Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„|Crizantema curcubeu”
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu P.P “Boboceii” nr 19, Braşov
Nivelul II: Grupa mare B
Prof. Robu Liliana
Data: 24.10.2023
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului tematic: Toamna
Tema săptămânală: Parfum de toamnă
Tema activităţii integrate: „Crizantema curcubeu”
Tipul activităţii: transmitere de cunoştinţe, consolidare de priceperi și deprinderi
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Forma de realizare: Activitate integrată (ADP + ALA 1+ DLC+ DEC + ALA 2)
Durata: 1 zi
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
Activităţi de dezvoltare personală (ADP) :
 Întâlnirea de dimineaţă:
o Salutul: „Bună dimineaţa, buchet de crizanteme!”
o Prezenţa – se realizează prin aşezarea fotografiilor copiilor pe panoul de prezență;
o Calendarul naturii – se completează calendarul naturii (panou);
o Împărtăşirea cu ceilalţi - ,,Ce ai văzut în drum spre grădiniţă?”.
o Noutatea zilei – Crizanteme colorate;
 Rutina:
- Igiena – spălatul şi toaleta: „Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta deoparte”;
- Micul dejun: „Poftă bună – mulţumim şi pe jos nu risipim!”;
- Ordine: „Orice lucru mic sau mare locul lui în lume are” – exersarea deprinderii de a aşeza lucrurile la locul lor după
finalizarea sarcinii.
 Tranziţii:
- Joc muzical „Bat din palme!”.
- Cântec „Pic, pic, pic”
Activităţi liber alese (ALA):
 ALA 1
- Construcții: „Grădina cu crizanteme”
- Știință: „Petale pentru crizanteme”
- Jocuri de masă: „Crizantema” - puzzle
 ALA 2
- Joc de mişcare: „Trenul crizantemelor”
- Joc muzical: “Bate vîntul frunzele”
Activităţi pe domenii experenţiale (ADE):
 DLC: - Povestirea educatoarei: „Crizantema curcubeu”
 DEC- Desen: „Crizantema curcubeu”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
COMPORTAMENTELE VIZATE:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
 Sesizează detalii sau diferențe între obiecte, ființe, fenomene de care sunt interesați, atunci când le examinează
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc.(comunicare expresivă)
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
 Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență
 Manifestarea creativității în activități diverse
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Centre de interes (ALA 1)
Construcții : „Grădina cu crizanteme”
 să recunoască obictele puse la dispoziţie ;
 să manipuleze corect instrumentele de lucru puse la dispoziţie pentru realizarea crizantemelor ;
 să coopereze cu colegii, solicitând și acordând ajutor;
Ştiinţă : „Petale pentru crizanteme”
 să decupeze florile;
 să asocieze numărul cu cifra
 să folosească materialele puse la dispoziţie;
Joc de masă: „Crizantema”- puzzle
 să mânuiască corespunzător materialele puse la dispoziție;
 să colaboreze cu partenerii de la masa în vederea realizării sarcinilor primite;
ALA 2: joc de mişcare-„Trenul crizantemelor”
 să respecte regulile de joc;
 să participe activ la joc.
 să coopereze în cadrul grupului;
joc muzical- “ Bate vântul frunzele”
 să execute mișcări respectând ritmul și indicațiile primite
 să se orienteze în spațiul sălii de grupă
 să se implice activ în desfășurarea jocului

Domeniul Limbă și Comunicare: Educarea limbajului (povestirea educatoarei)


a) cognitiv-informative:
 Să audieze cu atenție povestirea relatată;
 Să precizeze titlul povestirii;
 Să răspundă corect în propoziții la întrebările adresate ce vizează conținutul povestirii;
 Să ordoneze corect planșele în ordinea cronologică a desfășurării evenimentelor
b) psihomotorii:
 Să îşi menţină poziţia corectă a corpului, în toate etapele activităţii
c) afective:
 Să manifeste spirit de cooperare.
 Să participe activ şi afectiv la activitate.
Domeniul Estetic și Creativ (desen)
a) Cognitiv-informaţionale
 Să utilizeze tehnici de lucru specifice activităţii plastice;
 Să selecteze materiale şi unelte puse la dispoziţie pentru realizarea lucrări;
 Să manipuleze corect materialele în vederea realizării temei propuse;
 Să haşureze în contur, fără să depăşească
b) Psiho-motorii:
 Să mențină poziția corectă a corpului în toate etapele activităţii;
 Să execute exerciții de încălzire a mușchilor fini ai mâinii;
c) Socio-afective
 Să exprime sentimente și atitudini estetice cu privire la lucrările realizate
 Să participe activ și afectiv la activitate;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, expunerea;
Materiale didactice: fişe de lucru, creioane colorate, foarfeci, lipici, puzzle, lego din lemn și plastic, planșe cu imagini din poveste,
recompense,
Metode de evaluare: verificare orală, observarea comportamentului, aprecieri verbale şi stimulative, analiza lucrărilor;
Resurse spațiale: sala de grupă;

SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei, împărtăşirea cu ceilalţi.
Salutul: Bună dimineaţa Crizantemă! Se interpretează cântecelul: „Bună dimineaţa, dragă grădiniţă”
Prezenţa: Se realizează prin aşezarea fotografiilor copiilor
Calendarul naturii: Se stabileşte în ce anotimp suntem, cum este vremea afară, cum se numeşte ziua de azi şi în ce dată suntem;
se completează calendarul naturii pe măsură ce copiii răspund la toate aceste întrebări.
Noutatea zilei: Crizantemele doresc să se joace împreună;
Este prezentat decorul clasei şi motivul pentru care grupa a fost astfel amenajată.
Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Ce ai văzut în drum spre grădiniţă?”.
Copiii spun ce au văzut pe drumul spre grădiniţă
Anunţarea temei zilei Educatoarea cere ajutorul copiilor pentru a realiza grădini frumoase cu crizanteme , pentru a completa fişele
de lucru, pentru a găsi prieteni pentru crizanteme.
Şi pentru a o ajuta, educatoarea îi invită pe copii la activităţile pe sectoare.
Tranziţia Copiii vor fi invitaţi către centrele de interes cu ajutorul jocului muzical „Bat din palme”
ALA1
În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1), copiii vor fi grupaţi pe patru arii de stimulare. Astfel:
La sectorul Construcții , copiii vor realiza o grădină pentru crizanteme
La sectorul Ştiinţă, copiii vor fi îndrumaţi să decupeze flori, să numere frunzele de pe fiecare tulpină şi să raporteze cifra la număr
La sectorul Joc de masă copiii vor fi îndrumați să realizeze puyyle cu crizanteme
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi aprecia lucrările realizate , înţelegând astfel eficienţa muncii lor pe
centre. Apoi, toate lucrările sunt strânse într-un singur loc pentru a realiza grădina.
Rutină: „Orice lucru mic sau mare locul lui în lume are” – exersarea deprinderii de a aşeza lucrurile la locul lor după finalizarea
sarcinii.
Tranziţie Cântec: „Pic, pic, pic”
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DLC+DEC)
În cadrul activităţii de limbă şi comunicare copiii, sub îndrumarea educatoarei, vor asculta povestea „Crizantema curcubeu”, iar în
cadrul activităţii artistico-plastice, copiii vor colora o crizantemă
ALA 2: Joc distractiv „Trenul crizantemelor

Joc muzical „Bate vîntul frunzele”
Copiii vor executa mişcările cerute de jocul muzical
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Secvenţa Metode şi Mijloace


Conţinutul abordat Evaluare
crt didactică procedee didactice

1 Moment  Sala de grupă va fi aerisită şi mobilierul aranjat adecvat Observarea


organizatoric modului de desfăşurare a activităţii. comportamentu-
 Materialele didactice vor fi pregătite, unele la vedere, altele lui iniţial al
sub formă de surpriză. copiilor
 Copiii vor intra organizat în sala de grupă şi vor ocupa
locurile în semicerc.

3 Captarea Captarea atenţiei se va realiza cu florile crizanteme (în ghivece şi Crizanteme Observarea
atenţiei în vază) comportamentu-
lui copiilor
Panoul cu
2 Anunţarea În cadrul Întâlnirii de dimineaţă se vor realiza: Salutul, întâlnirea de Participarea activă
temei şi a Prezenţa, completarea Calendarului naturii, Noutatea zilei, Mesajul Conversaţia, dimineaţă, la discuţii,
obiectivelor zilei, Împărtăşirea cu ceilalţi, anunţarea temei zilei „Crizantema expunerea panoul de Răspunsurile
curcubeu” şi a principalelor obiective. prezenţă copiilor
4 Reactualizar Pentru a o ajuta pe Crizantemă, educatoarea îi invită pe copii la Explicaţia
ea activităţile pe sectoare. Ea va prezenta copiilor activităţile şi sarcinile
cunoştinţelor care le au de realizat la centrele de interes. Trecerea spre centrele de
interes se va realiza prin Tranziţia „Bat din palme” Observarea
ALA 1 comportamentului
Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă cerinţele copiilor
educatoarei şi îşi aleg centrul la care vor să lucreze.
-La sectorul Construcții , copiii vor construi o grădină cu Explicaţia Crizanteme, fișe Analiza produselor
crizanteme Demonstraţia de lucru, activităţii
-La sectorul Ştiinţă, copiii vor fi îndrumaţi să realizeze corect fişele Exerciţiul creioane,
de lucru Jocul foarfeci, lipici
-La sectorul Joc de masă copiii vor fi îndrumați să realizeze puzzle colorate, puzzle,
cu crizanteme lego din lemn și
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi plastic
aprecia lucrările colegilor, apoi toate lucrările sunt grupate într-un
singur loc, într-o grădină
Tranziţie: Joc: „Pic, pic, pic”
Planşă cu o Evaluare orală-
5. Dirijarea Domeniul Limbă și Comunicare - Educarea limbajului: Povestea grădină cu răspunsurile
învăţării „Crizantema curcubeu” (povestirea educatoarei) educatoarei crizanteme copiilor
Copiii se așază pe scăunele, în semicerc, iar activitatea se desfășoară Jetoane sub
frontal. formă de
Expunerea poveștii crizanteme
Educatoarea anunță titlul poveștii ce urmează a fi expusă:
„Crizantema curcubeu”. Educatoarea va expune povestirea folosind Observarea
un ton, mimică și gesturi adecvate, pentru a menține interesul modului de lucru
copiilor pe tot parcursul activității și pe parcursul povestirii va al copiilor
explica și cuvintele necunoscute. În timp ce educatoarea spune
povestea, simultan va prezenta imaginile din poveste. Explicaţia
Plan de idei Demonstraţia
1. Crizantemele colorate cresc într-o grădină.
2. Fiecare crizantemă se laudă cu ce seamănă în funcţie de
culoarea pe care o are.
3. În grădină creşte o crizantemă fără culoare.
4. Toate crizantemele colorate se sfătuiesc să o ajute pe Jocul
crizantema fără culoare. Exerciţiul
5. Crizantemele oferă culoare crizantemei fără culoare şi
aceasta devine crizantema curcubeu
6. Cizantema curcubeu le muzlţumeşte celorlalte crizanteme
şui devin bune prietene
Analiza poveștii
Pentru analiza poveștii, voi adresa întrebări legate de textul audiat.
Fixarea poveștii
Pentru fixarea conținutului, mă voi folosi de planșele din poveste, pe
care copiii trebuie să le așeze în ordinea cronologică a întâmplărilor.
Extragerea mesajului educativ
Copiii specifică personajul pe care l-au îndrăgit şi motivează
alegerea făcută.
Copiii spun ce au învăţat din poveste.
Tranziţie: „Unu, doi, unu, doi faceţi toţi la fel ca noi”
Domeniul Estetic și Creativ - Activitate artistico-plastică:
”„Crizantema curcubeu (haşurare în contur)
Obţinerea „Dragii mei, după ce am ascultat povestea crizantemei curcubeu, Explicaţia Fişe de lucru Observarea
6. performanţei mi-a venit o idee! Să coloraţi şi voi o crizantemă cu petalele în Demonstraţia Creioane modului de lucru
multe culori Exerciţiul colorate al copiilor
Prezentarea şi intuirea materialului Turul galeriei Observarea
Copiii vor descoperi materialele de lucru. Voi întreba copiii ce Munca comportamentului
materiale au pe măsuță şi cum le putem folosi. individuală copiilor
Prezentarea lucrării model Aprecieri verbale
Copiii intuiesc lucrarea model, li se solicită să spună cum cred că a
fost realizată.
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru
Se explică şi se demonstrează fiecare etapă de realizare a lucrării: se
colorează fiecare petală a flori în altă culoare.
Voi enunța împreună cu copiii criterile de evaluare a lucrărilor: să
lucreze curat și îngrijit, să mânuiască cu grijă toate materialele, să
coloreze pe toată suprafaţa desenului.
Înainte de încălzirea mușchilor mici ai mâinilor voi numi un copil ca
să reluăm etapele de lucru pentru a mă asigura de înțelegerea de
către copii a sarcinii didactice.
Încălzirea muşchilor mici ai mâinilor
Se realizează prin intermediul jocului exercițiu:
„Mişcăm degeţelele
Batem tare palmele
Învârtim moriştile
Şi la treabă mâinile.”
Educatoarea dă semnalul de început al activității independente.
Executarea lucrării de către copii
Copiilor li se va ura spor la lucru, timp în care se va asculta muzică
de fundal.
Copiii lucrează, educatoarea îi îndrumă şi îi ajută. Înainte de
realizarea evaluării le voi aminti copiilor că trebuie să lucrăm
îngrijit.
Evaluarea lucrărilor
Lucrările vor fi evaluate după criteriile menţionate cu ajutorul
metode iturul galeriei.
Fiecare copil va lua ștampila și o va așeza pe lucrarea care îi place,
precizând motivul alegerii. Educatoarea va aprecia că toate lucrările
sunt frumoase și toți copiii merită să fie recompensați cu surprize
aduse de crizantemă pentru că au lucrat frumos, au fost atenți, au
rezolvat corect toate sarcinile.
Tranziţie:
”Noi cu toții am lucrat
Și lucrul am terminat
Bucurosi noi vom dansa,
Și frumos ne vom distra” (recitativă)
7. Asigurarea În cadrul ALA2, cadrul didactic împreună cu preșcolarii, se vor Conversația Recompense Aprecieri verbale
retenţiei şi a mişca în „Trenuleţul crizantemelor” şi vor executa mişcările Explicația Apreciperi
transferului cântecelului „Bate vântul frunzele” stimulative -
recompense

8. Încheierea În încheierea activității se vor trage concluziile zilei de astăzi, Conversația Aprecieri verbale
activităţii mesajul zilei și se vor face aprecieri individuale și colective asupra Explicația
modului în care copii au participat la activitatea de azi.
Se restabilesc condiţiile necesare rutinei –aerisirea sălii de grupă,
depozitarea materialelor din centrele de interes, rearanjarea
contextului educaţional.

S-ar putea să vă placă și