Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

Educatoare: David Emanuela

Gradinita: Gradiniṭa Prințesa Anastasia, Iaṣi

Data: 12.10.2022

Grupa: Mijlocie

Tema anuală de studiu: „Când/ cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: „Ce știm despre meserii”

Tema activităţii: ,,Toamna cea darnică”

Tipul activității: Mixt

Forma de realizare: Activitate integrată

Durata estimată: o zi

Elemente componente ale activității integrate: ADE: Domeniul Limbă și Comunicare (Educarea Limbajului); Domeniul Om şi Societate (Activitate practică)

Mijloc de realizare: lectura educatoarei, lipire

Scopul activităţii: Îmbogățirea cunoştinţelor copiilor referitoare la profesii și meserii, utilizând experienţa socio-cognitivă acumulată prin intermediul activităţilor din grădiniţă și prin exersarea deprinderilor de audiere a unui text și

de decupare şi lipire utilizând instrumentele de lucru specifice pentru realizarea temei propuse

Activităţi susţinute:

1.
Activităţi de dezvoltare (ADP):

-
Întâlnirea de dimineaţă: „”

-
Salutul: „Bună dimineaţa, mă bucur să te văd!”

-
Prezenţa
-
Calendarul naturii

-
Împărtăşirea cu ceilalţi: „Legume” – metoda brainstorming

- Noutatea zilei: „Legumele sunt sănătoase”

2.
Activităţi pe domenii experienţiale (ADE):

Domeniul limbă și comunicare (DLC): ”Legumele lăudăroase” – lectura educatoarei;

3.
Activităţi liber alese (ALA I):

Joc de rol: „La piață”

Nisip și apă: legume de toamnă

Manipulative: ”legume de toamnă” – puzzle

4.
Activităţi pe domenii experienţiale (ADE):

Domeniul om și societate (DOS): „Oala cu ciorbă” –lipire;

5.
Activităţi liber alese (ALA II):

-
„Cursa sportivilor” – joc sportiv, întrecere

Dimensiunile dezvoltării:

 A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiară;


 A.3. Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;
 B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
 C.3. Activare și manifestare a potențialului creative;
 D.a.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
 D.a.3. Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:

 A:1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
 A:3.4. Utilizează reguli de securitate fizică personală;
 B:2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate;
 C:31. Manifestă creativitate în activități diverse;
 D.a:1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
 D.a:3.1. Participă la experiențe de lucru cu cartea, pentru cunoașterea și aprecierea cărții.

Obiective operaţionale:

ADE - Domeniul limbă și comunicare (DLC):

O1- să audieze cu atenție textul;

O2- să analizeze, să rețină ideile textului și să demonstreze că l-au înțeles;

O3-să redea ideile principale ale textului audiat folosind un limbaj corespunzător;

ALA I

Joc de rol:

O4- să denumească legumele de la piață;

O5- să recunoască legumele de toamnă;

O6- să-şi exerseze deprinderile practice şi gospodăreşti;

Nisip și apă:

O7 – să modeleze nisipul kinetic pentru a reda legumel;

O8- să utilizeze instrumentele de lucru;

O9- să lucreze ordonat;


Manipulative:

O10- să reconstituie imaginile;

O11- să respecte etapele de lucru;

O12- să recunoască legumele descoperite;

ADE - Domeniul om și societate (DOS):

O13- să recunoască elemente ale limbajului plastic

O14- să decupeze instrumente necesare fiecărei legumă;

O15- să lipească imaginile corespunzătoare fiecărei legume folosind corect instrumentele de lucru;

ALA II

O16- să execute acțiuni motrice învățate in condiții variate;

O17- să respecte regulile jocului;

O18 – să-și dezvolte spiritul de echipă;

Strategii didactice:

Metode şi procedee

- Conversaţia

-
Explicaţia

-
Exerciţiul

-
Demonstraţia

-
Brainstorming-ul

-
Turul Galeriei

-
Lectura educatoarei

Material didactic: imagini cu legume de toamnă, nisip kinetic, planșe pentru poveste, tăvi, lipici, foarfece, șorțuri, piese puzzle, etc.
Forme de organizare: Individual, Frontal, Pe grupuri

Material bibliografic:


Curriculum pentru educație timpurie, 2019


Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2020

Scenariul zilei

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei. Salutul porneşte de la educatoare care le spune ”Bună dimineața, mă

bucur să te văd!”. Se face Prezenţa: ,,După ce ne-am adunat,/ Şi frumos ne-am salutat,/ Colegii ne-am întâlnit,/ Cine, oare, n-a venit? Vom purta câteva discuţii libere, despre: ,, Cum ne-am îmbrăcat astăzi? De ce? ( pentru că este

frig), În ce anotimp suntem? …Se va completa Calendarul naturii. Împărtăşirea cu ceilalţi: se va desfăşura folosind metoda brainstorming, iar educatoarea va nota tot ce spun copiii când aud cuvântul „legume”. Activitatea de

grup se va desfăşura sub forma unei prezentări în care fiecare copil va spune ce legumă își dorește să mânânce. La Noutatea zilei copiii află că vor porni într-o aventură printre legumele. Prima activitate pe domenii experienṭiale

realizată cu întreg grupul de copii – lectura educatoarei „ Legumele lăudăroase” , urmată de tranziṭie are menirea de a sensibiliza copiii, astfel încȃt, în partea a doua a activităṭii, prin intermediul mesajului desprins să se desfăṣoare

activitatea pe centre de interes: artă, joc de rol, nisip si apă, manipulative. Se lucrează cu grupuri mici de copii. Fiecare copil va sculpa în nisip, va modela legume, va reîntregi imagini cu legume, va decupa, va lipi. Între rotaṭii se

intervine cu tranziṭii, care au rolul de a-i deconecta de la activitatea de învăṭare ṣi de organizare pentru ceea ce urmează.

La începutul activităṭii educatoarea le spune copiilor că a primit o scrisoare, de la Zâna Toamnei, care ne anunță cât de bune sunt legumele de toamnă si le oferă un coș cu legume. Pentru activitatea de lectură, copiii sunt

așezați în semicerc, iar educatoarea citește povestea ,,Legumele lăudăroase”, susţinând textul cu planşe corespunzătoare. Conţinutul poveştii va fi citit de către educatoare clar, coerent, corect și expresiv, cu un ton și o mimică

adecvată. Copiii vor povesti cu ajutorul întrebărilor educatoarei și a imaginilor reprezentative conținutul textului, după care, pentru a vedea dacă au audiat cu atenţie lectura , vor aşeza în ordine cronologică imaginile cu scenele din

poveste. La final vor trebui să identifice tilul, personajele ṣi mesajul texului. Prin tranziţia ” Danseaza bughi-bughi” se trece la ALA I.

Educatoarea le spune copiilor că le-a pregătit câteva activități frumoase la centre, tocmai pentru a cunoaște mai bine o parte dintre legumele de toamnă, vor desfășura următoarele activități la centre: la centrul Joc de rol,

vor desfășura activitatea practic-gospodărească „La piață” în care vor avea de vândut legume si de cumpărat legume de toamnă, la centrul Nisip și apă, se vor juca cu legume de toamnă, la centrul Manipulative, vor asambla piesele

pentru a obține puzzle-uri cu diferite legume, iar la centrul Artă, vor desfășura următoarea activitate ADE (DOS – activitate practică), „Ola cu ciorbă” , unde vor decupa legume specifice ciorbei și le vor lipii în oală. Copiii care trec
pe la centrul artă, vor primii câte o bulină cu ajutorul căreia vor participa la jocul ”Cursa sportivilor”. Evaluarea lucrărilor se va realiza prin metoda Turul Galeriei, copiii vor observa lucrările expuse, le vor analiza și vor face

comentarii legate de modul de executare a produselor. Educatoarea va nota toate observațiile copiilor, iar în final toți copiii vor fi apreciați pentru lucrările realizate. Pentru asigurarea retenției și a transferului se vor reaminti meseriile

învăţate în săptămâna parcursă.

În cadrul ALA II, copiii vor desfășura jocul sportiv ”Cursa sportivilor”. La sfârșit voi face aprecieri asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor la întreaga activitate.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activității Conținutul Strategii didactice Evaluare

științific Metode și procedee Materiale Forme de

organizare

Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime desfăşurării activităţii:

-aerisirea sălii de grupă;

-pregătirea materialului didactic;

-plasarea organizată a preşcolarilor în spaţiul educaţional

amenajat sugestiv;

Captarea Se realizează cu ajutorul scrisorii primite în care Zâna Conversația Scrisoare Frontal Observarea comportamentului copiilor

atenției Toamna îi roagă pe copii, să mânânce legume și le oferă un Plic

coș cu legume. Coș cu legume

Anunțarea temei și a Educatoarea le spune copiilor că prin activitățile pe care le Conversația Frontal Evaluare frontală

obiectivelor vor descoperii mai multe legume. Explicația

Educatoarea prezintă activitățile propuse și obiectivele ce vor

fi urmărite pe parcursul zilei

Dirijarea Pentru activitatea de lectură, copiii sunt așezați în semicerc, Conversaţia Planșe cu imagini Frontal Capacitatea de audiere a unui text nou

învățării iar educatoarea le citește ,,Legumele lăudăroase”, susţinând Explicaţia din poveste

textul cu planşe corespunzătoare. Exerciţiul

Conţinutul poveştii va fi prezentat de către educatoare clar, Demonstraţia

coerent, corect și expresiv, cu un ton și o mimică adecvată.


Lectura educatoarei
După audierea conţinutului expus de educatoare, se vor

explica cuvintele necunoscute.

Obținerea performanței Se va realiza prin aṣezarea în ordine cronologică a imaginilor Conversaţia Planșe cu imagini Individual Capacitatea de povestire a conținutului textului pe

cu scenele din poveste. Explicaţia din poveste baza imaginilor

Exerciţiul

Demonstraţia

Asigurarea retenției și a Se vor adresa întrebări copiilor : Cum s-a numit povestea? Demonstraţia Planșe cu imagini Individual Observarea sistematică a copiilor

transferului Care este leguma preferată? Exercițiul din poveste

Evaluarea activității Se va realiza prin identificarea mesajului transmis Conversația Frontal Observarea interesului pentru mesajul transmis

Individual

Moment organizatoric Partea a IIa Pe grupuri Capacitatea de a se organiza pe grupuri

Se asigură condiţiile optime desfăşurării activităţii:

-aerisirea sălii de grupă;

-pregătirea materialului didactic;

-plasarea organizată a preşcolarilor în spaţiul educaţional

amenajat sugestiv;

Captarea atenției Se intuiește materialul și cu ajutorul lui copiii vor fi ajutați să Conversația Observarea comportamentului copiilor

descopere ce urmează sa realizeze la fiecare centru.

Anunțarea temei și a Educatoarea le spune copiilor că le-a pregătit câteva activități Conversația Pe grupuri

obiectivelor frumoase la centre, ṣi tocmai pentru a cunoaște mai bine o Explicația


parte dintre meseriile lor preferate vor desfășura următoarele
activități la centre: Joc de rol: „La piață” – activitate practic-
gospodărească
Nisip și apă: „Legumelv de toamnă”

Manipulative:,,Legume dv toamnă” – puzzle și la centrul

Artă: „Oala cu ciorbă” – decupare și lipire;

Dirijarea Înainte de a începe vom face câteva exerciții de încălzire a Conversaţia imagini cu legume Pe grupuri Capacitatea de a obṭine lucrări practice, executȃnd

învățării mânilor. Explicaţia de toamnă, nisip tehnicile de lucru sugerate.

Educatoarea le spune copiilor care sunt sarcinile pe care le Exerciţiul kinetic, legume,

vor desfășura la centre: la centrul Joc de rol, vor desfășura lipici, foarfece,
activitatea practic-gospodărească „La piață” în care vor avea Demonstraţia șorțuri, piese

de vândut legume de toamnă, la centrul Nisip și apă, se vor puzzle

juca cu legume de toamnă unde vor realiza legume cu

ajutorul nisipului kinetic, la centrul Manipulative, vor

asambla piesele pentru a obține puzzle cu diferite legume, iar

la centrul Artă, vor desfășura activitatea „Oala cu ciorbă”,

unde vor decupa legume specifice pentru ciorbă si vor lipii în

oala cu ciorbă. Copiii care trec pe la centrul artă, vor primii

câte o bulină cu ajutorul căreia vor participa la jocul ”Cursa

sportivilor”.

Obținerea performanței Obṭinerea performanṭei se va realiza prin metoda Turul Conversația Pe grupuri Capacitatea de a-și prezenta produsele

Galeriei, copiii vor observa lucrările expuse, le vor analiza ṣi Explicația Individual

vor face comentarii despre modul de executare a produselor. Demonstrația

Turul Galeriei

Asigurarea retenției și a Pentru asigurarea retenției și a transferului se vor reaminti Conversația Observarea sistematică a copiilor

transferului meseriile învăţate în săptămâna parcursă.

Încheierea activității Educatoarea va nota toate observațiile copiilor, iar în final Conversația Pe grupuri Capacitatea de evaluare ṣi autoevaluare a lucrărilor

toți copiii vor fi apreciați pentru lucrările realizate. Individual realizate

Partea aIIIa
Anunțarea temei Convorbirea
Se anunță tema și regulile jocului. Copiii vor desfășura jocul

sportiv ”Cursa sportivilor”.

Dirijarea Grupa de copii este împărţită în două echipe aşezate pe două Conversația Tălpi decupate, Pe grupuri Capacitatea de a executa corect acṭiunile motrice

învățării şiruri în funcție de culoarea bulinii obținute la centrul artă. Explicația rolă de hârtie, Individual
Capacitatea de a respecta regulile jocului
La semnalul educatoarei, primii copii din fiecare echipă, Demonstrația imagini cu

pornesc pe traseul pregătit, respectând modelul tălpilor obstacole

existente pe traseul aplicativ.

Câştigă echipa care parcurge cel mai repede și corect traseul.

Jocul se repetă de 2-3 ori.

Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de lucru ṣi asupra participării Conversația Evaluare
activităţii copiilor la întreaga activitate. finală

S-ar putea să vă placă și