Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Grupa:
Tema anuală: „ Cine sunt, suntem?”
Tema săptămânală: „Totul despre mine ”
Domeniul de activitate: Domeniul limbă și comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema activităţii: „Simțurile” de Nicolae Nasta.
Mijloc de realizare: memorizare
Tipul activităţii: predare și însușire de noi cunoștințe
Forma de organizare: Frontal, individual
Durata: 20-25 minute
OBIECTIVE CADRU:
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;
 Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
 Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor.
 Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple; să reacţioneze la acestea.
 Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles.
 Să distingă sunetele ce compun cuvintele și să le pronunțe corect.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
OC1- Să audieze cu atenţie poezia intitulată „Simțurile”
OC2- Să precizeze corect titlul poeziei, în baza explicațiilor date;
OC3- Să răspundă corect la întrebările educatoarei pe baza cunoștințelor anterioare;
OC4- Să recunoască părţile corpului care ne ajută să simţim tot ce se întâmplă în jurul nostru
( ochi, urechi, nas, limbă,mâini)
OC4- Să recite corect , conștient şi cât mai expresiv poezia, pe baza recităriirii model și a ilustrațiilor;

b) psihomotrice:
OP1 –Să păstreze poziţia corectă pe parcursul activităţii.
OP2- Să-și dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes indicat de educatoare.

c) afective:
OA1- Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: cutie cu imagini reprezentative, păpușă,
FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale individuale și colective, observarea comportamentului nonverbal,recompense.
RESURSE UMANE: 18 preșcolari

BIBLIOGRAFIE:
MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
„Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar ”,-Humanitas Educational,2005.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecției Activitatea Resurse Forma de Evaluare
org.
Educatoarei Preşcolarilor Procedurale Materiale
1. Moment Se pregătesc materialele necesare Imagini re-
organizatoric pentru activitate prezentative
Aanjarea scăunelelor în semicerc.
Se va descoperi în cutia adusă de Ascultă cu atenţie . Conversaţia Cutie
2. Captarea Frontal Observarea
păpuși o poezie și imaginile sugestive. Imagini re-
atenţiei comporta-
prezentative
mentului
Astăzi, copii, vom învăța împreună o Ascultă cu atenţie . Conversaţia
poezie care se numește ”Simțurile” de Explicația Imagini re-
3.Anunţarea Nicolae Nasta. prezentative Frontal Observarea
temei şi a comporta-
Voi trebuie să fiți atenți, să încercați să mentului
obiectivelor
recitați poezia cu ajutorul meu și să
răspundeți corect la întrebări.

Se va realiza cu ajutorul întrbărilor.


Ochii ne ajută să vedem. Imagini re-
La ce ce ne ajută ochii? urechile ne ajută să Conversația prezentative
La ce ce ne ajută urechile? auzim.
4.Familiariza- La ce ce ne ajută limba? Limba ne ajută să Aprecieri
rea cu textul La ce ce ne ajută nasul? Frontal
simțim gustul. verbale
poeziei La ce ce ne ajută degetele? Nasul ne ajută să Aplauze
mirosim.
Degetele ne ajută să
pipăim.

4.Dirijarea Recitarea model a poeziei


învățării Ascultă cu atenție Păpușă , Observarea
Voi recita poezia model, clar, rar și poezia. Imagini re- comporta-
expresiv. prezentative mentului
Simțurile
de Nicolae Nasta

Eu cu ochii, dragi copii 


Văd papuși si jucarii. 
Cu urechile, oricând, 
Aud orice cuvânt. 

Limba și cu cerul gurii imi spun gustul


prăjiturii. 
Degetele-mi spun si ele 
De sint moi, chiflele mele. 
Iar cu nasul deseori, 
Miros parfumul , florilor.

Invăţarea poeziei:
Imagini
Se va trece la memorarea de către reprezentative
copii a poeziei pe unități logice(strofe).
Recit prima strofă, apoi o repet cu
preşcolarii de două, trei ori.
Copiii solicitați vor Individual corectitudi-
Se va recita a IIa strofă, care va fi
recita versurile cu ajutor
repetată împreună cu prima, pentru nea
din partea educatoarei.
fixarea în memorie a fragmentelor recitării
logice în succesiunea lor firească. poeziei
Memorarea poeziei se va realiza cu
fiecare copil , pentru corectarea Aprecierea
greșelilor de pronunție. verbală
Pe parcursul activității se va Aplauze
urmări pronunţia, fidelitatea
reproducerii, gradul de expresivitate şi
de înţelegere a poeziei .
6.Asigurarea Se va fixa titlul poeziei repeta cele 5 Vor preciza titlul Conversația Imagini Individual Aprecieri
retenţiei şi simțuri. poeziei,iar cei solicitați Exercițiul sugestive verbale
transferului vor recita poezia.
Se propune jocul:''Continuă tu!'' în care
7. Obținerea copiii numiți vor recita de unde a rămas
performanței copilul solicitat anterior.

8.Evaluarea Aprecieri generale şi inividuale cu Preșcolarii ascultă cu Conversația Recompense Aprecieri


Frontal
activității privire la modul în care au recitat interes aprecierile și verbale
Individual
poezia şi la atitudinea lor pe parcursul primesc recompense.
activităţii.

S-ar putea să vă placă și