Sunteți pe pagina 1din 19

GRĂDINIŢA CU P.N.

ȚIFU

GRADUL DIDACTIC I
- INSPECŢIE SPECIALĂ -

CANDIDAT,
prof. înv. preșc. Batistă (Blănaru) Mihaela

2017
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA: 31 mai 2018

GRĂDINIŢA CU P.N. Tifu

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Obreja Mioara

GRUPA MARE

TEMA ANUALA: „Cum este/a fost şi va fi aici, pe pământ?”

TEMĂ PROIECT: “ Din lumea necuvântătoarelor”

TEMA SĂPTĂMÂNII: “Prieteni fără grai”

TEMA ZILEI: “Puişorii din ogradă”

TEMA ACTIVITATII : “Puisorii”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrate ADP+ALA1+ADE(DS+DOS)+ALA2

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

MIJLOC DE REALIZARE :Jocuri si activitati didactice alese/joc de atentie/joc didactic/activitate


practica/auditii;

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupă

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

1.Întâlnirea de dimineaţă:„Bună dimineaţa, albinuţe hănicuţe!”: salutul, împărtăşirea


cu ceilalţi, activitatea de grup.

2.Noutatea zilei: O scurtă poveste despre noii membri în familiile de păsări

3.Rutina: „Reguli de aur" - deprinderea de a-şi adapta comportamentul la cerinţele


grupului

4.Tranziţii: „Găinuşa moţată” - cântec

„Răţuştele pe lac”cântec

 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (I):


1.Construcţii: „Adăposturi pentru păsări”

2.Artă: „Puişorii”- desen în contur

3. Bibliotecă Citim imagini din povestea „Punguta cu doi bani” de Ion Creanga

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:

1. Domeniul Ştiinţă: Activitate matematică - joc didactic „Puisorii jucausi”

2. Domeniul Om şi societate: Activitate practică– îmbinare, lipire „Puisorul”

 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (II):

1. „Cocorico”- cântec
2. „O răţuşcă stă pe lac”- cântec

SARCINI DIDACTICE: Activităţi liber alese (A.L.A.)


1.Construcţii:

• să construiască adăposturi pentru pasari prin îmbinări şi suprapuneri.

2.Artă:

• să coloreze corespunzător respectând conturul.

3. BIBLIOTECĂ:

• să formuleze propoziţii folosind imaginile corespunzătoare poveştii „Punguţa cu doi bani”


de I. Creangă.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Să ordoneze in sir crescator numerele de la 1 la5.

Să identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul ordinal.

Să rezolve probleme simple implicând adunarea/ scăderea în limitele 1-5.

Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice

SARCINI DIDACTICE:

- Ordonarea în şir crescător şi descrescător a puilor;

- Compunerea şi descompunerea numerelor folosind materialul intuitiv pus la dispoziţie;

- Indentificarea locului unui element într-un şir (numeralul ordinal);

- Realizarea unor lucrări practice, prin îmbinarea elementelor prin lipire.

REGULILE JOCULUI:

- copiii sunt grupaţi în trei echipe;

- doar copilul numit de educatoare răspunde in numele echipei;

- sarcinile se rezolvă frontal sau în echipă;

- se punctează: munca în echipă, rapiditatea în rezolvarea sarcinii, calitatea răspunsurilor,


exprimarea în propoziţii, ordinea şi disciplina în timpul jocului;

- este desemnată câştigătoare echipa cu cel mai mare număr de stimulente acumulate.

ELEMENTE DE JOC:

Surpriza, mânuirea materialelor, aplauze, întrecerea, stabilirea feed-back-ului prin aprecierea


permanentă a rezultatelor şi acordarea de stimulente echipei care a răspuns corect.

STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia,
puzzle-ul, problematizarea, , turul galeriei, jocul de rol.

2.MIJLOACE DIDACTICE: modelele educatoarei, Jetoane, imagini cu aspectele vremii, pozele


copiilor, jetoane, machetă, siluete, lap-top, discuri de carton, stimulente, lipici, mâini din hârtie,
ecusoane, cuburi din plastic, fişe de colorat, imagini din povestea „Punguţa cu doi bani, puzzle,
panouri de expunere, creioane colorate.
3. FORME DE ORGANIZARE: individual, în grupuri mici, frontal.

BIBLIOGRAFIE:

Lespezanu, Monica, (2007). Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar românesc, O

metodică a activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura Omfal Esenţial, Bucureşti.

1. Laurenţia, Culea; Angela, (2008). Activitatea integrată din grădiniţa, Ghid pentru cadrele

didactice din învăţământul preuniversitar, Editura Didactică Publishing House, Bucureşti.

2. Curriculum pentru învăţământ preşcolar, (2009). Editura Didactică Publishing House,

Bucureşti.

3. Neculai, Despina, (2013). Modalităţi de realizare a educaţiei ecologice în învăţământul

preşcolar, Editura Rovimed Publishers, Bacău.

4. Bejan, Nicuţa, (2010) Poezii - numărători;probleme în versuri, Didactica Publishing House,


SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă:


1. Salutul „Bună dimineaţa, albinuţe hărnicuţe!”
2. Împărtăşirea cu ceilalţi: “Cercul prieteniei”. Copiii formează un cerc şi sunt invitaţi ca,
pe rând, să-şi exprime sentimente faţă de colegii de grupă, să-şi adreseze cuvinte frumoase unii
altora.
3. Activitatea de grup: “Meteorologul” de serviciu selectează şi adaugă în calendarul
naturii jetoane cu simbolul unor fenomene meteo caracteristice zilei. De asemenea, un copil
responsabil cu prezenţa adaugă în “stup” fotografiile colegilor absenţi.
4.Noutatea zilei:
Se va realiza prin prezentarea unei poveşti cu suport ilustrativ “Familii de păsări”.
Într-o dimineaţă de primăvară, pe la jumătatea lunii mai, cocoşul dădu de ştire începutul unei
noi zile. Dar nu era o zi obişnuită după cum veţi vedea. Cocoşul, care era obişnuit ca la cântecul său
să se umple ograda de păsări, gospodarii să adape animalele şi să plece la munca câmpului, rămase
uimit de liniştea ce dăinuia în dimineaţa aceea. Supărat foc intră în coteţul păsărilor – şi-apoi ce să
vezi? Supărarea cocoşului dispăru imediat la vederea puişorilor care tocmai ieşiseră din ouă.
Curtea se umplu de pui de găină, de curcă, de bobocei de raţă unii gălbiori ca niste gogoşele,
alţii cafenii alţii pestriţi - toţi erau dornici să se joace aşa cum şi vouă vă place –nu-i aşa?
Copiii se grupează la cele trei centre de interes deschise, unde au de realizat următoarele
sarcini:
La centrul Construcţii vor construi adăposturi pentru păsări, prin îmbinarea şi suprapunerea
cuburilor din plastic.
La centrul Artă vor desena în contur fişe de lucru puse la dispoziţie.
La centrul Bibliotecă vor citi imagini din povestea “Punguţa cu doi bani” de I.Creangă
Trecerea de la activităţile pe arii de stimulare la activităţile pe domenii experienţiale se va
realiza prin tranziţia „ Răţuştele mele pe apă s-au dus " (cântec).
Activitatea pe domenii experienţiale va integra Domeniul Ştiinţă cu Domeniul Estetic şi
Creativ.
Copiii află că vulpea cea şireată a facut o vizită păsărilor din ogradă şi i-a speriat pe puşori dar
câinele a fugărit-o la timp. Copiii îi ajuta pe puişori să-şi găsească mama. În continuare copiii se vor
juca asemenea puşorilor din ogradă, vor descoperi surprizele care se ascund sub piesele de puzzle. De
asemenea, copiii vor realiza prin îmbinare şi lipire “Găina”.
Tranziţia de la activităţile pe domenii experienţiale spre activităţile liber alese din etapa a III-a
a zilei se realizează prin cântecul “Găinuşa moţată”. În etapa a-III-a copiii se vor regrupa la centrele
de interes din etapa I. Într-un decor frumos amenajat, copiii dansează pe melodiile “O răţuşcă stă pe
lac” şi “Cocorico”activităţile zilei finalizându-se într-o atmosferă de distracţie şi prietenie.
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL STRATEGII DIDACTICE


DIDACTIC CONȚINUT EVALUARE
METODE ŞI MIJLOACE FORME
STIINTIFIC
PROCEDEE DIDACTICE DE
ORGANI-
ZARE
Se asigura condiţiile necesare Conversatia Calendarul
desfăşurării activităţilor: aerisirea naturii
sălii de grupă; aranjarea mobilierului; Frontal
1. Moment pregătirea materialelor necesare Individu
organizatoric desfăşurării tuturor activităţilor; al
organizarea colectivului de
preşcolari.
Întâlnirea de dimineaţă: Copiii
2. Captarea formează un cerc pentru a stabili un Frontal
atenţiei contact vizual cu toţi membrii
grupei. Se salută printr-o strângere Jetoane,
de mână cu vecinii din dreapta şi imagini cu
Stimularea
din stânga, rostind: „Dimineaţă Conversaţia aspectele interesului
m-am trezit, la grădiniță am venit. vremii pentru
activitate
În cerc să ne-așezăm, cu toții să ne Pozele
salutăm”. Se face prezența și se copiilor
completează calendarul naturii de
către aceștia.
Expunerea Frontal
Noutatea zilei: constă într-o
scurtă poveste despre apariţia
noilor membri ai familiilor de Medalioane
păsări. cu simboluri
Surpriza
Pe grupe
- Astăzi vă propun să ne jucăm
asemenea puişorilor.
Expun obiectivele urmărite pe frontal
înţelesul acestora: să construiască Expunerea
3. Anunţarea Aprecierea
adăposturi pentru animale, să
temei şi a interesului
coloreze corespunzător respectând Frontal manifestat
obiectivelor
conturul şi să citească imagini din pentru
povestea „Punguţa cu doi bani” de activităţile
propuse
I.Creangă.
Copiii se indreapta către
4. centrele de interes deschise. Copiii
Reactualiza- vor rezolva sarcinile atât
rea individual cât şi în echipă. După Observaţia
cunoştinţelor intuirea materialelor, se vor explica
sarcinile pe care le vor avea de
realizat: Explicaţia
• Construcţii: preşcolarii vor Etichete
îmbina şi suprapune cuburile astfel centre de
încât să poată construi adăposturi interes;
pentru animale. Cuburi din
• Bibliotecă: copiii vor citi imagini Îmbinare plastic; Pe
din povestea “Punguţa cu doi bani” Suprapunere Imagini din grupuri
de I.Creangă povestea Aprecierea
modului de
• Artă: copiii vor colora Observaţia „Punguţa cu lucru
corespunzător imaginile Expunerea doi bani” individual
şi de
respectând conturul imagini cu cooperare
în echipă
Pe parcursul desfăşurării păsări
activităţilor la centrele de interes Îmbinare fişe de lucru
voi oferi explicaţii şi sprijin acolo creioane Individu
unde este nevoie. Voi urmări exerciţiul colorate al
îndeplinirea obiectivelor şi gradul
de implicare a fiecăruia.
Vor fi analizate produsele finale,
se vor face aprecieri asupra Explicaţia
participarii copiilor. Pe grupe
Aprecieri
Fiecare grup isi prezinta Turul verbale,
rezultatele activitatii desfasurate. galeriei evaluarea
lucrărilor
Trecerea de la activităţile pe arii
de stimulare la activităţile pe
domenii experienţiale se va realiza
prin tranziţia „ Rătuştele mele pe
apă s-au dus" (cântec – anexa ).
5. Dirijarea Copiii, grupaţi la mese după
învăţării ecuson, află că vulpea cea şireată i- Pe
a speriat pe puişori şi le propun grupuri
copiilor să-i ajute să-şi găsească Conversaţia
mama. Machetă-
Se propune jocul sub formă de Expunerea curtea de
puzzle „Puişorii jucăuşi”, puzzle păsări
ce ascunde o imagine, se anunţă Siluete
obiectivele pe înţelesul copiilor (să Frontal
numere în ordine crescătoare şi
descrescătoare, să compună şi să surpriza
descompună numerele 1-5, să
descopere poziţia unui element
într-un şir-numeralul ordinal, să Explicaţia
rezolve probleme de adunare şi
scădere cu o unitate în limitele 1-
5 ), urmând a fi explicate regulile
jocului.
EXPLICAREA REGULILOR
JOCULUI:
 copilul numit de educatoare
ridică piesa de puzzle, educatoare
le citeşte sarcina de lucru, Observarea
sistemati-
 echipele rezolvă sarcinile că a
comporta-
date;
mentului
 echipa primeşte un Explicaţia copiilor,
urmărind
stimulent pentru sarcina rezolvată
progresul
corect; personal şi
de grup
 este desemnată câştigătoare
echipa cu cel mai mare număr de
recompense acumulate.
JOCUL DE PROBĂ Expunerea Frontal
Copilul numit ridică piesa cu explicaţia

numărul 1, scoate din plic mesajul; Demonstra-

acesta este citit de educatoare: ţia Puzzle,

- Aşează în ordine Panou de

crescătoare puii de găină expunere

- Aşează în ordine Macheta cu

crescatoare puii de curcă siluete


numerotate Individu
- Aşează în ordine evaluarea
al gradului de
crescătoare bobocii de raţă exerciţiul înțelegere a
jocului
Câte un membru al fiecărei echipe
vine şi ordonează puii. Copiii sunt
aplaudaţi şi primesc stimulente.
EXECUTAREA JOCULUI
PROPRIU-ZIS
După ce copiii au înţeles regulile
jocului, se trece la executarea
jocului propriu-zis. Răspunsurile
corecte vor fi apreciate cu aplauze
și punctate cu stimulente. Pe tot
parcursul jocului încurajez munca
în echipă şi sprijinul celor care
întâmpină dificultăţi
Exerciţiul
Aprecierea
Piesa nr. 2 rezolvării în
Fomeaza prin incercuire o siluete echipă a
sarcinii date
multime de 3 elemente si apoi Foi A3
coloreaza-le împărţite în
Fiecare copil primeşte câte o compartimen
fisa de lucru . Copiii lucrează te În grup

individual. Un copil desemnat va carioci


veni si va demonstra la panou explicaţia
modul in care a lucrat. Evaluarea
Piesa nr. 3 corectitudi-
Individu nii selectării
Piuiti, macaiti si spuneti glu, glu de
al și asocierii
5 ori. imaginii cu
Piesa nr. 4 exerciţiul anotimpul
Gaina avea 4 pui dar, unul dintre dat

ei fiind mai zburdalnic a plecat de


acasa. Câţi pui au mai ramas? Foi A3 pe
Trei raţuşte inotau în lac; dupa care sunt
putin timp a mai venit inca una. desenate
Cate ratuste inoata in lac? Problemati- mulţimi de
O curca avea 3 puisori; dupa putin zarea elemente
timp dintr-un ou a mai iesit unul. Recompense Aprecierea
Cati pui are acum curca? Macheta cu rezolvării în
echipă a
siluete sarcinii date
Piesa nr. 5 numerotate
Ghicitori cu păsări domestice.
Problemati Aprecieri
zarea Individu
probleme verbale şi
al
stimulative
ilustrate
Pe grupe

6. Obţinerea COMPLICAREA JOCULUI


performanţei Complicarea jocului Aprecierea
rezolvării în
In prealabil,
educatoarea Problemati- Siluete de Frontal echipă a
sarcinii date
amesteca puii nemairespectand zarea pui individu
ordinea . numerotaţi al
Care pui este ultimul? pe grupe

Evaluarea

Pe tranziţia “Găinuşa moţată”,


copiii se vor aşeza la mese, vor
enumera materialele distribuite, Modelul
apoi voi anunţa că vom lipi educatoarei
împreună “Găina”. discuri albe
Voi da câteva îndrumări în ceea de carton ; Frontal
ce priveşte realizarea lucrărilor: să lipici;
utilizeze corect lipiciul, să păstreze Explicaţia mâini, cioc, Observarea
aspectul estetic al lucrării, să picioare- sistemati-
că a
îmbine corect elementele. siluete de comporta-
Pe un plăcut fond muzical se hârtie de mentului
copiilor,
trece la realizarea propriu-zisă a culoarea urmărind
colajului, nu înainte de a face albă, roşie, Individu progresul
7. Asigurarea al personal
câteva exerciţii de încălzire a portocalie
retenţiei şi a
muşchilor mici.. În timp ce copiii Fond Evalua
transferului
execută lucrările, îi voi îndruma şi Exerciţiul muzical rea
deprinde
voi acorda sprijin celor care îl Panou de rilor de
lucru
solicită. Turul expunere; individua
Lucrările vor fi expuse la panou, galeriei stimulente; l

câte un reprezentant al fiecărei Bolduri Frontal

echipe lipind buline pe lucrările


considerate reușite și motivând
Aprecieri
alegerea făcută, după următoarele verbale
stimulative
criterii:
- aspectul estetic al lucrării;
- îmbinarea corectă a Autoevalua
rea
elementelor;

8. Încheierea Se vor număra stimulentele


activităţii primite, va fi desemnată echipa stimulente Evaluarea
câştigătoare, se va fixa tema jocului și
activității. De asemenea, se vor face desemnarea
aprecieri în ceea ce priveşte gradul Conversaţia Frontal echipei
de implicare a copiilor în reuşita câștigătoare
activităţilor zilei.

Activităţile zilei se continuă cu Costume


Etapa a III a în care copiii se Cadru de Aprecieri
regrupează la centrele de interes baltă verbale
puse la dispoziţie în etapa I. În individuale
încheiere, “O răţuşcă stă pe lac” şi şi de grup
“Cocorico”. Dans şi cânt Evaluarea
expresivită-
ții şi
coordonării
mişcărilor

ANEXA 1
Găinuşa moţată

Găinuşa cea moţată


Este tare îngâmfată
Face-un ou la saptamână
Şi se laudă o lună

Refren:
Cotcodac, cotcodac!
Oua pentru cozonac
Cotcodac, cotcodac!
Ouă pentru cozonac

De atâta-nfumurare
Face o larmă îngrozitoare
De crezi că s-a luat la sfadă
Tot norodul din ogradă

Refren:
Cotcodac, cotcodac!
Ouă pentru cozonac
Cotcodac, cotcodac!
Ouă pentru cozonac

ANEXA 2
Răţuştele mele pe apă s-au dus

Răţuştele mele pe apă s-au dus, - bis


Stau cu capu-n apă şi codiţa-n sus.- bis

Raţuştele mele înoată în iaz,-bis


Dau din aripioare şi fac mare haz. -bis

După atâta joacă foamea a venit -bis


Şi pornesc grăbite drept la pescuit. -bis

Au mâncat mult peşte şi s-au săturat, -bis


Una după alta spre casă au plecat. -bis

Mergând catre casă ele măcăiesc, -bis


Stau apoi la umbră şi se odihnesc. - 4x

ANEXA 3
O răţuşcă stă pe lac

Era un răţoi posac


Toata ziua sta pe lac
Si trecând striga aşa
Mac mac mac mac

Era singur singurel


Nici o raţă după el
Apa nu învolbura
Mac mac mac mac

Si răţoiul căuta
Căuta dar nu găsea
Pe cea care o visa
Mac mac mac mac

Şi oricând trecând pe aici


Lumea îl auzea plângând
Şi mereu strigând aşa
Mac mac mac mac

Asta nu e viaţă
Singur tot mereu
N-am şi eu o raţă
Să-mi fie soaţă
Soţ sa-i fiu eu

Balta toată-l cunoştea


Şi cu el compătimea
Însa fără de folos
Mac mac mac mac

Peştii se sacrificau
Şi cu peşte îl hrăneau
Ca să fie sănătos
Mac mac mac mac

Iar eretele hai hui


A zburat de mila lui
Într-un codru îndepărtat
Mac mac mac mac

Doar răţoiul cel posac


Singur a rămas pe lac
Şi plângea neîncetat
Mac mac mac mac

Asta nu e viaţă
Singur tot mereu
N-am şi eu o raţă
Să-mi fie soaţă
Soţ să-i fiu eu
Însă într-o bună zi
Chiar pe lac în zbor veni
O răţuşcă dintr-un stol
Mac mac mac mac

Pe lac i-a plăcut nespus


Chiar dacă privind de sus
Îi păruse o clipă gol
Mac mac mac mac

Iar o clipă mai apoi


Apăru clar un răţoi
Care în urmă măcănea
Mac mac mac mac

Si în drumul lui spre ea


Liber apa bălăcea
Şi venea cântând aşa
Mac mac mac mac

Asta da e viaţă
Vesel sunt mereu
Mi-am găsit o raţă
Să-mi fie soaţă
Soţ să-i fiu eu

ANEXA 4
Şade raţa pe butoi

Şade raţa pe butoi


Numără din doi în doi
2, 4, 6, 8 cozonacul este copt
Ca să îl mâncăm
Pe mâini ne spălăm

Şade raţa pe butoi


Numără din doi în doi
1, 3, 5, 7, 9,
Dimineaţa mâncăm ouă
Ca să creştem mari
Să fim buni şcolari.

S-ar putea să vă placă și