Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE

AJUTOARELE LUI MOS CRACIUN


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 15.12.2023
NIVEL: I ( grupa mică )
PROF. ÎNV. PREŞC.: Mihai Anisoara
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Vine, vine Moş Crăciun
TEMA ZILEI: „Ajutoarele lui Moş Crăciun!”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate integrată (DŞ+ DOS)
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Fixarea cunoştinţelor referitoare la sortarea obiectelor după
criteriul mărimii; consolidarea unor priceperi şi deprinderi de muncă practică specifice
nivelului de dezvoltare psihomotrică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să sorteze podoabele pentru brad după criteriul mărimii ;(obiectivul se considera
realizat daca toti copiii sorteaza corect podoabele pentru brad dupa criteriul marimii)
- Să verbalizeze acţiunea ;(obiectivul se considera realizat daca toti copiii verbalizeaza
actiunea)
- Să denumească materialele şi instrumentele de lucru ;(obiectivul se considera realizat
daca toti copiii denumesc materialele si instrumentele de lucru)
- Să execute corect tehnicile de lucru învăţate (lipire);(obiectivul se considera realizat
daca toti copiii executa corect lipirea)
- Să lipească materiale diferite, combinându-le între ele ;(obiectivul se considera realizat
daca toti copiii lipesc materiale diferite, combinandu-le intre ele)
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
- Conversaţia, elementul surpriză, povestirea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul,
problematizarea, metoda “Turul galeriei”;
Mijloace de învăţământ:
- Globuleţe mari şi mici, doi brăduţi (unul mare şi unul mic), săculeţ fermecat, globuri
mari şi mici decupate, medalii globuri, creioane colorate, lipici, siluete din hârtie
cartonată (brăduţi, globuri mici, globuri mari)
SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea şi diferenţierea obiectelor după criteriul
mărimii.
REGULI DE JOC: copiii vor sorta globurile mari de globurile mici, iar pentru
răspunsul corect va fi răsplătit cu aplauze.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3- 6/7 ani), M.E.C. , 2008
2. Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4/2010, Bucureşti, 2010
3. Mihaela Păisi Lăzăreanu, Liliana Ezechil, Laborator preşcolar ghid
metodologic, Bucureşti, 2002
4. S. Breban, E. Gongea, G.Ruiu, M.Fulga, Metode interactive de grup, Ed.
Arves, 2002
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

Cunostinte si deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de


probleme si cunoasterea mediului apropiat;

Activare si manifestare a potentialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:

Demonstreaza familiarizarea cu informatii despre marime si forma;

Demonstreaza creativitate prin activitati artistico-plastice, muzicale si


practice, in conversatii si povestiri creative;

Manifesta deprinderi de pastrare a igienei personale.


SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul , așezându-se pe


scăunele în formă de semicerc , intonând melodia „Bună dimineața , dragă
grădiniță!” .

Ziua debutează cu „Întâlnirea de dimineață”, la care copiii sunt salutați


de către educatoare cu salutul :

„Soarele a răsărit

Toți copiii au venit

Începem o nouă zi

Bună dimineața , copii!”

Aceștia vor răspunde : „Bună dimineața, doamna educatoare!”,urmând să


se salute unul pe altul, de la stânga la dreapta , cu glas tare, clar, uitându-se unul
la celălalt, dandu-și mâna , folosind formula de salut „Bună dimineața !” și
numele colegului pe care îl salută, după care vor rosti versurile :

„În fiecare dimineață/Avem gândul bun pe față/Către soare să


privim,/Iubire să dăruim/De gând rău să ne ferim,/S-adunăm doar bucurie/Și-n
lume s-o răspândim!/Și-atunci orișice copil,/În fiecare dimineață,/Are gândul
bun pe față.”

Prezența : „Oare azi cine lipsește?

Să vedem cine ghicește!”


Împărtășirea cu ceilalți se realizează printr-un dialog despre ce a văzut
fiecare în drum spre grădiniță. Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul
naturii.

Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o


discuție despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, se fac
aprecieri asupra zilei săptămânii în care ne aflăm, motivând de ce am așezat
imaginile respective în calendar . Sunt adresate următoarele întrebări :

- În ce anotimp ne aflăm?

- Cum este vremea afară?

Noutatea zilei : „Astăzi este o zi specială pentru noi. Știti de ce? Pentru că vă
propun să desfășurăm cele mai interesante activități în urma cărora voi veți
câștiga multe cadouri pe care ni le va oferi invitatul nostru surpriză. Ziua de
astăzi, n-o veți uita niciodată. Vă așteaptă multe surprize. Este specială și pentru
faptul că astăzi avem musafiri pe doamnele educatoare care au venit să vadă câte
lucruri interesante știm, cât de frumos ne vom juca, vom cânta, vom sorta, vom
colora, vom lipi și mai ales cum ne vom comporta. Haideți împreună să le urăm
„Bun venit !”.

Se aud bătăi în uşa şi intră în sala de grupă Zâna Iarna cu un săculeţ fermecat şi
cu doi brăduţi.

„Iarna sunt şi am venit/ Cu steluţe-n frunte/ Eu zapadă am presărat/ Sus, în


vârf de munte/ Florile le-am învelit/ Cu albă plăpămioară/ Gerul rece a
sosit/ Vai, ce frig e-afară!”

- Bună ziua, grupa mică! Bine v-am găsit. Am venit aici, la voi, deoarece
am auzit că sunteţi cei mai cuminţi şi isteţi copii din această grădiniţă.
Moş Crăciun, cel care vă va aduce multe cadouri, m-a trimis cu aceşti doi
brăduţi şi cu acest săculeţ fermecat. Eu o să-i las aici, la voi în clasă şi
împreună cu doamna educatoare veţi descoperi ce v-a trimis Moş Crăciun,
apoi la sfârşitul activităţii voi reveni să văd cum v-aţi descurcat şi vă voi
oferi o surpriză din partea Moşului!”

Educatoarea îi va mulţumi Zânei pentru vizită şi îi va întreba pe copii


dacă sunt curioşi să afle ce se găseşte în săculeţul fermecat.

Educatoarea găseşte în săculeţ o scrisoare de la Moş Crăciun pe care o


citeşte copiilor: „Bună ziua, dragii Moşului! Am găsit aceşti doi brăduţi în
grădina mea şi erau tare supărăţi deoarece pe ei nimeni nu i-a luat să-i
îmbrace frumos de sărbătoare. M-am gândit că voi o să-i ajutaţi, pentru că
v-am urmărit pe la geam şi am văzut că sunteţi foarte harnici şi pricepuţi,
aşa că, o să vă rog să-i împodobiţi cum ştiţi voi mai frumos, iar eu o să vă
recompensez aducându-vă multe cadouri. Mulţumesc, Moş Crăciun.”

Îi voi întreba pe copii dacă sunt de acord să-l ajutăm pe Moş Crăciun şi
voi răsturna pe o măsuţă conţinutul săculeţului fermecat, spunându-le
copiilor că astăzi, la activitatea de matematică vom desfăşura un joc care se
cheamă: ”Globuri mari, globuri mici”, unde vor trebui să sorteze globurile
mărime.

Urmează desfăşurarea propriu-zisă a jocului.

Prin tranziţia Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap,
trap,/Ne-nvârtim, ne răsucim,/ Şi la centre noi pornim!”, se trece la
activitatea pe centre de interes, astfel:

- La centrul Bibliotecă, copiii vor „citi” imagini legate de anotimpul iarna


şi de venirea lui Moş Crăciun.
- La centrul Construcţii, copiii vor realiza din cuburi de lemn casa şi
drumul lui Moş Crăciun pentru a-l ajuta pe acesta să ajungă cât mai
repede la ei.

Pe cântecul Săniuţa se va face tranziţia spre activitatea din cadrul


D.O.S., unde copiii vor trebui să realizeze Brăduţul.

Educatoarea le spune copiilor că Moş Craciun le-a trimis şi brăduţi pentru


a-i decora.

Copiii descoperă şi intuiesc materialele de pe măsuţe, după care prezint


copiilor modelul executat şi le solicit analiza acestuia.

Pe un panou sunt aşezate siluete din carton reprezentând elementele


folosite în realizarea brăduţului. Explic şi demonstrez modul de lucru, insistând
asupra tehnicilor învăţate (lipire). Precizez copiilor că în decorarea siluetelor
sunt liberi să aleagă ce materiale doresc şi să le lipească cum consideră ei că este
mai frumos.
Voi efectua cu copiii exerciţii de încălzire ai muşchilor mici ai mâinii :
„Plouă uşor, să auzim/, Cu vârfuri de degete masa lovim,/Plouă mai tare norul
tot vine,/Lovim cu degetele bine, bine/Cad pietricele pe trotuare,/Să lovim un pic
mai tare,/Tună departe, tună acum,/Lovim cu pumnii: bum,bum,bum,/Un norişor
a apărut,/Noi braţele uşor rotim,/ Norii să îi gonim.
Prezint criteriile de evaluare ale lucrărilor: respectarea temei şi a tehnicilor de
lucru, acurateţea lucrării, finalizarea lucrării.
După finalizarea lucrărilor, fiecare copil merge la panou şi-şi expune
lucrarea.
Se va realiza o expoziţie şi se va aplica metoda Turul galeriei.
A.L.A. (II) Într-o atmosferă de bună dispoziţie şi sărbătoare, copiii vor
audia „Colinde de Crăciun” .
Fac aprecieri asupra gradului de implicare a copiilor în activitate, asupra
comportamentelor realizate şi stabilesc împreună cu copiii achiziţiile şi
progresele făcute.
Zâna Iarnă revine în sala de grupă şi le spune copiilor că este foarte
mulţumită cum am lucrat astăzi si le împarte dulciuri şi un sac plin de jucării
trimise de către Moş Crăciun.

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Metode si Mijloace de
procedee realizare
I.Moment Aerisirea sălii de grupă şi
organizatoric asigurarea materialului
didactic necesar unei bune
desfăşurării a activităţii.

Se va realiza prin gasirea la


II.Captarea Surpriza Observă
usa salii de grupa o scrisoare
atenţiei Surpriza
de la Zana Iarna„Iarna sunt şi
am venit/ Cu steluţe-n frunte/
Eu zapadă am presărat/ Sus,
Povestirea
în vârf de munte/ Florile le-am
învelit/ Cu albă plăpămioară/
Gerul rece a sosit/ Vai, ce frig
e-afară!”

„Bună ziua, grupa mică! Bine


v-am găsit. Am venit aici, la Jocul de rol
voi, deoarece am auzit că
sunteţi cei mai cuminţi şi isteţi
copii din această grădiniţă.
Moş Crăciun, cel care vă va
Conversaţia Observarea
aduce multe cadouri, m-a
comportament
trimis cu aceşti doi brăduţi şi
ului
cu acest săculeţ fermecat. Eu o
să-i las aici, la voi în clasă şi
împreună cu doamna
educatoare veţi descoperi ce v-
a trimis Moş Crăciun. La
Povestirea
sfârşitul activităţii, voi reveni
şi vă voi oferi o surpriză din
partea Moşului! ”.

Îi voi mulţumi Zânei pentru


vizită şi îi voi întreba pe copii
dacă sunt curioşi să aflăm ce
se găseşte în săculeţ.
Conversaţia
În interiorul săculeţului
Participă
fermecat se află materialele
cu interes la
desfăşurării activităţii dar şi o
activitate
scrisoare de la Moş Crăciun pe
Expunerea
care le-o voi citi copiilor:
„Bună ziua, dragii Moşului!
Am găsit aceşti brăduţi în
grădina mea şi erau tare
supăraţi deoarece pe ei nimeni
Povestirea
nu i-a luat să-i îmbrace frumos
de sărbătoare. M-am gândit că
voi o să-i ajutaţi pentru că v-
am urmărit pe la geam şi am
Observarea
văzut că sunteţi foarte harnici
comportament
şi pricepuţi, aşa că, o să vă rog
ului
să-i împodobiţi cum ştiţi voi
mai frumos iar eu o să vă
recompensez aducându-vă
multe cadouri. Mulţumesc,
Moş Crăciun.”

Îi voi întreba pe copii dacă


sunt de acord să-l ajute pe
Moş Crăciun şi împreună vom Observarea
descoperi ce alte surprize se comportament
mai află în săculeţ. Conversaţia ului

După ce copiii au fost de


III. Anunţarea Conversaţia Atenţia cu care
acord să îl ajute pe Moş
temei şi a ascultă
Crăciun, îi voi anunţa că ne
obiectivelor
vom desfăşura activitatea sub
forma unui joc care se
numeşte: „Globuri mari,
globuri mici” şi dacă vor cu
Explicatia
adevărat să primească cadouri
de la Moş Crăciun trebuie să
fie foarte atenţi pentru a da
numai răspunsuri corecte, dar
şi să lipească cu grijă
Conversaţia
materialele primite pentru
rezolvarea temei propuse.

IV.Prezentarea Explicarea jocului Observaţia


conţinutului şi Voi scoate pe o măsuţă
dirijarea conţinutul săculeţului fermecat
învăţării şi voi denumi cu ajutorul Explicaţia Atenţia cu care
copiilor obiectele din el ascultă,
(globuri mari, globuri mici). răspund la
Un copil va veni la masa Exerciţiul întrebări, trag
educatoarei, va alege şi va concluzii
pune într-un coşuleţ toate
globuleţele mici, iar un alt Problemati
copil va pune in alt coşuleţ zarea
toate globuleţele mari.
În continuare, voi explica
modul de desfăşurare a
jocului: va veni câte un copil, Jocul
pe rând, la măsuţa amenajată,
va alege un glob, va spune
dacă acesta este mare/mic şi-l Exerciţiul
va pune în bradul mare/mic. Evaluare orală
Jocul de probă:
Se va desfăşura jocul de probă
însoţit de explicaţiile
suplimentare ale educatoarei. Explicaţia
Urmează desfăşurarea
propriu-zisă a jocului.
Pe rând, fiecare copil va veni
în faţă, va lua de pe măsuţă un
globuleţ şi-l va descrie. Apoi îl
va aşeza în brăduţul
corespunzător. (Exemplu: Jocul
Acesta este un glob mic şi-l
voi aşeza în brăduţul mic.). Execută
Voi îndrepta copiii la măsuţe Exerciţiul sarcinile
unde vor primi o fişă de
evaluare având ca item să
coloreze globurile mari. Problemati
Voi premia copiii cu câte un zarea
glob-medalion mare/mic. La Participă
semnalul meu (bătăi din cu interes la
palme) vor veni la mine toţi Conversaţia activitate
copiii care au globuri
mari/mici.

Le voi spune copiilor că Moş Evaluare orală


Crăciun le-a trimis şi brăduţi
pentru a-i decora.
- Bravo, foarte bine v-aţi
descurcat până acum. Uitaţi,
copii, încă o surpriză de la
Moş Crăciun. Haideţi să-i
arătăm Moşului înca o dată cât
suntem noi de pricepuţi şi că
merităm cadourile pe care ni le Evaluare orală
va aduce.
Intuirea materialului Explicaţia
didactic:
Copiii descoperă şi intuiesc
materialele de pe măsuţe.
Prezentarea lucrării model
Prezint copiilor modelul Exerciţiul
executat şi le solicit analiza
acestuia.
Demonstrarea modului de Observarea
lucru: comportament
Pe un panou sunt aşezate ului
siluete din carton reprezentând
elementele folosite în
realizarea brăduţilor pentru Execută
Moş Crăciun (globuri mici, sarcinile
globuri mari). Explic şi
demonstrez modul de lucru,
insistând asupra tehnicilor
învăţate (lipire). Precizez Conversaţia
copiilor că în decorarea
brăduţilor sunt liberi să aleagă
ce materiale doresc şi să le
lipească cum consideră ei că
este mai frumos.
Exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii
„Plouă uşor, să auzim/, Ascultă cu
Cu vârfuri de degete masa atenţie
lovim,/Plouă mai tare norul Explicaţia
tot vine,/Lovim cu degetele
bine, bine/Cad pietricele pe
trotuare,/Să lovim un pic mai
tare,/Tună departe, tună
acum,/Lovim cu pumnii:
bum,bum,bum,/Un norişor a Expunerea
apărut,/Noi braţele uşor
rotim,/ Norii să îi gonim.
Prezint criteriile de evaluare Participă
ale lucrărilor: Demonstraţ cu interes la
- Respectarea temei şi a ia activitate
tehnicilor de lucru;
- Acurateţea lucrării;
- Finalizarea lucrării.
Efectuarea lucrărilor de către
copii
Dirijez activitatea, voi Observaţia
interveni ajutându-i pe copii Ascultă cu
atunci când este cazul. atenţie
După finalizarea lucrărilor,
fiecare copil merge la panou Conversaţia
şi-şi expune lucrarea.
Se va realiza o expoziţie şi se
va aplica metoda Turul
galeriei. Explicaţia
VIII.
Asigurarea Exerciţiul
retenţiei şi a Evaluare
transferului globală
individuală

IX.Încheierea Fac aprecieri asupra gradului


activităţii de implicare a copiilor în Explicaţia
activitate, asupra
comportamentelor realizate şi Evaluare
stabilesc împreună cu copiii globală
achiziţiile şi progresele făcute.
Zâna Iarnă revine în sala de
grupă şi le spune copiilor că
este foarte mulţumită că l-am Observarea
ajutat pe Moş Craciun şi le comportament
împarte acestora stimulente Conversaţia ului
dulci dar şi un sac plin de
jucării trimise de către Moş
Crăciun.
Stimulente

S-ar putea să vă placă și