Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate

“Omida mâncăioasă”
Nivel I (3-5 Ani)
Grupa mijlocie (“Ciupercuțelor”)

EDUCATOARE: MOLDOVAN ALINA EMANUELA

GRUPA: MIJLOCIE

DATA: 09.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Gradinița cu P.P. Nr. 5 Sibiu

EDUCATOARE: Moldovan Alina Emanuela

NIVEL : I

GRUPA: Mijlocie “Ciupercuțelor”

TEMA ANUALĂ: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”

PROIECTUL: “PE ARIPI DE PRIMĂVARĂ”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,ZUMZET ȘI VOIE BUNĂ (insecte)”

TEMA ZILEI : ”Omida mâncăcioasă”

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ALA, ADE, ADP

FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

FORMA DE REALIZARE: DLC- Educarea limbajului; DOS- Activitate practică

DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂȚII: DLC: Însușirea conștientă a conținutului poveștii și redarea acestuia


în succesiunea logică a evenimentelor.

DOS: Activitate Practică - Formarea unor deprinderi motrice de lipire, dezvoltarea simțului
practic și estetic.

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP: Întâlnirea de dimineață: “De ce ne plac insectele?”

Rutine: “Sunt harnic și ordonat”- curățenia la locul desfașurării activității

Tranziții: “Ca să cresc voinic, fac gimnastică de mic”-gimnastica de dimineață

„Unde a zburat fluturele?”- joc de mişcare

ALA 1:

Știință: ,,Unde e locul meu?” pune albinuţa pe floarea de aceeaşi culoare

Nisip și apă: “Salvăm insecte din nisip”

Artă: “Borcanul cu insecte”


ADE: DLC- Educarea limbajului: “Omida mâncăcioasă” -lectura educatoarei

DOS- Activitate practică: “Ciclul de viață al unui fluture” -lipire

ALA 2: joc de mișcare “Te provoc să…” aruncă zarul

Domeniul de dezvoltare Dimensiuni Comportamente

D.DEZVOLTAREA Mesaje orale în contexte de 1.1 Exerseaza cu sprijin ,


LIMBAJULUI, A comunicare cunoscute ascultarea activa a unui mesaj
COMUNICĂRII ȘI A , in vederea intelegerii si
PREMISELOR CITIRII ȘI receptarii lui ( comunicare
SCRIERII receptiva).

A.DEZVOLTAREA FIZICĂ, Sănătate (nutriție, îngrijire, 3.1. Face diferența între


A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI igienă personală) și practici lucruri care se mănâncă și
PERSONALE privind securitatea personală cele care nu se mănâncă .

E.DEZVOLTAREA Caracteristici structurale și 3.2. Observă și înțeleg că


COGNITIVĂ ȘI funcționale ale lumii ființele vii au nevoie de apă și
CUNOAȘTEREA LUMII înconjurătoar hrană pentru a crește și a se
dezvolta

B. DEZVOLTAREA Comportamente prosociale, 2.5. Demonstrează acceptare


SOCIO-EMOȚIONALĂ de acceptare și de respectare a și înțelegere faţă de celelalte
diversității persoane din mediul apropiat

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADP: - să poarte discuții libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;

-să participe la activitățile de joc.

ALA1 : Știință:

- să realizeze identifice floarea potrivită fiecărei albine;


- să împartă jetoanele cu restul colegilor de la masă.

Nisip şi apă:

- să scoată cu ajutorul cleştelui animalele şi insectele din cutie;

- să soteze insectele de restul animalelor.

Artă:

-să picteze insecte cu metoda ştampilării ;

- să utilizeze corect instrumentele de pictat.

ADE : DLC- Educarea limbajului: “Omida mâncăcioasă” -lectura educatoarei

O1- să asculte cu atenție prezentarea noului prieten;

O2- să asculte cu atenție povestea “Omida mâncăcioasă”;

O3- să răspundă corect la întrebările educatoarei;

O4- să ordoneze corect zilele săptămânii;

O5- să ordoneze corect secvențele poveștii.

DOS- Activitate practică: “Ciclul de viață al unui fluture” -lipire

O1- să denumească materialele găsite pe masa de lcuru;

O2- să lipească în spațiul indicat de educatoare;

O3- să realizeze corect lucrarea respectând etapele de lucru indicate;

O4- să facă ordine pe măsuță după finalizarea lucrării.

ALA 2: -să execute provocarea zarului.


STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, observația, conversația, explicația, demonstrația,


exercițiul, vizionarea, problematizarea, experimentul.

MATERIAL DIDACTIC:

Știință: jetoane flori şi albinuţe;

Nisip şi apă: cutie, animale, insecte, cleşti, foaie de hârtie;

Artă: foaie cu un borcan imprimat, acrilice, beţe de urechi.

DLC: carte, jetoane cu imagini din poveste.

DOS: hartie, lipici, paste în diferite forme.

ALA2: zar.

BIBLIOGRAFIE:

1. Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2013, Editura Arlequin, 2013;

2. Activitatea integrată din grădiniţă , Ed. Didactica Publishing House, 2008;

3. Curriculum pentru educație timpurie- 2019 https://www.edu.ro/sites/default/files/Curriculum


%20ET_2019_aug.pdf

4. Adina Glava, Piramida cunoașterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar.


Editura Diamant

5. Constantin Petrovici “Didactica activităților matematice în grădiniță” Editura Polirom


SCENARIUL ZILEI

I. ADP Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii și educatoare, prin intermediul salutului
de dimineață. Salutul de dimineață se realizează cu cântecelul „Bună dimineața”

Salutul: „Bună dimineața la toți eu vă zic,

Bună dimineața când ochii-i deschid.

Mii de păsărele veșnic ciripesc,

Și în rând cu ele și eu îți zâmbesc!”

. Împărtăşirea cu ceilalţi:

Copiii își salută colegii.

Prezența:

Vom stabili împreună copiii prezenți și cei absenți cu ajutorul pozelor de pe tabla magnetică. Vom
numara fetele și băieții.

Calendarul naturii

Completarea calendarului naturii cu reperele temporale ale zilei: anotimp, ziua, data, anul.
Precizarea caracteristicilor climatice ale zilei cu ajutorul jetoanelor.

Noutatea zilei

Noutatea zilei va cuprinde informații despre activitățile ce vor avea loc în această zi. „Vreau să vă
spun că astăzi o să avem multe activități interesante la care trebuie să fiți atenți. În drum spre grădiniță
m-am întâlnit cu o mică omidă care abia așteaptă să vă spună povestea ei. Omida a fost tare drăguţă şi
a spus că a pregătit pentru voi şi alte surprize interesante.”

Tranziții:

,,Ca să cresc voinic, fac gimnastică de mic” (gimnastica de dimineață)

II. ALA Copiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes: la Nisip şi apă copiii vor
scoate din cutia cu nisip animalele şi insectel , la Artă copiii vor picta insecte, iar la Știință copiii
fac asocieri de culoare între insecte şi flori.

III. ADE :

DLC “Omida mâncăcioasă”

Copiii vor asculta povestea şi vor răspun.

IV. ALA2 - “Te provoc să…” zarul va indica o actiune pe care copiii o execută
ADP
ALA1
Întâlnirea de dimineață:
Nisip și apă: “Salvăm insecte din nisip”
Rutine: “Sunt harnic și ordonat”- curățenie
Artă : “Borcanul cu insecte”
Tranzitii: “Ca să cresc voinic, fac
Știință ,,Unde e locul meu?” pune albinuţa
gimnastică de mic”-gimnastica de dimineață
pe floarea de aceeaşi culoare
„Unde a zburat fluturele?”- joc de mişcare

ADE

OGLINDA ZILEI Domeniul limbă şi comunicare- Educarea


limbajului: “Omida mâncăcioasă”- Lectura
educatoarei

Domeniul om şi societate- Activitate


practică: “Ciclul de viață al unui fluture” -
lipire

ALA2

Joc distractiv: “Te provoc


să…”
DEMERSUL DIDACTIC
Domeniul Limbă şi comunicare - “Omida mâncăcioasă”- Lectura educatoarei
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB DU CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode și Material Forme de FORME DE


ACTIVITĂȚII RA procedee organizare EVALUARE
TA didactic

1.Moment 2’ Asigurarea condițiilor optime pentru buna


organizatoric desfășurare a activității: aranjarea mobilierului și a
materialelor didactice necesare activităților pentru
a fi vizibile.

2.Captarea O1 5’ Această etapă se realizeză prin prezentarea unui Povestirea Jucărie Frontală Orală
atenției nou prieten care a venit în grupa noastră pentru a
cere ajutor copiilor. Prietenul nostru a venit cu un Coș
coșuleț în care se află mai multe obiecte pe care
nu știe cum să le ordoneze.

3.Anunțarea 1’ Anunț preșcolarii că astăzi îl vom ajuta pe noul Conversația Frontală


temei nostru prieten să îndeplinească misiunea și pentru
a reuși trebuie să asculte povestea “Omida
mâncăcioasă”.

4. 12’ Expunerea povestii de catre educatoare. Frontală Observare


Desfasurarea Educatoarea le arată copiilor cartea Omida sistematică
activității mâncăcioasă punând accent pe copertă și autor. Lectura
O2 Despre ce credeți că este vorba în carte? educatoarei Carte
Educatoarea citește povestea ținând cartea
deschisă înspre copii, pentru ca ei să vadă
imaginile.
Se citește povestea integral, fără întrerupere, cu
intonație corespunzătoare, rar – astfel încât copiii
să-și poată imagina ceea ce ascultă. Observarea
Se va repovesti continutul poveștii prin adresarea comportamen
unor întrebări, se pune accentul pe formularea Explicația Minge tului
propozițiilor corect din punct de vedere
gramatical.
Fixarea conţinutului (plan de întrebări) se
va realiza prin aruncarea unei mingi.
Observația
 Cum se numește povestea?
O3
 Din ce a ieșit omida cea mică?
 Ce a făcut omida ca să-și astâmpere Jetoane Aprecieri
foamea? îndividuale
 Ce a mâncat omida?
 De ce duminică a mâncat doar o frunză
DEMERSUL EDUCAȚIONAL
Domeniul om și societate-Activitate practică “Ciclul de viață al unui fluture”
STRATEGII DIDACTICE

EVENIMENT OB DU CONTINUTUL STIINTIFIC Metode si Material Forme de FORME DE


DIDACTIC RA procedee organizar EVALUARE
TA didantic e

1.Moment 1’ Asigurarea condiiilor optime pentru buna


organizatoric desfășurare a activității: aerisirea clasei, aranjarea
mobilierului și a materialelor didactice necesare
activităților.

2.Captarea 1’ Se va realiza printr-o ghicitoare: Conversatia frontală continuă


atenției

3.Anunțarea 1’ Educatoarea expune copiilor o prezentarea PPT în Conversația frontală continuă


temei care este explicat ciclul de viață al unui fluture.

4. 10’ Intuirea materialului Foi frontală continuă


Desfasurarea imprimate
O1 Copiii vor denumi materialele aflate pe masă. Explicația
activității
Hartie imprimată cu 4 pătrate (unul în care copiii
au de lipit ouăle, omida, coconul și fluturele,
Paste de
pastele fiind în forme diferite) și lipici.
diferite
Copiii examinează pastele și identifică pe ce forme
pătrățică a foii se potrivesc (ou, omidă, cocon și
Individu
fluture)
al
O2 Lipici Aprecieri
Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru: Demonstraț Frunză de verbale
ia hartie
O să le explic copiilor că o să primească fiecare o
foaie, paste și lipici. Vom începe cu primul
pătrățel în care avem de lipit o frunză și pe frunză
pastele micuțe care seaman cu ouăle omizilor
apoi, în următoarea pătrățică vom lipi omida
urmând coconul și fluturele.
O3
Efectuarea exercițiilor de încălzire a mâinilor:
“ Degetele-mi sunt petale, le deschid ca pe o Exercițiul
O4 floare
Boboc –floare, boboc- floare,
Iar acum le răsfirăm și la pian noi cântăm”
Realizarea lucrarii de către copii:
Copiii o să își aleagă de pe masă materialele
necesare. La semnalul meu o să înceapă lucrarea.

5.Obținerea 6’ Toate lucrările vor fi expuse în sala de clasă iar


performantei și copiii vor trece, pe rând, să le examineze. Fiecare
conversatia frontală
asigurarea copil o să aleagă o lucrare preferată (exceptând
transferului lucrarea proprie) și va justifica alegerea făcută. explicatia Aprecieri
verbale
turul
galeriei

6.Evaluare 1’ Voi aprecia modul în care a decurs activitatea, coversatia frontală Evaluare
calitatea lucrarii și comportamentul copiilor. practică

7.Încheierea 1’ În finalul activității se fac aprecieri asupra coversatia Individu Aprecieri


activității modului de comportare și participare al copiilor pe al/ verbale.
parcursul activității, și se împart recompense exercitiul frontal

S-ar putea să vă placă și