Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data:

Grădiniţa:

Grupa:

Educatoare:

Tema anuală: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema proiectului: „ Vietuitoarele pamantului”

Subtema: „Animale domestice”

Tema activităţii: „Ferma vesela”

Domeniul experienţial: Domeniul Stiinte

Categoria de activitate: Activitate matematica

Mijloc de realizare: joc didactic matematic

Tipul activităţii: Mixt (transmitere, verificare şi consolidare de cunoştinţe, consolidare de priceperi şi deprinderi)

Durata: 25-30 min.

Scopul activităţii: Verificarea si consolidarea cunostintelor matematice ale copiilor referitoare la numaratul in limitele 1-5, cu
exprimarea actiunilor in limbaj mathematic corespunzator
.
Dimensiuni ale dezvoltării :

• Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat

• Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat

Comportamente vizate:
2.1 Recunoaște unele cantități ale unor obiecte

2.2. Identifică prin comparare, mărimea (mare – mic) sau cantitatea (mult/-e – puțin/-e) obiectelor de același tip

2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia

2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor

2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

Obiective operaţionale:
O1: să raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar;
O2: să recunoasca si sa denumească cifrele in intervalul 1-5;
O3: să aprecieze cantitatea prin numarare;
O4: să exprime actiuni in limbaj mathematic corespunzator
. Sarcina didactică: Număratul în limitele 1-5 cu expunerea acţiunii în limbaj matematic corespunzător; Asocierea cantiţăţii la
număr respectiv la cifră şi invers;
Regulile jocului: Copiii sunt aşezaţi în semicerc. Cu ajutorul versurilor: “Căţeluşul Scoby Doo, îl alege doar pe el!” şi a unui
căţeluş-mascotă, educatoarea alege un copil care vine şi extrage un plic în care se află un bileţel pe care este scrisă sarcina de lucru;
copilul rezolvă sarcina. Se procedează astfel până se epuizează toate bileţelele.
La complicarea jocului căţeluşul Scobby Doo, cel care păzeşte ferma, alege patru copii, care la rândul lor îşi aleg coechipierii, formând
astfel patru grupuri de lucru. Fiecare grup de copii are de realizat un poster cu tema zilei „Ferma hazlie”, respectând cerinţele transmise de
educatoare.
Elemente de joc: surpriza, căţeluşul-mascotă, versurile cu rimă, mânuirea materialelor, aplauzele.

Strategia didactică: conversativă, ludic-acţională, evaluativ-stimulativă.

a) Metode: jocul, conversaţia, expunerea, observaţia, instructajul-verbal, demonstraţia, exerciţiul, lucrul în echipă, Posterul, „Turul
galeriei”.
b) Mijloace didactice: Cd-player, cd-uri.

c) Materiale didactice: scrisoare, plicuri colorate, căţeluş –mascotă, bileţele cu sarcini de lucru, machetă-suport „Ferma hazlie”,
adăposturi pentru animale (grajd, cocină), siluetele unor animale domestice, siluetele unor pasari domestice, foaie flipchart, carioci.
d) Forma de realizare: frontal, pe grupuri

Sistem de evaluare: Evaluare formativă/continuă

Metode de evaluare: Verificare orală, observarea curentă a comportamentului copilului, aprecieri stimulative, analiza răspunsurilor şi a
produselor activităţii, corectarea imediată a răspunsurilor..
Durata activităţii: 25 de minute.
Bibliografie:
1. ANTONOVICI Ştefania, MICU Gabriela. (2003). - „Jocuri interdisciplinare – material auxiliar pentru educatoare”, Ed. Aramis,
Bucureşti;
2. BANE Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed.
Ro Media, Bucureşti;
3. CULEA I., SESOVICI A., GRAMA F., PLETEA M. (2008). - „Activitatea integrată din grădiniţă”, Ed. Didactica
Publishing House, Bucureşti;
4. Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti- 2019
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
EVENIMET CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Metode şi Material Forme de (Instrumente
DIDACTIC procedee didactic organizare şi indicatori)
1.Moment Asigurarea unui climat educaţional favorabil prin:
aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului,
organizatoric
pregătirea materialului didactic.
2. Captarea Se descoperă catelul Scobby Doo, iar langa acesta Conversaţia Frontal
o scrisoare cu o scrisoare cu urmatorul continut: Catelul Scobby
atenţiei
“Dragi copii, eu, Scobby Doo, am venit la voi Doo
cu multe bucurii. Vreau să vad cat de pregătiţi Scrisoare cu
sunteti pentru aceasta activitate si pentru aceasta mesajul catelului

tema frumoasa, de aceea v-am trimis acesta


scrisoare în care se află mai multe plicuri cu sarcini
pentru voi. Pe măsură ce veţi rezolva sarcinile, veti
avea multe surprize plăcute şi la sfârşit puteţi să vă
aşteptaţi la daruri minunate din partea mea.”

3. Anunţarea Se realizează prin citirea scrisorii de către Conversaţia Scrisoare Frontal Observarea
educatoare. Plicuri colorate comportamentul
temei şi
enunţarea Iar prietenul lor Scobby Doo, le propune ui non-verbal al
desfăşurarea unui joc, numit „Ferma hazlie” în care, copiilor
obiectivelor
vor trebui să se joace cu obiecte şi siluete înfăţişând
animale de la fermă, pe care le vor grupa şi număra,
respectând fiecare cerinţă din plicurile trimise.
4. Reactualizarea Până să se înceapă jocul, se cere copiilor să-şi Conversaţia Imagini cu Frontal Evaluare orală
reamintească care sunt animalele de la fermă pe care Ghicitorile animale de la - Identificarea
cunoştinţelor
le cunosc, găsind răspunsul corect la ghicitorile fermă răspunsului
propuse de educatoare. corect al
fiecărei
ghicitori
5. Dirijarea a) Explicarea şi demonstrarea jocului Conversaţia Căţeluşul-mascotă Frontal Evaluare orală
Se explică copiilor regulile jocului şi modul de Plicuri
învăţării
desfăşurare al acestuia.
Copilul numit de educatare cu ajutorul versurilor
Căţeluşul Scooby Doo, îl alege doar pe el! si a
căţeluşului -mascotă, extrage un plic, în interiorul
căruia se află un bileţel cu sarcina de lucru. Copilul
rezolvă sarcina, procedându-se astfel până se
epuizează toate bileţelele.
Se execută apoi jocul demonstrativ, răspunsurile
corecte fiind aplaudate.
b) Jocul de probă
Cu ajutorul educatoarei, se desfăşoară un joc de
probă de către 1-2 copii.
c) Jocul propriu zis Jocul Machetă Frontal Verificare orală
În timpul executării jocului, educatoarea urmăreşte Exerciţiul “Ferma hazlie” Individual Analiza
realizarea obiectivelor propuse, coordonează buna Plicuri colorate răspunsurilor
desfăşurare a acestuia şi sprijină pas cu pas derularea Bileţele cu sarcini
lui, respectând regulile stabilite. de lucru
Sarcina 1: Numără pisicile de pe machetă! (3) Siluete animale de
Sarcina 2: Numără căţeii de pe machetă! (1) la fermă
Sarcina 3: Alege de pe machetă 4 porci şi aşează-i în Jetoane animale
cocină. domestice
Sarcina 4: Lipeşte pe adăpostul porcilor cifra care Jetoane cifre
corespunde numărului lor. Adăposturi pentru
Sarcina 5: Mergi la machetă şi alege tot atâtea oi cât îţi animale
indică cifra (5) şi aşează-le in fata fermei.
Sarcina 6: Alege de pe machetă tot atâtea vaci (1) cât
îţi indică cifra şi aşează-le langa oi.
Sarcina 7: Numără ratele (4) care stau langa lac şi
alege din cosuleţ cifra care corespunde numărului lor.
Sarcina 8: Alege un prieten şi mergeţi împreună la
macheta şi puneti langa rate 3 boboci . Alege din
coşuleţ cifra care corespunde numărului (3). Observaţia
Sarcina 9: Alege un prieten şi mergeţi împreună la În pereche
macheta şi puneti in fata gardului 3 cocosi. Alege din
coşulet cifra care corespunde numărului (3).
Sarcina 10: Împarte fiecărui copil câte un medalion Colet
colorat şi formaţi echipele de lucru respectând Demonstraţia Evaluare orală
culoarea medalioanelor primite. Instructajul
verbal

6. Obţinerea Complicarea jocului Conversaţia Poster Pe grupuri Observarea


Căţeluşul Scobby Doo, cel care păzeşte ferma, alege Exerciţiul „Ferma hazlie” comportamentul
performanţei
patru copii, care la rândul lor îşi aleg coechipierii, Munca în Siluete animale ui copiilor
formând astfel patru grupuri de lucru. Fiecare grup de grup domestice
copii are de realizat un poster cu tema zilei „Ferma Pensule
hazlie”, respectând cerinţele transmise de educatoare,
şi anume:
 1.Lipeşte în fata cuştii tot atâţia căţei cât iţi indică
cifra(3).
 2. Lipeşte langa grajd tot atâţia cai cât îţi indică cifra.
(2)
 3. Lipeşte pe lac tot atâtea rate cât iţi indică cifra(6).
 4. Fermierul a plecat la plimbare luând cu el câteva
animale. Lipeşte în remorca tractorului tot atâtea
animale cât îţi indică cifra 6.
7. Evaluarea Lucrările realizate de copii se expun în sala de Metoda Sfoară Frontal Observarea
grupă şi se solicită copiilor să le analizeze. Se insistă “Turul Cleşti Evaluarea
activităţii
ca fiecare să argumenteze aprecierile făcute, galeriei” produselor din
raportându-se la cerinţele de lucru stabilite la punct de vedere
începutul activităţii. estetic şi creativ
Apecierea
8.Încheierea Se fac aprecieri asupra participării copiilor la Conversaţia Stimulente Frontal Aprecieri
activităţi şi privind contribuţia lor la reuşita echipei de verbale
activităţii
lucru.

S-ar putea să vă placă și