Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

BOITOS CRISTINA

NIVEL: ANTEPRESCOLAR
DATA: 15.03.2024
TEMA DE STUDIU: Cum a fost, este și va fi pe pământ?
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Cu ce călătorim?”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Mijloace de transport”- joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi.

ACTIVITATE TEMATICA: Activitate de cunoastere-joc didactic

LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă


SCOP:
- verificarea unor cunoștințe despre mijloace de transport terestre și aeriene;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
D2. Mesaje rale în diverse situații de comunicare.
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
D 1.2 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor.
D 2.3 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.
C 3.1 Manifestă creativitate în activități diverse.
C 3.2 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

• O1. - Să recunoască şi să denumească mijloacele de transport şi locomoţie;


• O2. – Să clasifice mijloacele de transport după locul pe unde circulă;

• O3. - Să descrie mijloacele de transport cunoscute;

• O4. - Să răspundă prin adevarat sau fals afirmațiilor prezentate;

• O5. - Să participe cu interes şi plăcere la activitate.

• O6. -să folosească corect tehnica de lucru: stampilare;


2. Activități libere alese (ALA1):

• Artă: ”Avionul"- Stampilare

• Joc de masă: puzzle cu mijloace de transport aeriene și terestre.

• Activități liber alese (ALA2):


- jocuri recreative

• 3. Activități de dezvoltare personală (ADP):


- Rutine: Întâlnirea de dimineață, salutul, prezența, calendarul naturii,noutatea zilei,
spălatul mâinilor.
- Tranziții: Ne învârtim – joc muzical

Trenulețul muzical – joc muzical

SARCINA DIDACTICĂ:
- verificarea și consolidarea cunoștințelor cu privire la mijloacele de transport terestre și aeriene.

REGULA JOCULUI:- Copiii extrag pe rând din cutie câte un jeton, identifică mijloacele de
transport, le denumesc și le așază pe planșa corespunzătoare. În complicarea jocului copiii vor fi
solicitați să identifice prin pipăire mijloacele de transport aflate într-un săculeț și să spună ceva
despre ele.

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, observația, exercițiul, turul


galeriei,mâna oarbă
MATERIALE DIDACTICE: două planșe care reprezintă mediul în care circulă mijloacele de
transport, cutia cu jetoane.
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru învățământul preșcolar ( 3-6/7 ani ), M.E.C.I. – 2019;
-Internet – www.didactic.ro

ÎNTALNIREA DE DIMINEAȚĂ

Activitate de grup: ”Ursuleții s-au trezit”-cântec

Salutul : În prima parte a zilei, în cadrul întâlnirii de dimineață, copiii așezați pe scăunele
se vor saluta.Tot acum se va face prezența la calendarul naturii.

Calendarul naturii : Se discută despre cum este vremea în această zi pentru a așeza la
« Calendarul naturii » jetoanele corespunzătoare.
• Dacă ieri a fost Joi astăzi este....?
• În ce zi suntem?
• În ce anotimp suntem?
• Cum este vremea afara?

Voi anunța copiii că ieri, când am plecat de la grădiniță, m-am întâlnit cu un băiețel pe
nume Mihăiță care a fost și el la grădiniță de dimineață. Acolo, s-a discutat despre mijloace de
transport, însă el nu a reușit să realizeze sarcinile așa ca a fost tare suparat. Voi întreba copiii
dacă îl ajută pe Mihăiță să realizeze sarcinile pentru ca și el să fie fericit ca restul copilașilor din
grupă.

Tranziție : ” Bat din palme clap, clap, clap,/ Din picioare trap, trap, trap, / Ne învârtim,
ne răsucim, / Si spre centre noi pornim. ”

A Rutine: Deprinderea de a păstra ordinea la centre, precum și așteptarea în ordine și


dișciplină rândul la spălător.

Desfășurarea activității

Evenimentul didactic OB Strategia dida


Conținutul didactic Mijloace Metode

1. Moment Crearea condiților necesare unei bune desfășurări


organizatoric a activităților:
-aerisirea sălii de grupă,
-aranjarea mobilierului,
-pregătirea materialului,
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
2. Captarea atenției Captarea atenției se va realiza prin aducerea unei
cutii surpriză și a unei scrisori de la băiețelul Cutia
Conversația
Mihăiță. Educatoarea adresează copiilor Surpriză
următoarea întrebare: scrisoarea
”-De la cine credeți că sunt aceste obiecte?”
Copiii vor ghici răspunsul iar educatoarea citește
scrisoarea.
3. Anunțarea temei și ”Dragi copii,
a obiectivelor V-am trimis o cutie care conține o surpriza. Scrisoarea Conversația
Pentru a putea deschide cutia surpriză trebuie sa
asezati corecti toate jetoanele la locul potrivit.
Succes și sper ca vă place ce v-am pregătit!
Cu drag, Mihăiță.
4. Desfășurarea Explicarea jocului
activității Le voi explica copiilor că pentru a putea deschide Cutia
cutia surpriză trimisă de Mihăiță, trebuie sa surpriză
Explicația
asezam toate jetoanele pe plansa potrivita
Jocul de probă
”Priviți cu atenție acest mijloc de transport” Planșe
-Cum se numește aceasta? Jetoane cu
-Ce fel de mijloc de transport este? mijloace de
Conversația
Câte un copil din fiecare echipă este solicitat să transport
extragă din coș un jeton, să numească mijlocul de
transport și să-l așeze corespunzător.
Acest joc se finalizează în momentul în care
toate jetoanele au fost lipite pe planșa
corespunzătoare. Centrul Arta
Fiecare copil va primi câte o fisa cu un avion pe Fișe
Explicația
care trebuie să o picteze prin tehnica stampilarii . Acuarele
Își vor încălzi mânuțele odată ajunși la măsuțe. Pom-pom
După intuirea materialelor necesare pentru
Conversația
realizarea lucrării educatoarea reamintește tehnica
de lucru. Cu ajutorul Pom-pom special pregătit
copiii vor aplica diferite culori.
După îndeplinirea sarcinii fiecare copil își
Conversația
eliberează și își curăță masuta unde a lucrat, timp
în care lucrarea se va usca.
Centrul Joc de masa
Fiecare copil va primi un puzzle cu mijloace de
transport pe care va trebui sa il rezolve, iar dupa
ce au intregit puzzle-ul poate sa faca schimb cu
un alt coleg.
6. Evaluarea Se face analiza lucrărilor, precizându-se modul
performanței lor de realizare comparativ cu cerințele date. Se Analiza
realizează o expoziție cu lucrările realizate.
7. Încheierea La finalul activității voi face aprecieri cu privire
activității la modul cum s-a desfășurat întreaga activitate. Cutiuța
Conversația
Voi deschide cutia surpriză de la prietenul nostru surpriză
Mihăiță, care îi recompensează cu baloane și
biscuiți aromați. Stimulente

S-ar putea să vă placă și