PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI
„Pomii infloresc!”
Grădiniţa cu Program ,,Pricindel” Tecuci
Nivel II: Grupa Mica
Data: 08.04.019
Profesor:Costin(Pobereznicenco)Maria
Temă anuală: „Cand, cum si de ce se intampla??”
Tema săptămânală: „Pomii infloresc”
Durata: o zi
Scopul:
Predarea si consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la caracteristicile
specifice anotimpului primavara;
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala de intelegere si utilizare corecta a
semnificatiilor structurilor verbale orale;;
Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
Verificarea si consolidarea deprinderilor de a lucra pe grupe ,de a colabora si de a
interactiona pentru a rezolva cerintele date.
1. Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP):
Rutine:
- Întâlnirea de dimineaţă – salutul, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup,
noutatea zilei, mesajul zilei;
- Micul dejun
Tranziţii: „Vine vine primavara” – Cântec
2. Activităţi Liber Alese (ALA 1) – Centre de interes:
Construcţii: „Gradina pentru flori”
Joc de masă: „Flori de primavara” – puzzle
Bibliotecă: „Primavara” – citire de imagini
3. Activităţi pe Domenii Experienţiale (ADE) – Activitate integrată:
DS – Domeniul stiinte: „ Primavara bine ai venit” lectura dupa imagini
4. Activităţi liber alese (ALA 2) – jocuri recreative: „Cercul mare”, „Albinuta a zburat”,
SCENARUL ZILEI
1. ADP:
Rutine: Întâlnirea de dimineaţă
Activitatea debutează cu „Întâlnirea de grup” între copii şi educatoare prin intermediul
salutului de dimineaţă. Salutul se va realiza prin aşezarea copiilor în cerc, ţinându-se de mâini,
fiecare salutându-şi colegul din dreapta. Educatoarea salută „Bună dimineaţa, dragi copii”.
Copiii răspund, apoi încep să se salute. „Dimineaţa a venit,/Toţi copiii au sosit./ În cerc să ne
adunăm,/Cu toţi să ne salutăm”
Se realizeaza Prezenţa,. În urma activităţii, copiii sunt solicitaţi să stabilească prezenţii
şi absenţii zilei.
Activitatea continuă cu Împărtăşirea cu ceilalţi. Educatoarea iniţiază o discuţie despre
anotimpul primavara, si despre aspecte specifice anotimpului(creste iarba verde, infloresc
florile, ziua se lungeste ,inmuguresc copacii).
Se adresează întrebări şi se primesc răspunsuri, se fac scurte comentarii pe marginea
subiectelor propuse:
Se va completa Calendarul naturii, astfel: copiii sunt rugaţi să privească pe fereastră,
să precizeaza ce fel de vreme este afară, să aleagă jetonul potrivit şi să-l aşeze la locul care
indică starea vremii. Vor completa cu jetoane ziua în care ne aflăm. În cazul în care este ziua
de naştere a vreunui copil sau un alt eveniment important, vom marca în calendar cu jetoane
speciale.
Activitatea de grup: pentru că tema zilei de azi este „Pomii infloresc”, noi astazi o
sa avem mai multe surprize din partea ,,Zanei Primavara”(intre timp zana Primavara lasa la usa
,pentru copii mai multe surprize:un plic mare si o cutie )care le vor fi prezentate pe rand.
Se anunţă Noutatea zilei: copiii sunt anunţaţi că vor avea oaspeţi în clasă. „ – Pentru a
demonstra cât de multe lucruri ştim noi despre anotimp, despre primavara şi despre aspecte
importante ale acesteia , astăzi ne vom juca pe această temă.”
Mesajul zilei este adus de catre postas la usa grupei fiind vorba despre un plic si despre
o cutie cu mai multe suprize din partea ,,Zanei primavara”care le transmite printr-o scrisoare ca
astazi, prin intermediul plicului si al cutiei cu surprize vor invata cateva lucruri importante
despre acest anotimp .
Tranziţie:
“Dacă vrem să fim voinici / Facem sport încă de mici /Alergăm ca iepuraşii / Şi
zburăm ca fluturaşii / Noi la centre ne-aşezăm / Şi începem să lucrăm”
2. ALA I:
b) Centrul de interes CONSTRUCŢII - „Gradina pentru flori”(construcţii)
c) Centrul de interes JOC DE MASĂ -„Flori de primavara-puzzle”
(Reconstituire de imagini)
d) Centru de interes BIBLIOTECĂ -„Citim si sortam imagini specifice
anotimpului primavara”
Obiective operaţionale:
Să asambleze materiale puse la dispoziţie pentru a obţine o lucrarea
originală;
Să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie;
Să realizeze construcţiile respectând tema dată;
Să coopereze cu colegii.
Să participe activ, venind cu idei şi propuneri pentru realizarea temei:
Să realizeze construcţiile respectând tema dată;
Să reconstituie o imagine din mai multe piese;
Să lucreze în echipă.
Să realizeze lucrări respectând tema dată;
Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia,
Material didactic: imagini reprezentand aspecte din anotimpul primavara , cuburi
din plastic, lego, puzzele cu Flori de primavara.
Copiii îşi aleg centrul de interes. În timp ce lucrează sunt îndrumaţi şi urmăriţi de către
educatoare. Voi da explicaţiile necesare, voi pune întrebări ajutătoare, acolo unde există
dificultăţi, voi monitoriza activitatea la fiecare centru şi voi interveni dacă e cazul.
Se reaminteşte copiilor comportamentul aşteptat (regulile grupei) în cadrul acestor
activităţi: se vorbeşte în şoaptă pentru a nu deranja pe alţii; apreciem şi protejăm construcţiile
făcute de colegi, fiecare joc trebuie terminat, colaborăm la realizarea sarcinilor, dacă un
copil a terminat sarcina şi doreşte să lucreze la alt centru, este liber să o facă.
Evaluarea: voi face aprecieri asupra întregii activităţi de la centre, a modului de
participare a copiilor la activitate şi a comportamentului acestora.
Tranziţie:
„prin tranzitia ,,Cate unul pe carare ...”copiii se vor duce la baie sa se spele pe maini
apoi se vor intoarce in grupa
3. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERENŢIALE
Activitate integrată: „Pomii infloresc, bine ai venit!”
DLC – Domeniul stiinte: „Primavara” – lectura dupa imagini
Tipul activităţii: predare şi consolidare cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Forma de realizare: Activitate integrată: DS+ALA1+ALA2
;
Scopul:
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala de intelegere si utilizare corecta a
semnificatiilor structurilor verbale orale
Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
DS
Obiective cadru:
Dezvoltarea capacităţii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator
precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuiae;
Formarea si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a mediului
inconjurator ,in vederea educarii unei atitudini pozitive fata de acesta;
Obiective de referinţă:
O 1 – Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de
vorbitor, cât şi calitate de auditor.
O 2 – Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple, să reacţioneze la acestea.
O 3 – Să distingă sunetele ce compun cuvintele şi să le pronunţe corect.
O 4 – Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei activităţii
personale
Obiective operaţionale:
;,
Ob. op. 1 – sa precizeze aspecte importante ale anotimpului primavara
Ob. op. 2 - să înţeleagă mesajul şi să reacţioneze la acesta.
Ob. op. 3 - să comunice impresii, idei pe baza observării efectuate;
Ob. op. 4 - să se exprime corect, fluent şi expresiv în propoziţii;
Metode şi procedee didactice: - conversaţia, problematizarea, explicaţia, exerciţiul,
demonstraţia, turul galeriei.
Materiale didactice:, Cutia cu surprize de la Zana Primavara, planse reprezentand
imagini sugestive cu anotimpul primavara , lego, imagini cu flori,calendarul naturii.
Locul desfăşurării activităţii: sala de grupă
Bibliografie:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T.S.(3-6/7ani), Bucureşti 2008.
Elena Varzari, Maria Taiban – Metodica cunoaşterii mediului înconjurător, a dezvoltării
corectării vorbirii copiilor preşcolari, Manual pentru liceele pedagogice de educatoare,
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1978
Florica Mitu, Ştefania Antonovici – Metodica activităţilor de educare a limbajului în
învăţămân preşcolar, Editura Humanitas Educational, Ediţia a II-a, revizuită, Bucureşti,
2005
Maria Petricică, Maria Petre - Metodica predării activităţilor manuale în grădiniţa de copii –
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1969
Modele de activitate integrată – Revista Învăţământului preşcolar.
Revista Învăţământul preşcolar 3 – 4, Editura Arlequin, 2011
Ob.o
Forme de Mijloace
Etapele lecţiei p. Conţinut Metode didactice Evaluare
organizare didactice
- se pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei. Se
stabileşte climatul psiho-afectiv necesar bunei desfăşurări conversaţia
[Link] frontal
a lecţiei
organizatoric
- se aşează scăunelele în formă de cerc explicaţia
observaţia Plic cu
2. Captarea - prezentarea elementul de surpriză: plicul si ,,Cutia cu -
conversaţia planse ,
atenţiei O surprize „lasate de catre postas la usa de la ,,Zana frontal observarea
descoperirea cutia cu
Primavara” surprizei
crengute
- evaluare
observaţia orală
3. Reactualizarea Flori din
conversaţia frontal - să
cunoştinţelor O - s-a realizat în etape 1 la ADP hartie
explicaţia individual identifice
asimilate ,planse
component
anterior
ele planşei
- se prezintă obiectivele pe înţelesul copiilor şi se anunţă
4. Anunţarea - să reţină
tema, anume: „Pomii infloresc”. conversaţia frontal
temei şi a O tema zilei
Vom invata multe lucruri noi despre anotimpul explicaţia
obiectivelor
,,Primavara”, vom afla multe lucruri frumoase impreuna.
Prezentarea ilustratiilor este precedata de o convorbire
O pregatitoare care sa reactualizeze unele reprezentari ale
5. Dirijarea
copiilor si sa-i pregateasca pentru tema activitatii conversaţia frontal
învăţării
Plansele reprezentand aspecte importante ale anotimpul
primavara sunt asezate in fata copiilor
O fiind intoarse pe rand
expunerea individual
O
-se vor analiza ,descrie si interpreta imaginile prin explicaţia Recunosc
intermediul convorbirii dintre educatoare si copii si al si enumera
concluziilor partiale ale datelor analizate prin intermediul conversatia elemente
expunerii descriptive si explicative, compozitio
exerciţiul nale ale
frontal tabloului
Prima intrebare adresata copiilor imediat dupa infatisarea - să
imaginii solicitand enumerarea elementelor descoperirea formuleze
compozitionale observate de ei, aceasta fiind formulata la cât mai
modul general:,,Ce vedeti in acest tablou?” multe
variante de
răspuns
O problematizarea - să
descopere
Se trece la analiza detaliata a planselor care se realizeaza individual relaţii
pe baza planului de intrebari:
CINE? - să reţină
Cine vesteste inceputul primaverii? explicaţiile
Cine transforma natura?
O Cine sunt cei doi copii?
Cine asteapta primavara?
CE? - se acordă
Ce vedeti in acest tablou? recompens
Ce elemente sunt specifice primaverii? e
Ce se intampla cu zapada la inceputul primaverii?
Ce fac cei doi copii? - aprecieri
DE CE? individuale
De ce se topeste zapada? şi globale
De ce au plecat copiii la padure? Conversatia
De ce spunem ca a venit primavara? explicatia
UNDE? Sesizeaza
Unde se afla (au plecat)cei doi copii? si descriu
De unde au rasarit ghioceii? actiuni
Unde se duc pasarile calatoare?
CAND? Interpretea
Cand apar primii ghiocei? za aspecte
Cand se intorc pasarile calatoare? ale
Cand incepe zapada sa se topeasca? diferitelor
situatii
expuse
conversaţi
frontal
-se foloseste povestirea in concluziile finale se fixeaza
si se
individual
Se fixeaza intregul continut al tabloului precum si explicaţia sintetizeaz
6. Obţinerea
continutul principal de idei desprins din lectura efectuata a
performanţei O
jocul. cunostintel
(feed-beck)
-educatoarea solicita copiii sa propuna un titlu potrivit e
intregii succesiuni de imagini,apoi se va recita cantecelul problematizarea
frontal
,,Vine vine primavara” demonstraţia
exerciţiul
pe grupe
7. Asigurarea ALA I: frontal
retenţiei şi a Centrul de interes CONSTRUCŢII - „Gradina pentru
transferului flori”(construcţii)
Centrul de interes JOC DE MASĂ -„Flori de primavara-
puzzle” (Reconstituire de imagini) - să încerce
Centru de interes BIBLIOTECĂ -„Citim si sortam să dea
imagini specifice anotimpului primavara” iIndividual soluţii
ALA 2 – jocuri recreative: „Cercul mare”, „Albinuta a
zburat”, - să
selecteze
soluţia
corectă
- Sunt ajutaţi şi îndrumaţi copii care au probleme în
rezolvarea sarcinii de lucru; - să
- Sunt atenţionaţi cu 2 minute înainte de a termina; înţeleagă
- Se fac aprecieri verbale individuale înainte de expoziţie; ceea ce au
- După terminarea activităţii lucrările sunt expuse in ca sarcină
gradina pe care au construit-o din piese lego copii la de lucru
centrul ALA şi se realizează turul galeriei
- Copii sunt invitaţi sa joace jocuri recreative: „Cercul
mare”, „Albinuta a zburat”
8. Evaluare O - se fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat
performanţelor lecţia şi a felului în care copiii s-au comportat şi implicat explicaţia
în activitate, prin recompense
- Educatoarea apreciază rezultatele obţinute, faptul că s-a
frontal
lucrat individual.
- Educatoarea împreună cu copiii stabilesc ce au învăţat pe conversaţia
parcursul întregii activităţi. recompense
individual