Sunteți pe pagina 1din 34

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

Educatoare: Ciobanu Iuliana-Georgiana


Profesor metodist: Rica Gavriluță
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învățământ: Grădinița Penilla, Iași

Propunător: Ciobanu Iuliana-Georgiana

Data: 03.02.2022

Grupa: Mică B

Tema anuală de studiu: "Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?"

Tema săptămânală independentă: "În lumea subacvatică"

Tema zilei: "Peștele Curcubeu"

Tipul de activitate: Mixtă, formare de priceperi și deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrată de o zi

ADP + ALA 1 + ADE (DLC + DOS1) + ALA 2

Activități pe domenii experiențiale:

DLC: "Peștele curcubeu" de Marcus Pfister – povestirea educatoarei;

DOS1: "Peștișorul" – lipire;

Durata: o zi
INVENTAR DE ACTIVITĂȚI

 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

 Rutine: Sosirea copiilor, micul dejun;


 Întâlnirea de dimineață: "Bună dimineața, peștișorilor!", salutul zilei, prezența,
calendarul naturii, noutatea zilei;
 Tranziții: 1. "Trenulețul peștișorilor"
2. "Dacă vesel se trăiește"
3. "Un pește mic"
4. "Dansează hopa-hopa"

 ACTIVITĂȚI ȘI JOCURI LIBER ALESE (ALA1) – Centre de interes

 Artă: "Peștișorul" – colorare;


 Construcții: "Acvarii pentru pești" – piese de construit;
 Joc de masă: "Animale subacvatice" – puzzle;

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)

 DLC: "Povestea peștelui curcubeu" de Marcus Pfister – povestirea educatoarei;


 DOS1: "Peștișorul" – lipire;

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE (ALA2)

 "La pescuit" – joc distractiv


 Competențe generale:

A. Dezvoltare fizică, a sănătății și a igienei personale


 Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viață familiare
B. Dezvoltarea socio-emoțională
 Inițierea interacțiunilor cu adulții și copiii de vârste apropiate;
C. Capacități și atitudini în învățare
 Activarea și manifestarea potențialului creativ;
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
 Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

 Competențe specifice:

A. 1.3 Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru a realiza activități variate


B. 1.1 Manifestarea încrederii în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii cu aceștia

1.2 Demonstrarea abilităților de solicitare și de primire a ajutorului în situații


problematice specifice

1.3 Inițierea/participarea la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată

C. 3.1 Manifestă creativitate în activități diverse

3.3 Dezvoltarea creativității prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în


conversații și povestiri creative

D. 1.1 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și


receptării lui (comunicarea receptivă)

1.2 Demonstrarea înțelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

I. Activități de Dezvoltare Personală (ADP)

Rutine:
 Sosirea copiilor
 Micul dejun

Întâlnirea de dimineață:

 Salutul
 Prezența
 Calendarul naturii
 Noutatea zilei

Tranziții: "Trenulețul peștișorilor"

COMPORTAMENTE URMĂRITE:

1. Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;


2. Să se exprime corect din punct de vedere lexical și gramatical;
3. Să recunoască global și contextual (ajutându-se de imagini) cuvinte sau simboluri din
calendarul naturii;
4. Să răspundă la apelul de prezență;
II. Jocuri și Activități Liber Alese (ALA 1) – Centre de interes

 Artă: "Peștișorul" – colorare;

La finalul activității, copiii vor fi capabili:

Obiective operaționale:

O1 – să identifice materialele din centrul de interes;

O2 – să coloreze peștișorul în culorile preferate.

 Construcții: "Acvarii pentru pești"

La finalul activității, copiii vor fi capabili:

Obiective operaționale:

O1 – să construiască prin suprapunere și îmbinare acvarii pentru pești;

O2 – să realizeze sarcina de lucru, respectând tema dată;

O3 – să așeze peștișorii în acvariile construite, participând la crearea cadrului specific ambiental.

 Joc de masă: "Animale subacvatice " - puzzle

La finalul activității, copiii vor fi capabili:

Obiective operaționale:

O1 – să recunoască materialele de lucru;

O2 – să reconstituie o imagine din mai multe piese;

O3 – să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor.

Tranziție: "Dacă vesel se trăiește"


Va fi supravegheată activitatea desfășurată la fiecare centru și vor fi date indicațiile
necesare. Se vor face aprecieri asupra întregii activități din centrele de interes, a modului de
participare la activitate a copiilor și asupra comportamentului acestora.

III. Activități pe Domenii Experențiale (ADE)

Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)


Subiectul activității: "Povestea Peștelui Curcubeu" de Marcus Pfister;
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Scopul activității: Formarea deprinderii de a audia cu atenție conținutul unui text literar
pentru a-și dezvolta creativitatea și expresivitatea limbajului oral.

Obiective operaționale:
La finalul activității, copiii vor fi capabili:
O1 – să precizeze titlul poveștii audiate;
O2 – să identifice personajele din povestea,,Peştişorul curcubeu” pe baza textului audiat;
O3 – să redea conținutul textului, respectând succesiunea logică a desfășurării
evenimentelor cu ajutorul planșei suport;
O4 – să rostogolească cubul descriind imaginea rezultată;

Tranziție: "Un pește mic"

Domeniul Om și Societate (DOS) – activitate practică;


Subiectul activității: "Peștișorul"
Mijloc de realizare: Lipire
Scopul activității: Formarea priceperilor și deprinderilor de a realiza o lucrare prin tehnica
lipirii;

Obiective operaționale:
La finalul activității copiii vor fi capabili:
O1 – să numească materialele de lucru de pe mese (peștele șablon, solzișori, lipici);
O2 – să respecte etapele de lucru în realizarea lucrării;
O3 – să lipească materialele pe silueta peștelui;

Tanziție: "Dansează hopa-hopa"


IV. Activități și Jocuri Liber Alese (JALA 2)

"La pescuit de peștișori"

Scopul: Dezvoltarea atenției și cooperării în cadrul unui joc recreativ, deconectarea fizică a
copiilor după efortul intelectual.

Obiective operaționale:

La finalul activității copiii vor fi capabili:


O1 – să pescuiască peștișorii cu lingura, respectând indicațiile date;
O2 – să prindă cât mai mulți peștișori într-un timp dat;

Descrierea jocului:

În mijlocul copiilor sunt aduse vase cu apă în care au fost puși peștișori. Se vor face două echipe,
iar la semnal vor pescui cu lingura peștișorii. La semnalul de oprire, echipa cu cei mai mulți
peștișori adunați câștigă.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, instructajul, explicația, demonstrația, exercițiul;

Materiale didactice: bol cu apă, peștișori, linguri;

Forme de realizare: individual, pe grupe;

Resurse bibliografice:

 Barbu, H., "Activități de joc și recreativ distractive", Editura Didactică și Pedagogică,


1993, București
 Revista Învățământul preșcolar, nr.3-4/2009, 1-2/2010, Ed. Coresi S.A., București
 Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Editura V&L Integral,
2005, București
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu întâlnirea de dimineață, în cadrul căreia copiii se așază pe


scaune în semicerc pentru a putea urmări cu ușurință cadrul didactic și pentru a stabili un contact
vizual cu toți membrii grupei. Se va efectua salutul, prezența și se va completa Calendarul
naturii.

Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei cu o formulă


specială: "Bună dimineața, peștișorilor!"

Prezența se face prin strigarea catalogului și consemnarea în acesta a copiilor absenți. În


continuare se discută despre cum este vremea în ziua respectivă și despre ziua în care ne aflăm
(ziua, luna, anul), în vederea așezării corespunzătoare a jetoanelor la Calendarul naturii.

Împărtășirea cu ceilalți: activitatea de grup se va realiza printr-o întrebare "Ce animale


subacvatice cunoaștem?" în care se va purta o discuție despre lucrurile pe care le știm despre
acest aceste animale și fiecare copil își va expune preferința pentru un animal subacvatic.

Noutatea zilei: Le voi prezenta copiilor musafirul nostru special, "Peștele Curcubeu"
aflat într-un acvariu, căruia i-am pregătit o zi distractivă și pe care îl vom invita să participe la
activitățile noastre pentru a-i arăta cât de cuminți și isteți suntem și cât de frumos știm noi să ne
jucăm la grădiniță. Vom lucra pe centre, vom asculta povestea lui, vom realiza un pește, iar la
final ne vom juca un joc distractiv împreună.

Educatoarea le prezintă copiilor, în termeni accesibili, activitățile pe care le vor desfășura


în această zi, precizând pe scurt sarcinile pe care le vor îndeplini în cadrul activităților
desfășurate. Preșcolarii grupei mici se vor îndrepta către Centrele de interes, unde vor descoperi
materialele pregătite și sarcinile pe care le au de îndeplinit.

La centrul Artă, copiii vor colora un peștișor în culorile preferate.

La centrul Construcții, preșcolarii vor construi cu ajutorul pieselor acvarii pentru pești.

La centrul Joc de masă, copiii vor realiza puzzle-uri cu animale subacvatice.

Prin intermediul tranziției, copiii se pregătesc de micul dejun în timp ce vor cânta
cântecul "Dacă vesel se trăiește"!

În continuare vor avea loc activitățile pe domenii experențiale:


La Domeniul Limbă și Comunicare, Peștele Curcubeu îi invită pe copii în adâncul mării
să-i cunoască mediul în care el trăiește. Educatoarea îi anunță pe copiii că vor face o călătorie în
adâncul mării. Copiii se îndreaptă spre mediul acvatic amenajat. Educatoarea le povește: ,,În
largul mării trăiește Peștele Curcubeu. El nu este un pește obișnuit. Solzii lui strălucesc și au
toate culorile curcubeului: roșu, albastru, verde, portocaliu, mov, galben. De aceea i se spune
Peștele Curcubeu. Peștele Curcubeu este foarte mândru de solzii lui și se laudă că el este cel mai
frumos…dar în mare trăiesc și alte viețuitoare. Haideți să ascultăm împreună "Povestea Peștelui
Curcubeu".

Tranziție: "Un pește mic"

Rutină: Preșcolarii se pregătesc pentru a servi gustarea.

Urmează activitatea practică din cadrul Domeniului Om și Societate, unde copiii vor
realiza un peștișor prin tehnica lipirii . Înainte de a începe lucrarea se realizează câteva exerciții
de încălzire a mușchilor fini ai mâinii. Preșcolarii vor lucra individual, ținând cont de explicațiile
educatoarei.

Tranziție: "Dansează hopa-hopa"

La activitățile și jocurile liber alese (ALA2), se va desfășura jocul distractiv "La pescuit".

La sfârșitul zilei se vor face aprecieri generale și individuale, referitoare la gradul de


implicare a copiilor la activități, precum și la comportamentul avut pe tot parcursul desfășurării
acestora, după care se vor acorda recompensele, fiecare preșcolar va primi câte o insignă de la
Peștele Curcubeu.
PROIECT DIDACTIC
Jocuri și activități liber alese (ALA 1)
Unitatea de învățământ: Grădinița Penilla, Iași

Propunător: Ciobanu Iuliana-Georgiana

Data: 03.02.2022

Grupa: Mică B

Tema anuală de studiu: "Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?"

Tema săptămânală: "În lumea subacvatică"

Tema zilei: "Peștele Curcubeu"

Categoria de activitate: Jocuri și activități la libera alegere a copiilor

Tipul de activitate: consolidarea priceperilor și de prinderilor

Jocuri și Activități Liber Alese (ALA 1):

 Artă: "Peștișorul" – colorare


 Construcții: "Acvarii pentru pești" – piese de construit
 Joc de masă: "Animale subacvatice" - puzzle

Scopul activității: consolidarea cunoștințelor și deprinderilor dobândite în activitățile comune


prin îmbinarea armonioasă a elementelor de învățare, joc și muncă.

Obiective operaționale:

La finalul activității, copiii vor fi capabili:

 Artă: "Peștișorul"

La finalul activității, copiii vor fi capabili:

O1 – să identifice materialele din centrul de interes;

O2 – să coloreze peștișorul în culorile preferate.


 Construcții: "Acvarii pentru pești"

La finalul activității, copiii vor fi capabili:

O3 – să construiască prin suprapunere și îmbinare acvarii pentru pești;

O4 – să realizeze sarcina de lucru respectând tema dată;

O5 – să așeze peștișorii în acvariile construite, participând la crearea cadrului specific ambiental;

 Joc de masă: "Animale subacvatice " – puzzle

La finalul activității, copiii vor fi capabili:

O6 – să recunoască materialele de lucru;

O7 – să reconstituie o imagine din mai multe piese;

O8 – să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor;

Strategia didactică:

Mijloace și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul;

Mijloace de învățământ: acvariul cu Peștele Curcubeu, creioane colorate, foi de lucru,


piese de construit, puzzle-uri cu animale subacvatice, ,peștisori.

Forme de organizare: pe grupe, frontal, individual.

Resurse bibliografice:

 Barbu, H., "Activități de joc și recreativ distractive", Editura Didactică și Pedagogică,


1993, București

 Revista Învățământul preșcolar, nr.3-4/2009, 1-2/2010, Ed. Coresi S.A., București

 Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Editura V&L Integral,


2005, București
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Strategii didactice Evaluare


activității Conținutul instructiv- Metode și Mijloace de Forma de
educativ procedee învățământ organizar
e
1. Momentul Sunt create condițiile optime Frontal
organizatori pentru o bună desfășurare a
c activităților.

2. Captarea Captarea atenției este Conversația Acvariul Frontal


atenției realizată prin prezentarea
invitatului special, Peștele
Curcubeu care va fi prezent
la activitațile zilei. El vrea să
vada cât de cuminți, isteți și
cât de frumos se joacă copiii
la grădiniță, promițându-le
multe surprize pe parcursul
zilei.
3. Anunțarea - Copii, astăzi la cele trei Conversația Frontal
temei și a centre vom colora o
obiectivelor caracatiță, vom construi
acvarii pentru pești și vom
realiza puzzle-uri cu animale
subacvatice.
4. Dirijarea O1 Voi purta o conversație cu Conversația Frontal Capacitatea
învățării preșcolarii în care aceștia vor Explicația copiilor de a
numi materialele didactice. Demonstrația denumi
Vom fixa regulile ce trebuie materialele
respectate la fiecare centru de de lucru .
interes și vom efectua
împreună exerciții pentru
încălzirea mușchilor fini ai
mâinii: închidem și Exercițiul
deschidem pumnii, mișcăm
pumnii înainte-înapoi, plouă,
tună, fulgeră și apare soarele.

O2 Capacitatea
Artă copiilor de a
Materialele de lucru de la Explicația a colora
O3 acest centru sunt: foaia de Demonstrația peștișorului
lucru și creioanele colorate. Exercițiul Foi de lucru în culorile
Copiii vor colora caracatița Creioane Frontal preferate.
în culorile preferate. colorate Individual
Pe grupe
Construcții
La acest centru de interes se Explicația
O3 regăsesc ca materiale Demonstrația Piese de Capacitatea
O4 didactice piese de construit și Execițiul construit copiilor de a
O5 peștișori. Fiecare copil va Peștișori construi un
contribui la construirea unui Frontal acvariu
acvariu pentru pești cu Individual pentru pești.
ajutorul pieselor de Pe grupe
construit..

O6
O7 Joc de masă
O8 Copiii vor realiza puzzle-uri Explicația Puzzle Capacitatea
cu personaje din povești, Demonstrația copiilor de
mânuind corect materialele Exercițiul Frontal reconstitui o
pentru a reconstitui imaginea. Individual imagine din
Pe grupe mai multe
piese.

5. Obținerea Copiii vor descrie ce au făcut Conversația Frontal


performanței la fiecare centru de interes.
6. Încheierea Apreciez modul de lucru și Conversația Frontal
activității comportamentul copiilor pe
parcursul activității.
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Grădinița Penilla Iași


Propunător: Ciobanu Iuliana-Georgiana
Data: 03.02.2022
Grupa: Mică B
Tema anuală de studiu: "Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?"
Tema săptămânală: "În lumea subacvatică"

Tema zilei: "Peștele Curcubeu"

Domeniul experiențial: Limbă și Comunicare


Tema activității: "Povestea Peștelui Curcubeu" de Marcus Pfister
Tipul de activitatate: predare-învățare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Scop: Formarea deprinderii de a audia cu atenție conținutul unui text literar pentru a-și dezvolta
creativitatea și expresivitatea limbajului oral.

Obiective operaționale:
La finalul activității copiii vor fi capabili:
O1 – să precizeze titlul poveștii audiate;
O2 – să identifice personajele din povestea,,Peştişorul curcubeu” pe baza textului audiat;
O3 – să redea conținutul textului, respectând succesiunea logică a desfășurării
evenimentelor cu ajutorul planșei suport;
O4 – să rostogolească cubul descriind imaginea rezultată;

Strategia didactică:

 Metode și procedee: conversația, demonstrația, problematizarea, explicația, obsevația,


exercițiul;
 Mijloace de învățământ: Decor mediu acvatic, planșa poveștii, marionete, insigne cu
peștișori colorați;
 Forme de organizare a activității: frontal, individual;

Resurse umane: grupa de copii


Resurse biliografice:
 Barbu, H., "Activități de joc și recreativ distractive", Editura Didactică și Pedagogică,
1993, București

 Revista Învățământul preșcolar, nr.3-4/2009, 1-2/2010, Ed. Coresi S.A., București

 Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Editura V&L Integral,


2005, București
SCENARIU DIDACTIC
Etapele Ob. Strategii didactice Evaluare
activității Conținutul instructiv- Metode și Mijloace de Forma de
educativ procedee învățământ organizar
e
1. Momentul Sunt create condițiile Frontal
organizatori optime pentru o bună
c desfășurare a activităților.

2. Captarea Captarea atenției este Conversația Mediul Frontal


atenției realizată prin observarea de Observația acvatic
către copii spre mediul amenajat
acvatic amenajat. Peștele
Curcubeu îi invită să facă o
călătorie în adâncul mării
ascultând cu atenție povestea
sa.
3. Anunțarea -Dragii mei, astăzi vom Conversația Frontal
temei și a face o călătorie în adâncul Explicația
obiectivelor mării pentru a afla
"Povestea Peștelui
Curcubeu"
4. Dirijarea a)Expunerea poveștii Frontal
învățării Prezint copiilor planșa în Conversația
care este reprezentată lumea Planșa
acvatică din poveste și le poveștii
propun să fie atenți la Marionete
personajele care vor apărea
pe parcursul poveștii. Observația
Voi reda cât mai expresiv
conţinutul poveştii, mânuind
marionetele ,,Peștele
Curcubeu’’, ,,Peștele
albastru’’ și ,,Caracatița
Oktopus’’ în funcție de
apariția lor în firul poveștii.
Voi folosi modularea tonului
vocii, mimica şi gesturile
adecvate povestirii.
Conţinutul poveştii va fi
expus respectând
succesiunea momentelor
principale.
1.Peştele curcubeu se laudă
în marea în care trăieşte că el
este cel mai inteligent ,mai Explicația
frumos şi că el are solzişori Frontal
colorați.
2.El nu este iubit de ceilalţi
peşti şi nu are prieteni.
3.Peştele curcubeu cere
sfatul caracatiţei
înţelepte ,întrebând-o de ce
nu are admiratori şi prieteni ?
4.După discuţia cu caracatiţa
peştele curcubeu dăruieşte Marionete
solzişori celorlalţi peşti.
5.În acest mod el îşi face
mulţi prieteni. Frontal

Concomitent cu povestirea,
se vor lipi marionetele pe
planșa poveștii.
Pe parcursul povestirii
explic cuvintele
necunoscute. Explicația

b)Fixarea conținutului de
idei

Se va stabili titlul poveștii.


Se vor adresa întrebări Conversația
referitoare la întâmplările
semnificative ale acesteia.
- Prezint copiilor planșa
poveștii și analizez împreună Explicația
cu ei imaginea şi stabilim
care sunt personajele
poveştii.
O1 Pe baza planșei şi cu Exercițiul Capacitatea
ajutorul întrebărilor copiii Frontal copiilor de a
povestesc conţinutul Individual preciza tiltul
poveştii. poveștii.
O2 CUM se numește povestea
noastră? Capacitatea
- Povestea se numește:
Peștele Curcubeu! copiilor de a
O3 CARE sunt personajele răspunde la
poveștii? întrebări,
- Personajele poveștii folosind un
sunt: Peștele Curcubeu, limbaj
peștișorul albastru, corect.
caracatița, peștii.
UNDE trăiesc aceste
animale?
- Aceste animale trăiesc în
ocean.
DE CE Peștișorul Curcubeu
nu avea prieteni? Frontal
- Pentru că nu a vrut să-și
împartă solzii.
CINE l-a ajutat să își
schimbe comportamentul?
- Caracatița! Explicația
CÂND a fost fericit
peștișorul?
- După ce și-a împărțit
solzișorii cu ceilați
pești.

5. Obținerea
performanței După ce au răspuns la Conversația Frontal
O4 întebări, Peștele-curcubeu îi Capacitatea
întreabă pe copii dacă vor să Explicația Cubul preșcolarilor
se joace un joc. de descrie
Li se prezintă copiilor un cub Demonstrația imaginea de
pe ale cărui fețe sunt lipite pe fața
imagini cu scene din poveste. cubului.
Câte un copil vine în față, Individual
rostogolește cubul și spune
ce se află pe imaginea la care
s-a oprit.
Educatoarea le adresează
întrebări ajutătoare.
- Cum se numește
personajul poveștii?
- Unde trăiește Peștișorul
Curcubeu
- Ce i-a spus peștișorul
albastru?
- Cine l-a ajutat
- Ce ia dat peștișorului
albastru? Conversația Frontal
- Cum s-a simțit Peștele
Curcubeu după ce și-a
facut prieteni?
Peștele Curcubeu îi întreabă
pe copii dacă le-a plăcut
povestea.

Solicit copiilor să precizeze


titlul poveștii și personajele
acesteia.

6. Drept recompense pentru Conversația Frontal


Asigurarea răspunsurile frumoase, Individual
retenției și a pentru că ați fost atenți,
transferului Peștele-curcubeu vrea să vă
dăruiască o insignă.
Voi face aprecieri referitoare
la modul în care preşcolarii
au lucrat pe parcursul
întregii activităţi, indicând
comportamente şi atitudini
concrete.
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Grădinița Penilla Iași


Propunător: Ciobanu Iuliana-Georgiana
Data: 03.02.2022
Grupa: Mică B
Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânală: "În lumea subacvatică"

Tema zilei: "Peștele Curcubeu"

Domeniul experiențial: Om și Societate


Tema activității: "Peștișorul"
Tipul de activitatate: Formare de priceperi și deprinderi
Categoria de activitate: Activitate practică
Mijloc de realizare: Lipire
Scop: Formarea priceperilor și deprinderilor de a realiza o lucrare prin tehnica lipirii;

Obiective operaționale:
Pe parcursul activității, copiii vor fi capabili:
O1 – să numească materialele de lucru de pe mese;
O2 – să respecte etapele de lucru în realizarea lucrării;
O3 – să lipească materialele pe silueta peștelui;

Strategia didactică:

 Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul, observația, demonstrația, turul


galeriei.
 Mijloace de învățământ: pește model, foaie suport, 21rsiluetă pește, peștișori, lipici,
solzișori, ochi mobili;
 Forme de organizare a activității: frontal, individual.

Resurse umane: grupa de copii


Resurse biliografice:
 Barbu, H., "Activități de joc și recreativ distractive", Editura Didactică și Pedagogică,
1993, București

 Revista Învățământul preșcolar, nr.3-4/2009, 1-2/2010, Ed. Coresi S.A., București

 Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Editura V&L Integral,


2005, București
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Strategii didactice Evaluare


activității Conținutul instructiv- Metode și Mijloace de Forma de
educativ procedee învățământ organizare
1. Momentul Sunt create condițiile optime Frontal
organizatori pentru o bună desfășurare a
c activităților.

2. Captarea Captarea atenției este Conversația Lucrarea Frontal


atenției realizată prin descoperirea model
peștișorului model și a
materialelor așezate pe
măsuțe.
3. Anunțarea - Copii, astăzi vom realiza un Conversația Frontal
temei și a peștișor lipind solzișori Explicația
obiectivelor colorați. Vom lucra cât mai
îngrijit, iar la final vom
premia cele mai frumoase
lucrări.
4. Dirijarea a) Prezentarea materialului Conversația Lucrare Frontal
învățării intuitiv-demonstrativ model Capacitatea
Copiii primesc materialele de copiilor de a
lucru la măsuță. Se numesc denumi
O1 materialele, după care se Siluetă materialele
explică procedeul de lucru. pește de lucru .
b) Explicarea și Ochișori
demonstrarea etapelor de Lipici
lucru Solzișori
Le voi arăta și explica cum
trebuie să lucreze. Explicația
1. Lipirea peștișorului pe Demonstrați
foaia suport. a Frontal
2. Lipirea ochișorului în locul
potrivit.
3. Lipirea solzișorilor pe Capacitatea
corpul peștișorului. copiilor de a
Cu ajutorul unui copil se enumera
O2 fixează etapele de lucru. Observația etapele de
c) Exerciții pregătitoare lucru.
pentru încălzirea mușchilor
fini ai mâinii
Înainte de a se apuca copiii
de lucru, vom face împreună Capacitatea
câteva exerciții de încălzire a Exercițiul copiilor de a
mușchilor fini ai mâinii: executa
închidem și deschidem corect
pumnii, mișcăm pumnii Frontal exercițiul de
înainte-înapoi, plouă, tună, încălzire a
fulgeră și apare soarele. mușchilor
d) Realizarea propriu-zisă Individual mici ai
a lucrării Planșa mâinii.
Pentru a mă asigura că "ocean"
preșcolarii au reținut etapele, Capacitatea
voi chema un copil la mine copiilor de a
1-2 copii pentru a le reaminti. utiliza corect
O3 Imediat după aceasta, voi da materialele
semnalul de începere a de lucru.
lucrării: "Spor la lucru!". Explicația
Pe parcursul lucrului voi Demonstrați
supraveghea copiii și îi voi a
îndruma pe cei care au Exercițiul
nevoie de ajutor.
Voi insista asupra poziției
corecte a corpului. Se
orientează atenția copiilor
asupra aspectului estetic al
lucrării și a curățeniei la
masa de lucru.
5. Obținerea Încetarea lucrului și Conversația Frontal
performanței expunerea lucrărilor copiilor. Turul Individual
Voi cere copiilor să aleagă galeriei
cele mai reușite lucrări.
-Ce lucrare îți place cel mai
mult?

Fixarea subiectului:
-Ce am realizat noi astăzi?

6. Încheierea Voi face aprecieri referitoare Conversația Frontal


activității la modul în care preşcolarii Individual
au lucrat pe parcursul
întregii activităţi, indicând
comportamente şi atitudini
concrete.
PROCES TEHNOLOGIC

Subiectul: "Peștișorul"

Tema: Prelucrarea materialelor flexibile

Subtema: Lucrări din hârtie

Materiale: foaia suport, siluetă pește, ochi mobil, solzișori.

ETAPELE DE LUCRU:

1. Lipirea peștișorului pe foaie suport;

2. Lipirea ochișorului în locul potrivit

3. Lipirea solzișorilor pe corpul peștișorului.


PROIECT DIDACTIC
Jocuri și activități liber alese (JALA 2)

Unitatea de învățământ: Grădinița Penilla, Iași

Propunător: Ciobanu Iuliana-Georgiana

Data: 03.02.2022

Grupa: Mică B

Tema anuală de studiu: "Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?"

Tema săptămânală: "În lumea subacvatică"

Tema zilei: "Peștele Curcubeu"

Categoria de activitate: Jocuri și activități liber alese (JALA )2

Subiectul: "La pescuit "

Mijloc de realizare: Joc distractiv

Scopul activității: Dezvoltarea atenției și cooperării în cadrul unui joc recreativ, deconectarea
fizică a copiilor după efortul intelectual

Obiective operaționale:

La finanul activității, copiii vor fi capabili:

O1 – să pescuiască peștișorii cu lingura, respectând indicațiile date;


O2 – să prindă cât mai mulți peștișori într-un timp dat;

Descrierea jocului:

În mijlocul copiilor sunt aduse vase cu apă în care au fost puși peștișori. Se vor face două echipe,
iar la semnal vor pescui cu lingura peștișorii. La semnalul de oprire, echipa cu cei mai mulți
peștișori adunați câștigă.

Strategia didactică:
Mijloace și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul,
elemente de joc.

Mijloace de învățământ: Vase cu apă, peștișori, linguri, boxă;

Forme de organizare: pe grupe, individual.

Resurse bibliografice:

 Barbu, H., "Activități de joc și recreativ distractive", Editura Didactică și Pedagogică,


1993, București

 Revista Învățământul preșcolar, nr.3-4/2009, 1-2/2010, Ed. Coresi S.A., București

 Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Editura V&L Integral,


2005, București
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Strategii didactice Evaluare


activității Conținutul instructiv- Metode și Mijloace Forma de
educativ procedee de organizare
învățământ
1. Momentul Se amenajează grupa Frontal
organizatori astfel încât să asigure
c spațiul necesar
desfășurării jocului.

2. Copiii intră în sala de Conversația Boxa Frontal


Introducerea grupă și se așază la
în activitate marginea covorului pe
un fundal muzical care îi
introduce în atmosfera
jocului.
3. Anunțarea - Dragii mei, astăzi vom Conversația Frontal
temei juca joculețul distractiv
"La pescuit"!
4. a) Explicarea jocului Conversația Frontal
Desfășurarea În mijlocul copiilor Explicația
jocului sunt aduse vase cu apă în
care au fost puși
peștișori. Se vor face Pe grupe
două echipe, iar la
semnal vor pescui cu
lingura peștișorii. La
semnalul de oprire,
echipa cu cei mai mulți
peștișori adunați câștigă.
b) Desfășurarea jocului
de probă
Se va face un exercițiu Peștișori
de probă pentru a se Exercițiul Linguri Frontal
verifica dacă au fost Demonstrația Bol cu
înțelese explicațiile date peștișori Capacitatea
și pentru a se relua dacă copiilor de a se
este necesar. Pe grupe pescui cu lingura
c)Desfășurarea peștișorii din
O1 propriu-zisă a jocului bol.
Jocul se va desfășura
prin peșcuirea cu lingura Capacitatea
a peștișorilor din bolurile Elemente de copiilor de a
cu apă. Echipa care joc colabora în
adună cei mai mulți Observația vederea adunarii
O2 peștișori la semnalul de cat mai multor
oprire câștigă. peștișori.
5. Încheierea Se vor face aprecieri Conversația Frontal
activității verbale cu privire la
modul de desfășurare a
jocului și la
comportamentul copiilor.
ANEXE

PEȘTELE – CURCUBEU

de Marcus Pfister

În marele ocean trăia odată un pește curcubeu. Era cel mai frumos pește și era foarte
mândru de asta. Solzii lui străluceau și aveau toate culorile curcubeului: roșu, albastru, verde,
portocaliu, mov, galben. De aceea i se spunea peștele curcubeu.

Peștele curcubeu este foarte mândru de solzii lui. Ceilalți pești se învârteau în jurul lui și
se minunau de cât de frumos este.

Într-o zi peștișorul albastru s-a apropiat de el.

– Bună, pe mine mă cheamă peștițorul albastru, pe tine cum te cheamă?

– Pe mine mă cheamă peștișorul curcubeu.

– Ce haine frumoase ai! Îmi dai și mie un solz din hăinuța ta și îți dau și eu unul din hăinuța
mea? Îmi plac foarte mult culorile pe care le porți tu! Eu am doar o singură culoare și mi-aș dori
să port și eu o amintire de la tine.

– Cum să îmi stric eu frumusețe de haină! Nu pot!

Peștele Curcubeu s-a întors cu spatele și a dat să plece.

– Stai, nu pleca! Vrei sa fim prieteni și să ne jucăm împreună? Uite îți ofer eu o amintire, un solz
din hăinuța mea!

– Cum să port eu un asemenea solz lipsit de culoare în haina mea strălucitoare? Tu nu vezi ca nu
se potrivește? Pastrează-l că nu am nevoie! Eu nu mă joc cu pești care au haine atât de ponosite
și de lipsite de culoare.

Peștisorul Curcubeu i-a întors spatele și a plecat mândru să înoate în altă parte.

Peștisorul albastru era foarte trist că Peștișorul Curcubeu nu îi primise darul și nici nu
dorise să se joace cu el.

– Nu-i nimic, o să merg în altă parte să caut alți peștișori cu care să mă joc și pe care să mi-i fac
prieteni.

Peștisorul albastru a mers la un grup de peștișori plați care înotau puțin mai departe și i-a
întrebat dacă doresc să se joace cu el. Peștișorii plați i-au povestit că ei au dorit să se joace cu
Peștișorul Curcubeu doar că el nu a acceptat deoarece nu-i place să se joace cu Peștișori care
arată atât de ciudat. Ei l-au primit cu drag pe peștisorul albastru în jocul lor și au început să se
joace împreună.

Pe zi ce trecea, Peștișorul Curcubeu se simțea din ce în ce mai trist. Nimeni nu mai venea
să-l întrebe dacă vrea să se mai joace sau să împartă solzi. Ceilalți pești se jucau și înotau
bucuroși cât era ziua de lungă.

Într-o zi, Peștișorul Curcubeu în timp ce plângea că este singur și că nu are niciun prieten
întâlnește caracatița cea înțeleapă. Atunci i-a venit ideea că ar putea să ceară ajutorul caracatiței.

– Doamna caracatiță sunt foarte trist și am nevoie de ajutor. Nu am niciun prieten și niciun
peștișor nu mai dorește să se joace cu mine.

Peștișorul Curcubeu îi povestește ce s-a întâmplat cu câteva zile în urmă, cum a refuzat să
împartă cu peștișorii din solzii lui strălucitori.

– Dragă peștișorule, cheia prieteniei constă tocmai în acest lucru: să împarți cu ceilalti din
lucrurile tale și să accepți că ceilalți sunt diferiți față de tine, iar diferența nu însemnă că sunt mai
răi sau mai buni ci că fiecare este frumos și bun în felul său.

– Doriți să spuneți că dacă voi împarți cu ceilalti din solzii mei voi avea și eu prieteni?

– Exact. Cum te simți când cineva împarte cu tine ceva de la el?

– Sunt fericit.

– La fel se simte si celălalt când tu îi oferi ceva de la tine.

– Si acum hai să găsim ceva frumos la ceilalți. Vezi tu, tu te-ai născut cu solzii foarte frumoși și
strălucitori. Alți pești chiar dacă nu au hăinuța atât de frumoasă ca a ta cu siguranță că au alte
lucruri care pot să îți placă la ei. Fiecare este frumos în felul lui. Hai să descoperi la prietenii tăi
lucruri care îți plac:

– Peștisorul albastru are ochii frumoși.

– Super, spune caracatița!

– Peștișorii plați au aripioarele puternice și grațioase în același timp.

– Acum hai să le spunem ce îți place la ei și să îti faci prieteni.

Peștișorul Curcubeu a plecat câtre grupul de peștișori care se jucau veseli puțin mai
departe. A pus în aplicare toate sfaturile înțelepte pe care le primise de la caracatiță și în plus le-
a oferit peștișorilor câte un solz din frumoasa sa hăinuță. Când a venit seara a plecat fericit acasă
că și-a făcut mulți prieteni.
Tranziția 2:

Dacă vesel se trăiește

Dacă vesel se trăiește, bate aşa


Dacă vesel se trăiește, bate aşa
Dacă vesel se traiește, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăiește, bate aşa.

Dacă vesel se trăiește, fă aşa


Dacă vesel se traiește, fă aşa
Dacă vesel se trăiește, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăiește, fă aşa.

Dacă vesel se traieste, calcă aşa


Dacă vesel se trăiește, calcă aşa
Dacă vesel se trăiește, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăiește, calcă aşa.

Dacă vesel se trăiește, bine e


Dacă vesel se trăiește, bine e
Dacă vesel se trăiește, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăiește, bine e.

Dacă vesel se trăiește, bate aşa


Dacă vesel se trăiește, bate aşa
Dacă vesel se trăiește, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăiește, bine e.

Tranziția 3:
Un pește mic

Un pește mic, un pește mic înoată, înoată-n apă X2

Vai! Ce s-a întânplat?

O bacarcudă a înghițit peștișorul!

Baracuda, bacarcuda, înoată, înoată-n apă X2

Vai! Ce s-a întâmplat?

O caracatiță a înghițit bacarcuda!

Caracatița, caracatița înoată, înoată-n apă! X2

Vai! Ce s-a întâmplat?

Un rechin a înghițit caracatița!

Rechinul înoată, rechinul înoată, înoată-n apă X2

Vai! Ce s-a întâmplat?

O balenă a înghițit rechinul!

Balena înoată, balena înoată, înoată-n apă X2

{Sughiț} Ce s-a auzit?

Balena a sughițat, iar rechinul a scăpat!

Rechinul înoată, rechinul înoată, înoată-n apă X2

{Sughiț} Ce s-a auzit?

Rechinul a sughițat, iar caracatița a scăpat!

Caracatița, caracatița înoată, înoată-n apă! X2

{Sughiț} Ce s-a auzit?

Caracatița a sughițat, iar baracuda a scăpat!

Baracuda, bacarcuda, înoată, înoată-n apă X2


{Sughiț} Ce s-a auzit?

Baracuda a sughițat, iar peștișorul a scăpat!

Un pește mic, un pește mic înoată, înoată-n apă X2

S-ar putea să vă placă și