Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

GRĂDINIŢA:Nr.1 Cerat

PROF PRESCOLAR Nicola Daniela

NIVEL:II(GRUPA MARE-GRUPA ALBINUTELOR)

TEMA DE STUDIU:”CUM ESTE/ A FOST SI VA FI PE PAMANT?

SUBTEMA:”MESAJE SCRISE: SEMNE SI SIMBOLURI

TEMA ZILEI:”In lumea povestilor cu zana Cartilor”

FORMA DE REALIZARE:activitate integrată

TIPUL DE ACTIVITATE: formare si consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi


1
DURATA : 1 zi

DATA:22.01.2015

DOMENIILE EXPERIENTIALE :DLC+DOS

CATEGORIILE DE ACTIVITATI : Educarea limbajului + Activitate practic gospodareasca

MODALITATEA DE REALIZARE: joc didactic+ preparare turtiţa-pâine

SCOPUL :dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral; formarea deprinderilor practic-


gospodaresti si utilizarea vocabularului specific.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

ADP:

 :Întâlnirea de dimineaţă:”Buna dimineata, eroi si printese!”


 Tranziţii:Dansul personajelor de poveste(joc distractiv)
 Rutina :Manute curate egal sanatate!(deprinderi de igiena personala)

ALA:CENTRE DE INTERES:

 ALA 1: Constructii : Litere si cifre(material la alegere)


 ALA 2: Biblioteca : Scriem cu instrumente diferite ;

ADE: DLC-joc didactic „Cutia fermecata”+ DOS : Turtiţe calde pentru zana

OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALA:
 Construcţii:

O1 - să sorteze materialele dupa aspect, forma, marime;

O2 - să suprapună materialele, rezultand o construcţie cu subiectul prezentat;

O3 - să descrie construcţia realizată;

Material didactic: cuburi de diferite forme, marimi si culoare, materiale din natura(crengi, pietre)

 Biblioteca

O1-sa reproduca in scris , in mod aleatoriu semne grafice invatate, litere sau chiar cifre

O2- sa denumeasca semnele grafice efectuate;

Material didactic tabla, creta , creion, stilou, carioca, tablite de gresie, coli foarte vechi pentru
scris.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE PENTRU DOMENIILE EXPERIENŢIALE :

2
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE-EDUCAREA LIMBAJULUI

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii fiecare copil va fi capabil:

O1- sa recunoasca personajele prin rezolvarea unor ghicitori;

O2-sa caracterizeze pe scurt personajele atribuindu-le in povestile corespunzatoare.

O3-sa identifice povestea in urma audierii unui fragment;

O4- sa interpreteze roluri din povesti, schimband firul narativ al actiunii;

DOMENIUL OM SI SOCIETATE-ACTIVITATE PRACTIC –GOSPODAREASCA

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii fiecare copil va fi capabil:

O1- sa enumere ingredientele pe care le contine painea;

O2-sa amestece ingredientele, punandu-le in compozitie in mod corect;

O3-sa execute miscari de framantare , aplatizare , rupere a aluatului.

O4- sa modeleze painea in forma dorita, descriind ulterior produsul final.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, descoperirea,


obervatia, diagrama Venn., auditia.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT carte confectionata din carton , carti de povesti , papusa –Zana
Cartilor,jetoane pentru formarea echipelor,cd, casetofon, colet, papusa-Zana Cartilor, plic cu
scrisoare , masina de scris, imagini cu personaje diferite, macheta padurii, personaje din povesti de
jucarie, sfoara,tava, cuptor , sorturi si scufii de bucatar din hartie, paine, faina, sare, cani cu apa,
drojdie.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe

SARCINA DIDACTICA: Recunoste personajul si du-l in povestea din care face parte !

REGULI DE JOC :Copiii de la fiecare echipa vor veni pe rand pentru a extrage cate o sarcina
din cutia fermecata.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, închiderea si deschiderea ochilor, recunoasterea, ghicirea,


întrecerea, mânuirea materialului, aplauze.

3
BIBLIOGRAFIE

 Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar


3-6/7 ani’’, 2008;
 „Metode interactive de grup” de Silvia Breben, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga
Mihaela- ed Arves, 2002
 „Educarea limbajului in invatamantul prescolar” vol 1 Comunicarea orala , de Magdalena
Dumitrana, ed Compania.
 „Educatia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea Curriculumului prescolar” de Adina
Glava(coordonatoare), ed Paralela 45, coelctia Didactica activa, 2009

SCENARIUL ZILEI

ADP:

Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă.Se vor recita urmatoarele versuri:

”Dimineata ne-am trezit

La gradinita am venit

In cerc ne adunam

Cu totii sa salutam!”

1. Salutul: - „Bună dimineaţa, eroi si printese!” Se va face cercul prieteniei .Copiii sunt costumati in
eroul din poveste preferat. Se propune ca astazi sa ne salutam folosind aceste „nume de
imprumut”:”Buna dimineata, Alba ca Zapada”; „Buna dimineata, Scufito!” etc.

2. „Să facem prezenţa!”- Fiecare personaj isi are locul , asa cum e firesc, in cartea cu
povesti.Intrucat copiii au imprumutat pentru o zi numele eroilor preferati este firesc ca
fotografiile lor sa se afle in Cartea povestilor, la galeria personajelor. Responsabilul zilei va lua
fotografiile copiilor prezenti si le va introduce in niste buzunare din hartie atasate pe o carte
deschisa confectionata din carton.

2.Împărtăsirea – Se va desfasura jocul de dezvoltare socio-emotionala „Oglinda” . Copiii vor da


din mana in mana oglinda, se vor privi in ea si vor spune cum se simt in acea zi.Ex:”Sunt fericit
pentru ca m-am costumat in .....”
3.Activitatea de grup: Astazi eu sunt eroul/printesa din povestea ...........
4.Stirea zilei : In usa se aud niste ciocanituri. Doamna ingrijitoare intra si anunta ca postasul a
adus un colet pentru grupa noastra, grupa albinutelor. Se primeste coletul si se deschide in fata
copiilor. In el se afla un plic si un pachet. In plic este o scrisoare trimisa de zana Cartilor, care isi
cere scuze ca nu a putut sa vina. Ea se ocupa de rezolvarea problemelor de pe taramul peste care
domneste. Se citeste copiilor continutul scrisorii care ii anunta despre situatia tragica de pe taramul
cartilor. In urma unui uragan puternic a fost distrusa recolta cauzand foamete,literele si cifrele au

4
disparut in mod enigmatic, iar personajele din povesti au fost lovite de uitare si alearga pe unde
apuca in cautarea locului si a povestii din care fac parte .(vezi anexa nr 1)Zana Cartilor nu a putut
sa vina dar a trimis copiilor, pentru a vedea cum arata , ultima sculptura a chipului ei facuta de un
artist (papusa muzicala cu rochie victoriana).In scrisoare se cere ajutorul copiilor pentru a rezolva
problemele. Pe taramul cartilor este nevoie de mesteri , de constructori , de scriitori, de detectivi
pentru a gasi personajele ratacite. Dupa ce isi dau acordul pentru a o ajuta pe zana, copiii se impart
in doua echipe : echipa constructorilor si echipa scribilor/a scriitorilor. Impartirea lor se face prin
extragerea unor jetoane cu emblema specifica echipei. Prin intermediul unei tranzitii fiecare
echipa merge la sectorul destinat ei : constructorii la Constructii , iar scriitorii la Biblioteca.
Tranzitie : „Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap.
Ne-nvartim, ne rasucim
Si la centre noi pornim!”

ACTIVITATEA LA CENTRE :

La centre fiecare va descoperi materialele cu care va lucra. .Constructorii vor gasi pietre, bete, ata
textila, sarma, cuburi . Ei vor construi litere si cifre pentru Regatul Cartilor. Scriitorii vor
descoperi instrumente diferite de scris si materiale: creta, tabla, creioane, carioca, stilou, foi pentru
scris foarte vechi, nu coli normale, bucati de gresie .

TRANZITIE : Dupa ce au finalizat lucrul la centre copiii sunt invitati la dans:”Dansul


personajelor de poveste „ Cand muzica se opreste personajele trebuie sa ramana imbratisate , cel
care nu se imbratiseaza cu nimeni iesind din joc.

5
ETAPELE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂŢII

Metode şi Materiale Forme de


procedee didactice organizare

Moment Aerisiea sălii de grupă.Se aranjeaza materialele de lucru.


organizatoric

Introducerea în
activitate şi Educatoarea ii anunta pe copii ca se mai afla ceva in
captarea atenţiei colet .Copiii incearca sa ghiceasca ce anume se mai
ascundea in colet. Conversaţia

Descoperirea Frontală Frontala

6
Educatoarea le dezvaluie faptul ca in colet se mai afla o Conversatia Cutie Frontală
Prezentarea cutie . Zana le ofera in scrisoare indicatii despre folosirea Descoperirea
cutiei , spunandu/le ca nu este o cutie obisnuita, ci una Scrisoare de
materialului la zana
fermecata. Prin intermediul ei copiii din cele doua echipe Cartilor
Anuntarea titlului vor ajuta personajele din povesti sa.-si gaseasca locul ce
jocului si a le apartine.
scopului acestuia

Educatoarea le explica copiilor ca aceasta cutie nu este Conversaţia


una obisnuita. In interiorul ei se afla probele pe care copiii
Explicatia si trebuie sa le parcurga .Ea deschide cutia si descopera Explicaţia Cutie Frontala frontala

demonstratia ..SURPRIZA ...o alta cutie care contine un plic. In plic Plic
sunt notate sarcinile . Spre exemplu plicul din prima cutie
jocului.
are notat asa: „La ghicitori raspunsul de-l vei da/
Personajele vei ajuta!”Se citeste prima ghicitoare si
educatoarea da raspunul (cezi anexa nr 2-ghicitori).Echipa
care ofera raspuns corect va primi un punct .

Se va executa jocul de proba., un copil oferindu-se


voluntar. El va alege din plic biletul pe care este trecuta
ghicitoarea.. Conversaţia Cutie Pe echipe Pe echipe

Explicaţia Plic
Executarea jocului
de proba. Demonstratia

7
Executarea jocului Varianta nr 1
propriu-zis De la fiecare echipa vine cate un copil si va extrage un Conversatie
bilet pe care sunt notate ghicitori referitoare la personaje
din povesti.Copilul trebuie sa ghiceasca despre ce Explicatie Cutie Pe echipe Pe echipe
personaj e vorba(vezi anexa nr 2): Plic
Demonstratie
Fiindca a mintit /Pe loc i s-a ivit / Nasul mare năzdrăvan Papusa
de tare. Cenusareasa
Exercitiu

(Pinochio) Personajul
Turtita
confectionat
Varianta nr 2 din paine;

Copiii vor descoperi o alta cutie care contine urmatoarea


proba a jocului. Pe plicul atasat de ea este notat :”Chipul
il vei vedea / Si pe loc vei da, tu si echipa ta, cat mai
multe informatii despre ea!”

La aceasta proba , din cutie vor fi scoase doua personaje ,


cate unul pentru fiecare echipa: o echipa va avea
Cenusareasa, iar alta echipa personajul Turtita din
povestea cu acelasi nume. Copiii din fiecare echipa
trebuie sa descrie personajul, sa spuna cat mai multe
lucruri despre el, faptele lui, calitati, defecte etc si sa
povesteasca povestea.

8
Educatoarea le aminteste copiilor ca zana Cartilor le-a Paine Pe echipe Pe echipe
scris in srisoare ca la ei acolo este foamete. Ii intreaba pe rotunda
copii daca doresc sa-i prepare zanei niste turtite care vor
fugi spre taramul zanei. Faina

Prin intermediul unei tranzitii copiii merg la baie : Apa


”Noi spre baie ne-ndreptam /Mainile sa le spalam.” Drojdie
Dupa ce se intorc de la baie educatoarea poarta cu copiii o Sare
scurta discutie despre preparea painii, din ce se prepara, Conversatia
cum se face etc. Tava
Observatia
Ea le arata copiilor o paine rotunda mare si frumoasa. Cani
Explicatia
Le citeste copiilor reteta dintr-o carte de bucate. Lingurite
Demonstratia
Se stabileste impreuna cu copiii care sunt ingredientele Castroane
Exercitiul
necesare .Se va explica si demonstra tehnica de lucru:
Cuptor cu
ruperea drojdiei, punerea ei in cana, turnarea apei calde,
microunde
amestecarea cu lingurita.Apoi se va turna faina in
castron , peste care se pune maiaua preparata anterior. Se Scufii de
amesteca si se framanta. , apoi se ia din compozitie si se bucatar si
modeleaza turtite care se pun in tava.
sorturi din
Fiecare echipa primeste toate instrumentele necesare si se hartie
apuca de lucru, nu inainte de a li se oferi scufii de bucatar
si sorturi din hartie.Tava cu turtite este introdusa in cuptor
.

9
Copiii merg din nou la baie pentru a se spala pe maini :
Rutina :”Apa si sapunul, prietenul nostru numarul unu!”
Pe echipe Pe echipe
Se va reveni la cutia fermecata .
Cutie
Varianta nr 3 :
Plic
In cutia urmatoare se afla un plic pe care scrie :”Ridica-te
in picioare daca adevarul il voi spune/De te voi pacali, la Conversatia
locul tau vei fi!” Explicatia
Sunt doua bilete ce contin cate un text pentru fiecare Exercitiul
echipa .In text sau amestecat fragmente din mai multe
povesti. Atunci cand observa ca s-a trecut la o alta poveste
copiii trebuie sa se ridice in picioare.(vezi anexa nr 3)

Exemplu :

“ Marchizul se apleca la pamant si primi cu bucurie


cinstea pe care i-o facea regele. Si in aceeasi zi isi lua de
nevasta pe printesa.Motanul nostru deveni mare senior la
palat si toata ziua striga “.Cucurigu, boieri mari, dati
punguta cu multi bani!”. Boierul nimic. Enervat ii zise
vizitiului :
»Fata tatei, sa fii cuminte si harnica pe unde mergi, sa fii
asa cum te-am crescut.Cu durere in ochii fata mosului
pleca in lume. »

10
Varianta nr 4 Pe echipe
Pe echipe
Copiii vor descoperi o cutie si un plic pe care Macheta cu
scrie :”Padurea este iubita, de personaje indragita!” padurea

Atentia copiilor de la ambele echipe va fi atrasa spre Personaje


observarea machetei padurii .Copiii vor descrie ce din povesti
observa pe macheta:copaci, lac, casa , iar langa casa o vor tip jucarie
vedea pe Alba ca zapada . Sunt incurajati sa se uite cu
atentie si sa descopere si alte personaje carora le place sa
se plimbe prin padure .Ii vor gasi pe cei 7 pitici, precum si
pe lup. Copiii de la ambele echipe sunt rugati sa precizeze
ce personaje din povesti adora sa se plimbe prin padure si
pe unde mai exact. Pentru fiecare raspuns corect copiii
primesc cate un punct. (exemplu de raspunsuri : ursul
Complicarea langa lac, Scufita prin poiana de flori etc). Imagini cu
jocului
personaje.
Jocul se complica .

Varianta nr 5
Conversatia
Copiii vor gasi o a cincea cutie pe plicul careia scrie :
Explicatia
“Te vei transforma intr-un actor , tu si colegul urmator!”
Joc de rol
De la fiecare echipa vine cate un reprezentant care extrage
Auditia
imaginea unui personaj pe care trebuie sa-l interpreteze.
Copiii vor audia fragmentul , apoi il vor interpreta. Copiii
sunt incurajati sa se abata de la firul povestii, ei putand sa
modifice actiunea.

11
Tot pe plic mai este scris : Sfoara

“ Diagrama vei forma si cadoul vei afla”. Imagini cu


personaje
Educatoarea face pe covor doua cercuri din sfoara care se
intersecteaza. Copiii din prima echipa trebuie sa aseze in
cerc personajele care fac parte din povestea „Punguţa cu Conversatia
doi bani”,iar cealalta echipa personajele din povestea Pe echipe
Explicatia Pe echipe
„Fata babei şi fata moşneagului”.Prima echipa care va
aseza la intersectarea cercurilor personajele comune celor Diagrama
Evaluare (DOS)
doua povesti , adica mosul si baba va primi punctul Venn
castigator.

In acest timp sala de grupa s-a parfumat cu un miros


imbietor de paine calda. Din cand in cand copiii mai
mergeau, sab atenta supraveghere a educatoarei sa se uite
la cuptor sa vada daca este calda. Se va scoate tava si se
va discuta despre produsul final, precum si despre pasii
care s-au facut pana aici. Copiii vor spune ce transformari
au observat la coca, cum este ea acum (frige, ies aburi,
miroase frumos, si-a dublat compozitia etc).Sunt anuntati
ca o vor servi al masa de pranz pentru a se mai raci si ii
Incheierea vor trimite si zanei in pachet.
activitatii

Asa cum li s-a promis in ultima proba , daca vor rezolva


corect diagrama vor vedea cadoul. Se numara punctele de
pe tabela de marcat. Zana le-a trimis si un cadou intregii
grupe, nu neaparat echipei castigatoare. Ea le multumeste Masina

12
tuturor pentru ajutorul acordat si le ofera o masina veche veche de
de scris pe care sa o foloseasca . scris

Copiii se vor tine de manute in jurul mesei pe care este


tava cu turtite si vor canta :

”Turtita, turtita, nu fi nazdravana Frontal Frontal

Du-te tu degraba la zana sarmana!” Conversatia

La inceput este cantat mai rar, copiii facand pasii incet. Descoperirea
Cu cat ritmul este mai alert cu atat se acclereaza si pasii
copiilor, aungand la interpretare rapida si alergare.

Toti copiii sunt felicitati.

13
ANEXA NR 1

Dragi copii,

Imi pare nespus de rau ca nu am putut ajunge la voi, dar aici , la mine in regat este un
mare necaz. Taramul Cartilor este undeva departe, unde se contopeste ziua cu intunericul
si cerul cu pamantul.Nu aveti cum sa ajungeti aici. Asa cum va spuneam sunt foarte
necajita pentru ca un uragan uiras mi-a distrus o mare parte din tinut. A distrus stalpii de
litere si pesterele din cifre, a distrus tot ce-am plantat.Nu mai am nici pic de grau prin
hambare sa fac o bucata de paine ca sa mananc.Mai mult decat atat personajele din
povesti s-au imbolnavit. Colinda drumurile toate si nu stiu unde sa se duca . Nu isi gasesc
locul in povestile potrivite pentru ca au uitat din ce povesti vin. Ieri o vedeam pe Scufita
stand de vorba cu fetita cu chibrituri. Era Scufita zgribulita de frig.

Of! AJUTATI-MA , COPII! SALVATI-MA ,PE MINE SI PE TINUTUL MEU!

Am nevoie de mesteri priceputi si harnici, asa , ca voi, albinutelor!Am nevoie de scriitori


si detectivi! Ce ziceti ma ajutati?

14
ANEXA NR 2

La bunicuţa a plecat

Ca să-i ducă de mâncat

Dar pe drum s-a întâlnit

Cu lupul cel neisprăvit.(Scufita Rosie)

Ea la bal s-a stecurat

Ca să-l vadă pe-mpărat

Dar pantoful i-a scăpat

Şi prinţul l-a recuperat.(Cenusareasa)

Fiindca a mintit /Pe loc i s-a ivit / Nasul mare năzdrăvan de tare.

(Pinochio)

Pe mama capra o ascult

Usa eu nu o deschid

Ghiciti oare,cine sunt?

( iedul cel mic)

Pe un ger foarte cumplit

Vulpea mi l-a pacalit

Fara coada a ramas

Si ii rada acum in nas.

( ursul)

15
Stiu un urs cu coada-n cleste,

Fiindca a vrut sa prina peste.

( ursul pacalit de vulpe)

De e cuc,atunci greşesc

Ar fi cuc, da-i armenesc

Ar fi ceas şi nu-i.Dar ce-i?

Este .................

Bărboşi şi de mulţi ani cărunţi,

Cei şapte se-ntorceau din munţi.

16
ANEXA NR 3

Exemplul nr 1

“ Marchizul se apleca la pamant si primi cu bucurie cinstea pe care i-o facea regele. Si in
aceeasi zi isi lua de nevasta pe printesa.Motanul nostru deveni mare senior la palat si toata
ziua striga “.Cucurigu, boieri mari, dati punguta cu multi bani!”. Boierul nimic. Enervat ii
zise vizitiului :
»Fata tatei, sa fii cuminte si harnica pe unde mergi, sa fii asa cum te-am crescut.Cu durere in
ochii fata mosului pleca in lume. »

Exemplul nr 2:

“Turtita statu ce statu pe fereastra, apoi se rostogoli pe lavita, de acolo pe dusumea si de pe


dusumea spre usa.Cand ajunse la usa, turtita sari peste prag in tinda, apoi in curte. O porni
spre poarta, de acolo pe drum, dupa care se rostogoli tot mai departe si mai departe.
Cum se rostogolea ea pe drum, numai ce-i iesi in cale un iepure, care vru s-o manance. Dar
turtita, fara teama, ii zise:

- Trei iezi, cucuieti, usa mamei descuieti, ca mama v-aduce voua drob de sare in
spinare ....

Batrinul l-a ascultat pe copil si l-a numit Pinocchio. Baiatul era foarte neastimparat.
Greierele spiridus il certa si-i spunea sa asculte de sfaturile batrinului lui tata. "-Nu vreau, nu
cred ca asa ceva este pentru mine!" raspundea obraznic Pinocchio. Dupa un timp, Gepetto
l-a inscris la scoala, i-a cumparat un abecedar si l-a condus cu drag pina la poarta , in prima zi
de scoala”.

17

S-ar putea să vă placă și