Sunteți pe pagina 1din 19

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL „ANGELA GHEORGHIU”

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR3 ,,ANGELA GHEORGHIU” ADJUD


GRUPA MICA„STRENGARILOR”

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Evaluare sumativa – “Cine sunt?Ce am


învățat?Ce pot face?”

Prof. Înv. Preșc. Sandu Cecilia


DATA:

PROPUNĂTOR: Prof. Înv. Preșc. Sandu Cecilia

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Nr.3 – Școala Gimnazială nr. 3 ,,Angela Gheoeghiu”,


Adjud

NIVELUL I (3-4): Grupa mica ,,Strengareilor”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,Când, cum şi de ce se întâmplă?”

SUBTEMA PROIECTULUI: ,Sa vedem ce-am invatat!”

TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ,,Soarele abramburit”

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi ,,Soarele abramburit”- ADP+

ALA 1+ADE ( DLC+DOS) +ALA2

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri;

TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi, deprinderi

DURATA: O zi

LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de grupă


HARTA ROIECTULUI
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

1.Întâlnirea de dimineaţă: „Buna dimineata copiii”

2.Salutul;

3.Prezenţa: ,,Cine oare n-a venit?”

Calendarul naturii : -,,In ce anotimp suntem?’’

-,,Ce zi este astazi?’’

- ,, Cum este vremea?’’

4.Noutatea zilei: Scisoare de la Zana anotimpurilor;

5.Mesajul zilei: ,,Iubim/ nu iubim iarna, toamna...”

- Rutine:

– “Sosirea copiilor’’-deprinderi specifice

–“Singurel ma spal pe maini!” - deprinderea de a se spala pe maini

-“Mancam frumos si sanatos” – deprinderea de a manca civilizat.

Obiective operaționale:
O1 - să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei;

O2 - să completeze calendarul naturii și prezența;

O3- să sesizeze absența sau prezența unui coleg;

O4- să schimbe impresii, opinii , păreri;

O5- să respecte regulile (de igienă și de autoservire) și colegii în timpul activităţilor de rutină;

Strategii didactice:

Metode și procede: conversația, explicaţia, demonstraţia, jocul, exercițiul.

Mijloace de învățământ: calendarul naturii, prezența


Tranziţii:: ,, Bate vântul frunzele”
,,Vine ploaia”
,,Bat din palme uite asa..”
,,A,a,a, acum e toamnă, da!”
,,Randu iute sa-l formam!’’

Obiective operaționale:
O1 - să respecte regulile și partenerii de joc;

O2 - să cânte cu plăcere, efectuând mișcările cerute de text pe ritmul melodiei.

Strategii didactice:

Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, jocul muzical și de mișcare, cântecul;

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1)

-ALA 1: ARTA: “ Clopotei, fructe..” – pictam forme din ipsos-elemente specifice anotimpului toamna si
iarna.

Obiective operaționale:
✔ să picteze folosind tehnicile de lucru insusie;
✔ să picteze formele de ipsos folosind culorile potrivite;
✔ să pastreze o pozitie corecta in timpul lucrului;

Strategii didactice:

Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.

Mijloace de învățământ:forma din aluat , acuarele, pensula;

Biblioteca : ,,Manusa “ - exerciti grafice;

Obiective operaționale:

✔ să traseze corect semnele grafice;

✔ să urmeze fidel exemplul aflat pe mănușă;

JOC DE MASA: ,,Toamna - iarna” -puzzle;

Obiective operaționale:

✔ să asambleze piesele pentru a reconstitui imaginea;


✔ să manifeste atitudini de cooperare în timpul lucrului.
-ALA 2:

,,Clopoței și fulgușori” - joc distractiv


- să respecte sarcina jocului;
- să se grupeze pe perechi;
- să dea dovadă de fair-play pe parcursul jocului.
,, Adevăr sau minciună”- joc de atenţie
- să respecte sarcina jocului;
- să cunoască trăsăturile anotimpurilor toamna și iarna;
- să asculte cu atenție propoziția enunțată de educatoare;
- să execute mișcarea specifică răspunsului dat.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


Activitate integrata DLC + DOS

➢ Domeniul limba si comunicare DLC: “Eu spun una, tu spui multe!”- joc didactic;
➢ Domeniul Om si societate -DOS: “ Tablou de toamna – Tablou de iarna”” – activitate practica;

INTALNIREA DE DIMINEATA
“Buna dimineata,dragi copii ”

TIPUL ACTIVITATII: Verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi, deprinderi;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- sa sesizeze absenta sau prezenta unui coleg;
- sa raspunda la apelul de prezenta;
- sa identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, luna);

OBIECTIV PSIHOMOTRIC:
-sa raspunda adecvat la comenzile motrice date.
OBIECTIV SOCIO-AFECTIV:
-sa colaboreze cu cei din jur in realizarea activitatilor de grup.
STRATEGII DIDACTICE
-FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri.
-METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia, jocul.
-MIJLOACE DIDACTICE: , Calendarul Naturii.
ETAPELE ACTIVITATII:
a)Salutul : ,, Dimineata a sosit

La gradinita am venit

Pe covoras ne asezam

Si frumos ne salutam.”

“Buna dimineata, dragi copii” .Salutul se realizeaza prin tehnica comunicarii rotative. Acesta
porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-si colegul din partea
dreapta, “Buna dimineata, .... “
“Ce frumos ne-am salutat

O zi buna ne-am urat!

Sa vedem cine-i prezent

Sa aflam cine-i absent!”

b)Calendarul naturii
“Vremea azi o studiem
Şi-n calendar noi notăm
De e ploaie sau e soare
Ca să mergem la plimbare.”  
Se enumera zilele saptamanii, se precizeaza ziua, luna si anul in care ne aflam, anotimpul,
vremea si cum ne imbracam, completandu-se astfel Calendarul Naturii.

c)Impartasirea cu ceilalti Voi initia o discutie despre aspectele generale ale anotimpului iarna si a
anotimpului toamna.
d)Inviorarea de dimineata
“Ca s-ajung un om voinic

Eu fac sport inca de mic;

Merg in pas alergator,

Sar apoi intr-un picior,

Ma opresc, respir usor,

Intind bratele sa zbor.


Asta-i doar un inceput

Ia priviti cat am crescut!”

e)Noutatea zilei - Vor fi prezentati invitatii care astazi vor asista la activitate ,se cere copiilor sa-i salute.
Copiii astazi cand veneam la gradinita m-am intanlit cu prietena nostra Zana Toamna, care mi-a dat o scrisoare
pentru voi.Educatoarea intreaba copiii daca sunt de acord sa deschida plicul,copiii sunt de acord.
Educatoarea citeste scrisoarea cu voce tare iar copiii sunt foarte atenti,cer parerea copiilor despre ce i-a rugat
zana Toamna si copiii sunt de acord sa o ajute,
Le spun copiilor ca toate activitatile pe care le vom desfasura pe parcursul intregii zile le vom face pentru a l
ajuta pe soarele nostru sa faca ordine in anotimpuri . Pentru a primi recompensa trebuie sa muncim,deci sa ne
apucam de treaba.
f)Activitatea in grup
Vom trece la centrele tematice folosind tranzactia
,, Bat din palme uite asa
Din picioare tot asa
Ne invartim ne rasucim
Catre centre ne pornim”

Voi intui materialele impreuna cu copiii,le voi explica ce au de lucru dupa care acestia isi vor exprma dorinta de
a lucra la centrul de activitate dorit.
ACTIVITATI LIBERE ALESE(ALAI)

Tema zilei: ,,Soarele abramburit ’’


Tipul de activitate: verificare si consolidare de priceperi si deprinderi;
Modalitati de realizare: Jocuri la alegerea copiilor
● Biblioteca : ,,Manusa”- exercitii grafice;
● Joc de masa: ,,Toamna - iarna”-puzzele;
● Arta:,Clopotei, fructe”-pictura;

Scop: formarea unor deprinderi care sa permita desfasurarea simultana a mai multor activitati preferate
de copiii.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Cognitive:
-să traseze corect semnele grafice;
- să asampleze piesele de puzzele si sa spuna ce imagine a obtinut;
- să picteze formele din ipsos cu ajutorul pensulei si a acuarelelor;
Psihomotrice:
- să manuiasca corect materialele puse la dispozitie;
- să pastreze pozitia adecvata efectuarii diferitelor actiuni;
Afective:
-să comunice liber si civilizat cu partenerii de joc;
-să participe cu placere la activitate;
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: observarea,conversatia,analiza,dialogul;
Mijloace de invatamant: puzzele,fisa de lucru,creion,acuarele,pensula;
Forme de organizare: pe grupuri,individual;
Evaluarea:
Continua-pe parcursul intregii activitati, prin aprecieri si indrumari daca este cazul;
Finala:- turul galeriei,
Locul de desfasurare: sala de grupa

BIBLIOGRAFIE
• Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor cuprinsa intre nastere si 6/7 ani,M.E.C.T.2008
• Ghid pentru proiecte tematice.Activitati integrate pentru prescolari,EDP,Bucuresti,2008 Revista
invatamantului prescolar;
DESFASURAREA JOCURILOR PE CENTRE DE INTERES

SECVENŢA CONŢINUT INSTRUCTIV- STRATEGII EVALUARE


DIDACTICĂ EDUCATIV DIDACTICE (instrumente
şi indicatori)
1.Moment Pregătirea climatului Frontal
organizatoric psihoafectiv necesar desfăşurării
activităţii.
Copiii sunt invitaţi să participe Conversaţia Capacitatea
2.Captarea atenţiei la întâlnirea de dimineaţă, copiilor de a
moment în care vor descoperi observa şi de
elementul surpriză scrisoarea. a interacţiona

Dragii mei, astăzi v-am pregatit,


3. Anunţarea temei şi Conversaţia
la sectoare, niște activități care,
enunţarea obiectivelor
cu siguranță, vă vor atrage
atenția și veți fi dornici să le
încercați pe toate. De asemenea,
astăzi îl vom ajuta pe soare să
facă ordine în anotimpuri. Ne
vom juca jocul ,, Soarele
abramburit" în cadrul căruia
vom preciza caracteristicile
anotimpurilor toamna și iarna și
vom pune în ordine jetoanele de
pe soarele nostru abramburit.
Pentru asta voi va trebui să fiţi
foarte atenţi şi să respectaţi
regulile jocului.
După ce ne-am îndeplinit sarcina
de a-l ajuta pe soare,ve-ti realiza
un tablou de toamna sau de
iarna, la alegere.
Iar la sfarsit, v-am pregătit două
jocuri care vă vor ține atenți și vă
vor distra.
4. Prezentarea Copiii vor fi îndrumaţi spre Conversaţia Capacitatea
conţinutului şi centrele de interes. Le voi Explicaţie de a lucra
dirijarea învăţării explica sarcina pentru fiecare Exerciţiul individual şi
centru de interes. Munca de a realiza
La centrulBiblioteca, vor avea independentă cât mai
de realizat semne grafice. corect
La centrul Artă vor avea de lucrările de la
pictat figuri din ipsos cu sectorul ales.
elemente specifice anotimpurilor
invatate..
La centrul Joc de masă vor
avea de realizat un puzzle după
modelul dat.
Solicit din partea acestora o
relaţionare firească, bazată pe
raporturi de prietenie,colaborare,
încredere şi respect pentru
munca celuilalt.

5.Evaluare Voi interveni acolo unde va fi Evaluez


nevoie sau la solicitarea copiilor. capacitatea
Apreciez modul de lucru şi de a aprecia
comportamentul copiilor pe şi de a se
parcursul activităţii.Evaluarea se autoaprecia.
va face prin metoda turul
galeriei.

6.Încheierea activităţii Încheierea activităţii se va Conversaţia Evaluarea


realiza prin expunerea lucrărilor lucrărilor
copiilor la panoul „Micii artişti”. realizate de
copii.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE + DOMENIUL OM SI SOCIETATE

DATA: .01.2019

PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Sandu Cecilia

NIVELUL I (3-4): Grupa ,,Ștrengăreilor”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DLC+ DOS


TEMA: “Eu spun una, tu spui multe!” ,,Tablou de iarna / toamna!’’

MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc didactic , lipire.


OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
✔ să asculte şi să înţeleagă cerinţele formulate de educatoare;
✔ să denumească în mod corect imaginea de pe jeton;
✔ să denumească materialele de lucru;
✔ să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea activităţii practice;

✔ să lucreze într-un mod ordonat şi îngrijit;


✔ să participe cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE : conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, jocul didactic,
exercitiul.
RESURSE MATERIALE : macheta unui soare, jetoane, , jetoane cu diferite imagini ce reprezintă
unul sau mai multe obiecte, planşe cu diagrama Venn, lipici , coli colorate A4.

RESURSE UMANE: Preşcolarii grupei şi educatoarea.

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual , pe grupuri;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: ”Metodica predă rii educă rii limbajului”


“Jocuri didactice pentru dezvoltarea vorbirii”- editura Mă iastra
Tg.-Jiu, 2006
“Metode interactive de grup” – Silvia Breben, Elena Goncea,
G. Renin, Mihaela Fulga
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupă
DURATĂ: 25-30 minute

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL STRATEGIILE EVALUARE-
DIDACTIC CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC DIDACTICE INSTRUMENTE
ŞI INDICATORI
1. 2. 3. 4.
Se aranjază scă unelele sub formă
MOMENT de semicerc, se pregă teşte
ORGANIZATORIC materialul necesar şi se introduc
copiii în sala de grupă .

Se captează atenţia copiilor sub -frontal -observarea


CAPTAREA formă de surpriză prin sosirea -prezentare- comporta-
ATENŢIEI soarelui abramburit receptare mentului
-mascota Dino copiilor
REACTUALIZARE Se poartă o discuţie cu copiii -frontal şi -aprecierea
A referitoare la noţiunile învă ţate în individual ră spunsurilor
CUNOŞTINŢELOR ultima să ptă mâ nă -conversaţia

ANUNŢAREA Se anunţă titlul jocului “Eu spun -frontal - observarea


TEMEI ŞI A una, tu spui multe”, modul de -prezentare- comporta-
OBIECTIVELOR desfă şurare şi obiectivele într-un receptare mentului
mod accesibil copiilor dupa care
vom realiza un frumos tablou de
iarna / toamna la alegere.

Joc didactic:”Soarele abramburit”


PREZENTAREA
OPTIMA A Explicarea sarcinii didactice şi a -frontal -aprecieri
CONTINUTULUI regulilor de joc: vom preciza -explicaţia, privind
SI caracteristicile specifice demonstraţia, înţelegera
DIRIJAREA anotimpurilor toamna și iarna și vom exerciţiul regulilor
ÎNVĂŢĂRII asocia imaginea cu -jetoane jocului
anotimpul corespunză tor. Pentru
ca acest lucru să fie posibil va
trebui să ascultați cu atenție
sarcinile de lucru, să vă asteptati
râ ndul la ră spuns, să expuneți câ t
mai multecaracteristici specifice
anotimpurilor și să așezați
jetoanele în jumă tatea
corespunză toare. Aprecierea
ră spunsurilor corecte se va face
prin aplauze, stimulente, iar -pe grupuri şi -aprecieri
ră spunsurile greșite vor fi frontal privind
corectate, fă ră a se face haz de ele. -jetoane realizarea
corectă a
sarcinii
Jocul de probă: Educatoarea
adresează copiilor câteva întrebări
pentru familiarizarea cu sarcinile și
regulile jocului. -pe grupuri şi -apreciari
Când spun anotimpuri la ce mă frontal privind
gândesc? -diagrama Venn corectitudinea
Când spun iarnă ce văd în curtea - 2 planşe cu rezolvă rii
grădiniței? diagram Venn, sarcinii şi a
Când spun toamnă cu ce vă 2 plicuri cu modului în
îmbrăcați? jetoane cu unul care au
Foarte bine copiii, dar acum haideți sau mai multe colaborat copiii
să trecem la jocul pregătit pentru elemente
astăzi.
Jocul propriu-zis
Li se readuce în vedere copiilor
macheta soarelui abramburit care a
încurcat anotimpurile. Educatoarea
le va spune copiilor că pentru a-l
ajuta pe soare să facă ordine în
anotimpuri, vor trebui să-l convingă
cât de multe știu ei despre toamnă și
iarnă, răspunzând unor întrebări.

Varianta 1: întrebări cu privire la


cele două anotimpuri, din care să
rezulte cunoștințele pe care le-au
dobândit.

Când spun toamnă, la ce vă


gândiți?
Ne gândim la copacii fără frunze, la
ploi, la vânt, etc.

Dar când spun iarnă, la ce vă


gândiți?
Ne gândim la zăpadă, la oameni de
zăpadă, la Moș Crăciun, etc.

Dragii mei, când spun toamnă, ce


miros simtiți?
Simțim mirosul ploii, al fructelor,
etc.

Dar când spun iarnă, ce miros


simtiți?
Simțim mirosul bradului, al
cozonacilor, etc.

Când vă gândiți la toamnă, ce


imagini vă vin în minte?
Vedem copacii cu frunzele colorate,
copacii fără frunze, soarele care ne
dă căldură, etc.

Dar când vă gândiți la iarnă, ce


vedeți?
Vedem copiii care se joacă cu
zăpadă, soarele care topește
zăpada.

Îmi puteți spune ce sunete auziți voi


toamna?
Auzim foșnetul frunzelor, picăturile
de ploaie.

Dar iarna, ce sunete auziți?


Auzim sunete de clopoței, colindele,
etc.

Varianta 2: realizarea ordinii între


jetoanele prezentate de soare.
Copiii vor veni pe rând, să așeze
jetoanele în partea anotimpului
corespunzător.

În continuare urmeaza tranziția


către următoarea etapa a
activității intregrate
DOS : in cadrul acestei etape copii -
OBŢINEREA cor realiza un tablou de toamna /
PERFORMANŢEI iarna la alegere.
SI ASIGURAREA a. Prezentarea şi analiza modelului
FEEDBACKULUI Copiii descriu împreună cu
educatoarea modelul de tablou.
b. Intuirea materialului
Intuiesc materialul pus la
dispoziţie pentru a realiza tabloul
anotimpului preferat ( frunze din
hartie , lipici ,fulgi din hartie , coli
colorate A4)
c. Explicarea şi demonstrarea
modelului de lucru
Educatoarea explică şi
demonstrează în acelaşi timp paşii
de lucru care trebuie urmaţi pentru
realizarea tabloului. Copiii vor
trebui sa lipeasca materialele puse la
dispozitie pe colile colorate.

d. Exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii
- Întindem mânuţele;
- Închidem şi deschidem pumnii;
- Ne spălăm pe mânuţe;
- Cântăm la pian;”
e. Executarea temei de către copii
Educatoarea se asigură că toţi copiii
au înţeles sarcinile de lucru, rugând
un copil să le repete.
Pe parcursul activităţii educatoarea
trece pe la fiecare copil, pentru a
îndruma şi ajuta acolo unde este
nevoie.
Educatoarea le reaminteşte regulile
ce trebuie respectate în timpul
activităţilor de abilităţi practice:
- vorbim cât mai încet pentru a nu-i
deranja pe ceilalti;
- lucrăm frumos şi ordonat;
- apreciem şi protejăm munca
celorlalţi colegi;

EVALUARE Pe masura ce copiii termina


INTREGII lucrarile , vor fi integrate pe macheta
ACTIVITATI soarelui.
Aprecierea lucrarilor se va face prin
metoda turul galeriei.
EVALUARE Se fac aprecieri generale şi -frontal şi
individuale referitoare la individual
îndeplinirea obiectivelor propuse -prezentare

ADE -DOMENIUL OM SI SOCIETATE/ ACTIVITATE PRACTICA

DATA: 25.01.2019

PROPUNĂTOR: Prof. Înv. Preșc. Sandu Cecilia

Nivelul I (3-4): Grupa mica ,,Strengareilor”

Tema anuala: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”


Proiectul tematic: ,,A fost odata...”

Subtema proiectului: ,,In lumea dinozaurilor!”

Categoria de activităţi de învăţare: DOS


Tema activităţii: „Prietenul lui Dino”
Mijloc de realizare: activitate practică
Tipul de activitate: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de organizare: frontal, individual
Scopul activităţii: Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare;
Obiective operaţionale :
-să denumească materialele de lucru;
-să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea activităţii practice;
-să respecte etapele de lucru precizate;
-să lucreze într-un mod ordonat şi îngrijit;

Strategii didactice:
Metode şi procedee : exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia,munca individuală.
Mijloace didactice: , dinozaur-model, lipici, ,coli colorate,pai de plastic.
Durata: 15-20 min
Material bibliografic:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6,7 ani), M.E.C.T., 2008.
Revista Învăţământul Preşcolar nr 1-2/2014,Editura Arlequin, Bucureşti, 2011
DEMERS DIDACTIC

Evenimentul Continutul stiintific Metode si procedee Evaluare


didactic
1.Captarea Se realizeaza printr-o
atentiei ghicitoare: conversatia
,,Colorat e ca o floare
Trupul mic si fin el are
Zboara vrara pe campie
Spune-ti ce-ar putea sa fie?’’
(fluturele)
2.Anunţarea Astazi la activitatea practica vom Conversaţie; Observarea
temei şi realiza un prieten pentru Dino. conversatia comportamentulu
enumerarea
i
obiectivelor
a. Prezentarea şi analiza Conversaţie;
3. Dirijarea modelului
învăţării Copiii descriu împreună cu
educatoarea modelul de fluturaş.
b. Intuirea materialului
Intuiesc materialul pus la
dispoziţie pentru a construi Evaluare orala
fluturaşul (lipici, pufuleti,coli
colorate antene). Explicaţie;
c. Explicarea şi demonstrarea
modelului de lucru
Educatoarea explică şi Demonstraţie;
demonstrează în acelaşi timp paşii
de lucru care trebuie urmaţi
pentru realizarea fluturaşului.
Copiii vor trebui sa lipeasca
pufuleti pe colile colorate.

d. Exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii Exerciţiul;
„ - Întindem mânuţele;
- Închidem şi deschidem
pumnii;
- Ne spălăm pe mânuţe; Munca individuală
- Cântăm la pian;”
e. Executarea temei de către
copii
Educatoarea se asigură că toţi
copiii au înţeles sarcinile de lucru, Conversaţie;
rugând un copil să le repete.
Pe parcursul activităţii
educatoarea trece pe la fiecare
copil, pentru a îndruma şi ajuta
acolo unde este nevoie.
Educatoarea le reaminteşte
regulile ce trebuie respectate în
timpul activităţilor de abilităţi
practice:
- vorbim cât mai încet pentru a
nu-i deranja pe ceilalti;
- lucrăm frumos şi ordonat;
- apreciem şi protejăm munca
celorlalţi colegi;

4.Retentia Voi cere copiilor să explice Conversaţie; Evaluare orala


tehnicile de lucru şi materialele
pe care le-au folosit pentru
realizarea temei.
5.Evaluarea O vom face prin aprecieri Conversatie
performantei verbale privind realizarea temei. -Ev. prin expoziţie
Vom expune lucrările, copiii -Aprecieri verbale
vor fi antrenaţi în analiza
lucrărilor proprii şi pe cele ale
colegilor.
Cei care au lucrat corect,
frumos, ordonat vor fi
aplaudaţi.
6. Încheierea Fiecare copil îşi prezintă Conversaţie;
activităţii dinozaurul. Toţi dinozaurii sunt
puşi pe macheta din sala de grup
Se vor face aprecieri generale şi
individuale cu privire la modul de
lucru şi la produsul final obţinut.

S-ar putea să vă placă și