PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 11.01.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPP BUDESTI
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR: CÎRĂ ANDRA-ELENA
NIVEL/GRUPA: MICĂ-MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: "Cum este/a fost si va fi aici pe pamant?"
SUBTEMA: "Azorel si tovarasii din ograda”
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Ştiinţă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA ACTIVITAŢII: "Cu fermierul Tom să numărăm, pe purceluși să îi ajutăm”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare și sistematizare de cunoştinţe, priceperi, deprinderi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE:
C. [Link]ă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă)
E. 2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
E. 2.2. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
INFORMATIV: Verificarea număratului în limitele 1-5 prin reactualizarea cunoştinţelor dobândite despre animalele
domestice;
FORMATIV: Verificarea deprinderii de a acționa cu grupe de obiecte;
EDUCATIV: Educarea interesului pentru activităţile matematice, a perseverenţei în rezolvarea sarcinilor;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
A. COGNITIVE :
O.C.1: Să numere conștient în limitele 1-5;
O.C.2: Să recunoască cifrele în concentrul 1-5, denumindu-le;
O.C.3: Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr în condițiile exersării anterioare;
O.C.4: Să identifice grupa cu “tot atâtea”, “mai multe”, “mai puține” elemente prin punerea în perechi a acestora;
O.C.5: Să formeze perechi între obiecte fără ajutorul educatoarei;
B. PSIHO-MOTORII:
[Link].1 : Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
[Link].2 : Să aşeze corect cifrele și jetoanele;
[Link].3 : Să păstreze o poziţie corectă a corpului pe scăunele în timpul activităţii;
C. AFECTIVE:
O.A.1 : Să respecte sarcina didactică şi regulile impuse de joc;
O.A.2 : Să trăiască stări colective de bucurie pentru reuşita jocului;
O.A.3 : Să colaboreze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor;
STRATEGIA DIDACTICĂ :
METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, observația, problematizarea;
RESURSE MATERIALE: Scrisoarea de la purcelușii Nif-Nif și Nuf-Nuf, bagheta magică, ecusoane, whiteboard, carioci pentru
whiteboard, plicuri cu sarcinile didactice, jetoane cu cifrele 1 -5, jetoane cu animale domestice, animale domestice, ferme de culori
diferite: verzi, albastre, galbene, roșii, jetoane animale mama – pui, jetoane oase, jetoane căței cu pete, medalioane cu pisicuțe și căței,
harta cu drumul spre căsuța purcelușului Naf-Naf;
FORME DE ORGANIZARE: Frontală, independentă-individual,pe grupe;
FORME DE EVALUARE: Continuă;
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupă;
DURATA: 25-30 min;
SARCINA JOCULUI (DIDACTICĂ): Verificarea cunoștințelor referitoare la număratul în limitele 1 -5;
REGULILE JOCULUI: Copiii „atinşi” de „bagheta magică ” vor răspunde la întrebările educatoarei. Educatoarea va rosti cuvintele
magice “Bagheta la drum pornește și la tine se oprește..” iar copilul atins cu "Bagheta magică" va fi invitat în faţa grupei. Pe rând,
câte un copil de la fiecare echipă va primi câte un plic și va rezolva sarcina dată pentru a îi ajuta pe purceluși să găseacă o bucată din
hartă. Dacă rezolvă corect va fi aplaudat, iar echipa lui primește o parte din harta. Câștigă echipa care va reîntregi harta și va
descoperi drumul către căsuța purcelușului Naf-Naf.
ELEMENTE DE JOC: Scrisoarea de la purcelușii Nif-Nif și Nuf-Nuf, "bagheta magică", închiderea şi deschiderea ochilor, formula
magică, aplauzele, mimica, limitarea timpului, aplauzele, folosirea versurilor.
BIBLIOGRAFIE:
Chiș, O.; Glava, A.; Tătaru, L. (2014). Piramida cunoașterii. Pitești: Editura Diamant
Dumitrana, M. (2000). Activitățile matematice în grădiniță. București: Editura Compania
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUA
DIDACTIC RE
DOZ METODE MIJLO
ARE PROCEDE ACE
E DE
ÎNVĂŢ
ĂMÂN
T
[Link] Creez atmosfera propice desfăşurării activităţii : 1 min Frontală
organizatoric · Aranjarea scăunelelor in semicerc ; prin
· Aerisirea sălii de grupă ; observarea
· Pregătirea materialului didactic necesar ; curentă.
· Intrarea ordonantă a copiilor in sala de grupă ;
[Link] atenţiei Trezirea interesului pentru activitate o voi realiza folosind Frontală.
momentul surpriză ce constă în prezentarea unei scrisori Conversația
trimise de cei doi purceluși Nif-Nif și Nuf-Nuf care se află în 1 min Scrisoa- Individuală.
dificultate. rea de la
“- Purcelușii Nif-Nif și Nuf-Nuf au rupt din greșeală harta purceluș
care îî ajuta să ajungă la căsuța din cărămidă a lui Naf-Naf și i
s-au rătăcit în pădure. Le este foarte teamă că se vor întâlni Explicația
cu lupul cel rău și au nevoie de ajutorul nostru pentru a
reface harta și a ajunge în siguranța la căsuța frățiorului lor. Ecusoan
Fermierul Tom i-a întâlnit și i-a promis că îi ajută să refacă e Frontală.
harta dacă noi vom realiza câteva sarcini.“
Se va realiza în mod direct prin anunţarea temei şi a scopului
[Link]ţarea temei activităţii:"-Astăzi,copii,în cadrul activităţii matematice, Individuală.
şi a obiectivelor împreună cu fermierul Tom vom desfășura un joc foarte Tabla
drăguț. În acest joc voi trebuie să rezolvaţi mai multe sarcini magneti
pentru a îi ajuta pe purcelușii Nif-Nif și Nuf-Nuf să ajungă la Conversația -că
fratele lor.
Dacă vom reuşi să rezolvăm toate sarcinile,la sfârşitul
purcelușii vor fi foarte fericiți şi ne vor face o surpriză.” 1 min
Explicatia
IV. Reactualizarea Se vor realiza câteva exerciții frontale de actualizare a Conversaţia.
cunoştinţelor cunoștințelor anterioare cu material distributiv: Aprecieri
-formare de grupe cu 1-5 obiecte și asocierea cifrei 5 min Explicaţia. Jetoane verbale.
corespunzătoare;(ex.:“Formează o grupă care să conțină 3 cu căței,
căței”.) Demonstraţia oițe și
-formare de grupe cu 1-5 obiecte în funcție de paleta cu cifră . pisicuțe.
ridicată de educatoare; (ex.:“Formează o grupă de tot atâția
măgăruși cât îți arată cifra”.) Exerciţiul. Frontală
-formare de grupe de obiecte prin punere în pereche; prin
(ex.:“Oferă-I fiecărei pisicuțe câte un pește”.) Problematiza observarea
r-ea. curentă.
EXPLICAREA JOCULUI
Se precizează regulile jocului, stabilindu-se criteriile de Observaţia Cifre
reuşită şi sistemul de evidenţă a rezultatelor:
V. Dirijarea învăţării Copiii vor fi împărțiți în două echipe.
Pe rând, câte un copil de la fiecare echipă va rezolva o 5 min
sarcină din coșul trimis de purceluși. Aprecieri
Dacă rezolvă corect va fi aplaudat, iar echipa lui primește o Explicaţia. verbale.
parte din hartă. Ecusoan
Va câștiga echipa care a reîntregit harta și a descoperit e
drumul către căsuța purcelușului Naf-Naf.
Se va aprecia gradul de înţelegere a regulilor şi sarcinii
jocului intelectual. Se fac precizări privind calitatea Demonstraţia
îndeplinirii sarcinii şi a încadrării în timp.
Tabla
JOCUL DE PROBĂ magneti
-că
Se realizează jocul de probă, oferindu-se explicaţii Aprecieri
suplimentare în cazul în care se constată că regulile sau Exerciţiul. verbale.
modul de desfăşurare a jocului nu au fost înţelese.
Această probă se desfăşoară cu întreaga grupă de copii.
Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: ”Bagheta la Jetoane
drum porneşte şi la ….. se opreşte!” copiii vor fi numiţi pe cu
rând să rezolve sarcina dată. cifrele
“AJUTĂ ANIMĂLUȚELE SĂ-ȘI GĂSEASCĂ LOCUL!” – 1 -5 Frontală
Animalele de la fermă s-au amestecat din greșeală și au prin
nevoie de ajutor să își găsească căsuța. Câte un copil din Problematiza observarea
fiecare echipă va trebui să așeze corect animăluțele la locul rea. curentă.
lor, în funcție de sarcina din plic, astfel: în ferma verde
văcuțe, în ferma albastră oi, în ferma galbenă purcei, în ferma
roșie cai. Pentru a primi bucata de hartă găsită, copiii care au Jetoane
rezolvat sarcina trebuie să sară de 3 ori într-un picior. cu
Observaţia animale
JOCUL PROPRIU-ZIS domesti
Se va împărţi colectivul în 2 grupe, pe baza ecusoanelor 5 min c-ce
(grupa cățelușilor și grupa pisicuțelor).
Voi desfăşura jocul propriu-zis procedând la fel ca la jocul de
probă.
Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: ”Bagheta la Conversaţia. Aprecieri
drum porneşte şi la ….. se opreşte!” va fi numit un copil verbale.
pentru a rezolva sarcina.
Se reia jocul ținând cont de observațiile făcute, accentuându- Jocul
se caracterul de întrecere. Educatoarea va interveni doar în Siluete
respectarea regulilor și încadrarea în timp. Rezultatele sunt animale
evidențiate prin urmărirea hărții cu drumul spre casa domesti-
purcelușului Naf-Naf. Educatoarea va acorda atenție Explicaţia. ce
verbalizării acțiunilor și utilizării terminologiei matematice
specifice.
Aprecieri
“MAMA ȘI PUIȘORII”-Câte un copil din fiecare echipă va verbale.
trasa linii, formând perechi între mama și pui, apoi va Demonstraţia
compara grupele apreciind care grupă are mai multe, mai . Ferme
puține sau tot atâtea animale. Pentru a primi bucata de hartă de
găsită, copiii care au rezolvat sarcina trebuie să imite cum culori
face cățelul de 2 ori. diferite
“CĂȚELUȘII POFTICIOȘI”-Câte un copil din fiecare verzi,
echipă va oferi cățelușului atâtea oase cât indică cifra de pe Exerciţiul. albastre Frontală
paletă. Pentru a primi bucata de hartă găsită, copiii care au galbene prin
rezolvat sarcina trebuie să sufle precum lupul din poveste de observarea
5 ori. curentă.
“FERMIERUL TOM”-Câte un copil din fiecare echipă Jetoane
trebuie să numere și să noteze în pătrat tot atâtea linii câte Problematiza animale
animale de acealași fel are fermierul Tom. Pentru a primi r-ea. mama –
bucata de hartă găsită, copiii care au rezolvat sarcina trebuie pui
să imite cum face pisica de 4 ori. Jocul
Aprecieri
COMPLICAREA JOCULUI 5 min verbale.
“CAUTĂ PERECHEA”-Mămicile cățeluș și-au încurcat
puii. Ajută-le să își găsească fiecare puiul, știind că puii au Explicaţia. Jetoane
tot atâtea pete cât indică cifra căsuței în care se găsește oase
mama. Câte un copil din fiecare echipă va veni și va așeza
cățeii la căsuța potrivită. Pentru a primi bucata de hartă Conversaţia. Aprecieri
găsită, copiii care au rezolvat sarcina trebuie să bată din verbale.
palme o dată. Demonstraţia
.
Jetoane
VI. Obţinerea Voi adresa copiilor câteva întrebări referitoare la activitatea Jocul căței cu Frontală
performanţei noastră de astăzi: pete prin
observarea
"-V-a plăcut activitatea noastră de astăzi? curentă.
Observaţia Medali-
- Pe cine am cunoscut? oane cu
5 min pisicuțe Aprecieri
- Cu ce ne-am jucat noi? și căței verbale.
- Ce animale din ograda bunicilor cunoaştem? Exercițiul
[Link] -Cum s-a numit jocul nostru?"
feedback-ului
Conversaţia.
Harta cu Aprecieri
drumul verbale.
Observaţia spre
căsuța
purcelu-
șului
Naf-Naf Frontală
prin
observarea
curentă.
VIII. Evaluarea
Evaluarea se va realiza oral prin aprecieri individuale si
colective asupra modului cum au fost rezolvate sarcinile Jocul
jocului de către copiii.
Aprecieri
Le voi comunica copiilor că am reuşit să reface harta care Conversația verbale.
arată drumul spre căsuța purcelușului Naf-Naf și cei Nif-Nif 5 min
și Nuf-Nuf au ajuns în siguranță la frățiorul lor.
Explicația Frontală
Copiii vor cânta cântecelul "Graiul animalelor” și vor părăsi prin
IX.Încheierea sala de grupă în vederea pregătirii pentru activitatea observarea
activităţii următoare. curentă.
Observaţia
Aprecieri
verbale.