Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 02.12.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
GRUPA :
PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR:
TEMA DE STUDIU : „Când, cum şi de ce se întâmplă? ”
SUBTEMA: „Zâna stelelor de gheață/A sosit de dimineață”
TEMA ZILEI: „A venit iarna drăguţa”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DŞ (Domeniul ştiinţă)
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Cunoaşterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: observare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII: Cunostinţe şi deprinderi elementare pentru cunoaşterea
mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE: Recunoaşterea semnelor de iarnă şi distingerea acestora de
alte semne
SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Consolidarea cunoştinţelor despre anotimpul iarna;


 Consolidarea deprinderii de a sorta după un criteriu dat;
 Asocierea jetonului cu anotimpul corespunzător;
 Utilizarea unui vocabular adecvat.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
-să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare, precum și
interdependența dintre ele;
-să recunoască și să descrie verbal și/sau grafic anumite schimbări și transformări din
mediul apropiat;
-să comunice impresii, idei pe baza observărilor făcute;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

Cognitive:
O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale anotimpului iarna pe baza planșei
observate;
O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna;
O3 – să recunoască pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna;
O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;

Afectiv – atitudinale:
O5: - să participe activ la activitate;
O6: - să manifeste interes pentru activităţile desfăşurate
Psiho- motorii:
O7: - să adopte o poziţie corectă pe scăunel pe tot parcursul zilei
O8:-să execute diverse variante de mers în cadrul jocurilor

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, evaluarea ;
 Forme de realizare : frontal, individual,pe echipe ;
 Mijloace de învăţământ : cutia cu surprize, scrisoare ,planșe cu imagini sugestive din
anotimpul iarna

Evaluarea:
 Continuă: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza
acţiunilor şi a răspunsurilor, corectarea imediată a greşelilor, stimulare
verbală şi prin aplauze;

Forma de organizare : frontal şi pe grupe


Locul de desfăşurare: Sala de grupă
Durata: 25- 30 minute
Material bibliografic:
 „Curriculum pentru educatie timpurie-2019;
 “Activitatile matematice in gradiniţă”, Magdalena Dumitrana, Editura Compania,
Bucureşti, 2002;
 “Pedagogie preşcolară”, Elisabeta Voiculescu, Ed. Aramis, 2003;
 Revista învăţământului preşcolar, Nr. 3–4/2017.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr Evenimentul Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluarea


crt didactic
Metode si Mijloace Forma de
procedee didactice organizare

1. Moment Aerisirea sălii de grupă;


organizatoric Aranjarea mobilierului ;
Pregătirea materialului didactic necesar.

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul “Cutiei cu Conversația cutia cu Frontal Observarea sistematică


atenţiei surprize” care vine însoţită şi de o surprize, a comportamentului
scrisoare pe care poştaşul le-a lăsat scrisoare preșcolarilor
dimineaţă la grădiniţă pentru grupa
mică. Scrisoarea este de la Zâna Iarnă
care ne propune să deschidem cutia,
pentru a afla ce surprize ne-a pregătit.
3. Reactualizare Se va purta o scurtă conversație despre Conversația Imagini Frontal Proba orală
a anotimpul iarna şi despre tranformările specifice iernii
cunoştiintelor ce apar în natură în acest anotimp.
4. Anuntarea Zâna Iarnă ne-a trimis materialele Conversația Imagini Frontal Proba orală
temei şi a necesare desfăşurării activității care se Explicația specifice iernii
obiectivelor numește „A venit iarna drăguţa”. Deci,
astăzi vom discuta despre anotimpul
iarna.

5. Dirijarea Planul de întrebări: Conversația


învăţării PLANȘA 1: Zăpadă peste tot Observația
T În ce anotimp suntem? (iarna) Exercițiul -planșa 1 : Frontal -descrierea corectă a
Zăpadă peste anotimpului iarna
T Cum ne dăm seama că suntem
tot
în anotimpul iarna?
T Ce avem iarna și în celelalte
anotimpuri nu avem?
T Cum este vremea?
PLANȘA 2: Copiii cu săniuțe -enumerarea corectă a
T Ce fac copiii din imagine? (se -planșa 2 : obiectelor de
dau cu sania) Copii cu vestimentație în
T Cum sunt îmbrăcați? (cu haine săniuțe anotimpul iarna
de iarnă: geaca, căciulă, fular,
mănuși, pantaloni groși, ghete)
T Ce culoare are bluza fetiței? Dar
pantalonii? (galben, albastru)

PLANȘA 3: Copiii cu patine


T Dar copiii din această imagine
ce fac? (patinează)
T Cum se numește locul unde -planșa 3 : -recunoașterea jocurilor
Copii cu patine de iarnă
patinăm? (patinoar)
T Pe ce patinăm? (gheață)
T Câte patine are în picioare
fetița? (2 patine)

Deci, din imaginile prezentate, am


reținut că iarna ne jucăm cu săniuța,
patinăm, ne îmbrăcăm cu haine groase.
Voi știți cum ne mai putem juca în
anotimpul iarna? (ne jucăm cu bulgări -recunoașterea jocurilor
de zăpadă, schiem, facem oameni de de iarnă
zăpadă)
PLANȘA 4: Copiii pe schiuri
T Ce observăm în această
imagine? (copiii schiază)
T Cum se numește locul unde
schiem? (schiem la munte, pe -planșa 4 :
pârtie) Copii pe schiuri
PLANȘA 5: Copiii care fac oameni de
zăpadă
T Ce credeți că fac acești copii?
(un om de zăpadă) -planșa 5 :
T Cum facem un om de zăpadă? Copii care fac
(din 2 bulgări mari și unul mai oameni de
mic, îi punem o căciulă, un zăpadă -corectitudinea
morcov în loc de nas, îi punem o răspunsurilor copiilor
mătură în loc de mână, ochii din
2 pietricele, iar nasturii și gura
tot din pietricele)
T Ce formă au bulgării? (formă
rotundă, formă de cerc)
6. Obţinerea Conversația Frontal Proba orală
performanţei Invit un copil să spună tot ce a învățat Explicația Individual Observarea sistematică
despre anotimpul iarna. a comportamentului

7. Evaluare Se fac aprecieri asupra modului în care Conversația fulgi Frontal Observarea sistematică
copiii au rezolvat sarcinile didactice. a comportamentului
Vor primi un fulg drept recompensă. Autoevaluarea

S-ar putea să vă placă și