Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„FLUTURI, FLUTURI, ÎN MII DE CULORI!”

METODIST: prof. Munteanu


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P Nr. 50 Oradea (STRUCTURA 55)
PROF. ÎNV.PREȘCOLAR: Șipoș Natalia Denisa
GRUPA: Mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Fluturașii vin la flori!”
TEMA ZILEI: „Fluturi, fluturi, în mii de culori!”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTERGRATE: ADP+ALA I+ADE
(DLC+DEC)+ALA II
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
I. ADP:
Întâlnirea de dimineaţă:„Ce mi-a povestit un fluturaș”, Salutul , Prezenţa, Calendarul
naturii, Noutatea zilei;
Rutine:„Mă pregătesc pentru activităţi” –exersarea unor deprinderi de autoservire;
Tranziții:„ Bat din palme”; „Fluturașul meu”.
II. ALA I:
1
Artă:„Decorăm aripioarele fluturașului”-lipire;
Știință:„Floricele pentru fluturi”-piese geometrice;
Construcții: „Grădina gâzelor”-piese vafa.
III. ADE:
DLC:„Povestea celor trei fluturi”-povestirea educatoarei;
DEC: „Fluturașul din grădină”- activitate artistico-plastică, pictură.
IV. ALA II:
Joc de mișcare:„Fluturii vin la flori”;
Joc liniștitor:„Mesaj pentru fluturaș”.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiară;

COMPORTAMENTE VIZATE:
Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă);
Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea capacității de a audia un text povestit de către educatoare și de a deprinde
ideile principale ale acestuia; consolidarea deprinderii de a picta cu ajutorul elementelor
de limbaj plastic: pata de culoare.

2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să realizeze sarcina de lucru din cadrul centrelor de interes: artă; știință; joc de masă;
O2. Să asculte cu atenție conținutul poveștii;
O3. Să repovestească povestea, răspunzând corect la întrebările adresate;
O4. Să picteze corespunzător personajele din poveste, utilizând corect instrumentele de
lucru;
O5. Să execute acțiuni motrice simple, participând activ, în spiritul jocului în vederea
îndeplinirii sarcinii date.

STATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, demonstrația, șorțul
povestitor, povestirea, exercițiul, problematizarea, metoda R.A.I., jocul.
MIJLOACE DIDACTICE: calendarul naturii, jetoane cu emoții, fluturi din
polistiren, medalioane, pufuleți, lipici, fluturi din hârtie, puzzle, piese pentru construcții
din figuri geometrice, piese vafa, șorțulețul povestitor, personajele de pe șorț din finet,
imagini cu fluturi, planșete, fluturi din ghips, acuarele, pensule, șervețele umede, aripi de
fluture, coronițe fluturi, fluture jucărie de pluș, stickere, recompense pentru copii.
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică și comportamentală a copiilor
prin analiza acțiunilor și a răspunsurilor, aprecieri verbale, aplauze, analiza produselor
activității, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru Educația Timpurie-2019;
Suport pentru aplicarea noului Curriculum penru Educația Timpurie-2019;
Ghid orientativ de proiectare a activităților din învățământul preșcolar, Coroiu
Natalia, Druța Georgeta, Pușcaș Lucia, 2015, Editura Aureo;
Piramida cunoașterii, Adina Glava, Lolica Tătaru, Olga Chiș, 2014, Editura Diamant;
Revista învăţământului preşcolar, număr tematic pentru proiectarea integrată, Nr.3-4/
2009, Editura Arlequin;

3
Metode interactive de grup-ghid metodic-60 metode şi 200 aplicaţii practice pentru
învăţământul preşcolar, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga,
Editura Arves.

SCENARIUL ZILEI
Programul zilei debutează cu „Întâlnirea de dimineață”. Copiii se așază în
Semicercul prieteniei unde se vor saluta prin intermediul versurilor cântecelului
„Fluturașii s-au trezit”. Prezența se realizează într-o manieră interactivă, copiii fiind
solicitați să-și așeze poza pe panoul de prezență, urmând să se aleagă reprezentanți care
vor completa calendarul naturii. Prin intermediul jetoanelor se va desfășura împărtășirea
cu ceilalți, unde își vor expune starea de spirit (vesel, trist, furios, iubăreț). Vom purta o
scurtă conversație cu privire la tema săptămânii : „Fluturașii vin la flori”.
Noutatea zilei este determinată de apariția personajului Fluturașul Codi care își
face prezența în grupa mică dorind să îi invite pe copii să descopere alături de el lucruri
minunate din Lumea Fluturilor. Educatoarea, alături de preșcolari, acceptă provocarea
Fluturașului, iar în semn de recunoștință, acesta le împarte medalioane pe care sunt
reprezentați diferiți fluturași colorați (roșu, galben, alb).
Trecerea la activităţile liber alese ALA1 se va realiza prin tranziția ,,Bat din palme”.
În cadrul centrului artă: „Decorăm aripioarele fluturașului” copiii vor lipi pufuleți
colorați pe aripile fluturașului; la centrul știință: „Floricele pentru fluturi” preșcolarii
vor asambla flori din piese geometrice după șablonul dat; iar la centrul construcții:
„Grădina gâzelor„ preșcolarii vor construi o grădină pentru fluturi din piesele vafa.
Prin tranziția: „Fluturașul meu” se face trecerea la activitățile pe domenii
experiențiale: DLC „Povestea celor trei fluturi”– povestirea educatoarei și DEC:
„Fluturașul din grădină” –activitate artistico-plastică.
4
În încheierea activității, Fluturașul Codi îi invită pe copii să se joace alături de el
jocul de mișcare „Fluturii vin la flori” și jocul liniștitor „Mesaj pentru fluturaș”, în
cadrul ALA II.
La sfârşitul zilei, copiii vor primi recompense, pentru modul în care au răspuns şi s-
au comportat pe tot parcursul activităţilor.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Nr EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MODALITĂȚI


Crt. DIDACTIC PROCEDEE DE EVALUARE
DIDACTICE
1. Moment Asigurarea unor condiţii optime
organizatoric pentru desfăşurarea activităţii:
aerisirea sălii de grupă;
aranjarea măsuţelor pe
centre şi a scăunelelor în
semicerc;
pregătirea materialului
didactic necesar.
Organizarea colectivului de copii.
Copiii intră în sala de grupă în mod
organizat, iau loc pe scăunele.
Se realizează ,,Întâlnirea de
dimineaţă’’.
2. Captarea atenției Se realizează prin mesajul video Conversația Observarea
trimis de Fluturașul Codi care îi comportamentu-
invita pe copiii să descopere lui copiilor
impreună cu el lucruri minunate din
Lumea Fluturilor.
5
3. Anunțarea temei și Se anunță tema propusă: Conversația
a obiectivelor „Astăzi, alături de Fluturasul Codi,
vom descopei lumea fascinantă a
fluturilor unde vom decora
aripioarele fluturașilor, vom
asambla floricele cu ajutorul
formelor geometrice, vom construi
o grădină pentru fluturi, vom
asculta povestea „Celor trei
fluturi”, apoi vom picta personajele
din poveste.
În încheiere, Fluturașul Codi se va
juca alături de voi jocurile ”A
zburat un fluturaș” și ”Mesaj
pentru fluturaș”.
4. Reactualizarea Se face printr-o scurtă conversație Conversația Aprecieri verbale
cunoștințelor și despre părțile componente și ciclul
deprinderilor de viață al unui fluturaș.
învățate anterior
Prezentarea Intuirea centrelor de lucru și
5. conținutului și realizarea sarcinilor cerute la
dirijarea învățării fiecare sector: Obsevarea
Prin tranziția: ”Bat din palme” sistematică a
fiecare copil se așază la centrul de comportamentu-
lucru conform culorii fluturașului lui copiilor
de pe medalionul primit.
Artă:„Decorăm aripioarele
fluturașului”-lipire;
Știință: „Floricele pentru
fluturi”-piese geometrice;
Construcții: „Grădina
gâzelor”.
Se vor intui materialele și se vor
6
explica pe rând sarcinile de lucru Explicația
de la fiecare sector. Fiecare grupă
de copii va duce la îndeplinire
sarcinile primite, respectând
indicațiile date. În timp ce copiii
lucrează, se oferă îndrumări și
ajutor acolo unde este nevoie. Se
fac aprecieri privind modul de lucru Analiza
și comportamentul copiilor pe produselor Aprecieri verbale
parcursul activității. activității
Tranziția „Fluturașul meu”
realizează trecerea la activitățile pe
domenii experiențiale.
DLC „Povestea celor trei fluturi!”
(povestirea educatoarei) și DEC
„Fluturașul din grădină”(pictură).
Se va prezenta copiilor sub
formă de surpriză șortul povestitor
și se anunță titlul povestirii
„Povestea celor trei fluturi” (cu
autor necunoscut). Metoda șorțului
Conținutul povestirii va fi povestitor
redat de către educatoare clar,
coerent și expresiv, cu un ton
adecvat cu ajutorul șorțului Povestirea
povestitor. Textul povestirii va fi
expus urmărindu-se succesiunea
momentelor principale.
Educatoarea mânuieste siluetele
personajelor, concomitent cu
secvențele din poveste, prezentate. Explicația
Se explică eventualele cuvinte
necunoscute (”întețea„= a se face
7
mai intens; ”alungând„=a face pe
cineva să părăsească locul), pe
parcursul povestirii. Aprecieri verbale

6. Obținerea Fixarea conținutului.


performanței Se repetă titlul poveștii cu 2-3 Observare
copii, pentru fixare. Utilizând Conversația
metoda R.A.I. se va realiza redarea,
de către copii a momentelor
principale ale povestirii. Vor fi
sugerate întrebări ajutătoare: Metoda R.A.I.
„-Cum se numește povestea?
-Despre cine este vorba în poveste?
-De ce nu s-au mai jucat fluturii? Încurajări
-De ce nu au mers la căsuța lor?
-Cui au cerut prima dată ajutorul ?
-Cine i-a salvat pe cei 3 fluturi ? Conversația
-Care sunt personajele care v-au
plăcut/nu v-au plăcut ? De ce ?
-Ce învățăm din această poveste?” Aprecieri verbale
7. Asigurarea Pentru a completa decorul din Conversația
atenției și a povestea prezentată, copiii împărțiți
transferului în 3 grupe, vor picta „Fluturașul
din grădină”, utilizând culorile
fluturașilor întâlniți în poveste, Observarea
(rosu, galben și alb). comportamentu-
Activitatea se va derula lui copiilor
respectându-se etapele de lucru: Exercițiul
prezentarea modelului educatoarei,
intuirea materialelor, explicarea și
demonstrarea tehnicii de lucru,
exerciții de încălzire a musculaturii Problematizarea
fine a mâinilor, executarea temei de
8
către copii.
În timp ce copiii realizează
tema propusă se urmărește modul
de lucru și se oferă ajutor dacă este
necesar. Conversația
Fluturașul Codi îi invită pe copii
să se joace alături de el: jocul de
mișcare „Fluturii vin la flori” și
jocul liniștitor „Mesaj pentru
fluturaș”
Joc de mișcare:„Fluturii vin la
flori!”
Copiii sunt împărțiți în două
echipe: echipa fluturașilor roșii și
echipa fluturașilor galbeni. Fiecare Explicația
copil va primi câte o coroniță
reprezentativă pentru fiecare
echipă. Pe rând, se vor întrece câte
doi copii. Se va parcurge un traseu, Conversația
iar primul care va aduce fluturi la
floarea echipei sale, va aduce un
punct pentru acea echipă. Jocul
continuă până când toți copiii au Aplauze
parcurs traseul. Jocul
Joc liniștitor „Mesaj pentru
fluturaș”
Copiii se așază în cerc pe covor, iar
educatoarea va trece cu personajul
Codi pe langa fiecare preșcolar, iar Explicația
la semnalul „STOP” copilul va
transmite un mesaj fluturașului cu
privire la activitatea desfășurată. Conversația

9
Se vor explica regulile de joc și se
va realiza jocul de probă pentru
fiecare în parte, oferindu-se Observarea
explicații suplimentare dacă este Explicația comportamentu-
cazul. lui copiilor

8. Evaluarea Se realizează prin analiza activității Analiza


activității desfășurate de către copii. Se vor produselor
face aprecieri individuale și activității Aprecieri verbale
colective asupra comportamentului
și a produselor obținute de către
preșcolari.
9. Încheierea Fluturașul Codi își ia rămas bun de
activității la copii și le împarte recompense. Aprecieri globale
Preșcolarii ies din sala de grupă în Recompensare
mod organizat.

10
ANEXA1

11
ANEXA 2

12
ANEXA 3

POVESTEA CELOR TREI


FLUTURAȘI

13

S-ar putea să vă placă și