALA)

Copiii se deplasează la centrele de interes deschise, le prezint materialele puse la


dispoziție și sarcinile de lucru pentru fiecare centru.

Artă: „Pictăm insecte” – preșcolarii vor picta două insecte: buburuză și albină, folosind
instrumentele de lucru puse la dispoziție, pe baza cunoștințelor anterioare. (O1)
Joc de Masă: „Insectele” – preșcolarii vor realiza un puzzle cu insecte, asamblând
piesele de puzzle pentru a obțineimaginea unor insecte, conform indicațiilor și
demonstrațiilor primite. (O2)
Bibliotecă: ,,Trasează cât de bine poți!” – preșcolarii vor uni spațiile punctate, ajutând
insectele să ajungă la flori. (O3)

Tranziție: ,,Soarele a răsărit


În poiana cu pitici,
Fluturașul s-a trezit,
S-a trezit din somn.
Sus, sus, tot mai sus
Zboară fluturașul meu.
Sus, sus, tot mai sus
Fluturașul meu.,,
Gustarea

Activități pe Domenii Experiențiale (ADE)


Domeniul Limbă și Comunicare – Educarea Limbajului (DLC)
Se asigură cadrul adecvat desfășurării activității; pregătirea și expunerea materialului
didactic și a mijloacelor audio-video.
Li se specifică copiilor, că trebuie să asculte cu atenție povestea, să rețină titlul, ideile
principale ale poveștii pentru a putea răspunde la întrebări, la finalul activității.
Educatoarea anunță titlul poveștii: ,,Povestea celor trei fluturași” .
Expunerea textului povestirii
Conținutul va fi prezentat clar, coerent,corect și expresiv, cu ton și o mimică adecvată. Pe
parcursul povestirii, educatoarea explică cuvintele necunoscute. (O4)
Textul poveștii va fi expus urmărindu-se succesiunea momentelor principale și expunându-se
pe parcurs siluete cu personajele din poveste pe șorț. (O5)
Planul de idei al povestirii
Erau odată trei prieteni fluturi: unul alb, unul roșu și unul galben și se jucau cât era
ziua de lungă.
Într-o zi a venit o ploaie torențială și au fugit către casă dar au găsit ușa închisă și au
rămas afară.
Fluturii au pornit în căutarea unui adăpost și au zburat către o lalea galbenă, dar
laleaua voia să îl primească doar pe fluturașul galben că seamănă cu ea dar acesta a
refuzat.
Fluturașii au alergat la crinul alb, dar crinul voia să îl primească doar pe fluturașul alb,
dar el a refuzat.
Soarele care era ascuns de după nori, i-a văzut pe cei trei prieteni fluturași, a ieșit
dintre nori și a alungat ploaia.
Soarele îi salvase pe cei trei prieteni pentru bunătatea lor.
Încheierea expunerii
Se concentrează pe conținutul, mesajul poveștii ,,Prietenul la nevoie se cunoaște!’’:
trebuie să fim buni cu cei din jurul nostru, să ajutăm persoanele aflate la nevoie, astfel, vom fi
și noi răsplătiți prin bucurie, mulțumire sufletească și zâmbete.
Pentru fixarea cunoștințelor și evaluarea activității voi folosi evaluarea orală și șorțul
povestitorului, pe care sunt expuse personajele povestirii.
Se vor adresa copiilor următoarele întrebări:
Cum s-a numit povestea pe care am ascultat-o?
Care sunt personajele poveștii?
Ce personaj din poveste ți-ai dori să fii?
Care este mesajul poveștii?
Cu ajutorul tranziției: ,,Povestea a luat sfârșit
Fluturașii-s fericiți!
Despre ei am ascultat
Fapte bune am învățat,
Acum să-i confecționăm
Și cu ei să ne jucăm!”
Domeniul Om și Societate – activitate practică
Preșcolarii vor avea de realizat un fluturaș din tuburi de carton și șablon cu aripile
fluturașului. (O6) Copiii au meterialele pregătite.
Se intuiesc materialele aflate la dispoziție: tuburi de carton pictate în culorile celotr trei
fluturași, șablon aripile fluturașului, ochișori mobili, lipici, diverse elemente perforate pentru
decorarea aripilor.
Explicarea și demonstrarea modului de lucru
Voi explica copiilor că pentru confecționarea fluturașului vom folosi materialele enumerate
mai sus.
Explic și demonstrez modul de lucru:
luăm tubul de carton pictat și îl lipim în mijlocul aripioarelor, acesta reprezentând
corpul fluturașului;
decorăm aripioarele fluturașului folosind elementele perforate, decorative din coșuleț:
dăm cu lipici pe aripioară și lipim un element (exemplu: o steluță), continuăm până
când acoperim toată suprafața;
la final, lipim ochișorii fluturașului să vadă pe unde zboară.

Se execută exerciții de încălzirea mușchilor mici ai mâinii: morișca; mișcăm degețelele;


picură; batem palmele, închidem și deschidem pumnișorii.
Efectuarea lucrării de către copii
Activitatea se desfășoară sub îndrumarea și ajutorul educatoarei, acolo unde va fi nevoie.
După realizarea sarcinilor, voi adresa copiilor întrebări privind activitatea practică de
astăzi:
Ce poveste am ascultat astăzi?
Ce am realizat la activitatea practică?
Ce materiale am folosit?
Momentul de mișcare
Se desfășoară jocul de mișcare ,,Ștafeta fluturașilor’’. (O7)
Descrierea jocului: copiii sunt împărțiți în două echipe: grupa fluturașilor roșii și
grupa fluturașilor galbeni. În dreptul fiecărei echipe, pe perete, e lipită o foaie cu un fluturaș
de aceeași culoare ca fluturașul echipei corespunzătoare.
Explic regulile jocului: fiecare copil din cele două echipe execută două sărituri în
cercurile așezate pe jos apoi aleargă până la foaia cu fluturașul culorii corespunzătoare,
desenează căte o bulină/punct pe aripile fluturașului, se întoarce alergând și predă creionul
următorului coleg din echipă. Câștigă cei din echipa care au terminat primii și care au alergat
sau sărit corect.
Execut jocul de probă pentru a mă asigura că toți copiii au înțeles ce au de făcut.
Se desfășoară jocul propriu-zis.
La final, se fac aprecieri generale și individuale.
Evaluarea activității
Se realizează cu ajutorul metodei ciorchinelui. Pe o planșă este desenat un cerc mare,
reprezentând tema activității de astăzi, iar în jurul lui sunt desenate alte cercuri mai mici care
reprezintă informațiile noi aflate. Preșcolarilor li se adresează următoarele întrebări, alegând
răspunsul corect:
Despre ce am vorbit noi toată săptămâna? (Se lipește în mijloc o imagine cu insecte.)
Ce poveste am ascultat noi astăzi? (Se lipește imagine cu povestea ascultată.)
Despre cine a fost vorba în poveste? (Se lipește o imagine cu 3 fluturași.)
Ce personaje mai apar în poveste? (Se adaugă imaginea lalelei, a crinului și a
soarelui.)
Cine i-a ajutat ? (Se adaugă imaginea soarelui)
Ce am confecționat la activitatea practică? (Adăugăm imaginea unui fluturaș
confecționat)
Ce învățăm din poveste? (Adăugăm imagine cu doi copii care se joacă/ajută între ei.)
Ce alte insecte mai cunoașteți în afară de fluturași? (Adăugăm imagine cu buburuză,
albinuță, furnică)
Fiecare copil își exprimă părerea despre activitățile desfășurată pe parcursul zilei, dacă
le-au plăcut și care a fost activitatea preferată.
Se emit aprecieri generale și individuale din partea educatoarei.
Se oferă recompense.
Moment de literație

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educație timpurie 2019;
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie;
3. Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere până
la 7 ani.

S-ar putea să vă placă și