Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 5 Sibiu


DATA: 28.09.2022
EDUCATOARE : Pîrcălăboiu Delia-Maria
GRUPA: Mijlocie – Mămăruțele
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Lumea mea fermecată”
SUBTEMA: ,,Universul meu – Familia mea ”
TEMA ZILEI: ,, Mers în echilibru pe un plan înclinat; Joc: „Trecem podul””
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Psihomotric
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE:
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea armonioasă a organismului copiilor;
 Dezvoltarea deprinderilor motrice de bază: mers, alergare;
 Formarea deprinderii de a merge în echilibru pe un plan înclinat

COMPORTAMENTE VIZATE:
-
-
-
-
-

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să realizeze corect exerciţiile de front şi de formaţie;

O2- Să execute corect variantele de mers şi de alergare;

O3- Să execute corect exerciţiile de influenţare selectivă a aparatului

locomotor;
O4- Să execute corect mersul în echilibru pe un plan înclinat;

1
O5- Să păstreze ordinea şi disciplina.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode și procedee: exerciţiul fizic, explicaţia, demonstraţia, jocul

b) Mijloace de învățământ: băncuţe, recompense

c) Forma de organizare: individuală, pe grupe


umane: 25 de copii, educatoarea
d) Resurse
temporale: 25 – 30 de minute
e) Bibliografie:

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Veriga Conţinut Formaţii Dozare Indicaţii


metodice
1. - adunarea; Linie pe un 45 sec -alinierea se
Organizarea - alinierea grupei de rând face în
colectivului copii; 15 sec funcţie de
- raportul; 30 sec înălţime;
- salutul; 30 sec - în timpul
- comunicarea temei; alinierii
- exerciţii de front şi spatele va fi
formaţii de pe loc; 3x1 drept, iar
- întoarceri la dreapta; 2x1 braţele
- întoarceri la stânga. întinse pe
lângă corp.
2. Pregătirea Variante de mers: În coloană - se porneşte
organismului - mers în cadenţă cu unul câte 1L cu piciorul
pentru efort braţele pe lângă corp; unul stâng,
- mers pe vârfuri cu 1L privirea
braţele sus; înainte.
- mers pe călcâie cu 1L - braţele
braţele la ceafă; paralele,
- relaxarea braţelor şi 1L privirea
picioarelor. urmăreşte
Variante de alergare: 1L braţele.
- alergare uşoară. - spatele
Mers de voie; exerciţii 1L drept,
de respiraţie. umerii traşi
1L în spate.
1L - alergarea
se face pe
vârfuri,
braţele se
mişcă pe
lângă corp.
3. 3x4 - spatele
Influenţarea drept
selectivă a
aparatului - îndoirea
locomotor. braţelor la
3x4 umăr se
efectuează

3
cu coatele
lipite de
corp, vârful
degetelor
atingând
umărul.
- la
întinderea
braţelor sus,
capul se lasă
concomitent
pe spate, cu
privirea spre
palme
Exerciţiul nr. 1
„Mişcăm capul”
P.I. stând depărtat
braţele pe şolduri.
T1,2 aplecarea capului
în faţă în arcuire.
Exerciţiul nr. 2 2x3
„Braţe scurte, braţe
lungi” - privirea
P.I. stând depărtat urmăreşte
braţele pe lângă corp umărul la
T1,3 îndoirea braţelor fiecare
la umăr; răsucire
T2 întinderea braţelor
sus;
T4 revenirea braţelor
pe lângă corp.
Exerciţiul nr. 3
„Roata mică, roata
mare”
P.I. stând depărtat - în poziţia
T1 ducerea braţelor „mâini pe
lateral, şold” braţele
T2 rotirea mica a sunt cu
braţelor înainte, coatele trase
alternant cu rotirea spre spate.
mare a braţelor.
Exerciţiul nr. 4 3x4
„Răsucirea

4
trunchiului”
P.I. stând depărtat - în poziţia
braţele pe şolduri. ghemuit
T1,2 răsucirea spatele se
trunchiului spre menţine
dreapta cu arcuire; drept, capul
T3,4 răsucirea cu privirea
trunchiului spre stânga înainte.
cu arcuire.
Exerciţiul nr. 5
„Sari minge, minge
jos!”
P.I. stând, mâinile pe
şolduri.
T1 săritura pe vârfuri
pe ambele picioare
alternativ.

4. Predarea Copiii sunt despărţiţi


mersului în în două colane. Pentru
echilibru pe fiecare coloană se
un plan aşează câte o băncuţă
înclinat. înclinată. Un copil va
executa model mersul - corectarea
în echilibru pe un plan greşelilor se
înclinat. Apoi se trece face
la executarea mersului nominal,

5
în echilibru pe un plan fără a se
înclinat de către toată opri jocul.
grupa. Se iniţiază
jocul „Trecem podul”
sub forma unui
concurs, astfel ca
echipa care va termina
prima de parcurs
distanţa va fi declarată
câştigătoare.

Joc: „Trecem
podul”
5. Revenirea Se realizează un joc
organismului liniştitor: „Mingea
după efort frige!”. Copiii stau în
cerc umăr la umăr.
Unul dintre ei ţine o -
minge pe care o va
pasa celorlalţi fără să
o scape pe jos. La
comanda: „Mingea
frige” copilul la care
se află mingea trebuie
să-i dea drumul jos,
altfel va fi scos din joc
un tur.
6. Încheierea  adunarea; Linie pe un
activităţii  observaţii; rând
 recomandări;
 salutul.

6
7

S-ar putea să vă placă și