Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data:15.03.2019
Grupa:Mare (Florilor)

Educatoare: Nedu Iuliana Cristina


Tema de studiu: ,,CAND ,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?”
Subtema: ,,Gradina Primaverii”
Tema zilei si activitatii:” La drum cu Ridichea uriasa !”
Tipul activitatii: : Activitate integrata
Verificare si consolidare de cunostinte
Domenii experientiale:
DS:Activitate matematica “Micii legumicultori”;
DOS:Educatie pentru societate,,Vitaminele din gradina Primaverii!”;
Mijloc de realizare: Joc didactic/Convorbire
Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupuri mici
Scopul activitatii: Verificarea și sistematizarea cunoștințelor matematice privind
numerația în limitele 1-9.precum si consolidarea cunostintelor despre legumele de
primavara si importanta lor in alimentatie
Obiective operationale:
DS:
-sa adune tot atatea legume cat indica cifra de pe ladita
-să numere prin incercuire elementele multimii ;
-sa cunoasca vecinii numerelor
– să folosească corect numeralul ordinal:
-sa precizeze cate elemente trebuie adaugate la o multime pentru a completa
numarul stabilit
D.O.S:
-sa recunoasca anotimpurile anului
-sa enumere legumele de primavara
-sa stabilesca reguli de igiena referitoare la consumarea legumelor
-sa precizeze importanta folosirii legumelor in alimentatie
-sa sugereze masuri de rezolvare a unor situatii
-exersarea capacitatii de analiza asupra unoe idei in vederea selectaruii lor dupa
diferite criterii

SARCINA DIDACTICA: Rezolvarea sarcinilor legate de număratul în limitele 1-9.


REGULILE JOCULUI:
- Copiii trebuie sa raspunda numai la solicitare,cu ajutorul unor numaratori
- Copiii vor inchide ochii la auzul unei batai din palme,iar cand vor auzi doua batai din
palme ,ei vor deschide ochii si vor spune a cata cutie a fost dusa in camara ;
- Copiii impreuna cu educatoarea vor canta un cantec si in acelasi timp se vor roti in
jurul mesei iar la semnalul,,Stop,,se vor opri in dreptul unei fise si o vor completa
- Sa raspunda in propozitii si sa utilizeze un limbaj matematic potrivit ;
ELEMENTE DE JOC : numaratori aplauze, manuirea materialelor,inchiderea si
deschiderea ochilor,alergarea in jurul mesei.
Strategia didactica:
a) Metode: explicatia, dialogul, exercitiul, descrierea, descoperirea, problematizarea
metoda Ciorchinele,metoda Trierea asertiunilor.
b) Mijloace didactice: straturi cu legume, cutii,o ridiche de plus,jetoane cu legume de
primavara,jetoane cu cifre in limitele 1-9,fise, buline planse cu anotimpurile
anului,plansa ,,In gradina de legume,,.
c) Material bibliografic:
1.Curriculum pentru invatamantul prescolar, Editura DPH, Bucuresti 2009;
2.Florica Mitu ,, Metodica activitatilor matematice in invatamantul prescolar”, Editura
Humanitas 2005;
3. Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga ,,Metode interactive de
grup”-ghid metodic, Editura Arves, 2006;
4. M.E.C.I. ,, Revista invatamantului prescolar”, nr 1-2 / 2009, Bucuresti.
DURATA : 1 zi
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
MOMENT Se creeaza conditiile Instructaj verbal Observarea
ORGANIZATORIC psihopedagogice necesare comport.
desfasurarii activitatii in bune copiilor
conditii (aranjarea mobilierului,
pregatirea materialelor didactice),
intrarea ordonata a copiilor in sala
de grupa.
CAPTAREA ATENTIEI Captarea atentiei se realizeaza Explicatia Observarea
prin aparitia Ridichei uriase care Observatia Comport.
ii conduce intr-o gradina de Conversatia copiilor
legume unde sunt materialele
necesare activitatii.
ENUNTAREA Astazi cu aceste materiale vom Explicatia Observarea
SCOPULUI, desfasura impreuna jocul “Micii Conversatia Comprt.
OBIECTIVELOR legumicultori” pentru aceasta va copiilor
SI A TITLULUI trebui sa culegeti din gradina tot
JOCULUI atatea legume cat indica cifra de
pe cutie, sa spuneti a cata cutie a
fost dusa in camara, care sunt
vecinii numerelor, sa precizati
cate elemente trebuie adaugate la
o multime pentru a completa
numarul stabilit,iar la final vom
vorbi despre ,,Vitaminele din
gradina Primaverii,,
REACTUALIZAREA Educatoarea ,va cere copiilor sa Conversatia de
CUNOSTINTELOR numere crescator si dscrescatoar reactualizare
in limitele 1-9,si va numi doi Exercitiul
copii sa aseze sirul numeric
crescator si descrescator.
PREZENTAREA Se prezinta regula jocului: Explicatia
CONTINUTULUI Cu ajutorul unei numaratori voi Observatia Observarea
SI DIRIJAREA numi 3 copii, iar acestia isi vor Comport.
INVATARII alege cate o cutie pe care va copiilor
exista cate o cifra si o imagine cu
o leguma .Vor merge in gradina,
vor aduna tot atatea legume cat le
indica cifra de pe cutie.Copilul
care termina vine in fata
grupei,spune ce legume a adunat Demonstratia
si numeste un alt copil sa vina sa Exercitiu de
verifice daca a adunat tot atatea exemplificare
legume cat indica cifra de pe Conversatia Analiza
cutie Daca este corect copiii vor raspunsurilor
aplauda. date
Educatoarea va demonstra jocul.
In urma demonstratiei, se va
executa jocul de proba . Explicatia
Doi copii alesi cu ajutorul
numaratorii: 1 2 3 raspunde daca
vrei,, vor incepe jocul, iar
educatoarea va urmarii daca au
inteles corect regulile.
Desfasurarea propriu –zisa a
jocului.
Dupa ce copii au inteles regulile
jocului se trece la executarea
prpriu-zisa a jocului,iar acesta sa
va desfasura pana la epuizarea
celor 9 cutii.
Dupa fiecare executie, se fac
precizari privind modul de actiune
si vor fi antrenati sa raspunda toti
copii. Raspunsurile corecte vor fi
recompensate cu aplauze

COMPLICAREA JOCULUI:
OBTINEREA Varianta I: Joc Aprecieri
PERFORMANTEI Educatoarea aseaza in fata verbale
fiecarui copil o cifra ,iar cutiile
cu legume in sistem
liniar ,orizontal si atrage atentia Problematizarea
acestora ca acestea vor fi asezate
pe rand in raft,iar apoi depozitate
in camara.Copiii inchid ochii,iar
la deschiderea ochilor vor trebui
sa precizeze a cata cutie cu
legume lipseste ,si la
intrebarea :”Care sunt vecinii lui
6?”,se vor ridica in picioare copii
care au in fata lor cifrele 4 si 5.
Varianta II:
La cererea educatoarei copiii se
vor aseza in jurul meselor (pe
mese se vor gasi fise si jetoane cu
legume).si impreuna vor canta un
cantec si se vor roti in jurul
meselor, iar la semnalul ,,Stop,,
acestia se vor opri in dreptul unei
fise si vor avea de adaugat
legume pentru a completa nr de
pe fisa Se vor numi doi ,trei copii
care vor preciza cate elemente au
adaugat la o multime pentru a
completa numarul scris pe fisa,
Jocul se va repeta de 3-4 ori.

ASIGURAREA Dupa Explicatia Evaluare


RETENTIEI SI A tranzitie(cantecul ,,Primavara,,)Ri orala
TRANSFERULUI dichea uriasa-ii va invita iar in
gradina de legume unde ii
asteapta o alta surpriza. Aceasta
le va da un plic ,ce contine o
ghicitoare si un tablou Se citeste
ghicitoarea, iar apoi se descopra
tabloul de primavara... Se anunta
tema si obiectivele activitatii pe Elemente de
intelesul copiilor.,,Vitaminele din problematizare
gradina Primaverii,,
.Convorbirea se v-a derula dupa
urmatorul plan de intrebari:
-Care sunt anotimpurile anului?
(sunt prezentate tablourile cu
antimpurile anului ,copii le
ordoneaza,le denumesc)
–In ce anotimp ne aflam acum?
(se stabileste dupa ce anotimp
urmeaza primavara si care Conversatia
anotimp urmeaza dupa acesta) Exercitiul
-Care sunt lunile anotimpului Explicatia
primavara?
-Ce fac oamenii primavara in
gradina?
Sinteza partiala se realizeaza prin
cantecul,,Primavara,, Evaluare
-Care sunt legumele de orala
primavara?
-De unde se recolteaza acestea?
Sinteza partiala se realizeaza prin
metoda Ciorchinelui Metoda Evaluare
-De ce oamenii cultiva legume? Ciorchinelui orala
-Ce facem cu legumele inainte de
a le consuma?
-Ce s-ar intampla daca nu le-am
spala?
-Ce contin legumele..?
Sinteza partiala se va realiza de
catre copii prin poezia ,,Hora
legumelor ,,de Lucia Munten Evaluare
Sinteza finala se va realiza prin orala
metoda ,,Trierea asertiunilor,, Conversaria
Educatoarea va aseza la tabla Explicatia
magnetica o plansa .,In partea Descrierea
stanga sunt asezate unele sub
altele imagini cu anotimpul Trierea asertiunilor
primavara si legume de
primavara.(langa fiecare imagine
va fi o sarcina),iar in partea
dreapta sunt trei coloane:pentru
adevarat-bulina verde,pentru nu
stiu, bulina galbema si pentru
fals ,bulina rosie, Copilul solicitat
va trebui sa-si aleaga o imagine si
sa raspunda adevarat sau
fals:Daca este corect raspunsul va
pune o bulina verde in casuta
corespunzatoare,daca nu este
sigur va pune o bulina
galbena,daca raspunsul nu este
adevarat va pune o bulina rosie
Sarcinile pentru metoda,, Trierea
asetiunilor,,
1.Primavara este anotimpul care
urmeaza dupa toamna.
2.Legumele anotimpului
primavara sunt:ceapa verde,salata
verde,usturoiul verde, ridichia.
3..Legumele se consuma imediat
dupa ce le recoltam.
4.Ceapa verde ne ajuta sa
alungam raceala.
5. Spanacul contine fier si ne face
mai puternici

EVALUAREA Se fac aprecieri privind modul de Conversatia Aprecieri


PERFORMANTEI realizare a sarcinilor prin Explicatia verbale
comparare cu obiectivele propuse.
Aprecieri privind comportamentul
copiilor in timpul activitatii.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA 2: Jocuri si activitati didactice alese

Tema activitatii:,,Ridichea uriasa,,

Mijloc de realizare: dramatizare

Obiective operationale:
- sa realizeze minidramatizari pornind de la textul unei povestiri, utilizand vorbirea
dialogata, nuantarea vocii, intonatia, cu spijinul educatoarei si folosind indicatiile
sigarate de text;
- sa participe la dramatizarea povestii;
- sa aleaga si sa imbrace costumatia adecvata personajului pe care il interpreteaza;
- sa recepteze afectiv tema propusa;

Metode si procedee: Conversaţia; explicaţia; jocul de rol; dramatizarea, demonstratia;


Mijloace de invatamnt: planse ilustrat aspecte din poveste; costumatii adecvate;
recompense.

Locul de desfasurare: sala de grupa


SCENARIUL ZILEI-
“ La drum cu Ridichea uriasa!”

ADP:
Copiii se aduna in sala de grupa. Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata,
intre copii si educatoare, prin intermediul versurilor salutului de dimineata:
- Buna dimineata!
- Deodată se aude o bătaie în ușă și apare o ridiche, .
-Bună dimineața ,copii! Bine v-am găsit!
- Le spune copiilor că a venit cu multe surprize pe care le vor descoperi pe parcursul
zilei ,că ar vrea să îi cunoască și ar vrea să știe dacă sunt bucuroși că a venit anotimpul
primăvara.
- Sunteți bucuroși ,copii?De ce?
- Prezența:
- După ce ne-am adunat,
- Şi frumos ne-am salutat,
- Colegii ne-am întâlnit
- Oare cine azi la grădiniţă n-a venit?
- Se va realiza cu ajutorul a doua vase de sticlă în care copiii își vor așeza pozele. În
unul vor fi pozele copiilor prezenți, iar în celălalt vor fi așezate pozele copiilor care
lipsesc.
- O fetiță va număra fetele prezente, iar un baiețel va număra baieții prezenți.Vom
număra împreună copiii care lipsesc astăzi de la gradiniță și vom indica cifra
corespunzătoare.
- Printr-o tranziție:”Data ,ziua,luna,anul,
- Anotimpul mi-l arată
- Deci,calendarul naturii,
- Să îl completăm în dată !”
- Se completează Calendarul naturii la panou prin întrebari ajutatoare:
- ,, În ce anotimp suntem?”
- ,, În ce lună a anului suntem?”
- ,, Ce zi a săptămânii este astăzi?”
- ”Ce zi a fost ieri?”
- ”Ce zi va fi mâine?”
- ,, Cum este vremea afară?”
- Activitatea de grup: Joc „Piramida Primaverii” -pe măsură ce vom vorbi despre
primăvară ,completăm piramida cu jetoanele corespunzătoare.
- Se va completa de jos în sus astfel;
- - la baza piramidei se vor pune imagini cu legume de primavara ;
- pe urmatoarele trei trepte se vor pune imagini cu cele trei luni ale anotimpului in
cara ne aflam
- pe cele doua trepte se vor pune imagini reprezentând principalele zile deosebite ale
lunii martie (una cu mama și una cu mărțișor);
- -in varful piramidei se va pune jetonul cara repreinta anotimpul in care ne aflam
- Se va motiva astfel alegerea pentru realizarea piramidei primaverii.
- Noutăți/evenimente /știrea zilei:
- Astăzi avem musafiri, care au venit să petreacă o zi împereună cu noi
Tranzitii:
.Cantecul ,,Primavara,,
ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa ALA

Grupa: Mare ( Florilor)


Subtema: “Gradina Primaverii”
Secventa de activitate: (ALA) Jocuri si activitati la alegerea copiilor, liber- creative
Mijloc de realizare: Activitati pe centre de interes
a) Arta;
b) Stiinte
c) Biblioteca
d) Joc de rol
Tipul de activitate: mixta
Tehnici de invatare: impulsul emotional, intelegerea, participarea reproductiva
Forma de realizare: frontal , pe grupuri, individual
Metode de evaluare: verificarea orala, observarea curenta, aprecieri stimulative, analiza
produselor activitatii.
Pregatirea pentru activitati. Educatoarea explica copiilor ce au de ralizat la fiecare
centru , iar apoi copiii isi aleg centrul in functie de ecusonul ales. Ei se vor roti pe la toate
centrele prin comanda ,,1,2,3, schimba centrul daca vrei!”

a) Centrul de interes ARTA:


Tema: “Palaria legumicultorului”
Mijloc de realizare : snuruire ,lipire
Obiective operationale:
- sa intuiasca materialele de lucru;
-sa realizeze o palarie trecand snurul colorat peste muchie,prin orificiile dispuse la
marginea borului palariei ,respectand etapele de lucru:
- sa snuruiasca bordura palariei;
- sa decoreze liber palaria legumicultorului cu elemente puse la dispozittie;

Metode si procedee: conversatia, instructajul verbal, explicatia, demonstratia, exercitiul;


Material didactic: palarie, snur, obiecte de decor;

b) Centrul de interes BIBLIOTECA:


Tema: “Cartea- Legume de primavara”
Mijloc de realizare : colorare, asamblare
Obiective operationale:
-sa coloreze in contur legume de primavara;
- sa asambleze fisele pentru a realiza o carte;
Metode si procedee: conversatia, instructajul verbal, explicatia, demonstratia, exercitiul;
Material didactic: fise cu legume, creioane colorate;
b) Centrul de interes STIINTE:
Tema:,,Observam si desenam evolutia semintelor sadite”
Mijloc de realizare:Fisa de lucru
Obiective operationale:
- sa decupeze si sa aseze corect enolutia plantei;

Metode si procedee: conversatia,explicatia, instructajul verbal, observarea, exercitiul


Material didactic: fise, foarfeca,aracet.
Forma de realizare:individual.

d) Centrul de interes STIINTE:


Tema:,,Harta conceptuala”
Mijloc de realizare:fisa de lucru
Obiective operationale:
- sa deseneze imagini despre legumele de primavara
Metode si procedee: conversatia,explicatia, observatia.
Material didactic: fisa,creioane colorate

f) Centrul de interes JOC DE ROL:


Tema:,,Micile gospodine”
Mijloc de realizare: ,
Obiective operationale:
- sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie;
- sa spele legumele;
- sa taie legumele cu cutite de unica filosinta
- as pregateasca o salata cu legume de primavara;
Metode si procedee: conversatia,explicatia, exemplul, observatia, exercitiul
Material didactic: legume ,cutite de unica folosinta ,legume de primavara ,caserole,
sare ,lamaie ulei,,.

Evaluarea performantelor se va efectua cu intreaga grupa pentru fiecare sector. Se


vor aseza lucrarile pe panouri astfel incat toti copiii sa le vada.

S-ar putea să vă placă și