Sunteți pe pagina 1din 12

Grădiniţa cu program prelungit Nr:13 , Alba Iulia

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grupa Mare - „Ciupercuțelor”

Educatoare: Sicoe Roxana Maria


AN ȘCOLAR: 2020-2021
DATA: 29.03.2021
NIVELUL II: Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: „Tablou de primăvară!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Hai, copii, afară, iar e primăvară”
TEMA ZILEI: „Primăvara ne zâmbește”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: Cunoașterea mediului+ Activitate
matematică (D.Ș.1+ D.Ș.2)
TEMA ACTIVITATII: „Tablou de primăvară!”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului + Activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE: observare+ joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individual
DURATA : 35-40 min
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupa
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Transmiterea de noi informații prin intermediul imaginilor studiate
Consolidarea și verificarea număratului în limitele 1- 8, raportarea numărului la cantitate
și invers.
Dezvoltarea expresivității limbajului oral;
COMPETENȚE VIZATE:
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE:
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiar.
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații
problematice specific
B.4. Autocontrol și expresivitate emoțională
4.2. Demonstrează abilități de autocontrol emoțional
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A
PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
1.1. Ascultă povești si povestiri scurte, participă la jocuri/ cântece /poezii însoțite
inițial de gesturi (comunicare receptivă)
1.3 Folosește intonații diferite, gesturi, limbajul corpului, structuri
lingvistice/gramaticale simple, pentru a transmite un mesaj (comunicare expresivă)
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
E.1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului,
folosind instrumente şi metode specific
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat
2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 :-să ordoneze crescător/ descrescător, fluturii în limitele 1-8;

O2: -să raporteze numărul la cantitatea corespunzătoare de obiecte și cifra la numărul


de obiecte pentru grupele formate;

O3 : -să poziționeze elementele corect în Tabloul Primăverii;

O4 : -să respecte regulile și cerințele primite;

O5 : - să recunoască pozițiile spațiale.

 Sarcina didactică:
1. Verificarea cunoștințelor referitor la numărarea obiectelor;

2. Clasificarea după criterii date;

3. Asocierea numărului la cantitate și a cantității la număr;

 Elemente de joc: manipularea materialului didactic, încurajări, competiția,


surpriza, aplauze.

 Regula jocului: Copiii trebuie sa răspundă numai la solicitare și să utilizeze un


limbaj matematic adecvat.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee:
 surpriza, conversația, expunerea, observația, explicația, exercițiul, jocul didactic,
Mâna oarbă, expoziția, analiza.
Mijloace de învățământ:
 Tablou, flipchart, material mărunt, planșe, cutia surpriză cu sarcini

Metode de evaluare: evaluare orală.

BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N „Curriculum pentru educație timpurie” 2019
 ,,Suport pentru explicitarea si înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care operează curriculumul pentru educație timpurie” 2019
Strategii didactice Evaluare /
Etapele Conținutul științific Metode și
activității indicatori
Metode si Mijloace de
procedee învățamant

1.Moment Crearea condițiilor


organizatoric necesare bunei
desfășurări a activității :
-aerisirea sălii de grupă; - Cutia cu
-amenajarea spațiului de surprize.
desfășurare a *Observarea
activității ,individual la Conversaţia comportamentului
măsuțe. non-verbal al
-pregătirea materialului copiilor
demonstrativ și
distributiv ;

2. Captarea - Se realizează cu -Surpriza -Planșe *Evaluare orala


atenției ajutorul unei scurte *Analiza
povestioare „Venind
răspunsurilor:
spre grădiniță m-am
întâlnit pe stradă cu -corectitudine
Zâna Primăvară care m-a -Tablou -exprimare
oprit și m-a întrebat dacă
-Conversația -rapiditatea
este adevărat că sunt
educatoare și că lucrez la identificării
grădiniță. Eu i-am răspunsului
răspuns că da, sunt
educatoare dar de ce mă
întreabă acest lucru.?

Mi-a spus că ea vroia să


vină la noi la grădiniță
să ofere niște daruri
minunate copiilor din
grupa ,, Ciupercuțelor’’
care au fost atenți la
toate informațiile
primite despre
anotimpul de primăvară
și au fost harnici și
cuminți în tot acest timp
dar, pe drum, vântul cel
rău îi stricase tabloul pe
care îl pregătise pentru
voi; abia a reușit să
adune de pe jos
elementele din tablou.
Ea vă roagă să o ajutați
să repare tabloul.
Fiindcă acum ea este
foarte supărată și trebuie
să plece la castelul ei
să-l pedepsească pe
vânt, dar va veni la
fereastră să vadă ce
tablou și ce alte lucruri
minunate o să realizați
voi.” și apoi le voi spune
că Zâna ne-a trimis un
mic cadou, o cutie cu o
mulțime de surprize în
care se află un tablou,
planșe, materiale pentru
tablou, bilețele cu
cerințe pentru jocul
didactic și multe alte
surprize pe care le vom
descoperii până la
sfârșitul activității.
3, Anunțarea -Despre ce anotimp am -Conversația
temei și a
tot vorbit noi în luna
obiectivelor
Martie?
- Astăzi vom discuta
despre aspecte ale
anotimpului de
primăvară. -Explicația *Evaluarea orală

4.Prezentarea Voi pune copiii pe rând


conţinutului şi
să extragă din cutia cu
dirijarea
învăţării surprize câte o imagine Conversația *Evaluarea orală
cu diferite activități din
Explicația
timpul primăverii.
-Planșe
Voi așeza imaginile la
ilustrative
flipchart, iar copiii îmi
vor spune ce activitate
observă ei în imagine
sau ce aspect specific
primăverii au descoperit.

Jocul didactic se va
desfășura cu toți copiii,
fără a fi împărțiți în -Expunerea
*Observarea
echipe, pentru a încuraja
sistematică a
socializarea, rezolvarea copiilor:
- -interesul pentru
sarcinilor, dar și pentru
activitate
menținerea bunei -stabilitatea
atenţiei;
dispoziții pe perioada
-spirit de
desfășurării probelor și observaţie
valorificând la final
reușita tuturor, ca un
-Explicatia
grup unit, respectând
totodată regulile de
distanțare socială. Se
explică regulile jocului.
-Metoda Mâna
Prin metoda „Mâna
a)Explicarea Oarbă
regulilor jocului oarbă”, preșcolarii vor *Evaluare orală
extrage câte un bilețel
care cuprinde cerințele
-Exercitiul
pregătite de „Zâna
Primăvara”. Cerințele
vin în completarea
tabloului primăverii.

b)Desfășurarea Vom desfășura un joc de


jocului de probă -Expunerea *Observarea
probă, astfel voi lega un
-Tabloul comportamentului
copil la ochi, iar el o să non-verbal al
copiilor
extragă dintr-o cutie o
sarcină de joc: voi citi
sarcina primită, iar el o
să completeze în tablou.

O să provoc pe rând *Observarea


-Proba orală comportamentului:
preșcolarii să extragă
c)Desfășurarea câte un bilețel din bol și -implicarea în
propriu-zisă a cadrul grupului
să completeze tabloul!
jocului -cooperare
Încurajări
Aprecieri
Biletel Nr:1
Verbale
Aranjează fluturașii
crescător în funcție de
vârsta pe care o au!
(Fluturași cu numere
-Bilețele din
desenate pe ei în cutia
fermecată
concentrul 1-8)

Biletel Nr:2
Așază pe tablou soarele
*Observarea
și norii în partea de sus a
sistematică a
acestuia! Tabloul copiilor
-Explicația

Bilețel Nr:3
Lipește în copacul din
dreapta atâtea floricele
cât îți indică cifra
poziționată pe el!
Expunerea

Bilețel Nr:4
Lipește pe tablou patru
rândunici și o barză
*Observarea
mică.
sistematică a
copiilor:
-interesul pentru
Bilețel Nr:5
activitate
Lipește pe tablou două -stabilitatea
atenției;
narcise și o barză mare.
-spirit de
observație
Bilețel Nr:6
-Tabloul
Lipește pe tablou patru
Primăverii
lalele de culoare roșie și
patru de culoare
galbenă. -Exercițiul

Bilețel Nr:7
Poziționează pe tablou
două buburuze lângă
copac!

Bilețel Nr:8
Lipește pe copacul din
-Explicaţia
stânga atâtea flori cât îți
indică cifra!

Bilețel Nr:9 *Evaluare orala


Analiza
Poziționează pe tablou 3
răspunsurilor:
albinuțe lângă nori și -Material -corectitudine
-Mâna oarbă
mărunt -exprimare
una lângă lac.
-rapiditatea
identificării
răspunsului
Bilețel Nr:10
Lipește pe câmp 3 miei,
iar pe lac două broaște.

d)Complicarea -Explicația
jocului
La complicarea jocului, -Demonstrația
voi descoperi o foaie cu
mai multe sarcini.

Sarcina 1: Descoperă -Exercițiul *Evaluare orala


mulțimea cu un element *Analiza
răspunsurilor:
mai puțin decât cifra 5.
-corectitudine
Sarcina 2: Descoperă -exprimare
-rapiditatea
mulțimea cu un element
identificării
mai mult decât cifra 7 răspunsului
Conversația
Sarcina 3: Precizează
care mulțime are doar 3 Problematizarea
elemente.
Sarcina 4: Precizează
care mulțime are doar
un element mic! -Proba practică
Sarcina 5: Precizează
*Observarea
câte elemente ar fi în comportamentului
mulțimea lalelelor verbal și nonverbal
6. Asigurarea galbene dacă am mai
feed-back-ului
planta una?

-Exercițiul
Le adresez câteva
întrebări referitoare la Conversația
activitatea de astăzi:
*Evaluare orala
Analiza
-Despre ce am discutat
răspunsurilor:
astăzi? -corectitudine
-exprimare
- Ce am realizat noi? -rapiditatea
identificării
răspunsului

7. Încheierea -Se fac aprecieri asupra -Conversația *Aprecieri frontale


activității și individuale
modului cum au lucrat si
asupra lucrărilor
s-au comportat copiii la copiilor.
activitate. *Recompensarea
-Se fac aprecieri copiilor
individuale și colective
asupra modului în care
s-a desfășurat
activitatea.

S-ar putea să vă placă și