Sunteți pe pagina 1din 31

Grădinița cu Program Prelungit și Program Normal ,,Crai Nou” Ploiești

Proiect de activitate pentru inspecție curentă 1 – Gradul didactic I

„Bucuria vine din lucruri mărunte, liniștea vine din suflet, lumina vine din inima fiecăruia!”
PROIECT DE ACTIVITATE

Profesor pentru învăţământul preșcolar: Stan Florentina Ramona


Data: 04.04.2023
Grupa: mică ,,Gărgăriţele”
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă”
Tema săptămânală: „Tradiţii și obiceiuri de Paște”
Tema activității: ,,Ajutoarele Iepurașului Ţup”
Tipul activităţii: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Categorii de activitate: ADP, ALA1, ADE (DȘ – activitate matematica, DOS - activitate practică), ALA2.
Mijloc de realizare: jocuri si activități didactice liber alese; joc didactic; activitate practică; jocuri recreative/ distractive/ de
mișcare cu text și cânt.

Scopul activității: Formarea aptitudinilor de comunicare, aptitudinilor sociale, cunoștinţelor legate de Sărbătoarea Paștelui

Obiectivele zilei:
Formative:
 Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru frumos;
 Dezvoltarea atenţiei voluntare, imaginaţiei şi a voinţei;
 Formarea deprinderii de a asculta cerinţele educatoarei şi de a acţiona corect în raport cu acestea.
Educative:
 Antrenarea copiilor în activităţi specifice tradiţiilor și obiceiurilor de Paşte;
 Dezvoltarea spiritului de colaborare între copii şi încurajarea lor pentru îndeplinirea sarcinilor propuse pe parcursul
activităţii didactice.
Informative:
 Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre perioada de Paşte
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, observarea, problematizare, jocul, demonstrarea, metoda piramidei;
 Mijloace didactice: coș surpriză de la iepuraș cu scrisoare, iepurașul ,,Țup”, ouă de plastic, coșuleţe și cutiuţe în
diferite culori, apă, acuarele, dopuri de plută, plicuri cu diferite jetoane, fișe de lucru, hârtie colorată, lipici.
Forme de organizare: frontală, individual, pe grupe.
Resurse umane: preșcolarii grupei și educatoarea;
Locul de desfășurare: sala de grupă
Durata: o zi.
Evaluare: observarea comportamentului copiilor, verificarea orală, aprecieri verbale, globale și individuale.
Material bibliografic:
 Curriculum pentru învățământul preșcolar, MECT, 2019;
 Piramida cunoașterii. Repere metodice în aplicarea curricumului preșcolar, Coord Adina Glava, Lolica Tătaru, Olga
Chiș; Referent științific: prof. univ. dr. Vasile Chiș, Diamant, 2016;
 Scrisoare metodică pentru anul școlar 2022-2023;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educație
timpurie 2019;
 Filofteia Grama si colaboratorii, „Activitatea didactica din gradinita”, Editura Didactica Publishing House, 2008
PROGRAMUL ZILEI

Activităţi de dezvoltare personală (ADP)

Mijloc de realizare: Întâlnirea de dimineață, rutine, tranziții.


Întâlnirea de dimineață: „Salută-l pe iepuraș!“
Rutine: - ,,Prietenii oferă ajutor!” - deprinderi de bună relaţionare şi de atitudine pozitivă faţă de ceilalţi
Tranziţii: ,,Iepuraș, coconaș” - cântec

Activități liber alese (ALA1)- Centre de interes:


 Joc de rol
- Tema activității: ,,Pregătim ouă pentru masa de Paște”
- Mijloc de realizare: modelarea oușoarelor pentru masa de Paște
 Artă
- Tema activității: ,, Decorăm ouă de Paște”
- Mijloc de realizare: ștampilare cu dopul de plută

 Ştiinţă
- Tema activității: ,,Vezi ce se potrivește”
- Mijloc de realizare: asocierea formei și a culorii cu cea potrivită
Activități pe domenii experiențiale (ADE):

 DOMENIUL ȘTIINȚE - activitate matematică


- Tema activităţii: ,, Îl ajutăm pe Iepurașului Ţup ”
- Mijloc de realizare: Joc didactic

 DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE - activitate practică


- Tema activității: ,,Tablou de Paște”
- Mijloc de realizare: Aplicație

Jocuri si activităti liber alese (ALA 2)

 Tema activităţii: ,,Iepurașii săltăreţi”


 Mijloc de realizare: Joc de mișcare

Durata activității: o zi
SCENARIUL ZILEI

Activități de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul: „Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,
În cerc să ne adunăm,
Cu toți ne salutăm.”

Cântăm împreună cântecul „Bună dimineața!”: ->„Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa!/ Iepuraşii s-au trezit,bună
dimineaţa!/ Şoriceii s-au trezit,bună dimineaţa! / Şi copiii s-au trezit,bună dimineaţa!”

Prezența – se verifică copiii absenți.

Calendarul naturii – se discută oral

o “Ce zi este astăzi?”


o “În ce anotimp ne aflăm astăzi?”
o “Cum e vremea azi copii?”
o “Cum trebuie să ne îmbracăm?”

Împărtăşirea cu ceilalţi: La grupă este prezentat Iepurașul Ţup, care îi va supraveghea toată ziua.
Noutatea zilei: copii sunt anunţaţi că vor avea oaspeţi în grupă, care îi vor urmări la activităţile de pe parcursul întregii
zile.

După ce vin de la baie, preșcolarii vor servi masa.

Mesajul zilei: este o scrisoare de la iepuraș, materialele de lucru și recompensele, captarea atenției copiilor pentru
activitățile desfășurate pe domeniile experiențiale. Le citesc copiilor scrisoarea în care Iepurașul Ţup le spune că îi roagă să
il ajute în găsirea oușoarelor de Paște, pentru că acesta urmează să meargă în vizită la multe case de creștini.

„Dacă toate sarcinile le vom rezolva,

La sfârșit multe surprize ne vor aștepta!”

Rutine: ,,Deprinderi de igienă personală pe masa de lucru”

Activități liber alese (ALA 1)

Le prezint centrele de interes. Copiii îşi aleg centrele de lucru în funcţie de interes. Se intuieşte materialul aflat la
fiecare sector, le explic preșcolarilor pe rând ce sarcini au de îndeplinit, după care aceştia vor lucra în grupuri mici. Astfel,
la centrul Joc de rol copiii vor avea de pregătim ouă pentru masa de Paște prin modelarea lor din plastilină colorată,
aranjarea tacâmurilor, a mâncării de plastic, a feţei de masă, astfel încât să realizeze o masă festivă. La centrul Artă vor
ștampila cu dopul de plută și acuarele pentru decorarea oușoarelor de Paște, iar la centrul Ştiinţă vor avea de găsit formele
lipsă din oușoarele iepurașului, astfel încât să asocieze corespunzător toate formele pe foaia de lucru.

Le reamintesc copiilor comportamentul aşteptat în cadrul acestor activităţi: se vorbeşte în şoaptă pentru a nu deranja
pe alţii, apreciem şi protejăm lucrările făcute de colegi, colaborăm la realizarea sarcinilor. Voi urmări activitatea copiilor pe
centre, voi da explicaţiile necesare, acolo unde există dificultăţi, voi monitoriza activitatea la fiecare centru.
În cadrul domeniului științe, activitate matematică, preșcolarii trebuie să asculte cu atenție indicațiile educatoarei
pentru a înțelege modul de lucru al jocului didactic.

Tranziție: “ Noi suntem gărgăriţe!”-joc cu text și cânt

În cadrul domeniului om și societate, copiii vor primi materialele necesare realizării tabloului de Paște.

Activități liber alese (ALA2)- activități recreative: Jocuri de mișcare: „Iepurașii săltăreţi”. În cadrul activității recreative,
copiii își vor satisface nevoia de mișcare, dând dovadă de prietenie și cooperare.

Evaluarea: voi face aprecieri asupra întregii activităţi, a modului de participare a copiilor la activitate şi a
comportamentului acestora.

Finalitatea zilei: Se vor așeza tablourile lucrate de către preșcolari pe panou. Împreună vom purta discuții cu privire la
faptele și produsele realizate de-a lungul întregii zile. Se fac aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea și
comportamentul copiilor.
PROIECT DE ACTIVITATE ADP

Tema activității - „De vorba cu Iepurașul Ţup”


Scopul activității
Dezvoltarea capacității copiilor de a se autocunoaște și de a-și exprima într-o manieră pozitivă interesele, trăirile
personale și sentimentele.
Dezvoltarea abilităților de comunicare și relaționare
Obiective operaționale

● Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei

● Să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei ( vreme, anotimp)

● Să sesizeze absența sau prezența unui coleg

● Să exprime impresii și idei referitoare la tema propusă


Mijloace de realizare - exercițiu de socializare - Cum ne salutăm?
Strategii didactice
Metode și procedee- conversația, explicația, observația, demonstația, exercițiul
Mijloace și materiale didactice- calendarul naturii, laptop, simboluri salut

DEMERSUL DIDACTIC
Etapele Activitatea didactică Strategii didactice Evaluare/
activității Metode și Mijloace Forma de Metode și
procedee de organizare indicatori
învățămân
t
1. Moment Asigurarea condițiilor optime necesare și a Amenajare
organizatori unui climat favorabil desfășurării activității a spațiului
c educativ
2. Captarea Motivarea activităților se va realiza printr-o Conversați Iepurașul Frontal Observarea
atenției conversație cu preșcolarii despre tainele a Ţup comportamentul
ascunse ale anotimpului primăvara și despre explicația Individual ui copiilor
venirea Iepurașului Ţup.
3. Activitatea debutează cu Întâlnirea de Explicația Frontal Observarea
Desfășurare dimineață. Copiii sunt așezați în cerc astfel comportamentul
a activității încât contactul vizual să fie realizat cu toți ui copiilor
membrii grupei.
Salutul se va realiza prin intermediul versurilor
rostite atât de educatoare, cât și de cei mici.
Dimineața a sosit/ Toți copiii au venit/ A-
nceput o nouă zi/ Bună dimineaţa, copii! Utilizarea
Prezența se va realiza tot prin intermediul Conversați salutului
versurilor: După ce ne-am adunat/ Și frumos a corespunzător în
ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit / Cine raport cu
oare n-a venit? momentul zilei
Calendarul naturii este momentul în care se Panoul-
poartă un dialog cu copiii pentru a stabili ce zi Întâlnirea Cunoașterea
a săptămânii este, ce lună și ce anotimp, dar și de colegilor din
cum este vremea. Un copil numit va alege dimineață Individual grupă
imaginile adecvate și le atașează zilei
corespunzătoare, dar și aspectelor Capacitatea de a
meteorologice. conștientiza
Împărtășirea cu ceilalți schimbările și
Schimbul de impresii, aducerera în prim plan a Explicația fenomenele
experiențelor proprii, păreri despre o meteorologice și
întâmplare, un eveniment pe care l-au trăit. adaptarea
Gimnastica de înviorare omului la
Dacă vreau să cresc voinic,/ Fac gimnastică acestea
de mic./Unu-doi, unu-doi, /Faceți toți la fel ca
noi. Se vor realiza mișcări simple, lucrând Conversați Dezvoltarea
gradual fiecare segment al corpului: cap, brațe, a capacității de
trunchi, picioare. relaționare
Tranziții
Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare
trap, trap, trap /Ne-nvârtim, ne răsucim/Și spre Observarea
centre noi pornim! sistemică a
comportamentul
Exercițiul ui copiilor
4. Încheierea activității se face prin aprecieri Conversați Frontal
Încheierea asupra comportamentului copiilor, a modului în a
activității care au participat la activitate Aprecieri Individual
verbale
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

Tema activității - „Ajutoarele Iepurașului de Paște”


Scopul activității - Educarea capacității copiilor de a opta, în funcție de interesul personal, pentru o anumită activitate,
îmbogățirea vocabularului activ.

1. Joc de rol - “Pregătim ouă pentru masa de Paște” - amenajarea mesei pentru Paște și modelarea oușoarelor
Obiective operaționale

 Să denumescă obiectele de pe masă;


 Să modeleze oușoare în culori diferite
 Să ordoneze obiectele corespunzător pentru servirea mesei, exersând deprinderile igienice
Strategii didactice
Metode și procedee- exercițiul, explicația, conversația
Material didactic – faţă de masă, tacâmuri din plastic, vase din plastic, alimente din plastic, plastilina, planșete
pentru plastilina
Forma de organizare - pe grupe

2. Artă – „Decorăm ouă de Paște”- ștampilare cu dopul de plută


Obiective operaționale

● Să denumească obiectele din fișa de lucru;

● Să ștampileze cu ajutorul dopului de plută și a acurelelor, respectând conturul;

● Să păstreze o poziție corectă în timpul lucrului.


Strategii didactice
Metode și procedee- conversația, observația, exercițiul, evaluarea, autoevaluarea
Material didactic - fișe de lucru, palete cu acuarele, dop de plută
Forma de organizare - pe grupe
3. Ştiinţă -,,Vezi ce se potrivește” - asocierea formei și a culorii cu cea potrivită
Obiective operaționale

● Să asocieze după formă și culoare;

● Să așeze în spaţiul liber forma corectă;

● Să respecte indicaţiile educatoarei.

Strategii didactice
Metode și procedee - exercițiul, explicația, conversația
Material didactic - fișele pe care sunt desenate oușoarele, culori
Forma de organizare- pe grup
DEMERSUL DIDACTIC

Etapele activităţii Conținutul științific Metode și Mijloace didactice Forme de Evaluare


procedee organizare
1. Moment Voi pregăti sala de grupă pentru Evaluarea
organizatoric activitate şi voi distribui sistematică a
materialele la sectoarele: comportamentelor
preşcolarilor
Joc de rol, Artă și Ştiinţă.
2. Captarea Se va face prin prezentarea Conversația, fișe de lucru, frontală Evaluarea
atenţiei materialelor pregătite pe măsuţe. observarea acuarele, dopuri de sistematică a
plută, tacâmuri, comportamentelor
alimente de plastic, preşcolarilor
plastilina
3. Reactualizarea Voi adresa copiilor câteva frontală Evaluare
cunoştinţelor întrebări: ,,Ce sărbătoare formativă
dobândite importantă va urma să vină?”
anterior Cunoașteţi câteva aspecte legate de
sărbătoarea Paștelui?
4. Anunţarea Anunţ scopul activităţilor, conversația, Evaluarea
temei şi a obiectivele pe care le au de realizat explicația, sistematică a
obiectivelor în cadrul sectoarelor, tema comportamentelor
preşcolarilor
activităţii din fiecare sector.
Se anunță ceea ce vor avea de
făcut la fiecare centru: să
pregătească bunătăţi pentru masa
de Paște, să decoreze ouă pentru
Paște, să așeze în spaţiul liber
forma potrivită.
5. Dirijarea Copiii sunt grupați pe centre; conversația, Pe echipe Evaluarea
ȋnvăţării Voi trece pe la fiecare centru de explicația, formativă
activitate, unde voi explica copiilor demonstrația,
modul de realizare a temelor exercițiul,
propuse și ofer ajutorul acolo unde observare;
este cazul.
Le voi reaminti copiilor că trebuie
să lucreze frumos, îngrijit, în
liniște, colaborând cu membrii
grupului.
După rezolvarea sarcinilor se va
purta o discuție cu copiii, despre
lucrările realizate de aceștia și vor
primi aprecieri și încurajări
verbale.
6. Încheierea Voi purta o discuție cu copiii, conversația, frontală Aprecieri verbale
activității despre lucrările realizate de aceștia explicația,
și vor primi aprecieri și încurajări
verbale.

PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (DȘ) – ACTIVITATE MATEMATICǍ

Domeniul de activitate: Domeniul știință


Activitatea: activitate matematică
Tema: „Îl ajutăm pe Iepurașul Ţup”
Mijlocul de realizare: joc didactic
Tipul activității: consolidare de cunoștinţe
Scopul: formareade prinderilor de a forma grupe cu 1-2 elemente și de a le clasifica dupa diferite criterii (mărime, formă,
culoare).
Obiective operaționale:
 Să raporteze corect numărul la cantitate și cantitatea la număr;
 Să denumeasca mărimea/culoarea/forma jetoanelor alese;
 Să utilizeze corect limbajul matematic;
 Să completeze căsuțele piramidei răspunzând la întrebări corect.
Strategii didactice:
Metode și procedee: observarea, conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, învățarea prin descoperire,
expunerea, jocul, metoda piramidei
Mijloace didactice: Iepurașul Ţup, jetoane cu diferite imagini, cutiile și oușoarele în culori diferite cu sarcinile de lucru,
coșuleţe în culori diferite
Forme de organizare: frontală, pe echipe, individual.
Durata: 15-20 de minute
Loc de desfășurare: sala de grupa
DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele Activitatea didactică Metode și Mijloace de Forme de Evaluare/
activității procedee învățământ organizar Metode și
e indicatori
1. Moment Se creează condițiile necesare bunei Frontal
organizatoric desfășurări a activității: aerisirea sălii de
grupă, amenajarea spațiului de desfășurare a
activității, pregătirea materialelor
(demonstrativ, distributiv), aranjarea copiilor
în semicerc
2. Captarea și Prezentarea materialului didactic sub formă Frontal Observarea
orientarea de surpriză. Mai multe cutiuţe se află pe masa comportamen
atenției de lucru, iar în acestea se află diferite sarcini Surpriza Iepurașul -tului copiilor
pentru copii. Iepurașul Ţup și-a rătăcit Ţup
oușoarele din coșuleţe, cerându-le ajutorul Coșuleţe în
copiilor din grupa mică “Gărgăriţele” să le diferite
găsească. Conversația culori
- Vreți să îl ajutăm pe Iepurașul Ţup să-și Individual
umple coșuleţele cu ouă? Cutiuţe cu
În interiorul plicului se găsesc sarcinile Explicația sarcini
corespunzătoare.
Plicuri
3. Coșuletele Iepurașului Ţup sunt goale, de Conversația Cutiuţe în Frontal Observarea
Reactualizare aceea noi îl vom ajuta prin rezolvarea culori și comportamen
a diferitelor sarcini să-și umple coșuleţele cu mărimi -tului copiilor
cunoștințelor ouă. După cum vedeţi, Iepurașul Ţup are 4 Explicația diferite
coșuleţe în culori diferite, astfel că fiecare
coșulet va fi umplut cu oușoare în culoarea Exercițiul Individual
coșuleţelor. Copiii vor găsi perechi de cutiuţe
în funcţie de mărime și le vor sorta în această
categorie.
4. Anunțarea Se anunță tema activității, “Îl ajutăm pe Frontală
temei și a Iepurașul Ţup”, și obiectivele: ,,Azi vom fi Conversația
obiectivelor ajutoarele micuţului iepuraș și vom sorta Observarea
jetoane după culoare, vom raporta corect comportamen
cantitatea la număr, vom găsi perechea Explicația -tului copiilor
diferitelor imagini, vom ordona dupa modelul
indicat diferite imagini, folosind un limbaj
matematic adecvat”.
5. Dirijarea Explicarea și demonstrarea jocului Frontală
învățării Fiecare dintre cele 4 cutii are in interiorul ei Conversația Lista cu
diferite surprise-probe, câte-un oușor de sarcinile
plastic ce are o sarcina în interiorul său. iepurașului,
Copiii vor extrage pe rând câte-un oușor și oușoare de
vor rezolva sarcina menţionată. Răspunsurile plastic
corecte vor fi aplaudate, iar oul extras îl va Observarea
așeza fiecare copil în cosuleţul Iepurașului Explicația sistematica a
Ţup ce are aceeași culoare. Sarcina comportamen
Executarea jocului de probă didactică, -tului copiilor
Jocul de probă îl execută un copil cu ajutorul Demonstrați
educatoarei pentru a întelege ceea ce au a
preșcolarii de realizat
Proba I - ,,Sortează după culoare și Coșuleţele,
asociază cantitatea la numărul potrivit” flori în
Copiii vor avea de așezat în coșuleţele Exercițiul diferite
desenate la tablă un număr de flori, selectate culori,
în funcţie de culoare, apoi vor asocia numărul cifrele 1 și 2
florilor din coșulet la cifra corespunzătoare,
așezând-o pe coșulet. Iepuri în
Proba a II-a - ,,Găsește perechea” culori și Realizarea
Copiii vor căuta în mulţimea de iepuri pe cei mărimi Frontală sarcinilor
ce formează pereche în funcţie de criteriul diferite
dat(culoarea și marimea) și îi vor așeza la
tabla magnetică. Iepuri și
Proba a III-a - ,,Hrănește-l pe iepuraș” morcovi în
Sunt 3 iepurasi ce au forma feţei intr-o forma diferite
geometrică diferită (cerc, pătrat, triunghi). forme
Copiii vor hrăni iepurașii, asociind forma geometrice
morcoveilor cu cea a iepurașilor, astfel fiecare
iepure va fi hrănit cu numărul de morcovi
menţionat în sarcină. Planșă
Proba a IV-a - ,,Piramida” Problemati- reprezentând Pe echipe Observarea
Copiii vor așeza pe tabla magnetică, conform zarea piramida, comportamen
piramidei desenate, cifrei și culorii Exercițiul jetoane cu o -tului copiilor
reprezentate, obiectele menţionate în fiecare găină și Fronta
sarcină. Conversația diferite ouă
6. Obținerea Complicarea jocului: ,,Continuă șirul după Individual
performanței modelul dat” Observarea
Pe o fișă este construit modelul unui șir Planșă sistematică a
format din jetoane de forme și culori diferite. reprezentând comportamen
Iar jetoanele care continuă șirul, sunt Explicația șirul de -tului copiilor
răsturnate pe masă. Copiii aleg piesa potrivită jetoane,
și continuă șirul. Se subliniază faptul că șirul jetoane Realizarea
trebuie să aibă tot atâtea elemente ca cea din Conversația sarcinilor
modelul prezentat. Exercițiul Frontală jocului
Dacă rezolvă corect sarcina primesc aplauze,
dacă nu va fi ajutat pentru a efectua corect
șirul.
7. Asigurarea Pentru a-l înveseli și mai tare pe Iepurașul Joc cu text și Frontal Observarea
retenției si Ţup, vom cânta cântecelul “ Iepurașul Ţup” cânt comportamen
transferului. -tului copiilor
8. Evaluarea Voi face aprecieri verbale individuale și Explicația Frontal Aprecieri
performanței generale asupra desfășurării activității și vom verbale
verifica dacă acum Iepurașul Ţup are Individual
suficiente oușoare în coșuleţe.
9. Încheierea Iepurașul Ţup le mulțumește copiilor pentru Conversația Recompense Aprecieri
activității ajutor și își ia rămas-bun. verbale

PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (DOS) – ACTIVITATE PRACTICǍ

Activități pe domenii experiențiale (DOS)


Domeniul de activitate: Domeniul om și societate
Activitatea: Activitate practică
Tema: „Tablou de Paște”
Mijlocul de realizare: aplicație- lipire
Tipul activității: de formare și consolidare de deprinderi și priceperi practice
Scopul: Formare unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
Obiective operaționale:
 Să denumească materialele puse la dispoziție pe măsuțe;
 Să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
 Să redea tema dată respectând algoritmul de lucru (colajul);
 Să analizele lucrările personale și ale colegilor în funcție de criteriile de evaluare expuse de educatoare
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: explicația, demonstrația, exercițiul practic, observația
Mijloace didactice: șablon, lipici, hârtie creponată.
Forme de organizare: frontală, individual
Durată: 15 - 20 de minute
Loc de desfășurare: sala de grupă

DEMERSUL DIDACTIC
Strategii didactice
Etapele Activitatea didactică Metode și Mijloace de Forme de Evaluare/Metode
activității procedee învățământ organizare și indicatori
1.Moment Se creează condițiile necesare bunei Mobilierul
organizatoric desfășurări a activității: aerisirea sălii de grupei
grupă, amenajarea spațiului de desfășurare
a activității, pregătirea materialelor
2.Captarea și Apelul la curiozitatea intelectuală a Iepurașul Frontal Observarea
orientarea copiilor și concentrarea activității psihice Ţup Individual comportamentului
atenției cognitive se realizează prin elementul copiilor
surpriză, Iepurașul Ţup, invitatul nostru
special.
3.Anunțarea Îi voi anunța pe copii că Iepurașul Ţup vrea Frontal Observarea
temei și a să își ia rămas bun și că ne-a propus ca Explicația Iepurașul Individual sistematică a
obiectivelor pentru o clipă să devenim și noi iepurași Ţup comportamentului
pentru a ne aminti de el . copiilor
4.Dirijarea Prezentarea lucrării model Explicația Frontal Observarea
învățării Educatoarea va prezenta preșcolarilor sistematică a
lucrarea model comportamentului
Analiza lucrării model copiilor
Copiii, cu ajutorul educatoarei, vor analiza
lucrarea model.
Explicarea modului de lucru Realizarea sarcinii
Educatoarea va prezenta etapele de lucru,
verbalizând fiecare etapă, apoi, pentru a se Conversația
asigura că au înțeles, vor descrie și ei Tabloul,
modul de lucru. coșuletul cu Individual
Intuirea materialului de pe măsuțe decupaje,
Copiii vor intui materialele descoperite și hârtie
după ce urmăresc demonstrarea tehnicii de creponată, Frontal
lucru, vor începe realizarea sarcinii. lipici
Se repetă sarcina de lucru, apoi invită doi
copii să o repete și ei.
Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mâinilor Explicația
Mișcăm degețelele,
Batem tare palmele
Răsucim încheietura,
Și dăm mingea dura-dura,
Executarea lucrării de către copii Exercițiul. Observarea
Se va da semnalul de începere a lucrului. Individual sistematică a
Educatoarea va urmări poziția corectă la comportamentului
masa de lucru, modul de realizare a copiilor
lucrării, dând indicații generale sau
individuale, când este cazul. Conversația
5.Asigurarea Copiii sunt întrebați ce au realizat în cadrul Conversația Observarea
retenției și a activității practice și ce tehnici și mijloace comportamentului
transferului. au folosit. copiilor.
6.Evaluarea Copiii vor aprecia propria lucrare și pe cea Observarea
a colegului. Apoi vor merge pe rând și vor Conversația Turul comportamentului
așeza tabloul confecționat pe panoul galeriei copiilor
iepurasului.
7.Încheierea Voi face aprecieri verbale individuale și Aprecieri verbale
activității generale asupra desfășurării activității Conversația
Voi împărţi recompense copiillor.

PROIECT DE ACTIVITATE ALA 2


Tema activității: ,,Iepurașii săltăreţi”
Mijloc de realizare: Joc de mișcare
Scop: antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să le satisfacă nevoia de mișcare și recreerea acestora.
Obiective operaționale:
 Să își coordoneze corect și rapid mișcările impuse de jocul propus;
 Să respecte regulile jocului și regulile de disciplină;
 Să participe activ la jocul propus, dovedind inițiativă, cooperare și interes.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Forma de organizare: frontală, individuală

DEMERSUL DIDACTIC
Activitatea didactică Strategii didactice Evaluare/Metode
și indicatori
Etapele Metode și Mijloace de Forme de
activității procedee învățământ. organizare

1. Momentul Se pregătesc materialele necesare pentru Conversația Frontal


organizatoric buna desfășurare a activității.

2.Captarea Captarea atenției se va realiza prin Conversația Frontal


atenției prezentarea decorului și a locului de
Observarea
desfășurare a jocului. Copiii vor fi
comportamentului
anunțați că se vor juca „IepurașiiExplicația Individual
copiilor
săltăreţi”.

3. Anunțarea Copiii vor fi anunțați că se vor juca de-a Conversația Frontal Observarea
temei și a iepurașii „Iepurașii săltăreţi”. În comportamentului
obiectivelor cadrul acestui joc trebuie să-şi coreleze copiilor
mişcările în funcţie de sarcini, să Explicația Individual
respecte regulile prevăzute de joc și să
participe cu interes păstrând ordinea şi
disciplina.

4.Desfășurarea Jocul se desfășoară cu toată grupa, Conversația Scaune Frontal Observarea


activității copiii fiind așezaţi pe scăunele. Pe rând comportamentului
Explicația Coșul
fiecare copil va arunca cubul pe care copiilor
iepurașului
sunt reprezentaţi iepurași în culori
diferite și va porni de la start sărind de
fiecare dată pe iepurașul în culoarea de
Demonstrația
pe faţa cubului, astfel va continua jocul
până ce va ajunge la finalul acestuia. Exercițiul Individual

5. Încheierea În încheierea activității copiii vor Conversația Recompense Frontal Aprecieri verbale
activității interpreta cântecele de primavară și vor
primi surprize.

Se vor face aprecieri legate de modul de


desfășurare al activității, al Individual
comportamentul și implicarea copiilor în
activitate.

ANEXE
ALA1 - ARTĂ ,,Decorăm ouă de Paște” (ștampilare cu dopul de plută)

ALA 1 - ŞTIINŢĂ ,,Vezi ce se potrivește” (asocierea formei și a culorii cu cea potrivită)


ADE: Activitate practică ,,Tablou de Paște” (aplicație)
ETAPA I ETAPA A II-A ETAPA A III-A

ETAPA A IV-A ETAPA A V-A ETAPA A VI-A

S-ar putea să vă placă și