Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 5 Sibiu


DATA: 25.11.2022
EDUCATOARE : Pîrcălăboiu Delia-Maria
GRUPA: Mijlocie – Mămăruțele
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,T.S.I. ”
SUBTEMA: ,, Să cunoaștem tainele Universului ”
TEMA ZILEI: ,, Nava mea spațială ”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: ansamblare, lipire
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Formarea și exersarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică;
 Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre
tehnici.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


o Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
o Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
o Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
o Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:

1
o - Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei;
o Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
o Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
o Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
o Manifestă creativitate în activități diverse;
o Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să denumească materialul de lucru;
O2- Să execute exercițiile de încălzire a mușchiilor mâinii, conform indicațiilor
educatoarei;
O3- Să aplice lipici pe materialul farfuriei confrom indicațiilor primite;
O4- Să picteze întreaga suprafață a farfuriei, utilizând tehnica de lucru însușită;
O5- Să lipească steluțele pe marginea farfuriei, iar paharul cu poza în mijlocul acesteia;
O6- Să finalizeze sarcinile primite.

STRATEGII DIDACTICE :

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei.


b) Mijloace de învățământ: farfurie de carton, pahar de plastic, steluțe, fotografie copil,
lipici, acuarele, pensule, lucrare model, lucrare demonstrativă.
c) Forma de organizare: individuală, frontală
umane: 25 de copii, educatoarea
d) Resurse
temporale: 25 – 30 de minute
e) Bibliografie:
o Berben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela ,,Metode interactive de
grup-ghid metodicˮ, Editura Arves, 2002
o „Curriculum pentru educaţie timpurie, MEN, 2019.
o „Laborator preșcolar”. Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lăzărescu, Editura V,
&I.Integral, București, 2006

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob Durata Conținutul învățării Strategii de instruire Evaluare


activității op.
Metode și Mijloace de Forme de

procedee învățământ organizare

F G I
1. Moment 1 min Pentru o bună desfășurare a activității, se vor asigura Conversația
organizatoric
următoarele condiții:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic necesar desfășurării activității;
După ce ne-am așezat pe scăunele, vom realiza salutul, prezența
și vom stabili copiii de serviciu, care vor prezenta atât datele zilei
de azi, precum și pe cele meteorologice.
Voi iniția o discuție despre mijloacele de transport aeriene și
voi face trecere la navetele spațiale, rachete, elemente ce au
legătură cu spațiul cosmic.
2 .Captarea Introducerea copiilor în activitate se va realiza prin Scrisoare Observarea
atenției 3 min
evidențierea elementului surpriză, respectiv scrisoarea venită din Conversația a de la sistematică
partea cățelușei Laika care ne-a trimis alături, o cutie în care se cățelușa, Frontal a
află mai multe surprize. Cutia conține câteva ecusoane care vor fi Laika comporta-
împărțite copiilor, precum și recompensele. mentului

3
Laika ne aduce și povestea ei, care ne spune faptul că Explicația verbal și
,,Laika, a fost o cățelușă fără stăpân găsită pe străzile Moscovei nonverbal
(capitala Rusiei). Un cosmomaut a dorit să o ia cu el în spațiu și
a pregătit-o cu tot ce a avut nevoie pentru a putea merge
împreună. A ajuns în Cosmos cu acel cosmonaut și a fost primul
animal care a ajuns în spațiu...”
3. Anunțarea 2 min Fiind deja stimulat interesul copiilor este anunțată tema
temei și a
activității și obiectivele propuse spre realizare, conform Observarea
obiectivelor
bilețelului adus de Laika. Explicația focalizării
,,- Bună, copii!! Numele meu este Laika, iar această scrisoare și
vine către voi cu un mesaj foarte important pe care doresc să să menținerii
vi-l transmit! După cum ați auzit de la doamna educatoare, eu atenției
sunt primul animăluț care a ajuns în spațiu. Vreau să vă spun
faptul că astăzii veți merge și voi într-o călătorie în Cosmos
alături de doamna educatoare! Vă întrebați cum veți face acest
lucru? Eeeei bine, o să vă explic imediat:
Astazi, fiecare copil, va trebui să realizeze cu ajutorul
materialelor pe care vi le-am trimis o ,,Navă spațialăˮ, astfel
încât să aveți cu ce să călătoriți.”

Pentru început, voi împărți ecusoanele cu un simbol pentru ca


fiecare copilaș să recunoască măsuța la care se va așeza pentru

4
activitate.

4. a) Intuirea materialului de lucru se realizează prin


Desfășurarea O1 15 min
îndreptarea atenției copiilor către ce au pe măsuțe: Conversația Farfurie Individu- Aprecieri
propriu-zisă a
convorbirii farfurie, pahar, steluțe, lipici, acuarele, pensulă, poza. pahare al verbale
b) Executarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mici, a steluțe
O2
mâinii se realizează prin exerciții simple: bat din palme, lipici
plouă, deschide/închide pumnii, scuturăm degețelele, bate acuarele
vântul. Explicația pensule Frontal
c) Explicarea și demonstrarea procedeelor de lucru, se poza
realizează prin afișarea lucrării model, identificarea
materialelor, iar în timpul demonstrației, toți copiii stau Observarea
Planșa
cu mânuțele pe genunchi pentru a fi atenți. Demonstra- comporta-
demon-
Se explică modul în care se lucrează de mai multe ori ția mentului
strativă
pentru a nu uita. Frontal
Se desface banda dublă adezivă și se poziționează în
mijlocul farfuriei pentru ca mai apoi copilașii să poată
atașa poza lor. Deasupra se va atașa cu ajutorul lipiciului
O3
paharul, care reprezintă camera cosmonautului. În Explicația
continuare, preșcolarii vor avea de adăugat o culoare
navei, conform preferințelor, urmând ca în final să aplice
O4
câteva steluțe pentru a decora lucrarea sa.

5
Individual
O5
Exercițiul

5. Evaluare O6 5 min Lucrările se evaluează oral antrenându-se și copiii în evaluarea


produsului personal, dar și a celorlalți colegi. Turul galeriei Lucrări- Frontal Oral
le
copiilor Aprecieri
verbale
7. Încheirea 2 min Se fac aprecieri verbale globale și individuale asupra modului
activității
de implicare al copiilor și asupra răspunsurilor date, iar la final se Individual Aprecieri
realiza trenulețul veseliei. Din cutiuța trimisă de Laika micii verbale
cosmonauți vor primi un pașaport pentru călătoria în spațiu. Conversația Frontal
Copiii se vor îndrepta către baie pentru a se spăla pe mâini.

S-ar putea să vă placă și