Sunteți pe pagina 1din 15

1

PROIECT DIDACTIC
DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal Nr.1 Răzvad
EDUCATOARE: Sorescu Cătălina
NIVELUL: I - Mijlocie „Albinuțele istețe”
DATA: 09.04.2019
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: „Tradiții și obiceiuri de Paști”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Paștele, Sărbătoarea Învierii”
2
TEMA ZILEI: „Iepurașul va veni, ouă roșii vom ciocni”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: (ADP +ADE +ALA1+ALA2)
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă – însușire și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi artistice
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI DE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Rutine – Salutul, completarea calendarului naturii, discuţii despre începutul de primăvară și sărbătorile de primăvară ,,Paștele am
pregătit/Și-un ou roșu am vopsit! (deprinderea de a contribui la realizarea unor activități practic gospodăreşti, deprinderi de igienă şi
autonomie ), noutățile zilei; Întâlnirea de dimineaţă: „Cum ne pregătim pentru sărbătoarea de Paște?”
Tranziţii: „Vine primăvara” – cântec; ,,Rilă Iepurilă” – recitativ; „Astăzi în grădina mea” – cântec; ,,De Paști”- recitare
„Iepuraşi drăgălași” – joc cu text şi cânt; ,,Iepurașul țup”- cântec.

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (etapa I):


Joc de rol: „De-a cofetarii”- ,,Păscuțe pentru masa de Paști” – pregătim pască pentru Paşti şi interpretăm rolul de cofetar;
Știință (Joc de masă): ,,Ouă sparte’’- reîntregirea imaginilor cu aspecte de Paşti – joc puzzle;
,,Imagini hazlii descoperite de copii’’- reîntregirea imaginilor cu aspecte de Paşti – joc puzzle.
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
Domeniul Limbă și comunicare: Educarea limbajului: „Povestea iepurașului de Paște” – povestirea educatoarei
Domeniul Estetic şi Creativ: Activitate artistico-plastică: Tema plastică: pata de culoare, linia și punctul
Subiectul plastic:,,Ouă și iepurași pentru Paşti”(pictură pe ipsos)
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (etapa a III-a):
- „Oul în lingură” – joc distractiv
- ,, Mama iepuraș întreabă, iepurașii răspund” – joc liniștitor
3
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Dezvoltarea capacității copilului de a asculta cu atenție o poveste, de a transmite păreri, gânduri, impresii despre Paști prin
limbajul specific vârstei;
- Consolidarea deprinderii de a compune creativ spaţiul plastic, aplicând uniform pata de culoare pe diferite suprafeţe – ipsos;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE - la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1 - să identifice momentele principale ale poveștii folosindu-se de imaginile suport;
O2 - să exprime prin limbajul specific vârstei stările emoționale provocate de întâmplările povestirii;
O3 - să picteze ouă pentru Paşti din ipsos, utilizând diferite tehnici și unelte de lucru specifice activităților plastice, după dorinţă şi
imaginaţie;
O4 - să îmbine piesele de puzzle pentru reconstituirea imaginilor;
O5 - să interacționeze cu colegii, cooperând pentru finalizarea sarcinilor din centrele: Artă, Joc de rol, Știință (Joc de masă);
O6 - să aprecieze estetic lucrarea proprie și a celorlalți în funcție de criteriile stabilite inițial.

ELEMENTE DE FEEDBACK
Modul de rezolvare a sarcinilor de lucru formulate;
Modul de receptare a elementelor sintetizate la final;
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode/procedee/tehnici: conversaţia, observația, explicația, jocul, exerciţiul, demonstrația, învăţarea prin descoperire, învățarea
prin cooperare, munca în echipă și grupuri mici, RAI, Turul galeriei.
b) Mijloace de învăţământ: calendarul naturii, catalog, laptop, video-proiector, coșulețe cu ouă din ipsos, acuarele, pensule, șervețele
umede, iarbă colorată, imagini diverse de Paști, plicuri A4, carton colorat, lipici, bol din plastic, făină,
sare, zahăr, brânză dulce, stafide, tăvițe din staniol, făcăleț, tocătoare, șorţuri, batice, ulei, pensulă, ou
crud, cuptor electric, recompense.
4
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi.
MODALITĂŢI DE EVALUARE:
Continuă – formativă: prin observarea comportamentelor copiilor şi corectarea răspunsurilor, prin întrebări, aprecieri verbale,
îndrumări individuale și motivante, prin analiza și aprecierea produselor activității din toate centrele, acordarea
de stimulente și recompense.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
1.Tomescu V., Fulger E., Dăscălescu T., Metodica educației plastice pentru învățământul preprimar, (2006), Editura Bibliotheca,
Târgoviște.
2. MECTS, (2009) „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH;
3. Breben S., Goncea E., Ruiu G., Fulga M., (2006); „Metode interactive de grup”, Editura Arves, Bucureşti.
4. Culea L., Sesovici A., Grama F., Pletea M., Ionescu D., Anghel N., (2008). Activitatea integrată din gădiniţă. București: Editura
Publishing House.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Rutină și tranziție: Ne pregătim pentru activități. Copiii intră în sala de grupă intonând cântecelul „Vine primăvara” şi se
așează pe scăunele în cerc.
Rutină: Întâlnirea de dimineață: „Cum ne pregătim de Paşti?”
Salutul: „Bună dimineaţa!” Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este
continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă şi dând mâna cu el.

5
Prezența se realizează prin întrebarea educatoarei: Cine lipsește astăzi?. O fetiță numără băieții, iar un băiat numără fetele. Se
realizează prezența copiilor prin așezarea fotografiilor la panoul de prezență în forma unui ou de polistiren.
Calendarul naturii: Se poartă o scurtă discuție despre anotimpul primavara, urmată de completarea Calendarului naturii,
ajutaţi de întrebările: ,,În ce anotimp suntem?”, ,,Cum ne îmbrăcăm?,,, ,,În ce zi a săptămânii suntem?”, ,,Cum este vremea astăzi?”.
Împărtășirea cu ceilalți: La Scaunul Autorului invit câțiva copii care ne vor spune ce cadouri își doresc de la Iepurașul de
Paști şi cum ne pregătim noi, împreună cu familia şi prietenii pentru marea sărbătoare a Învierii Domnului.
Noutatea zilei: În scopul creării unei atmosfere prielnice începerii activităţii, grupa va fi vizitată de un iepuraș de plus care ne
va aduce o scrisoare de la ,,Familia Iepurilă” în care se află un CD, care ne povestește că se apropie sărbătoarea Paștelui, iar ei nu știu
cine va fi iepurașul care va aduce cadouri copiilor și îi roagă pe copiii de la grupa mijlocie să-i ajute să îl descopere.
Tranziţie – exerciţii recitative
Pentru a afla care este este iepurașul care va aduce cadouri de Paști copiii vor asculta „Povestea iepuraşului de Paşte”- din
folclorul copiilor. Povestea va fi redată expresiv, însoțită de gestică, mimică, modularea vocii în centrul Bibliotecă.
Introducerea în activitate de povestire - În scopul creării unei atmosfere prielnice începerii activităţii de povestire, se va
prezenta copiilor iepuraşul de pluş. Se va trezi astfel interesul copiilor pentru activitate. Educatoarea va motiva alegerea temei (peste
câteva zile sărbătorim Sfintele Paşti, iepuraşul va aduce cadouri şi haine noi copiilor cuminţi).
Precizarea poveştii - Educatoarea va preciza numele poveştii: ,, Povestea iepuraşului de Paşti”, poveste din folclorul copiilor.
Se vor preciza sarcinile copiilor: să asculte cu atenţie povestea pentru a o putea povesti părinţilor, dar şi pentru a descoperi care este
iepuraşul de Paşti, din Familia Iepurilă.
Expunerea textului povestirii - Conţinutul povestirii va fi prezentat de către educatoare clar, coerent, corect şi expresiv, cu un
ton şi o mimică adecvată, pentru a trezi emoţii şi pentru a asigura motivaţia învăţării.
Se explica cuvintele și expresiile noi (aur, argint, gri, coţofană, neatenţie). În timpul povestirii educatoarea prezintă slide-uri (PPT)
la retroproiector corespunzător fiecărui moment principal al poveştii.
Planul de idei al povestirii:
1. Prezentarea familiei de iepuraşi şi încercarea mamei de a afla care dintre copiii ei este adevăratul iepuraş de Paşti.

6
2. Primul iepuraş a ales oul galben, de aur, dar îl sparge înainte de a ajunge în grădina unde copiii pregătiseră cuiburile pentru ouăle
de Paşti.
3. Al doilea iepuraş a ales oul de argint, gri, dar se întâlneşte pe drum cu o coţofană şi acesta i-l fură.
4. Al treilea iepuraş a luat oul de ciocolată, dar acesta este mâncat de o veveriţă.
5. Al patrulea iepuraş alege un ou pestriţ, însă atunci când doreşte să treacă râul îl scapă în apă.
6. Al cincilea iepuraș a luat oul galben, a fugit prin pădure şi s-a întâlnit cu vulpea. Vulpea îl roagă să-i lase puii să se joace puţin cu
oul, insă aceştia îl sparg.
7. Al şaselea iepuraş a ales un ou albastru, însă pe drum s-a întâlnit cu un alt iepuraş, iar din neatenţie sparg oul.
8. Cel mai mic dintre iepuraşi a ales oul roşu a reuşit să îl treacă de toate obstacolele şi a ajuns cu bine în grădina casei unde a aşezat
oul în cuibul pregătit de copii în iarbă.
Pe parcursul povestirii educatoarea va folosi o serie de mijloace prin care va nuanţa expunerea în funcţie de stările afective pe care
textul literar le implică şi anume: tonul cald potrivit cu importanţa faptelor, modularea vocii pentru a imita personajele, marcarea
pauzelor determinate de punctuaţie, mimică şi gesturi adecvate situaţiilor prezentate. Prin toate aceste mijloace educatoarea va încerca
să imprime povestirii caracterul plastic - intuitiv.
Fixarea conţinutului - Pentru fixarea cunoştinţelor, la sfârşitul poveştii educatoarea iniţiază jocul: ,,Oul roşu săltăreţ’’ (foloseşte
metoda RAI);
Fixarea poveștii se realizează prin metoda RAI (educatoarea va adresa întrebări legate de conținutul poveștii, numind copiii
cu ajutorul unei ou roşu de burete, iar copiii care vor prinde oul vor răspunde şi îl vor arunca mai departe.
La final copiii vor așeza imaginile din poveste în ordinea logică a povestirii.
Educatoarea se declară mulţumită de modul în care au participat preşcolarii la activitate, copiii au fost micii detectivi şi au
descoperit care este adevăratul iepuraş de Paşti din poveste. De asemenea, educatoarea îi asigură pe copii că acum Iepurașul va veni şi
la ei cu ouă roşii, dulciuri şi hăinuţe noi în ziua de Paşti.
Cu ajutorul tranziţiei: „Astăzi în grădina mea” – joc cu text şi cânt, copiii părăsesc sala de grupă pentru a servi gustarea.

7
În continuare, copiii se încolonează în șir câte unul și pornesc prin sala de grupă, către locul în care sunt pregătite cele trei
centre de activitate deschise.
Tranziţie: ,, De Paște’’- recitare
ARTĂ: ADE-DEC: Educație artistico-plastică, Subiectul plastic – ,, Ouă și iepurași pentru Paști’’ Tema plastică – pata de
culoare, linia și punctul. Se va realiza integrat în cadrul centrului Artă. Copiii vor avea la dispoziție forme de ouă din ipsos precum și
materiale și unelte specifice picturii. Vor realiza, ajutați de educatoare ,,Coșul cu ouă și iepurași pentru Paști’’.
 JOC DE ROL: ,,De-a cofetari”. Copiii vor realiza ,,Păscuțe pentru masa de Paști”, pe care le vom servi la finalul activităţii.
 ȘTIINȚĂ (JOC DE MASĂ) : ,,Ouă sparte’’ și ,,Imagini hazlii descoperite de copii’’- reîntregirea imaginilor cu aspecte de
Paşti - joc puzzle
Voi anunţa activităţile ce urmează a fi desfăşurate în fiecare centru, invitând grupa de copii să le viziteze, intuind materialele
puse la dispoziţie şi demonstrând modul de lucru pentru fiecare centru în parte.
Copiii îşi aleg centrul de activitate la care vor să lucreze.
Educatoarea şi copiii vor executa exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor: bate vântul, picură, plouă, tună, iese soarele.
După terminarea lucrului la măsuţe, lucrările copiilor vor fi afişate şi se vor evalua folosind metoda turul galeriei.
Evaluarea activităţii se va realiza prin jocul: „Iepuraşul vesel”. Preşcolarii vor fi aşezaţi în formă de cerc pe covor. Educatoarea va
înmîna iepuraşul de pluş unui copil. Copilul ales va trebui să spună cum s-a simţit astăzi la activitate/ ce i-a plăcut mai mult/ ce ar dori
să se mai repete din această activitate etc.
Tranziţie: „Iepurași drăgălași” – joc cu text și cânt
Activitatea se încheie cu câteva jocuri distractive și de mișcare menite să destindă atmosfera: joc distractiv: joc de mișcare:
„Oul în lingură” şi jocul liniştitor: ,,Mama iepuraș întreabă, iepurașii răspund”
Sunt emise recomandările şi aprecierile individuale şi colective de către educatoare.
Iepuraşul invitat se declară mulţumit de activitatea copiilor, le oferă ouă, buburuze de ciocolată şi diplome. Solicită ca în
zilele de Paşti să-i ajute pe cei necăjiţi, pe cei din familie, să-i respecte şi să-i iubească.
La final, copiii părăsesc sala de grupă intonând cântecul ,,Iepurașul țup’’ și se pregătesc pentru plecarea acasă.

8
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
didactic Ob Metode/ Mijloace de Forma de
Op procedee/ învățământ organizare
tehnici
1.Moment Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea Tehnica
organizatoric comunicării Catolog
activității. Copiii intră în sala de grupă și se așază în semicerc.
rotative Observarea
Întâlnirea de dimineață:„Cum ne pregătim pentru sărbătoarea comportam
Panoul Frontal -lui copiilo
de Paște?”
Conversația pentru
Salutul între copii se va realiza utilizând tehnica comunicării Explicația prezență în
formă de coş Răspunsuri
rotative. Demonstraţia cu ouă copiilor

9
Prezența: „Cine lipsește astăzi?” Ce este fetiță sau băiat? Individual
Fotografii
Calendarul naturii: În ce anotimp suntem?, Cum este vremea
Calendarul Aprecieri
afară?, În ce zi a săptămânii suntem? naturii verbale
Rutine: ,,Paștele am pregătit/Și-un ou roșu am vopsit!
(deprinderea de a contribui la realizarea unor activități practic
gospodăreşti, deprinderi de igienă şi autonomie).
2.Captarea Se realizează printr-o surpriză, un copil de la grupa mare
atenției Iepuraș de
le aduce un coșuleț care conţine un iepuraș de pluș cu o
Conversația pluş
scrisoare, un cd, ouă vopsite roşii şi o icoană. Scrisoare Frontal Observarea
Observația Coş cu ouă comportam
Pornind de la icoană se iniţiază o scurtă discuție despre
roșii -lui copiilo
obiceiurile și tradițiile de Paşti, despre semnficația acestei Explicația Icoană
Brainstormin
sărbători creștine şi despre modul în care ne pregătim pentru
gul
această sărbătoare.
3.Anunțarea Se anunță tema și obiectivele operaționale într-un limbaj Explicația Frontal
temei și a accesibil copiilor de vârstă preșcolară.
obiectivelor Astăzi veţi asculta „Povestea Iepurașului de Paște". Va
trebui să fiţi atenţi ca să reţineţi personajele principale şi
peripeţiile prin care a trecut fiecare iepuraș.
4. Prezentarea La centrul Bibliotecă se desfăşoară ADE – Domeniul Conversaţia Evaluarea
optimă a limbă şi comunicare unde copiii vor asculta povestea Explicația capacităţii
conținutului și „Povestea Iepurașului de Paști”- activitatea va fi desfăşurată Povestirea Frontal atenție
dirijarea frontal, respectând toate etapele povestirii. voluntară
procesului Se vor explica cuvintele şi expresiile noi. În timpul
didactic povestirii educatoarea prezintă copiilor imagini la
Video
10
videoproiector corespunzătoare fiecărei idei principale: proiector
Planul de idei al povestirii:
1. Prezentarea familiei de iepuraşi şi încercarea mamei de a afla Laptop
care dintre copiii ei este adevăratul iepuraş de Paşti. Cd- PPT
2. Primul iepuraş a ales oul galben, de aur, dar îl sparge înainte
de a ajunge în grădina unde copiii pregătiseră cuiburile pentru
ouăle de Paşti. Individual
3. Al doilea iepuraş a ales oul de argint, gri, dar se întâlneşte pe
drum cu o coţofană şi acesta i-l fură. Recompens
4. Al treilea iepuraş a luat oul de ciocolată, dar acesta este
mâncat de o veveriţă. Observarea
5. Al patrulea iepuraş alege un ou pestriţ, însă atunci când comportam
doreşte să treacă râul îl scapă în apă. -lui copiilo
6. Al cincilea iepuraș a luat oul galben, a fugit prin pădure şi s-a timpul pov
întâlnit cu vulpea. Vulpea îl roagă să-i lase puii să se joace puţin
cu oul, însă aceştia îl sparg. Fotografii
7. Al şaselea iepuraş a ales un ou albastru, însă pe drum s-a
întâlnit cu un alt iepuraş, iar din neatenţie sparg oul.
8. Cel mai mic dintre iepuraşi a ales oul roşu a reuşit să treacă de
toate obstacolele şi a ajuns cu bine în grădina casei unde a aşezat Aprecieri
oul în cuibul pregătit de copii în iarbă. verbale
La sfârșitul poveștii educatoarea adresează întrebări Învăţarea
copiilor: prin Individual
- Cum s-a numit povestea? descoperire Răspunsuri

11
O2 - Care sunt personajele? Problematiza copiilor
- Când se petrece acțiunea? -rea
- Aţi descoperit care era adevăratul iepuraş de Paşti? Jocul
- Spuneţi un lucru care v-a plăcut mai mult în poveste? Ou roşu de
Pentru fixarea conținutului poveștii se va aplica metoda Metoda RAI lemn
RAI (răspunde, aruncă, interoghează) folosind jocul „Oul roşu Brainstormin
săltăreţ”. gul Individual
Copiii stau în cerc, iar educatoarea adresează câte o şi în Atenţia
întrebare legată de poveste, aruncă un ou roşu de lemn copiilor, grupuri voluntară,
iar aceștia răspund. Copiii pot arunca oul şi între ei şi pot ajuta Planşe cu mici spontaneita
O1 educatoarea la formularea întrbărilor. imagini din creativitate
După terminarea jocului copiii vor reconstitui integral poveste rezolvarea
povestea povestea folosind imaginile. sarcinii.
Tranziție:,,De Paște” – recitare

Coșulețe cu
Copiii și educatoarea trec pe la sectoare, intuiesc ouă din ipsos,
5. Obținerea materialele, ascultă sarcinile și explicațiile date de educatoare. Observația, acuarele, Frontal
performanței O3 Explicația, pensule, În grupuri Fotografii
La centrul Artă vor desfășura activitatea artistico-plastică Conversația, șervețele mici
(DEC): vor realiza cu ajutorul instrumentelor de lucru „Ouă și Demonstrația umede, iarbă Individual Evaluarea
iepurași pentru Paști” utilizând tehnica picturii pe ipsos. Exercițiul. colorată, capacităţii
Se respectă următoarele etape: atenție
- prezentarea și intuirea materialelor voluntară

12
Copiii vor intui materialele şi le vor denumi pe fiecare în
parte, precizând utilitatea lor în realizarea temei propuse.
- explicarea modului de lucru
Educatoarea prezintă tehnica de lucru, le explică cum vor
folosi instrumentele de lucru, pentru a realiza lucrări deosebite,
originale, creative, care vor încânta familia Iepurilă. Observarea
Pentru a realiza ouă vopsite, preşcolarii vor aplica Învăţarea comportam
uniform culoarea cu ajutorul pensulei. prin Frontal -lui copiilo
Pensulele vor fi introduse direct în culoare și aplicate cooperare
după dorinţa şi imaginaţia copiilor. Învăţarea Fotografii
Pentru a realiza corect toate sarcinile din acest centru se prin
stabilesc de comun acord: descoperire Frontal
- criteriile de evaluare: bol, făină, sa-
- să decoreze ouăle folosind tehnica picturii, să lucreze îngrijit, re, zahăr,
O5 să finalizeze lucrările. Observația brânză, tăvi,
Explicația stafide, șorţ,
La centrul Joc de rol copiii se vor juca „De-a cofetarii”. Conversația sucitor,
În acest centru preșcolarii vor fi cofetari și vor pregăti pască, batice, ulei, În grupuri
tradițional pentru masa de paște, amestecand cu grijă toate Demonstrația pensulă, ou mici
ingredientele. Învăţarea cuptor Individual
Li se reamintesc copiilor regulile de igienă, mâinile prin
foarte curate, îmbrăcămintea adecvată (șort și bonetă/batic) și descoperire
faptul că trebuie să facă și curățenie atunci când vor termina. Explicația
O4 La centrul Știință (Joc de masă) copiii vor reconstitui Conversația Imagini

13
imaginile puzzle, vor descoperi imagini hazlii de Paşti, pe care Demonstrația diverse de În grupuri
le vor lipi pe carton colorat. Exerciţiul Paști, plicuri mici
Copiii și educatoarea vor executa câteva exerciții pentru Problematiza A4, carton Individual Observarea
încălzirea mușchilor mici ai mâinii, după care le urează spor la rea colorat, comportam
lucru. Pe durata desfășurării activității se ține cont de criteriile patafix -lui copiilo
de evaluare stabilite la început. Educatoarea va supraveghea realizarea
modul în care copiii realizează tema, îi încurajează în sarcinilor
permanență, îi motivează, îi îndrumă acolo unde este necesar,
prin diversificarea sarcinilor de învățare în funcție de
particularitățile individuale de vârstă, de interesele, aptitudinile
și dorințele fiecăruia. Copiii finalizează lucrările în toate
centrele.
6.Evaluarea După finalizarea activităților în centre, copiii se
încolonează și merg pentru a observa produsele obținute. Observarea
O6 Câte un copil va prezenta la fiecare centru ce a avut de realizat. Conversația Lucrările din produselor
Se va urmări gradul în care copiii au îndeplinit sarcinile fiecare centru activității
activităţii şi modul în care s-au simţit la activitate. Turul galeriei de activitate
Evaluarea activităţii se va realiza prin jocul Iepurașul Frontal
vesel. Educatoarea înmânează iepurașul de pluş unui copil iar Jocul
acesta va trebui să descrie lucrarea proprie sau a unui coleg. Răspunsuri
Se recită poezia ,,De Paști”, iar copiii se pregătesc pentru copiilor.
ultima parte a activităţii ALA 2.
7.Asigurarea Voi prezenta jocurile ce urmează a fi desfășurate:
retenței și a ”Oul în lingură” – joc distractiv Antrenarea

14
transferului Împărțiți în 2 echipe vor merge cu oul în lingură, pe o Linguri și copiilor în
linie trasata pe sol fără a scăpa oul. Caștigă echipa care nu scapă Conversația ouă În grup
nici un ou. Jocul se repetă de 2 ori.
,,Mama iepuraș întreabă, iepurașii răspund” - joc liniștitor
Se foloseşte o minge pe care o are educatoarea acesta
formulează o întrebare, legată de activitatea de astăzi, pe care o Explicaţia În grup
adresează unui alt copil; cel care prinde mingea răspunde la Minge
întrebare, apoi o aruncă mai departe altui copil, formulând şi el o Antrenarea
întrebare. Copilul care nu ştie răspunsul solicitat iese din joc la Demonstrația copiilor în
fel ca şi cel care este descoperit că nu ştie răspunsul la propria Jocul Individual
întrebare.

8. Încheierea Copiii primesc aprecierea educatoarei şi sunt răsplătiţi Cadouri de la Frontal Aprecieri
activității cu….surprize de la iepuraș. iepuraș verbale
Recompens

15

S-ar putea să vă placă și