Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA P. P. NR 13 TÂRGOVIȘTE

DATA: 07.06.2019

GRUPA: MARE

PROPUNĂTOARE: MIHAI I. ROXANA ELENA

TEMA ANUALĂ: „EVALUARE FINALĂ”

SUBTEMA SĂPTĂMÂNII: „ÎN CURÂND VOI FI ȘCOLAR”

TEMA ZILEI: „RECHIZITE PENTRU ȘCOALĂ”

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Activitate frontală

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:

 ADE-DLC – educarea limbajului


”De-a librăria” – joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Consolidarea cunoștințelor și deprinderilor preșcolarilor de a formula


propoziții corecte din punct de vedere gramatical și de a preciza numărul
cuvintelor din propoziția dată .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1. Să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical, cu obiectele


din librărie;

O2. Să reprezinte grafic, prin linii orizontale, propoziția și cuvintele acesteia;


STRATEGII DIDACTICE

 Metode şi procedee:
 Conversaţia;
 Explicaţia;
 Demonstraţia;
 Observaţia;
 Exerciţiul;
 Tehnica viselor.
 Material didactic: panou, acuarele, pensule, bloc de desen, pahare cu apă,
serveţele umede şi uscate, halate de protecţie pentru pictură, , CD,
calculator, stickere în formă de emoticoane, diplome, ecusoane cu
prenumele preşcolarilor.

FORMA DE ORGANIZARE A COLECTIVULUI: frontal

MODALITĂŢI DE EVALUARE: orală, autoevaluarea

BIBLIOGRAFIE:

 Didactica activităţilor instructiv-educative pentru învăţământul preprimar,


Editura DIDACTICA NOVA, Craiova, 2005;
 MEC Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2009.
Scenariul activităţii

Propunătoarea aranjează mobilierul în forma literei U şi materialele


didactice pe masuţele de lucru, astfel încât fiecare preşcolar să aibă câte o foaie de
desen, acuarele, pensulă, beţişoare de urechi, pahar cu apă, şerveţele umede şi
uscate.

Preşcolarii intră în sala de grupă, purtând fiecare ecusoane cu numele, după


care se aşază pe scăunele.

Propunătoarea îi salută pe preşcolari după care se prezintă, anunţându-i pe


aceştia că azi se vor juca împreună cu acuarelele, vor picta, spunându-le totodată că
este foarte bucuroasă şi încântată să descopere aici nişte copii atât de frumoşi.

Se captează atenţia preşcolarilor prin prezentarea unei papusi, pe nume Ana,


care este scoasa dintr-o cutie de cadouri. propunatoare le citeste copiilor scrisoarea
de la aceasta:

Dragi copii, eu sunt Ana şi vin pentru prima dată aici! Nu am mers
niciodată la grădiniţă şi tare mult mi-ar plăcea să văd cum vă jucaţi voi. Mie imi
place foarte mult sa pictez insa nu ma descurc asa cum mi-as dori. Ma ajutati ?Am
si o surpriza pentru voi! O ghicitoare:

.......................................................................................................................

Li se cere sa inchida ochii si sa-si imagineze chipul mamei lor. Deschid


ochii si descriu trasaturi fizece ale mamei.

Preşcolarii sunt anunţaţi că la activitate vor picta , utilizând pata de culoare,


chipul mamei lor.

Propunătoarea le adresează preşcolarilor următoarele întrebări, pentru


reactualizarea cunoştinţelor acestora:

- Cum pictam o pată de culoare?


- Ce putem picta cu pete de culoare?
Se demonstrează preşcolarilor modul în care pot realiza pete de culoare
diferite, cu ajutorul pensulei şi a beţişoarelor de urechi.

Propunătoare le prezintă planşe model, pe diferite teme, care au fost realizate


din pete de culoare.

Li se cere preşcolarilor să spună ce materiale de lucru sunt pe măsuţe şi cum


se folosesc acestea. Li se prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor, de la finalul
activităţii:

- Să fie pictată toată planşa;

- Să se utilizeze pata de culoare;

- Să se realizeze chipul mamei.

Se realizeaza exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor.

-închidem şi deschidem pumnii;

-depărtăm şi apropiem degetele;

-ploaia- atingerea mesei cu vârful degetelor imitând căderea stropilor de


ploaie;

-batem tare palmele.

Preşcolarii pictează, pe un fond muzical, chipul mamei lor, utilizând adecvat


materialele de lucru de pe măsuţe. După ce şi-au terminat lucrările, le afişează la
panoul din faţa sălii de grupă. Mai mulţi preşcolari ies în faţă, îşi aleg lucrarea
preferată şi motivează alegerea făcută, pe baza criteriilor de evaluare.

Propunătoarea le cere copiilor să recite o poezie despre mamă sau despre


familia lor.

Se apreciază modul în care au lucrat preşcolarii, atmosfera din timpul


activităţii şi se împart diplomele şi stickerele aduse de Radu.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității Conținutul activității Strategii didactice


Pregătirea materialului didactic;
1.Moment Aranjarea mobilierului; Conversaţia
organizatoric Intrarea copiilor în sala de grupă.

2. Captarea atenţiei Se va realiza prin apariţia unei Conversaţia


papusi, Ana, care le aduce o
ghicitoare.
Li se cere sa-si imagineze chipul Tehnica viselor
mamei

Educatoarea îi anunţă pe copii că vor


3. Anunţarea temei picta chipul mamei lor, utilizând pata
şi a obiectivelor de culoare. Conversaţia

4. Reactualizarea Se reactualizează cunoştinţele Conversaţia


cunoştinţelor preşcolarilor referitoare la pata de Explicaţia
culoare, ca element de limbaj plastic.
Se realizează intuirea materialului Conversaţia
5. Dirijarea învăţării didactic, se explică şi se
demonstrează modul de lucru, se Explicaţi
prezintă criteriile de evaluare a Demonstraţia
lucrărilor . Observaţia
Se realizeaza exercitii de incalzire a
muschilor mici ai mainilor.

6.Obtinerea Copiii încep să picteze pe suportul Observaţia


performanţei dat, chipul mamei lor, în funcţie de
indicaţiile primite. În timp ce se Exercițiul
lucrează, copiii ascultă muzică
ambientală. Conversaţia

7. Evaluarea Se afişează toate lucrările


performanţei preşcolarilor pe un panou şi se Conversaţia
evaluează, pe baza criteriilor de
evaluare prestabilite, implicându-se Explicația
cât se poate de multi copiii.
Observaţia

8. Asigurarea Se recită o poezie despre mama sau


retenţiei şi a despra familie. Conversaţia
transferului

9. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de Conversaţia


activității desfăşurare a întregii activităţi şi se Explicația
oferă recompense tuturor copiilor.

S-ar putea să vă placă și