Sunteți pe pagina 1din 25

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,A FOST ODATĂ...... ’’

Propunatoare :Rusu Oana Gabriela

Gradinita cu P.P. :Palatul Fermecat


Data:06.06.2023
Numele candidatat: RUSU OANA GABRIELA
Tema anuală de studiu: ,,CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”

Subtema: ,Comorile de pe tarâmul cuvintelor!,!”


Tema zilei: ,,Ce urmează după - A fost odată?....””
Activitate integrată : ADP+ADE+ALA (DLC +DEC)+ ALA II
Forma de organizare:Frontala,pe grupuri,individuala;
Durata: 1 zi.
Locul desfăşurării: sala de grupă
1.Activitati de dezvoltare personala(ADP):

Intalnirea de dimineata: “Veşti de la Zâna Poveştilor”(salutul, prezenţa,


calendarul naturii ; ştirea zilei).
RUTINE: micul dejun, igiena, spălatul şi toaleta
TRANZIŢII: -“Un doi,un doi”, “Daca vesel se traieste”, “Bat din palme”
SCOPUL :
 Verificarea, consolidarea și sistematizarea cunoștințelor  copiilor cu privire la
personajele și poveștile învățate
;Dezvoltarea creativității/expresivității  verbale, afluenței și originalității în
vorbire și gândire prin redarea unor conținuturi reprezentative din cadrul
acestora;
Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică;
 Stimularea imaginației, a creativității și potențialului creativ al copiilor
II.Activitati Liber Alese(ALA 1

Arta-„Personaje fabuloase”

Joc de masă-„Secvente de poveste”

Constructii ,,Castele din povesti

III. Activităti pe Domenii Experentiale (ADE)


DLC:”Cutiuţa cu poveşti”-joc didactic
D.E.C: „Tabloul fantastic”-activitate artistico-plastica

IV. Activitati liber alese(ALA2)


,Personajele la locul lor!”-joc de mişcare
SCENARIUL ZILEI
SECVENŢA I
Întâlnirea de dimineaţă (ADP):
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă.
Salutul: ,,Bună dimineaţa, dragi copii! Eu mă numesc Oana, iar astăzi ne jucăm
împreună şi învăţăm multe lucruri interesante.’’
Prezența: Se face prezența copiilor. Aceștia se ridică în picioare, pe rând, și
rostesc: „Bună dimineața, mă numesc … și sunt prezent la grădiniță.” „Să ne
uităm în stânga și în dreapta noastră și să observăm cine nu a ajuns astăzi la
grădiniță !”
Calendarul naturii: se realizează prin completarea calendarului naturii de către
copii, ghidaţi de propunătoare:
 „În ce anotimp ne aflăm?’’ (Ne aflăm în anotimpul vara.)
 „În ce lună a anotimpului vara ne aflăm?’’ (Ne aflăm în luna
iunie.)
 „Cum este vremea astăzi?’’ (...)
 „Ce zi este astăzi?’’ (Astăzi este marti .)
 „Dacă astăzi este marti , ieri a fost?” (Ieri a fost luni.)
 „Dar mâine ce zi va fi?’’ (Mâine va fi miercuri.)

Noutatea zilei - .Astăzi am să vă fac cunoștință cu Zana Povestilor , aceasta a


auzit de isteţimea noastră şi a vrut să ne trimită câteva surprize , pe care le vom
descoperii pe parcursul zilei , le vom rezolva . Avem şi un invitat care ne va
urmări să vadă ce facem noi la gradiniţă, cum ne jucăm , şi cum ne descurcăm
în rezolvarea sarcinilor .
 Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activitatea pe centre, se
realizează prin versurile:
“Unu-doi, unu-doi,
Mergem toţi în pas vioi.
Spre centre ne îndreptăm
Sarcinile ușor să le rezolvăm.”
ACTIVITATEA DESFĂȘURATĂ PE CENTRELE DE INTERES (ALA1)

SECVENŢA II

CENTRUL I: Joc de masă


Subiectul activității : Secventa de poveste
Mijloc de realizare : Puzzle
Obiective :
O1-să reconstituie imaginea potrivind piesele de puzzle
Metode și procedee didactice : explicația, exercițiul
Mijloace de învățământ : puzzle poveste (Anexa 2)
Desfășuarea activității : „Folosind piesele amestecate de pe masă, formați
imaginea si descop eriti despre ce poveste este vorba.Vedeți că pe masă sunt
câteva piese de puzzle amestecate.Trebuie să așezați piesele de puzzle una
lângă cealaltă în așa fel încât la final să descoperiți o imagine interesantă cu
personaje pe care voi sigurat o stiti .”
Evaluarea activității : „Felicitări pentru modul în care ați lucrat!”

CENTRUL II: CONSTRUCŢII


Subiectul activității : ,,Castele din povesti “(ANEXA 3)
Mijloc de realizare :construcție
Metode didactice: explicația, exercițiul.
Mijloace de învățământ: cuburi
Obiective:
-să constriască cu ajutorul cuburilor aflate pe măsuțe, dovedind
creativitate ,imaginație și îndemânare;
Desfășurarea activității: Copiii construiesc castele cat mai inalte si colorate
reprezentative povestilor folosind cuburile.
Evaluarea activității: ,,Sunt mândră de voi, ați construit cele mai frumose și
mai înalte castele dintre toate tinuturile . “
Evaluarea activității: În încheiere, copiii vor fi felicitați pentru realizarea cu
succes a sarcinilor.

Centru III: ARTĂ

Subiectul activității:” Pesonaj din poveste“(ANEXA 4)

Mijloc de realizare: colorare,


Obiective operaționale:
O.1.Să coloreze personajul reprezentat pe fișa de lucru, respectând conturul
dat.

Metode și procedee didactice: explicația, demonstrația

Mijloace de învățământ: fișe de lucru cu personaj din poveste , creioane

Forma de organizare: individual

Desfășurarea activității: Copiii observă ce materialele didactice au pe măsuța ,


în fața lor, iar apoi le denumesc. ”Dragii mei, la acest centru voi trebuie să
colorați personajul din poveste folosind creioane colorate și trebuie să
respectați conturul dat.

Evaluarea activității: Se realizează de către propunătoare prin aprecieri


verbale. “ Bravo, copii! Mă bucur să văd că ați lucrat atât de frumos“.
Propunătoarea poate face și recomandări pe viitor.

Tranziţie: ,,Dacă vesel se trăiește!”


SECVENŢA III
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (A.D.E)

Domeniul experiential: Limbă şi Comunicare


Categoria de activitate: verificare de cunoștințe, priceperi, deprinderi
Mijloc de realizare: joc didactic
Subiectul activităţii: ,,Cutiuţa cu poveşti
Domeniul de dezvoltare :Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor
citirii și scrierii
Dimensiuni ale dezvoltării:
- Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
- Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
Comportamente vizate:
- Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea
cu mediul apropiat
- Inițiează/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
- Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă)
- Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;; îmbogăţirea
vocabularului activ şi pasiv,”.
Obiective operaţionale:

O1.1: - .-să răspundă corect la întrebările adresate de propunătoare;


O.1.2: Să identifice personajele prezentate, specificând povestea din care
aparțin;
O 1.3: Să plaseze imaginile în cadranul corespunzător;
O1.4 Sa identifice personajele intruse
O1.5 - să raspundă la ghicitoare
O1.6 -să formuleze în mod oral,o propoziţie cu cuvântul ,,URSUL’’
Strategii didactice:
a). Metode şi procedee didactice: audiţia, conversaţia, explicaţia, observaţia
b). Material didactic: imagini cu personaje,secvente din poveste

2.Domeniul experiențial: Estetic si creativ


Categoria de activitate: activitate artistico-plastica
Mijloc de realizare: pictura
Subiectul activității: ,,Tablou fantastic”
Domeniul de dezvoltare: Capacități și atitudini de învățare
Dimensiuni ale dezvoltării:
- Activare și manifestare a potențialului creativ;
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor;
Comportamente vizate:
- Manifestă creativitate în activități diverse;
- Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative;
Obiective:
O1-să denumească corect instrumentele de lucru de pe măsuțe, pe baza
observării directe;
O2- să execute corect pictura a unui tablou fantastic , folosind culorile
sugerate de propunatoare
O3-să aprecieze critic lucrările realizate de ceilalţi copii, după criteriile date:
acuratețe, corectitudine;
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul;
Material didactic folosit: modelul educatoarei, acuarele, pensula ,
Formă de organizare:, frontal, individual;
Obiect Activități de Detalieri de conținut
Demers didactic Strategia Evaluare
ive învățare didactică
operaț
ionale
1. Introducere în activitate Metode şi Metoda:
procedee
D.L.C didactice: -observarea
sistematică
1.Moment organizatoric -observaţia a
Se asigură condiţiile necesare desfășurării
-explicația activității
pentru o bună desfăşurare a
activităţii: Tipul:
-Aerisirea sălii de grupă -curentă
-Pregătirea materialului didactic -continuă
-Așezarea copiillor pe scăunele Modalități
în formă de semicerc de realizare:

2.Captarea atenției
Se realizează cu ajutorul Zanei Metode și
povestilor procedee
didactice:
„-Bună ziua, dragii mei! Zâna
Poveştilor ne-a trimis un cadou .A -
auzit că voi sunteţi copii isteţi şi în conversația
Exercitii de
ultimul timp am învăţat despre
receptare a
poveşti , despre personaje
mesajului oral
deosebite din poveşti .

2. Intuirea materialului și
anunțarea temei Metoda:
Forme de -observarea
organizare sistematică
, Voi spune copiilor că tema zilei : a
Exercitii este ,,A fost odata ......’’
reactualizare a desfășurării
cunostinţelor
-frontal activității
Încep prin a le prezenta copiilor
cateva ghicitori . Metode și
O.1.1 procedee
Prezint copiilor imagini cu didactice: Modalități
secvente din poveste ,pe care ei va de realizare:
trebuii sa le recunosca . -
conversația
Voi incepe prima imagine
-
,,Cei trei purcelusi ‘‘ observația
Imi puteti spune ,ce poveste este
ilustrata aici?
-,,Cei trei purcelusi ‘‘ANEXA 3
Dupa ce copii raspund corect trec Mijloacele
la urmatoarea imagine ! de
învățământ
exerciţii de Dar în ce-a de-a doua imagine ce :
răspundere poveste avem aici?
corectă la - imagini
întrebările (Ridichea uriaşă) cu
adresate de ANEXA 4 secvente
către din poveste
propunătoa Dupa ce raspund copiii corect
trec la ultima secventa ! -decor
re;
ANEXA 5 URSUL PACALIT DE
VULPE
Imi puteti spune ce poveste este Analiza
aici ? răspunsurilo
Dupa raspunsul corect le arat r.
O.1.2 copiilor ce-a de-a treia imagine cu
ultima poveste ?

ADE-DLC:”Cutiuţa cu poveşti”-
joc didactic. Este anunţată tema şi
obiectivele, Zâna Poveştilor a
Exercitii de amestecat imaginile din cele trei
observare poveşti si ne cere nouă ajutorul ,
deoarece ştie că noi suntem copii
deştepţi şi descurcăreţi ,să grupăm Observarea
imaginile pentru fiecare poveste în comportame
parte . ntului verbal
şi nonverbal
Exercitii de a)Explicarea şi demostrarea al copiilor
recunoastere a jocului
personajelor În desfãşurarea jocului, copiii vor
avea de rezolvat mai multe sarcini:
-exerciții de sa denumeasca imaginea de pe
atenție; jeton, să spună din ce poveste face
parte ,să o aşeze la locul potrivit.
Pentru a înţelege mai bine regulile conversația,
ce trebuie respectate în
desfãşurarea jocului, voi face o
demonstraţie, cerand copiilor sa
fie foarte atenţi la modul în care Ordonarea
Metode și corectă a
este rezolvată sarcina .
procedee imaginilor
b)Jocul de proba didactice: respectând
firul
-
Este solicitat un copil sa aleaga un conversația cronologic
jeton, sa denumeasca imaginea, să al poveştii
spună din ce poveste face parte. - explicația
- exerciţii de
ordonare c)Jocul propriu-zis -
corectă a observația
imaginilor Dupa ce copiii au înţeles regulile
jocului, se trece la executarea
propriu-zisã a acestuia. Forme de
Rãspunsurile corecte vor fi organizare
recompensate cu aplauze, copilul :
Exercitii de care a răspuns va primi buline în
receptare a schimbul sarcinilor corect -frontal
mesajului oral îndeplinite .Pe tot parcursul -individual
O.1.3 jocului, sunt antrenaţi toţi copiii,
încurajându-le spiritul de
Exercitii de competiţie.
atenţie Metode și
procedee
Complicarea jocului: Preşcolarii didactice:
O1.4 sunt rugaţi să închidă ochii , în
acest timp voi inversa câteva -
imagini si vor aparea pesonaje noi conversația
O1.5 astfel vor fi antrenaţi într-un - explicația
moment de perspicacitate şi
atenţie .La sfârsit le dau două demonstrat
sarcini să raspundă corect la ia
ghicitoare şi să formuleze o
O1.6 propozitie simplă cu -
cuvântul ,,URSUL’’ observația
Mijloacele
Stiu un mos cu coada-n cleste
Fiindc-a vrut sa prinda peste. de
Fost-pacalit de careva învățământ
Si apoi l-a durut coada
(Ursul pacalit de vulpe-Ion Creanga) :
- imagini
D.E.C personaje
Desfășurarea activității din povesti
O2.1
1. Moment organizatoric -panouri cu
Exerciţii de povesti
observare Se asigură condițile necesare
pentru o desfășurare optimă a
activității. Copiii sunt așezați la
măsuțe, cu materialele de lucru în
fața lor. Denumirea
2. Captarea atenției corectă a
Forme de obiectelor
Se realizează printr-o discuție
organizare
referitoare la o poveste cu castel si Observărea
:
o printesa care si-a pierdut sistematică
pantoful .(Cenusareasa) -frontal a acesteia.
3.Anunțarea temei
,,Astăzi vom realiza împreună o -in grupe
activitate artistico plastica, -individual
folosind tehnica picturii. ,,Vom
realiza un tablou de poveste. explicația
O2.2 (ANEXA 8 )
4.Intuirea materialului Metode și
,, Pentru a putea realiza o tabloul procedee
fantastic, eu am pregătit câte ceva didactice:
Exercitii de pe măsuțe. Ce aveți fiecare pe -
recunoaştere a măsuțe?” conversația
(Copiii enumeră materialele aflate
obiectelor la dispoziție :foi , acuarele,pensule - explicația
,. Demonstra
,,Aceste materiale ne vor ajuta sa tia
realizăm un tablou de poveste.

5.Observarea și analiza
modelului
Prezint copiilor modelul realizat
de mine, pe care îl analizez exercițiul;
împreună cu ei. observarea
Cum credeți că am realizat sistematică
O2.3 lucrarea?(copiii enumera etapele). a
Explicarea și demonstrarea Mijloacele desfășurării
procedeului de lucru.” ,,Prima dată de activității
vom lua pensula in mana o învățământ
introducem in apa dupa care :
coloram respectand , respectând
modelul propus de propunatoare. - imagini
. Aveți grijă să lucrați curat și castelul
îngrijit -acuarele
Exerciții de încălzire a mușchilor
mici ai mâinii. -pensula
-apa
Pentru a realiza lucrarea cât mai -tablou
frumos haideți să ne încălzim realizat de
mânuțele: păropunato
6.Exerciţii pentru încălzirea area
Exerciţii de muşchilor mici ai mâinii: Observarea
încălzire a Se vor efectua exerciţii pentru Metode și comportame
muşchilor încălzirea muşchilor mici ai procedee n-tului
mâinii, imitând diferite acţiuni, didactice: verbal şi
mici
apoi exerciţii însoţite de versurile: - nonverbal al
conversația copiilo
„Închid pumnii şi-i desfac,
Degetelor fac pe plac; - explicația Evaluez
întregul
Unu, doi, unu, doi
demonstrat comportame
Faceţi toţi la fel ca noi!”
ia nt al
preșcolarilor
„Plouă uşor, să auzim!
.
Cu vârfuri de degete masa lovim.
Plouă mai tare, norul tot vine, Forme de
Lovim cu degetele masa bine…” organizare
:individual
7.Realizarea lucrării de către
copii. Metode și
Pentru început copiii observă procedee
modelul propunatoarei după care didactice :
iau pensula o introduc în apă iar -exerciţiul
cu ajutorul acuarelelor vor
realiza un tablou de poveste.
În timp ce copiii vor lucra voi
exerciții de merge pe la cei care necesită
pictură ajutorul, le voi explica, demonstra
și voi scrie numele copiilor pe
lucrare.
7.Evaluarea lucrărilor
Toate lucrările finalizate vor sta
pe măsuțe astfel încât toți copiii
să le poată vedea. Ei își vor
evalua atât lucrarea lor cât și cea
a colegilor, motivându-și opinia.
8.Încheierea activității
Voi face aprecieri referitoare
la modul în care au realizat
lucrările,,Felicitări copii ați
realizat cel mai frumos tablou!

Noi încă n-am plecat


Și jocul nu s-a terminat.
Ne mutăm acum, în grabă,
Să mai facem puțină treabă.”

SECVENȚA IV

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (A.L.A.2)


Subiectul activității: ,,Personajele la locul lor!”,”
Mijloc de realizare: joc de miscare
Obiective : -să participe cu interes și plăcere la activitate;
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul;
Mijloace de învățământ: ecusoane ,boxe ,laptop
Explicarea regulilor jocului și desfășurarea jocului :
Se precizează regulile jocului;
Jocul de probă se demonstrează cu ajutorul copiilor, după explicațiile primite
Desfățurarea activității: ANEXA 9 ecusoane
Copiii vor reprezenta,,Personajele”, purtând ecusoane specifice acestora și vor
sta în cerc unul lângă altul. Pe covor sunt așezate scaune, cu unul mai puțin
decât numărul copiilor.
Copiii (Personajele) vor dansa, iar la oprirea muzicii și la semnalul
educatoarei,,Personajele la locul lor !”, trebuie să alerge pentru a ocupa fiecare
un scaun.
Copilul care a rămas fără scaun, trece în mijloc și va extrage din cos un bilet pe
care este trecută o sarcină hazlie, urmând a o executa în mijlocul clasei.
ANEXE

(ANEXA 1) A.L.A. 1 -PUZZLE


ANEXA 2 -A.L.A -ARTĂ
ANEXA 3
D. L.C
,,Cei trei purcelusi‘‘
ANEXA 4
,,Ridichea uriasa ‘‘
ANEXA 5 ,,Ursul pacalit de vulpe‘‘
(ANEXA 6)
JOC DIDACTIC PERSONAJE
ANEXA 7 A.L.A 2 -ecusoane
ANEXA 7 A.L.A 2 -ecusoane
ANEXA -A.L.A 2 -carti cu sarcini hazli

SCUTURĂŢI FA 3
ÎNTREG SĂRITURI FA 3
CORPUL CA O GENOFLEXIUNI
BROSCUŢĂ

FĂ STRĂNUTĂ

CERCURI DE MERGI
3 ORI PE
CERCURI STRĂNUTĂ
DĂ-ŢI O
CU VARFURILE
CU IMBRĂŢIŞ
DE 3 ORI
PICIOARELOR
BRAŢELE
BRAŢELE ARE

ANEXA 8D.E.C

S-ar putea să vă placă și